İçeriğe git

Video Cekimi?

Recommended Posts

Ufak bir konuda tavsiye almak istiyordum :) Yurt disinda dugun fotografciligi yapiyorum. Ufaktan cekim anlarinida videolayip musterilerime hediye etmek istiyorum. Bunun icin hangi kamerayi onerirsiniz? Su an elimde D3 var fakat video cekimi yapamiyorum. Bir ara d800 ile video cekimi yapmayi denedim, pek beceremeyip kamerayi tekrardan sattim. Su an ise tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Saygilar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Video konusunda Sony hem Nikon'dan hem canondan daha başarılıdır.

A7s rahatlıkla işinizi görecektir

Video konusunda sıralama şu şeklide yapabilirim

Sony

Panasonic

Canon

...

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğün çekimlerinde dslr ile çekim yapmak külfet getirir.

Ayrıca d800 yad üzeri düğün çekiminde kullanmakta imkansız

Çekimleri 3 ayak üzerinde yapmayı bir nevi zorunlu kılıyor

Yakın zamanda 5 axis li dslr ler çıkınca dslr kullanmak kolaylaşacak

Linke göz atın:

Sizin yerinizde olsam rx100 m3 kiralar 1-2 çekim yapardım

Pro kamera düzeyinde HD çekersiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Düğün çekimlerinde dslr ile çekim yapmak külfet getirir.

Ayrıca d800 yad üzeri düğün çekiminde kullanmakta imkansız

çekimleri 3 ayak üzerinde yapmayı bir nevi zorunlu kılıyor

Yakın zamanda 5 axis li dslr ler çıkınca dslr kullanmak kolaylaşacak

Linke göz atın:

Sizin yerinizde olsam rx100 m3 kiralar 1-2 çekim yapardım

Pro kamera düzeyinde HD çekersiniz

Dugun cekiminden ziyade, sadece disarda yaptigim cekim anlarini goruntuleyip, kisa 2-3 dakikalik klip halinde musterilerime sunmayi dusunuyorum. Tesekkur ederim onerileriniz icin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rx100 m3 / rx100 m2

Bütçenize göre 2 modelden birini seçebilirsiniz

55 inch plazma/Lcd de çektiğiniz kareleri müşteri izlediğinde kesinlikle memnun kalacaktır.

Mutlaka her ikisinide inceleyecegim. Butce durumunda cok sorun yok, ama fazla abartiyada kacmak istemiyorum :) sonucta musterilerime hediye olarak yapmayi planladigim bir proje. bunun icinde cok ucuk bi butce ayirmayi dusunmuyorum. Tesekkurler...

D800'le neden çekemediniz? Otomatik odaklama olmadığı için mi?

Bilmiyorum, bi turlu kamerayi ya elime oturtamadim, yada alisamadim. Fotograf cekimleride yavan geldi biraz D3 den sonra. Ama eger iyidir derseniz, sansimi bir kez daha denemek istiyorum. Aldim, ufak bise denedim, ve 6 saat sonra tekrardan saatim. yani cok fazla vakit harcadigimi soyleyemem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 1 serisinden bir model sizin işinizi mükemmel yapar. Ben V1 ile çalışıyorum. Yanındaki standart 10-30 mm lens yeterli gelse de karanlık iç mekanlarda 10 mm F2,8 ve 18,5mm F1,8 kullanmak daha mantıklı, ben işi abartıp FT-1 desteğiyle her türlü nano lensimi bununla kullanıyorum, hele 85mm F1,4 ile gece şehir caddeleri rüya gibi. Küçük, kompakt, sahip olduğu VR ile tıpkı bir Sony MC-2000 gibi çalışabiliyorsunuz, o derece titreşimi absorbe edebiliyor. Full HD, 60 fps, iso hassasiyeti çok iyi. Fiyat olarak diğerlerinden çok daha ucuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 1 serisinden bir model sizin işinizi mükemmel yapar. Ben V1 ile çalışıyorum. Yanındaki standart 10-30 mm lens yeterli gelse de karanlık iç mekanlarda 10 mm F2,8 ve 18,5mm F1,8 kullanmak daha mantıklı, ben işi abartıp FT-1 desteğiyle her türlü nano lensimi bununla kullanıyorum, hele 85mm F1,4 ile gece şehir caddeleri rüya gibi. Küçük, kompakt, sahip olduğu VR ile tıpkı bir Sony MC-2000 gibi çalışabiliyorsunuz, o derece titreşimi absorbe edebiliyor. Full HD, 60 fps, iso hassasiyeti çok iyi. Fiyat olarak diğerlerinden çok daha ucuz.

Mehmet bey, mumkunse yaptiginiz cekimlerden kucuk kesitler gorme imkanim var mi acaba :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Standart lens ile karanlık performansı:

Standart lens ile aydınlık performansı:

Bu gövdeye taktığım farklı lenslerle çekilmiş görüntüler için youtube kanalımdaki diğer videolara bakınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Standart lens ile karanlık performansı:

http://youtu.be/Sd0o...wlgSYYgNxn8sUdg

Standart lens ile aydınlık performansı:

http://youtu.be/j_gd...wlgSYYgNxn8sUdg

Bu gövdeye taktığım farklı lenslerle çekilmiş görüntüler için youtube kanalımdaki diğer videolara bakınız.

Cok tesekkur ederimm Mehmet Bey, bu video cekimi konusunda daha cok basinizi agritacak gibiyim :) Ellerinize saglik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet Nikon 1ler hiç aklıma gelmedi. Video özellikleri çok başarılı. Tek aklıma takılan konu, düşük ışıkta çekerseniz gürültü biraz fazla oluyor videoda ama mesela normal salon ışığında bayağı başarılı. Nikon 1lerin müthiş bir özelliği daha var: Sessiz perde. Alet bu modda sadece elektronik perde kullanıyor ve fotoğraf çekerken hiç ses çıkarmıyorsunuz. Kilisede, camide, sessizlik gereken ortamlarda müthiş. Benim çok yakın bir dostum 70-200mm f2.8 VR ile Nikon V2 kullanıyor. Kilisede sessizlik olduğu zaman hem video hem fotoğraf çekiyor bununla, hem de giriş kapısının oradan.

Aslında ben D750 önerecektim. Biraz alışırsanız video da çekersiniz 5-10 dakikalık. Otomatik odaklaması ve hızı D800'den daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet Nikon 1ler hiç aklıma gelmedi. Video özellikleri çok başarılı. Tek aklıma takılan konu, düşük ışıkta çekerseniz gürültü biraz fazla oluyor videoda ama mesela normal salon ışığında bayağı başarılı. Nikon 1lerin müthiş bir özelliği daha var: Sessiz perde. Alet bu modda sadece elektronik perde kullanıyor ve fotoğraf çekerken hiç ses çıkarmıyorsunuz. Kilisede, camide, sessizlik gereken ortamlarda müthiş. Benim çok yakın bir dostum 70-200mm f2.8 VR ile Nikon V2 kullanıyor. Kilisede sessizlik olduğu zaman hem video hem fotoğraf çekiyor bununla, hem de giriş kapısının oradan.

Aslında ben D750 önerecektim. Biraz alışırsanız video da çekersiniz 5-10 dakikalık. Otomatik odaklaması ve hızı D800'den daha iyi.

Bir süredir mecburiyetten dolayı video işine de girdim. İnsanlar kullandığınız ekipmanın boyutlarına önem verdiği için aslında D800 ve V1 ile çok iyi ürünler ortaya çıkarabildiğim halde bir tane de Sony MC-2000 aldım. özellikle karanlık sahne sanatlarından çok iş alıyorum; tiyatrolar, dans gösterileri gibi. Burada V1 üzerine sahneye olan mesafeme bağlı olarak 18,5mm F1,8, FT-1+35mm AFS F1,8G, 50mm AFS F1,8G ve 85mm AFS F1,4G bağlayarak çalışıyorum. İnsanlar, bu görüntüleri diğer büyük camcorder ile çektiğimi sanıyor, ama işin aslı bu değil. Benim için V1, video konusunda çok şaşırtıcı bir gövde; yeter ki kullanmayı bilin. V2 ve V3 konusunda henüz bilgim yok, Ertan hocanın bunları da satın alıp bloğuna inceleme yazısı eklemesini bekliyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi dur bakalım bir V2 peşindeyim bir süredir. Adam istediğim fiyata inerse alırım :)

V1, video performansı olarak şimdilik yeterli. Bunu, ISO değerini 3200 gibi rakamlara çıkarmayarak elde ediyorum. bundan dolayı F1.8 gibi içeriye bol ışık alabilen lensler kullanıyorum. Bu noktada V2 ve V3'ün iso performansını merak ediyorum. Bana göre bu V1, her ne kadar 10mplik sensöre sahip olsa da, 36mplik D800'ün videosunu bana aratmıyor, hatta sahip olduğu 60 fps ile bazen çok daha öne çıkıyor.

Bu tecrübelerden sonra Nikon A'ların video performansını merak eder oldum. Nikon 1 serisindeki yazılım+donanım bu kadar başarılı video üretebiliyorsa, daha büyük ebatlara sahip bu A serisinin sensörü (nasılsa bir APSC sensör değil mi?) videoda daha başarılı olması gerekmez mi? Tamam, aynı şeyleri D5100, D7000 ile denedim ama maalesef bir V1 video performansına ulaşamadım. Ama mantığın söylediği bu; V1 kasasına daha büyük bir sensör takarsak daha iyi iso (karanlık ortam başarımı) elde edebiliriz diye tipik bir düz mantığım var. Ne dersin Ertan hoca, bunları da bloğa yazıp bizi aratma, yaz şuraya yarım sayfa bi şeyler lütfen :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

25,600 iso da rx100 ile bir test yapmıştım

sonuç beni şaşırtmıştı

F2.8 iso 25,600 olarak yaptığım teste küçük bir sofbox kullandım

Loş Işıklı bir ortamda bu testi yapmıştım.

Yeniden yapar bir ara eklerim

Mark2 ye yakın foto kalitesi sunduğunu idda eden delilerde youtube da mevcut :)

Link:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

merhabalar

bence d800 video çekim için ki hele hele dışarı çekimlerinde süper videolar çekebilirsiniz.çok çeşitli örnekleri mevcut internette.

Bence madem çok güzel fotoğraflar çekiyorsunuz aynı yetenek ve yaratıcılıkta yine güzel videolar çekin::)

bütçe ile orantılı olarak D800 ü yine öneririm.Ama yok ucuz bir çözüm olsun der iseniz o zaman herhangi çok ufak sensörü olmayan makine ile çekim yapabilirsiniz.

Video işi başlı başına farklı bir şey :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.