İçeriğe git

D810 - D700 karşılaştırmam.

Doğan

Recommended Posts

D700 ile d810 u karşılaştırdım.

Kullanılan Ekipmanlar.

Objektif Nikon 50mm 1.8D

Manfrotto 055xprob tripod

Loş oda ışığı.

Öncelikle sÖyleyim yüksek iso fanatiği değilim, günlük hayatta maksimum çıktığım yüksek isı değeri 800 ü çok çok nadir geçmektedir. imaj kalitesi için maksimum 400 ve üstü yüksek isoları bana gÖre geçmemek gerekli. Merak edip elimdeki ekipmanları karşılatırmak istedim.

*** Her iki makinede tüm ayarlar Neutral (NL) modunda çekilmiş olup ince ayarları 0 olarak ayarlanmıştır. Capture NX-D programında Landscape ayarına alınmıştır.

400.jpg

Diyafram: F/2.8

Tüm Örnekler kayıpsız 14bit NEF çektim ve Capture NX-D ile d700 çÖzünürlüğünde %100 karşılaştırdım.

NOT: SAĞDAKİ FOTOYA D810 YERİNE D800 YAZMIŞIM.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

** CAPTURE NX-D ile D700 %100 çözünürlükte.

Tüm fotoları 14bit NEF çektim, NEUTRAL (NL) modda tüm ince ayarlar o konumunda.

yüksek iso giderme modu her iki makinede kapalı, capture nx-D ile iso giderme kapalı.

capture nx-D ile açtım ve karşılaştırdım.

640.jpg

Yorumlar sizin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bekledim ama kimse fikir yazmamış bunca zaman bari ben yazayım.

Karşılaştırmama göre D700 yüksek iso olayında daha başarılı görülüyor. Yani çeşitli forum sitelerinde yazılanlar D8xx ün 1-2 stop daha iyi olduğu bana göre hikaye.

Fotoğraftaki detaylar D810 da az daha fazla belli oluyorlar keskinlik olarak f/1.8 de D810, f/2.8 de sanki D700 daha keskin geldi bana yada aynı.

Gölge geçişleri D810 da daha yumuşak

İleriki günlerde farklı testler yapabilirim. Şimdilik ilk test sonuçlarım bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim ekranlarda D810 biraz daha iyi sanki. D700'de düşey şekiller görüyorum gölgelerde. Ayrıca kırmızı ve mavi bölgelerdeki desenler D810'da görülebiliyor az da olsa.

D810'u D700'le aynı boyuta nasıl indirdiniz? Piksel sayısı azalınca hafif bir keskinleştirme yapmak gerekir. Boyut azaltma algoritmaları pikselleri birleştirdiği için biraz bulanıklaştırıyorlar.

Lensi f4'te tutsaydınız keşke. f1.8'de çok detay verebilen bir lens değil.

D810'u bilmem ama D800 D700'den 1/2-1 durak daha iyi ISO3200-6400'de, 2 durak imkansız. D700 hala tam kareler içinde yüksek ISO'da ilk 10'dadır (ki o kadar alet çıktı kaç senedir). Zaten D800'ün özelliği D700'ün başarısını koruyarak ya da biraz ileri taşıyarak 12'den 36MP'ye çıkabilmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elinize sağlık. ben de 800 ü geçmeyenlerdenim d610 um olmasına a rağmen. öte yandan 50mm 1.8d 1,8 de çok softtur minimum 2.2 yi kullanmanız daha sağlıklı olurdu. aynı zamanda boyut farkını eşitlemeye çalışmak biraz doğru değil bana göre de. bu iso ve keskinlik testleri hijyenik laborauar ortamlarında yapılyor. güvenmekte fayda var. dolayısı ile testiniz muhtemeldir ki boyut değişiminin kurbanı olmuş da olabilir.

iso için makine almanın çok taraftarı değilim. iso 800 den sonra dinamik aralığı öldürmeye başlar 1600 den sonra da keskinliği. çok gerekmedikçe açmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensin keskinlik olayının çok bir önemi yok.

Kullanılan lens aynı A kamerası için soft ise B kamerası içinde soft.

önemli olan 12MP de güzel çalışan bir lens 36MP de de acaba o derece iyi çalışacak mı?

O sebepten güncel bir AFS lens ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilir düşüncesindeyim.

Birde o resimleri aynı ebata getirmek algı açısından olayı çok kolaylaştırıyor ama yanlış bir hareket. %100 doğru sonuç vermez "benim düşüncem".

Son olarak selpak paketi değilde daha sabit düz duran bir nesne üzerine çalışsanız gazete kağıdı gibi mesela daha belirgin olurdu.

Gazete kağıtlarında detay oldukça fazla olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru ama göreceksek en iyisini görmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12MP'de f1.8'de keskin olan bir lens 36MP'de f1.8'de aynı performansı vermeyebilir, o yüzden f4-5.6 daha iyi olurdu dedim.

Bu sonuç zaten şunu doğurmaz mı?

önemli olan 12MP de güzel çalışan bir lens 36MP de de acaba o derece iyi çalışacak mı?

O sebepten güncel bir AFS lens ile daha sağlıklı sonuçlar elde edilir düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elinize sağlık. ben de 800 ü geçmeyenlerdenim d610 um olmasına a rağmen. öte yandan 50mm 1.8d 1,8 de çok softtur minimum 2.2 yi kullanmanız daha sağlıklı olurdu. aynı zamanda boyut farkını eşitlemeye çalışmak biraz doğru değil bana göre de. bu iso ve keskinlik testleri hijyenik laborauar ortamlarında yapılyor. güvenmekte fayda var. dolayısı ile testiniz muhtemeldir ki boyut değişiminin kurbanı olmuş da olabilir.

iso için makine almanın çok taraftarı değilim. iso 800 den sonra dinamik aralığı öldürmeye başlar 1600 den sonra da keskinliği. çok gerekmedikçe açmamak lazım.

D610 olmasına rağmen demişsiniz ama o alet kötü değil ki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eklemeyi unuttum, benim yukarıda yaptığım testler kumlanma testleriydi, imaj kalitesi testleri olsaydı dediğiniz gibi f/4 - f/5.6 gibi değerler seçer, testleride farklı bir obje ile yapardım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

doğru ama göreceksek en iyisini görmek lazım.

Elbette lensin keskin olması önemli. 12MP'de harikalar yaratan lens 36MP'de rezil olabiliyor.

Karşılaştırma için en optimum noktadan başlaman lazım ki aletlerin gerçek performansları ortaya çıksın. Mesela Voigtlander 25mm f0.95 ile f0.95'te ISO testi yapan gördün mü? Birçok site standart olması için Sigma 70mm f2.8 kullanıyor mesela ki bu alet f5.6'da jilet gibi. Yukarıdaki sonucu değiştirmeyebilir ama buna dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D810 daki bir diğer yeniliği test ettim. Yeni bir ölçüm methodu: "Highlight-Weighted". Işığın en fazla olduğu yere göre ölçüm yaparak fotoğrafta aşırı patlayan beyaz bölgelerin oluşmasını engelliyor.

Soldakini Matrix Metering, Sağdakini Highlight-Weihgted. ölçüm methoduyla çektim.

l07W5r.jpg

Aynı Fotoğrafa işlem yaptım: Soldaki Matrix Metering, Sağdakini Highlight-Weighted. ölçüm methoduyla çekip CAPTURE NX-D ile %64 Shadow Protection verdim.

994djZ.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi gibi duruyor ama ne kadar elzemdir karar veremedim, bunu pozlama telafisi veya perde hızıyla + / - şekilde çözebiliyoruz mevcutta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazı fotoğrafçılar D810'un gölgelerde D800'den biraz daha temiz olduğunu ama parlak bölgeleri daha zor kurtardığını yazıyor. Bu "highlight-weighted" metodu da o yüzden geldi diyor aynı amcalar. Ben denemedim, o yüzden bilemem.

Bu ölçüm yöntemi bence faydalı çünkü Sony algılayıcılarda gölgelerde bayağı bilgi oluyor. D800'de duruma göre 3-4 durak açsam bile sorun olmuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 810 için yazılım güncellemesi yayınandı. !!

C:1.02 ( 17.12.2014 )

Nikon D750 firmware C:1.01 (USA | EU)

• When shooting with an optional Speedlight and Auto FP high-speed sync enabled with On selected for ISO sensitivity settings > Auto ISO sensitivity control in the photo shooting menu, images were sometimes over-exposed. This issue has been resolved. (Enabling auto FP high-speed sync: Select 1/200 s (Auto FP) or 1/250 s (Auto FP) for Custom Setting e1: Flash sync speed)
  • When menus were displayed with the camera connected to a 4K-compatible TV via HDMI, display in both the camera monitor and on the TV was not correct. This issue has been resolved.
  • Noise that could sometimes be heard when Custom Setting d1: Beep was set to any option other than Off has been reduced.

Nikon D810 firmware C:1.02 (USA | EU)

• When playback zoom was applied to an image displayed in the camera monitor (image display enlarged) while the memory card access lamp was still lit immediately after capture, the image was not correctly displayed. This issue has been resolved.
  • When menus were displayed with the camera connected to a 4K-compatible TV via HDMI, display in both the camera monitor and on the TV was not correct. This issue has been resolved.
  • Noise that could sometimes be heard when Custom Setting d1: Beep was set to any option other than Off has been reduced.

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.com/2014/12/17/nikon-d750-1-01-and-d810-1-02-c-firmware-updates-released.aspx/#ixzz3MBVj4iS2

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pozlama telafisiyle çözülür, ama aynı sonuca 2-3 çekim sonucunda deneyerek gelebilirsin. D810'da aynı sonucu ilk seferde alıyorsun.

Ertan beye ilave olarak her sahne için ayrı ayrı pozlama telafisi yapmıyorsunuz. Hızlı çekim imkanı sağlar.

Olması kötümü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.