İçeriğe git

D810 - D700 karşılaştırmam.

Doğan

Recommended Posts

ilk seferde patlayınca o yeni sisteme geçerek doğrusunu alırız. dolayısı ile yeni sistem de 2 çekim ister. yok eğer öngörüyor ve baştan yeni sistemi devreye alacaksak pozlama telafisini ön görerek deileri veya geri alabiliriz. neyse nikon sağolsun bişeyler geliştirmeye çalışmış. laf edecek değiliz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Size taze taze kanıt :)

Kareler Nikon D810 Sİgma 35mm, f/4 ile çekildi.

Soldaki kareler Highlight Weighted 0 EV ile çektim. Sağdaki kareleri matrix metering -5 EV pozlama telafisi ile çekttim.

Sonra sağdaki matrix metering -5 EV ile çektiklerimi Capture NX-D ile poz telafizi yaparak Highlight Weighted pozlamasına göre (soldaki Highlight Weighted) pozlamasına benzeterek göz kararıyla ayarladım.

7Vk0PW.jpg

Her iki pozlama methoduna %100 boyutundan bakalım.

oYgD7b.jpg

%200 boyutundan bakalım.

XDvQ93.jpg

Fark varmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk fotoğraf dünyasına adım attığında doğru pozlamanın önemini idrak edememiştim. Yeni başlayan için anlamak imkansız zaten.

Fotoğraf patlasın ne olacak, PS ile düzeltirim, - pozlama ile düzeltirim diye düşünüp geçiyor insan.

İşte her zaman öyle olmuyor.

Kimi zaten öyle aydınlık bir ortamda fotoğraf çekiyorsunuz ki LCD hiç bir işe yaramıyor. Pozlamışmıyım patlatmışmıyımı geç fotoğrafı çekebilmişmiyim onu bile anlamak güç olabiliyor.

O sebepten kameradaki ölçüm sistemi ne kadar başarılıysa o kameranın başarımı da o denli yüksek olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Size taze taze kanıt :)

Kareler Nikon D810 Sİgma 35mm, f/4 ile çekildi.

Soldaki kareler Highlight Weighted 0 EV ile çektim. Sağdaki kareleri matrix metering -5 EV pozlama telafisi ile çekttim.

Sonra sağdaki matrix metering -5 EV ile çektiklerimi Capture NX-D ile poz telafizi yaparak Highlight Weighted pozlamasına göre (soldaki Highlight Weighted) pozlamasına benzeterek göz kararıyla ayarladım.

a>

Her iki pozlama methoduna %100 boyutundan bakalım.

a>

%200 boyutundan bakalım.

a>

Fark varmı ?

soldaki nr yapılmış gibi temiz ama soft, sağdaki nr yapılmamış gibi gürültülü ama biraz daha keskin. durum şuna benziyor raw çekeyim kendi ipimi kendim çekeyim, jpeg çekeyim japon abiler bana ne layık gördüyse razı olayım gibi. tercih kullanıcıya kalmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yanlış anlaşılmak istemem ama şu var ilk fotoğrafı bana 3100 ile çektim deseniz hayır demezdim.. o kadar para verecek bir durum yok 800 lü makinelerde..

tabi tek çiçekle bahar olmaz ama şu kare için konuşuyorum..

bi arkadaş fikir istiyor d810 mu d610 mu.. parası da sınırlı. yani d610 +sigma 35mm 1,4 art parasını d810 bayılıp ucuz lens peşine düşmenin hiiç bir manası yok dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

soldaki nr yapılmış gibi temiz ama soft, sağdaki nr yapılmamış gibi gürültülü ama biraz daha keskin. durum şuna benziyor raw çekeyim kendi ipimi kendim çekeyim, jpeg çekeyim japon abiler bana ne layık gördüyse razı olayım gibi. tercih kullanıcıya kalmış.

nr gidericiler kapalı. sol taraftakinde odak noktası biraz kaymış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kareler sanırım raw+jpeg çekilmiş raw eklenmiş

jpeg olarak aynı kareyi yüklemeniz mümkün mü?

Acaba jpeg de kalite düşüyor mu?

Macit bey;

Bilgisayarın dijital fotoğrafçılıkla ilgili alanlarında temeli sağlamlaştırmak sizin için çok önemli. Fotoğrafçılığı ilerlettiğiniz dönemde bunun faydasını çok göreceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yanlış anlaşılmak istemem ama şu var ilk fotoğrafı bana 3100 ile çektim deseniz hayır demezdim.. o kadar para verecek bir durum yok 800 lü makinelerde..

tabi tek çiçekle bahar olmaz ama şu kare için konuşuyorum..

bi arkadaş fikir istiyor d810 mu d610 mu.. parası da sınırlı. yani d610 +sigma 35mm 1,4 art parasını d810 bayılıp ucuz lens peşine düşmenin hiiç bir manası yok dedim.

Elimde olmayan makine ve ekipman hakkında yeterli bilgiye sahip olamayacağım konularda yorum yapamıyorum malesef.

İnsanları yanlış bilgilendirmek istemem. D810 mu D610 mu mevzusuda buna dahil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey ,

Daha parayı denkleştirip 50mm 1.8d alamadım.

1 adet lens alıp d300 ü tanımaya çalışacağım

Aldıktan sonra bu dijital photoğrafçılık konusunda sizin başınızı çok ağrıtabilirim

Açıkcası bütçeme göre doğru makina aldığımı düşünüyorum

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.