İçeriğe git

Nikon F501 ve Nikon F801s

Recommended Posts

• Forum Editörü

Üniversite yıllarımda gÜzel sanatlar fotoğraf bölÜmÜ 2. sınıfa geçtiğim, 1990-1991 öğretim yılında Nikon; F801 Modelini gÜncelleyerek F801s olarak duyurmuştu. 1989 yılından beri kardeşimin kendi öğrenim kredisiyle aldığı Zenith 12 XP ve 50 mm 1:1,8 lensle idare ediyordum. Artık 2. sınıfa geçmiştim ve en azından yarı profesyonel bir kamera almam lazım ama ailemin ekonomik durumumuyla ne mÜmkÜn. O sene, fotoğraf bölÜmÜ 1. sınıfa yeni başlayan, Murat adında bir arkadaşım vardı. Fotoğraf derslerimiz; Cumartesi gÜnÜ eğitim ve çarşamba gÜnÜ öğleden sonra ise karanlık oda banyo-baskı uygulaması şeklinde gerçekleşiyordu. Bir Cumartesi, Murat elinde Nikon F801s modeliyle geldi. Offf anam... O nasıl bir kamera, şeytan işi. DeklanşörÜne hafifçe dokunuyorsun, lens sağa sola dönerek, otomatik netlik yapıyor. VizörÜnde bir sÜrÜ sayı, yanıp-sönÜyordu. Kendi kendime dedim ki; Acaba gÜnÜn birinde ben de bu kameraya sahip olabilir miyim? öğrencilik yıllarımda olamadım. Aradan 23 yıl geçti. Geçenlerde Mehmet KöSE hocamız, eline bir tane F801s geçtiğini ve bana göndereceğini söylediğinde; 23 Yıllık hayalim gerçekleşecekti.Geçen Pazar F801s’ i teslim aldım. çok teşekkÜr ederim. Allah razı olsun Mehmet Hoca. Daha öncede Nikon’un ilk AF modeli (aslında ilk AF sayılmaz. çÜnkÜ Nikon’un ilk ilk AF kamerası 1983-1988 yılları arasında Üretilmiş Nikon F3AF’ dir) olan Nikon F501 göndermişti. Kendisine herşey için çok teşekkÜr ederim.

Kameraların her ikisini de henÜz deneyemedim ama en kısa zamanda deneyeceğim. Böylece filmli kamera kolleksiyonum 5’e ulaştı. Sadece Nikon F801s' in fotoğraflarını yÜkleyebildim.

1-) Nikon FA, 1996’ da Hayyam pasajından aldım.

2-) Nikon F80, 19 Şubat 2004 de aldım.

3-) Nikon F50, 2004’ de aldım.

4-) Nikon F501, Mehmet KöSE gönderdi.

5-) Nikon F801s, Mehmet KöSE gönderdi.

post-1809-0-40382700-1418131196_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun Alper bey bu arada Mehmet abi bana da Bir F75 gönderdi , kendisine buradan da çok teşekkür ederim kendisine :) Buda ilk örneklerim olsun.

Nikon F 75 24-85 VR lens Kodak Gold 200 Asa fim ile çekilmiştir kırpma yoktur.

15354966204_e86a4083b4_c.jpgr001-033 by Ramiz06, on Flickr

15975252871_ec590b7229_c.jpgr001-020 by Ramiz06, on Flickr

15354946994_1f54604752_c.jpgr001-034 by Ramiz06, on Flickr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üniversite yıllarımda gÜzel sanatlar fotoğraf bölÜmÜ 2. sınıfa geçtiğim, 1990-1991 öğretim yılında Nikon; F801 Modelini gÜncelleyerek F801s olarak duyurmuştu. 1989 yılından beri kardeşimin kendi öğrenim kredisiyle aldığı Zenith 12 XP ve 50 mm 1:1,8 lensle idare ediyordum. Artık 2. sınıfa geçmiştim ve en azından yarı profesyonel bir kamera almam lazım ama ailemin ekonomik durumumuyla ne mÜmkÜn. O sene, fotoğraf bölÜmÜ 1. sınıfa yeni başlayan, Murat adında bir arkadaşım vardı. Fotoğraf derslerimiz; Cumartesi gÜnÜ eğitim ve çarşamba gÜnÜ öğleden sonra ise karanlık oda banyo-baskı uygulaması şeklinde gerçekleşiyordu. Bir Cumartesi, Murat elinde Nikon F801s modeliyle geldi. Offf anam... O nasıl bir kamera, şeytan işi. DeklanşörÜne hafifçe dokunuyorsun, lens sağa sola dönerek, otomatik netlik yapıyor. VizörÜnde bir sÜrÜ sayı, yanıp-sönÜyordu. Kendi kendime dedim ki; Acaba gÜnÜn birinde ben de bu kameraya sahip olabilir miyim? öğrencilik yıllarımda olamadım. Aradan 23 yıl geçti. Geçenlerde Mehmet KöSE hocamız, eline bir tane F801s geçtiğini ve bana göndereceğini söylediğinde; 23 Yıllık hayalim gerçekleşecekti.Geçen Pazar F801s’ i teslim aldım. çok teşekkÜr ederim. Allah razı olsun Mehmet Hoca. Daha öncede Nikon’un ilk AF modeli (aslında ilk AF sayılmaz. çÜnkÜ Nikon’un ilk ilk AF kamerası 1983-1988 yılları arasında Üretilmiş Nikon F3AF’ dir) olan Nikon F501 göndermişti. Kendisine herşey için çok teşekkÜr ederim.

Kameraların her ikisini de henÜz deneyemedim ama en kısa zamanda deneyeceğim. Böylece filmli kamera kolleksiyonum 5’e ulaştı. Sadece Nikon F801s' in fotoğraflarını yÜkleyebildim.

1-) Nikon FA, 1996’ da Hayyam pasajından aldım.

2-) Nikon F80, 19 Şubat 2004 de aldım.

3-) Nikon F50, 2004’ de aldım.

4-) Nikon F501, Mehmet KöSE gönderdi.

5-) Nikon F801s, Mehmet KöSE gönderdi.

hayırlı olsun. profesyonel anlamda benim hiç filmli makinem olmadı. Olsaydı denemek isterdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende çok merak ediyorum bu filmli makinaları ilerde bende bir tane almak istiyorum nasipse.özellikle Nikon F3/T modeli çok ilgilmi çekmişti araştırdığımda fiyatları görünce çok şaşırmıştım ortalama $800 fiyatları var. meğersem makina efsaneymiş.

Ümit hocam hayırlı olsun çok güzel makina.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Analog bende istiyorum. FM2 istiyorum ama bakalım zaman ne gösterecek. ^^ Şu anda elimde filmli olarak 4M Pinhole Camera var. ^^

4M-Pinhole-Camera-1.jpg

Bende çok merak ediyorum bu filmli makinaları ilerde bende bir tane almak istiyorum nasipse.özellikle Nikon F3/T modeli çok ilgilmi çekmişti araştırdığımda fiyatları görünce çok şaşırmıştım ortalama $800 fiyatları var. meğersem makina efsaneymiş.

ümit hocam hayırlı olsun çok güzel makina.

İzmirde erin digitalde Nikon F5 750 TL ye satılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

F5 burada da bolca var, ortalama 250-300 euro aralığında, ama şu iki nokta önemli benim için:

1. F75 ve F6 analog dönemin son temsilcileri, barındırdığı işlemci ve ölçüm metodları daha modern, bu yüzden günümüz AFS lenslerine kadar, SB800'lere kadar destekliyor,

2. F5 türü gövdeler çok yorulmuş gövdelerdir. Bunu anlamak sadece çizik ve kullanım izleriyle değil, iç mekaniğin usta tarafından kontrolüyle mümkün. Ayrıca lens/flaş desteği bir F6-F75 gibi değil. Bundan dolayı bolca F100, F90 ve benzerleri ikinci elde mevcuttur. Ama son temsilciler az sayıdadır.

Benim de her zaman bir F5 sahibi olma hevesim olmuştur, ancak şu an bunu F6'ya odakladım, çünkü bu gövdeyi daha az yorulmuş bulmak mümkün. çünkü bunları tamir edebilen usta sayısı her gün azalıyor. Bazen pozometresi doğru çalışan ama tümüyle manuel/mekanik bir gövde size daha çok çekim hazzı yaşatır. F3 bu konuda tartışmasız en iyilerdendir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey,

Tamamen ful Manuel imkanı veren Nikonlar hangileri ?

Ben 100 tl ye geçen yıl pentax k1000 almıştım

Enstantane maksimum 1000 idi.

Çektiğim kareleri pek beğenmediğim için geri satmıştım

Söyle iyi böyle iyi diye şişirilmiş bir ürün (pentax k 1000)

Yerine olympos om 10 almıştım.

Gerçi om 10 da tam Manuel değil seçilen diaframa göre enst i kenş atıyor

ama gövdesi çok sağlam ve çok kullanışlı

Açıkcası bazen ankara itfaiye meydanında slr oluyor

sanırım Suriye'den getiriyorlar ve satıyorlar. Eskicinin biri öyle dediği için yazıyorum

Çok fazla lenste var ama adam çuvala doldurmuş, tamamının camı çizik idi

Kısaca gözünüze çarparsa alın diyebileceğiniz, ilerde antika değeri olabilecek 3-4 model var mı?

Nikon yada diğer markalar olabilir

Özellikle leica ve nikon olursa yeterli olur,

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı olsun. profesyonel anlamda benim hiç filmli makinem olmadı. Olsaydı denemek isterdim.

50-100 tl ye Zenit 122 bulunabiliyor .

Slr de tek sorun 1 adet klaliteli 36 poz filim 20 tl

Banyo , flaşa aktarma yada 10x15 baskı

Hepsi ayrı ayrı masraf

Bunlarıda hesaplamak lazım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zenit 122 benim de zamanında denediğim bir model, tipik kaba rus işçiliği, ama yanındaki lensten dolayı çok iyi sonuçlar alınabildiği için efsane olmuş, perde mekanizmasını dağıtıp toparlayabilene aşkolsun dedirden bir makina. Evladiyelik değil yani.

Şimdi şu marka bu model diye örnek vermek yerine ben size bir malezya sitesi önereyim. Adamlar bu eski ekipmanlar için çok güzel bir arşiv oluşturmuşlar ve her geçen gün de yeni modelleri eklemeye devam ediyorlar. Oradan her türlü detayı alabilir, ona göre kendiniz karar verebilirsiniz. Ayrıca bu soruya ümit hoca benden daha iyi cevaplar verir, çünkü kendisi Nikon'un bu modellerindeki ölçüm sistemleri üzerine bolca kaynak okumuş biridir.

Site şu: http://mir.com.my/rb/photography/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler Mehmet Bey...

Site mükemmel şekilde dizayn edilmiş ve çok güzel bilgiler var

Hepsine tek tek göz atacağım

Ümit Bey de bir yazı yazarsa çok yerinde olur

Ben 10-15 yıl süre ile slr makinaları toplama düşüncesine sahibim

Bu süre içnde 5-10 kaliteli slr almam yeterli olur

İlerde emekli olunca deniz kenarında balık tutup hobi olarak fotoğraf çekeceğim

İlerde çocuklar , torunlar dedemiz bunları çekti deseler yeterli olur

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü

Teşekkürler Mehmet Bey...

Site mükemmel şekilde dizayn edilmiş ve çok güzel bilgiler var

Hepsine tek tek göz atacağım

ümit Bey de bir yazı yazarsa çok yerinde olur

Ben 10-15 yıl süre ile slr makinaları toplama düşüncesine sahibim

Bu süre içnde 5-10 kaliteli slr almam yeterli olur

İlerde emekli olunca deniz kenarında balık tutup hobi olarak fotoğraf çekeceğim

İlerde çocuklar , torunlar dedemiz bunları çekti deseler yeterli olur

Saygılar

Merhaba Macit bey;

Geciken cevabım için kusura bakmayın. Yapmayı düşündüğüm Nikon kamera koleksiyonu aslında baştan beri piyasaya sürülen kameraların tamamı var ama sanırım, maddi açıdan pek mümkün olmayacak.:)

Size bir kaç gövde tavsiye edebilirim.

Nikon F: Nikon' un ilk SLR kamerası. Bulabilirseniz, bulduğunuz yer işi bilen biriyse herhalde bir servet ödersiniz..:)

Nikon F2: Bu serinin 4-5 tane alt serisi var.

Nikon F3:

Nikon FA: Dünyada ilk matrix ölçümlü kamera

Nikon FM2

Bence bu kadar yeter bunu tamamlayın, sonra tekrar yazışırız...:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağ olun

Ben yavaştan slr koleksiyonu yapıyorum

Mümkün mertebe ilerde antika değeri taşıyacak makinalara yöneliyorum

Bunları not defterimin bir köşesine yazayım , bulunsun.

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.