İçeriğe git

yeni makinem d300 oldu.

Macit NALLIHAN

Recommended Posts

Bende en az 15-20 sene d300 ü kullanmayı düşünüyorum

En iyi performansı almak için menülerde ne gibi değişiklikler yaptınız?

Yada kısaca 8 yılda tespit ettiğiniz incelikler neler diye sorayım?

Benim ilgi alanım portre %70 .. manzara çekimi %30

Diğer dalllar( makro, sokak fotoğrafçılığı..vs vs ) hiç ilgi alanıma girmedi

Saygılar

Soru bana sorulmamış ama şöyle kısaca makineyi ilk aldığımda takıldığım noktayı belirteyim d80 iki buçuk üç sene kadar kullandıktan sonra d300s sahibi oldum d90 d7000 d300 arasında kalmışken d300e karar verip d300s denk geldi ki video ile hiç işim olmaz normalde ilgi alanım değildir yani makinayı ilk aldığımda zorlandım bi kaç zaman çünkü d80de pozlama konusunda sorun yaşamazken d300s'teki fazla pozlama olayı vardı o yüzden araştırdım ki durum böyleymiş d300 ve s modeli için.. diğer modellerde durum nedir bilmem d80 kullandım onda böyle bişeyle karşılaşmadım belkide vardı fark etmiyoduk acemi amatör olduğumuzdan burdaki üstadlar daha iyi bilir bu konuyu ve ayarları ama sürekli -0.3 -0.7 pozlama kullanıyorum istediğim gibi çıkıyo çektiklerim burdaki ustalarımız bu konuda daha tecrübeli ve bilgi sahibi zaten ben nacizane bildiğimi aktarayım bilgi paylaştıkça güzel ve anlamlı bence..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-0,7'ye kadar düşürmek zorunda kalmanız genelde normal olarak değerlendirilse de picture modunu landscape olarak atadığınızda durum değişir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Soru bana sorulmamış ama şöyle kısaca makineyi ilk aldığımda takıldığım noktayı belirteyim d80 iki buçuk üç sene kadar kullandıktan sonra d300s sahibi oldum d90 d7000 d300 arasında kalmışken d300e karar verip d300s denk geldi ki video ile hiç işim olmaz normalde ilgi alanım değildir yani makinayı ilk aldığımda zorlandım bi kaç zaman çünkü d80de pozlama konusunda sorun yaşamazken d300s'teki fazla pozlama olayı vardı o yüzden araştırdım ki durum böyleymiş d300 ve s modeli için.. diğer modellerde durum nedir bilmem d80 kullandım onda böyle bişeyle karşılaşmadım belkide vardı fark etmiyoduk acemi amatör olduğumuzdan burdaki üstadlar daha iyi bilir bu konuyu ve ayarları ama sürekli -0.3 -0.7 pozlama kullanıyorum istediğim gibi çıkıyo çektiklerim burdaki ustalarımız bu konuda daha tecrübeli ve bilgi sahibi zaten ben nacizane bildiğimi aktarayım bilgi paylaştıkça güzel ve anlamlı bence..

ben de 1,5 yıl d80 kullandıktan sonra d300 e geçmiştim. hot pixel sorunundan dolayı yoksa ilk göz ağrımdı dslr olarak onu da çok seviyordum.

yalnız emin misiniz tespitlerinizde çünkü asıl aşırı pozlama (overexposure) kabahati genelde d80 lerde yaygın bir durumdu. D300 e geçince rahatlamıştım ben de aksine.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla mustafa bey nedim bende okuduklarımla üstadlardan duyduklarımızla biliyoruz ama d300s'te ilk fark ettiğim d80de yaşamadığım fazla pozlamayı yaşadım d300s'te alışmak kolay olmadı 😃

Ayarlar konusunda ben sürekli -0.3 pozlamayla kullanıyorum bilmiyorum d300de de durum böyle mi ? Aslında en iyi cevap mehmet hocamda.. 😀

post-4658-142386227162_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla mustafa bey nedim bende okuduklarımla üstadlardan duyduklarımızla biliyoruz ama d300s'te ilk fark ettiğim d80de yaşamadığım fazla pozlamayı yaşadım d300s'te alışmak kolay olmadı 😃

Ayarlar konusunda ben sürekli -0.3 pozlamayla kullanıyorum bilmiyorum d300de de durum böyle mi ? Aslında en iyi cevap mehmet hocamda.. 😀

post-4658-142386227162_thumb.jpg

üslubunuz çok güzel :) böyle forumlarda millet bi gergin bi atarlı :)

d300s i de ben hiç kullanmadım doğrudur sizin dediğiniz, zaten fotoğraf sever bi arkadaşım var onunla genelde beğenilerimiz benzer normal pozlasa bile -0,3 ev daha zengin geliyor bize detaylar dokularda özellikle bilerek öyle çekiyoruz bazen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

üslubunuz çok güzel :) böyle forumlarda millet bi gergin bi atarlı :)

d300s i de ben hiç kullanmadım doğrudur sizin dediğiniz, zaten fotoğraf sever bi arkadaşım var onunla genelde beğenilerimiz benzer normal pozlasa bile -0,3 ev daha zengin geliyor bize detaylar dokularda özellikle bilerek öyle çekiyoruz bazen.

Evet mustafa bey bende o durumlardan şikayetçiyim gerçekten insanlarda bir atarlı azarlayıcı durum var.. sanki herkes anasının karnından profosyonel çekilde doğuyor,o yüzden bence bilgi paylaşırken kırıcı olmamak gerekiyo herkesinde dikkat etmesi gerekiyo özellikle üslubuna..

İşte o yüzden bende sürekli -0.3 pozlamayla çekim yapıyorum daha çok hoşuma gidiyor benimde.. D300 ile D300s arasında video dışında fark yok galiba yanlış hatırlamıyosam..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D80 den D300s e geçince, keşke CCD olsaydı dediniz mi. O renkleri aradınız mı hiç ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D80 den D300 e geçince, keşke CCD olsaydı dediniz mi. O renkleri aradınız mı hiç ?

Evet ne yalan söylim aradım gerçekten.. 😞 cmos sensörde o canlılık yok malesefki belkide ilerde uygun yollu bir ccd sensörlü makina edinsem mi diye düşünmüyo değilim aslında..

D80 + 50mm 1.8 m42'ydi

post-4658-142402740497_thumb.jpg

post-4658-142402752818_thumb.jpg

D300s + 50mm 1.8 d

post-4658-142402760092_thumb.jpg

post-4658-142402768494_thumb.jpg

D300s'le doygun tonları yakalamak için cs4'te raw'dan jpeg'e çevirirken doygunluk vermeden geçemiyorum malesefki..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

2012 yılında yine bu sitede yayınlanan şu makalemi biraz gülümsemek için biraz da bu sorunuza belki yardımcı olur niyetiyle okumanızı isterim. Makalede isimleri anılan arkadaşlar o tarihlerde bu sitede faal olan kullanıcılardır:

HER İŞ İçİN AYRI LENS Mİ?

10.06.2012

Nikontürk'deki arkadaşlarımdan aldığım mesajlarda öne çıkan en önemli konu bu.

55-200 alsam hem portre, hem makro, hem de tele zoom olarak kullanabilir miyim? Yoksa yanına bir tane 50 mm F1,8 mi daha uygun bir portre lensi olur? Sigma 70-300 mm'de makro özelliği varmış ama?

Bu sorulardan anladığım şudur: Gerek üretici firmalar, gerekse satıcılar amaçlarına ulaşmışlar. Yani bu işe yeni başlayan insanların kafaları yeterince karışmış. Birde yüzlerce forumdaki klavye arkasına saklanmış uyanık satıcıların art niyetli tavsiyeleri buna eklenince. Satıcıların depolarında hangi mal daha fazlaysa o malı bu potansiyeldeki müşteriye kolayca kakalıyorlar. Kusura bakmayın ama bu kelime buraya cuk oturdu.

Türk forumlarında şarlatan mertebesindeki kullanıcıları da hemen farkediyoruz, itiraz ediyoruz ama onlarca kullanıcı üzerimize çullanıyor, sonra bakıyoruz ki aslında o forum sitesi birilerinin sanal satışına hizmet ediyor. Ya da yeni yetme bir fırlama sırf marka manyaklığı hastalığı yüzünden her soruya aşık olduğu markanın modellerinin reklamını yaparak cevap veriyor, aaa bak, komşu da "Canan" almış biz de ondan alalım mantığıyla satın almalar gerçekleşiyor. Sanyo olunca Saniye, Vestel olunca da Vasfiye mi diycektik? Burda Tamer arkadaşım aklıma geldi nedense (Akın bunun günahı senin), Nikon olunca "Bikor"um feleğini şaşırırsın!

Her ne kadar yurt dışında yaşıyor olsak bile biz gurbetçiler TR'deki sizlerle beraber yaşıyoruz; aynı tv kanallarını izliyor, aynı gazeteleri okuyor, aynı forum sayflarını takip ediyoruz. Sizden tek fazlamız oturduğumuz ülkenin dilini konuşuyor olmanın avantajıyla aynı şeyleri bu kez bu ülkeye ait sitelerde de yapıyor olmamız.

Ama bu bize büyük bir avantaj sağlıyor: Karşılaştırmak, mukayese etmek.

İşte zurnanın zırt dediği yer burda. Mukayese, farklılıkları farketmemizi sağlıyor biz gurbetçilere. Bir Avrupalı ile bir Amerikalının farkını biz farkedebiliyoruz, bunu 30 yıl yaşadığım TR'de anlayamadım. Bir Avrupalı ile bir Türk'ün mantığının farkını çok iyi biliyoruz.

Durum böyle olunca TR'deki satın almaların çoğunun fiyat ekseninde olduğu ortaya çıkıyor. Bundaki en büyük etken gelir durumu. Daha çok özelliği daha az maliyetle satın almaya çalışıyor insanlar. Haklılar, saygım var. Ancak biraz okumayı alışkanlık etseler durum çok farklı olacak. Acelece bir satın alma fiili gerçekleştirmek yerine konuyu zamana yayarak daha isabetli bir seçim yapacaklar.

Her türlü satın almada kendimize sormamız gereken aşağı yukarı sabit bir kaç soru vardır. Bu soruların cevaplarına göre satın almayı gerçekleştirmek en az zarara yol açar:

- Ne almalıyım?- Neden almalıyım?- Ne kadar süre ile bu ürünü kullanabilirim?- Tecrübe sahibi insanlar ne kullanıyor?

Giriş seviyesinde bir kullanıcı ortalama bir giriş seviyesi gövde ile yanında 18-55 mm lens alıyor. Yaklaşık bir ay sonra nedense bu 18-55 mm bu arkadaşa yetmiyor! Halbuki ben o lense o kadar güveniyorum ki, her şeyi yapabiliyor o fiyata göre.

Vay be, adam DSLR'i boynuna asınca önünde şöööle uzun da bir lens olsa kızlara ne hava atar aslında. Olmadı, gidip bunun yanın da bi tane uzun olanından alalım. Ustalar 55-200 diyor ama yok yok, ben makrosu da olan Sigma, Tamron gibi bilumum zerzevatı üzerinde bulunduran bir 70-300 mm alayım, ne de olsa 100 mm daha fazla yakınlaştırıyor, hem de çük gibi uzuyor işte, daha havalı olur.

Halbuki mızrak çuvala sığmaz, o kadar uzayan şeyin kontrol altında tutulabilmesi için bi de tripot lazım olcak; ağzıyla kuş tutsa bile 220 mm den sonra asla yeterli keskinliği elde edemiycek. Kaldı ki üzerinde yazan makro yazısını bilecek ama büyütme oranından bi haber, çektiği makroların gerek keskinliğini gerekse yetersiz büyüklüğünden 2 ay sonra şikayet edecek. Nedir ki bu 1:2 büyütme ile 1:1 büyütme oranı, sorsanız bir haber, halbuki google amca herşeyi anlatıyor, ama onun okumaya vakti yok.

Yok yok olmadı, 70-300 ü satayım, bak şu forumdaki herif doğru söylüyormuş meğer, gidip bi 55-200 alayım. Hem portre de iyi olurmuş bununla.

Ya nedense bilmemne "pohotograpy" gibi arka planı uçuramıyorum (bokehten bahsediyor). Ne lazım buna, .......marketteki adam 50 mm f1,8 ile olur o anca dedi. Hemen aldım bi tane. Ama ne bileyim, f1,8 ile gözleri netlesem burun/kulaklar flu, onları netlesem modelin yüzü flu, nedir bu işin sırrı acaba?

Yok bu body ile portre olmuyor arkadaş, gidip şu yeni çıkan, hem başında hem sonunda harf olan rakamlı modeli mi alsam?

Evet, şimdi tam bir dejavu.

Portreye ayrı gövde, manzaraya ayrı gövde, makroya ayrı gövde.

E hani giriş seviyesi idik?

Evet, acı bir gerçek ama giriş seviyesi ürünlerde piyasada dönen para o kadar yüksek ki, profesyonel fotoğrafçılar bile pro ekipmanlarına bu denli para yatırmıyorlar herhalde.

çünkü hesap basit; ne iş yapacağım, bu iş için uygun olan ekipman hangisi? Bu sorulara satıcı güzel kız cevap verirse durum vahim. Ama fotoğraf ekipmanları konusunda tecrübeli bir fotoğrafçı cevap verirse uzun vadede kazançlı olursunuz.

Dikkat edin, bir profesyonel fotoğrafçı demiyorum; bana göre her iyi fotoğrafçı ekipmandan anlamıyor çünkü. Kompozisyonu yetersiz öyle fotoğrafçılar tanıyorum ki ekipmanlar adamın önünde dize geliyor, adam ekipmanın ciğerini biliyor, tekniği müthiş, gel gelelim bir kadrajda o kompozsiyonu yakalamaktan aciz.

İşte teknik ile sanatın ince çizgisi burda. Ben kendim için de aynı şeyi düşünüyorum, kompozisyonuma asla güvenmiyorum. Ancak hangi ekipmanın hangi şartlarda hangi setupta kullanılması gerektiği konusunda kompozisyonumdan çok daha iyi olduğumu düşünüyorum.

50 mm F1,8 PORTRE LENSİ DEĞİLDİR, MAKRO LENSİ ASLA DEĞİLDİR!

Evet iddia ediyorum, itirazı olan varsa teknik argümanlarıyla buyursun, beni ikna etsin.

Evet, alışılageldinizden daha fazla objeye yakınlaşmanızı imkan tanır ama asla bir 1:1 büyütme oranı sağlayamaz (ters bağlamadıktan sonra).

Uygun fiyatından dolayı herkesin çantasında bir adet bulunur, çok yerde hayat kurtarır, APSC sensörden dolayı (DX hikayesi yani) odak noktası 75 mm lere tekabül eder, durum böyle olunca da birden bire bir portre lensi olup çıkıverir bizim ülkemizde, çünkü ucuz. Hele bi de f1,4 olanına ulaşırsa acemi kardeşim benim, yorum aynen böööle: "Dadından yinmez beee!"

Literatür der ki:

35 mm sensör (ya da film) baz alınmak kaydıyla, 85-130 mm arası portre için en uygun aralıktır. Bunu ben demedim, gidin wikipediaya sorun, uzmanlar buna böyle karar vermiş.

Nerde kaldı şimdi sizin 50 mm lik lensinizin DX çarpanlı gövdedeki 75 mm lik odak noktası?

E o zaman bi 105 mm makro alalım, hem de Sigma, Tamron, Tokina gibi markalara yöneliriz daha ucuz olur, hem makro hem portre geçinir gideriz abi yaaa?

Hesap basit, 105 mm x 1,5 DX çarpanı = 157,5 mm. Wikipedia kızar sana sonra, ben karışmam.

E iyi diyon da abi ne alcaz?

Portre mi çekicen kardeşim? 85 mm F1,4 alacaksın. Paran yetmedi mi, o zaman F1,8 olanını alacaksın. O da mı olmuyo? Sen giriş seviyesinde bir kullanıcısın demektir, 55-200 mm lik Nikkor lens ile bu işi yapmaya devam edeceksin, en iyi sonucu en az maliyetle bu lensle alırsın kardeşim. İtirazı olan temmuz ayında beni İstanbul, Adapazarı, Adana, Sivas, Samsun, Trabzon, Rize, Artvin güzergahında denk getirip bir güzel ıslatabilir. Niyeti ciddi olanlara araç plakasını da verebilirim

Abi makroyu neetçez?

E dedik ya, uygun olanı 105 mm makro, paran yetiyosa Nikkor 200 mm var, dadından yinmiyo emme biraz duygusal kalıyo. 105 mm de hangi markayı alırsan al, aralarında çok büyük fark yok, sadece biraz tad farkı, o da tuzundan baharatından. Haaa, sakın Nikkor 105 mm yi, hem de 1970 ten bugüne kadar üretilen her versiyonunu bunların arasına koymayın, o işinin uzmanıdır.

DX kullanıcısı kardeşim, Nikon 60 mm makroyu hiç hesapladın mı acaba portrede ne olur, nasıl olur diye?

Hadi şimdi biraz da siz düşünün.

Güzel bir pazar günü dileğiyle, Hollanda'dan selamlar.

Mehmet Köse

10.06.2012

www.mehmetkose.com

yemin ediyorum aynisi benim basima geldi.

nikon d7100 ile nikon d5500 arasinda "image quality" acisindan cok fark varmi diye sordum bir online satis yapan firmaya. o da bana "olmazmi cok ama cok fark var" demisti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Makineniz hayırlı olsun.

Aynı gövdeden uzun yıllar birden fazla kopya kullandım, halen elimde bir kopyası var. D70 modelinden sonra gripsiz olarak ele oturan ilk modeldi benim için de, tıpkı sizin yazdığınız gibi.

Curser tuşunun tam ortasına basılınca 4 yön haricinde bir de merkeze yönlendirme yapar, bunun "ok" tuşuyla vazifesi aynı değildir. Mesela netleme noktasını hızlıca merkeze çekmek için buna basarsınız, mesela menüde bir sekmeye girebilmek için buna basarsınız. Ama yanılmayın, bazen "ok" manasında işler yaparken bazen yapmaz, bu, dizayn eden mühendisin donanıma göre tercihidir.

Curser'in orta noktasına basınca fotoğrafı büyütmesi sizin isteğinizdir, böyle bir kural yoktur. Her gövdenin kendine göre farklı dizaynı var. Mesela D3'te de özel bir tuşa basıp aynı zamanda arka tekerleği döndürürseniz fotoğrafta zoom yapar. Şimdi buna ne diyelim, yanlış dizayn ettiniz düzeltin şunu mu?

İhtiyacınız olan portre lensi hedefini ucuza maletmek adına AF'den ödün vermeniz bazen satın aldığınız ürünlerin toplam maliyetinin aslında iyi bir AF lense denk geldiğini sonradan farkedebilirsiniz. Yani bir 85mm portre için en uygun odak noktasıdır ve F1,8 AF-D versiyonu 200-250 euro aralığındadır. Buna bütçe yetmiyorsa bu kez 50 mm (asla bir portre lensi değildir, bu gövdede 1,5 çarpandan dolayı portre amaçlı kullanılabilir!) F1,8 modeline yönelebilirsiniz.

Yine aynı noktada maliyet açısından bir 18-105mm tek lensle işi bitirmek adına hem portre hem de diğer amaçlar için kullanılabilir.

özetle, ucuza maledecem derken manuel lenslere büyük paralar kaptırmayın, çünkü bit pazarına nur yağmıyor artık.

Hocam selamun aleyküm

Bende bir d300 var nikon , vaktinde shutterı kırılmıştı bende değiştirdim , fakat sonrasında makinayı fazla kullanmadım bugun bir elime alayim shutterına bakayim dedim 300.000 binde bi arkadaşım perde değişsede o sayı kalır üstüne eklenir dedi dediği doğrumu ? aksi takdirde benim yeni perdeyle okadar fotoraf çekmem imkansız aydınlatırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam selamun aleyküm

Bende bir d300 var nikon , vaktinde shutterı kırılmıştı bende değiştirdim , fakat sonrasında makinayı fazla kullanmadım bugun bir elime alayim shutterına bakayim dedim 300.000 binde bi arkadaşım perde değişsede o sayı kalır üstüne eklenir dedi dediği doğrumu ? aksi takdirde benim yeni perdeyle okadar fotoraf çekmem imkansız aydınlatırsanız sevinirim

Tamirci arızalı mekanik/elektronik perde aksamını değiştirmiş, anakartı değil. Ayrıca anakarttaki toplam çekim sayısını sıfırlama (resetleme) yoluna gitmemiş, bu çok normal. Bunun için özel ekipman yazılıma ihtiyaç var. Siz, perdenin değişim zamanında makinanın toplam çekim sayısını not ettiyseniz, bundan sonraki rakamı toplam çekim sayısı olarak hesaplayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamirci arızalı mekanik/elektronik perde aksamını değiştirmiş, anakartı değil. Ayrıca anakarttaki toplam çekim sayısını sıfırlama (resetleme) yoluna gitmemiş, bu çok normal. Bunun için özel ekipman yazılıma ihtiyaç var. Siz, perdenin değişim zamanında makinanın toplam çekim sayısını not ettiyseniz, bundan sonraki rakamı toplam çekim sayısı olarak hesaplayabilirsiniz.

Hocam vallahi çok teşekkür ederim :) onu not etmeyi unutmuşum hocam ama tahmini 200.000 gibi kırıldı ve bende değiştirdim perdeyi sizin dediğinize göre yeni perdeyle 100.000 foto çekmiş oluyorum doğrumudur hocam ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.