İçeriğe git

Nikon D3200 Kit 18-55 VR II ya da 18-105 VR

Recommended Posts

Herkese Merhabalar ;

Fotoğraf dünyasına giriş yapmak üzereyim. Yeni bir ürün almadan önce sürekli derin bir araştırma yapıp fiyat/kalite, fiyat/performans oranını hep en düşük seviyede tutmaya çalışırım. 3 günlük yapmış olduğum araştırmalar sonucunda bu iki seçenek arasında kaldım. İtalya'da yaşıyorum, yılbaşı yaklaştığı için sürekli kampanyalar var. D3200 18-55 VR II lens 400 €, 18-105 VR lens 450 €. Fiyat farkı önemli değil. Hangisini alacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bir diyorum VR II lens alayım, sonra 70-300 VR alırım biraz geliştirdikten sonra. Bir de diyorum VR 18-105 alayım 70-300 almama gerek kalmaz yeter bana. Sürekli karar değiştiriyorum. VR ile VR II arasındaki farklı da tam olarak çözebilmiş değilim. Birinde 3 stop var birinde 4 stop var ama bunlar ne ifade ediyor henüz bilmiyorum. VR II 'de ayrıca zoom durdurma tuşu var o da ne işe yarıyor bilemiyorum.

Yardımlarınıza ihtiyacım var, lütfen beni bilgilendirin ve aydınlatın. Şimdiden herkese çok çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çoook uzun cevap yazılır bu soruya. Madem temelden başlayacaksınız ve madem İtalya'dasınız şimdilik şunu alın ve uzun bir süre başka birşey almayın: Nikon D5200 + Nikon 18-105mm. Yani 3bin serisine hiÇ bulaşmayın.

Şimdi neden diyeceksiniz, bunu cevaplamak benim iÇin zor, ama pişman olmayacağına garanti veriyorum; kendim de NL de yaşıyorum.

Sorduğunuz diğer teknik kısaltmaların cevapları:

VR1 ile VR2 arasında yıllar/teknoloji farkı var, VR2 daha iyi kabul edilir, eğer tripoda bağlandıysa otomatik olarak algılar.

Zoom durdurma değil "otomatik netleme" ve "elle netleme" tuşudur o, standarttır.

VR2 de normal ve aktif olmak üzere 2 farklı VR konumu vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çoook uzun cevap yazılır bu soruya. Madem temelden başlayacaksınız ve madem İtalya'dasınız şimdilik şunu alın ve uzun bir süre başka birşey almayın: Nikon D5200 + Nikon 18-105mm. Yani 3bin serisine hiÇ bulaşmayın.

Şimdi neden diyeceksiniz, bunu cevaplamak benim iÇin zor, ama pişman olmayacağına garanti veriyorum; kendim de NL de yaşıyorum.

Sorduğunuz diğer teknik kısaltmaların cevapları:

VR1 ile VR2 arasında yıllar/teknoloji farkı var, VR2 daha iyi kabul edilir, eğer tripoda bağlandıysa otomatik olarak algılar.

Zoom durdurma değil "otomatik netleme" ve "elle netleme" tuşudur o, standarttır.

VR2 de normal ve aktif olmak üzere 2 farklı VR konumu vardır.

Mehmet Bey Merhabalar ;

Yorumunuz iÇin teşekkürler. Fakat önerdiğiniz makina bütÇemizi biraz aşıyor. Benim asıl cevap aradığım konu D3200 iÇin hangi kitli promosyonu almak. VR 18-105 mi yoksa VR II 18-55 mi?

Benim zoom durdurma/sabitlemeden kastım burdaki aÇıklamadan okduğum iÇin yazmıştım.

http://www.hepsiburada.com/liste/nikon-d3200-18-55-vr-ii-kit-profesyonel-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?productId=ftslrnikd3200vr2&categoryId=1100301

Bir de eğer aydınlatabilirseniz stop telafisi nedir? 3 stop ile 4 stop telafisi arasında ne kadar büyüklükte bir fark vardır? aydınlatırsanız Çok memnun olurum

Herkese ÇOK teşekkür ederim iyi Çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Stop telafisi temel fotoğrafçılık dersi almadan size anlatabileceğim bir konu değil.

Makina seçimi konusunda da madem bütçeniz yetmiyor, ben de size ısrarla bu kez D5200+18-55VR2 (bu lens pahalı gelirse bu kez VR1 versiyonunu alın) alın diyorum. Buna da bütçe yetmiyorsa o zaman gidin o 3 binli seriden alın ne yapalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey size bir türlü derdimi anlatamadım. Benim sorum hangi gövdeyi önerirsiniz değil, hangi kit lensi makinayı seçmeliyim. Ben zaten kaarlıyım D3200 almaya, 3 günlük araştırmalarım ve burdaki teklifleri değerlendirmemin sonucunda kesin olarak D3200 alıcağım. VR 18-105 ile VR II 18-55 arasında kararsızım.

Herkese çok teşekkürler, iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz size 1 yıl sonra pişmanlık yaşamayın diye 3 bin serisine bulaşmayın diye bir tavsiyede bulunduk; benden sonra yine konusunda uzman, mesleği mühendislik ama bilgisi ondan daha öte olan Ertan hoca da bir şifre verdi, en azından D5100 alamaz mısın diye uyandırmaya çalıştı. Ama siz bizim yardımcı olma çırpınışlarımıza, "sizden gövde değil lens tavsiye istiyorum" diye (benim biraz saygısızca/ukalaca olarak algıladığım) bir itiraz gördük.

öyleyse size kolay gelsin demekten başka çaremiz yok.

çünkü bu iki lens arasındaki farkı şu andaki seviyenizle anlamanız, hangisinin sizin işinize yarayacağını da bizim bilmemiz mümkün değil. çünkü nerde, ne amaçlı, hangi fotoğraf bilgisi/seviyesiyle kullanılacağını bilmiyoruz.

Bu yazdıklarım bu tarihte sizin hoşunuza gitmeyecek, ama bu hobi/meslekte bilgi sahibi olabilirseniz o zaman bize hak vereceksiniz.

Paranız yettiğini alın, hangisi gözünüze hoş görünüyorsa onu alın. Size lens tavsiye yapamıyorum, kusura bakmayın.

Bu forumda sizin bu sorunuza ben ve Ertan hoca cevap veremiyorsa bu soruya bu forumda başka kimse de cevap vermez (veremez demiyorum!). Başka forumlarda sizin duymak istediklerinizi duyabilirsiniz, ama gerçek midir, bilimsel olarak doğru mudur orası tartışılır!

Hayatta başarılar diliyorum size.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey size bir türlü derdimi anlatamadım. Benim sorum hangi gövdeyi önerirsiniz değil, hangi kit lensi makinayı seçmeliyim. Ben zaten kaarlıyım D3200 almaya, 3 günlük araştırmalarım ve burdaki teklifleri değerlendirmemin sonucunda kesin olarak D3200 alıcağım. VR 18-105 ile VR II 18-55 arasında kararsızım.

Herkese çok teşekkürler, iyi çalışmalar

Hayırlı aksamlar kardeşim;

D3200 kullanıcısı olarak makineyi tavsiye ederim. Ayrıca hem geniş açı hemde zoom ihtiyacınızı karşılaması açısından 18-105 iyidir. Bizim gibi bütçesi dar ve yeni başlayanlar için oldukça ideal bir başlangıç olur. Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey ;

Kendim de bir makine mühendisi olarak yeteri kadar analiz yapabilecek kapasitede olduğumu düşünüyorum. 5 senelik üniversite eğitimimden sonra bazı donanımlara sahibim. En azından analiz yapma, en en düşük maliyetle en iyi ürünü elde etme yetisini kazandım. Bu yüzden sizlere iki seçenek arasında hangi seçimi yapmam gerektiği hakkında tavsiye sordum. Sizler bana başka değerli bilgiler verdiniz, bunlar için teşekkür ediyorum fakat aradığım cevabı bir türlü bulamıyorum.

"Mehmet Bey size bir türlü derdimi anlatamadım. Benim sorum hangi gövdeyi önerirsiniz değil, hangi kit lensi makinayı seçmeliyim. Ben zaten kaarlıyım D3200 almaya, 3 günlük araştırmalarım ve burdaki teklifleri değerlendirmemin sonucunda kesin olarak D3200 alıcağım. VR 18-105 ile VR II 18-55 arasında kararsızım.

Herkese çok teşekkürler, iyi çalışmalar"

Mesajın gerçeği bu şekilde yazıldı. Eğer Siz bu mesajda dediğiniz gibi bir saygısızca / ukalaca tavır görebiliyorsanız ; sizi tebrik etmek isterim. Görüş açınız Avrupa'da yaşamaya başladığınızdan beri gerçekten çok genişlemiş, ince detayları görebilme yetisini kazanmışsınız.

Ben de size hayatta başarılar dilerim,

İyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı aksamlar kardeşim;

D3200 kullanıcısı olarak makineyi tavsiye ederim. Ayrıca hem geniş açı hemde zoom ihtiyacınızı karşılaması açısından 18-105 iyidir. Bizim gibi bütçesi dar ve yeni başlayanlar için oldukça ideal bir başlangıç olur. Şimdiden hayırlı olsun.

Orhan Bey ;

Tavsiyeniz için teşekkürler. Sanırım VR II 18-55 lensini tercih edeceğim. Daha sonra biraz geliştikten sonra 70-300 VR lensi almayı planlıyorum. Sizce ilk başta direk 18-105 VR lensli kiti almam daha mı iyi olur fotoğrafçılığı geliştirmem açısından ?

Teşekkürler , iyi çalışmalar dilerim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orhan Bey ;

Tavsiyeniz için teşekkürler. Sanırım VR II 18-55 lensini tercih edeceğim. Daha sonra biraz geliştikten sonra 70-300 VR lensi almayı planlıyorum. Sizce ilk başta direk 18-105 VR lensli kiti almam daha mı iyi olur fotoğrafçılığı geliştirmem açısından ?

Teşekkürler , iyi çalışmalar dilerim

18-105 uzun bir süre size yardımcı olacaktır. Tabi hangi alanda çekim yapmak istediğinize bağlı olarak ileride daha farklı odak aralığına sahip lensleri tercih edebilirsiniz. Lakin benim tavsiyem 18-105 ile uzunca bir zaman geçirmeniz ve daha sonra hangi alanda çekim yapmaya daha yatkın iseniz ona uygun lens tercih etmenizdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105 uzun bir süre size yardımcı olacaktır. Tabi hangi alanda çekim yapmak istediğinize bağlı olarak ileride daha farklı odak aralığına sahip lensleri tercih edebilirsiniz. Lakin benim tavsiyem 18-105 ile uzunca bir zaman geçirmeniz ve daha sonra hangi alanda çekim yapmaya daha yatkın iseniz ona uygun lens tercih etmenizdir.

çok teşekkür ederim tavsiyeniz için. Sanırım başlangıç aşamasında VR ile VR II lens arasındaki farkı anlamam mümkün değil. Bu yüzden ne kadar büyük lens, o kadar hızlı Öğrenim ve geliştirme demek galiba. Öyleyse dediğiniz gibi 18-105 lensi tercih etmem en mantıklısı gibi gÖrünüyor.

Tekrardan çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi ve Önerileriniz için, iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5200 ve 18-55 çok pahalı mı İtalya'da? Amazon'da 507 Avro'ya gördüm. Normalde lens daha önemli derim ama bu durumda D5200-d3200 arasında kullanım olarak çok ciddi fark var. Telefoto istersen Nikon 55-200mm VR ya da Nikon 70-300'den daha ucuz ama yakın kalitede Tamron 70-300mm VC alabilirsin.

D3xxx serisi Nikon'un en alt seviye gövdeleri. Canon'un giriş seviyeleri daha iyi, ama D5200 ya da D5300 bayağı farklı.

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Mehmet Köse üstadıma kesinlikle katılıyorum. ben d3200 kullanıyorum. her şeyi yavaş yavaş geliştirmeye çalıştım. önce 18-55mm ile çektim. daha sonrasında 50mm1.8 ve 55-300mm aldım. ondan bir müddet sonra da sb800 aldım. daha sonrasında tripod almaya geldi. tripodu mağazadan alırken orada makinelere biraz bakayım dedim. d5200 ü elime aldım makinemle çok fark var gerçekten. ondan sonra d7100 ü aldım elime onu hiç anlatmayayım bence :). onun için şu an para topluyorum ya d5200 body ya da d7100 body alacağım. onun için mehmet köse üstadı dinle pişman olma bence :)

• Harika 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese merhabalar ;

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Dün red edemiyeceğim bir teklif buldum, düşünmeden aldım. D3200 + 18-55 VR II + 55-200 VR paket halinde kampanya yapmışlar 8gb class 10 hafıza kartı da dahil, 512 € aldım. Şimdilik fotoğrafçılığı öğrenme aşamasında D3200 ile başlayalım, daha sonra 5bin serisine geçerim eğer ihtiyaç duyarsam. Ama bu lenslerle epey bir süre idare ederim gibi düşünüyorum.

Herkese çok teşekkürler iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese Merhabalar ;

Fotoğraf dünyasına giriş yapmak üzereyim. Yeni bir ürün almadan önce sürekli derin bir araştırma yapıp fiyat/kalite, fiyat/performans oranını hep en düşük seviyede tutmaya çalışırım. 3 günlük yapmış olduğum araştırmalar sonucunda bu iki seçenek arasında kaldım. İtalya'da yaşıyorum, yılbaşı yaklaştığı için sürekli kampanyalar var. D3200 18-55 VR II lens 400 €, 18-105 VR lens 450 €. Fiyat farkı önemli değil. Hangisini alacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bir diyorum VR II lens alayım, sonra 70-300 VR alırım biraz geliştirdikten sonra. Bir de diyorum VR 18-105 alayım 70-300 almama gerek kalmaz yeter bana. Sürekli karar değiştiriyorum. VR ile VR II arasındaki farklı da tam olarak çözebilmiş değilim. Birinde 3 stop var birinde 4 stop var ama bunlar ne ifade ediyor henüz bilmiyorum. VR II 'de ayrıca zoom durdurma tuşu var o da ne işe yarıyor bilemiyorum.

Yardımlarınıza ihtiyacım var, lütfen beni bilgilendirin ve aydınlatın. Şimdiden herkese çok çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar

bana sorarsanız 3 ü 5 i boşverin doğrudan d7000 veya d7100 ile başlayın. gövde farkı çok fazla. yani 3 corsa 5 astra ise 7 insignadır. o derece farkeder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

benimde kullandığım bir fotoğraf makinesi var 

ben çok memnun kaldım, çok net ve kaliteli çekimler yapabiliyorum 

sizede tavsiye ederim 

sizin için linki atayım :)

http://www.indirimvekalite.com/foto-kamera-k-35/slr-fotograf-makineleri-k-270/canon-eos-1200d-18-55-dc-lens-u-4205.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık daha fazla cevaplar için kapalı.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.