İçeriğe git

Android de işe yarar lightmeter var mı?

turkstockfotograf

Recommended Posts

Merhaba,

Android'de bir çok lightmeter uygulaması var. İçlerinden bir kaçını (ücretsiz olanları) indirip denedim. Ama istediğim sonucu alamadım. Benim istediğim gerçek bir lightmeter gibi harici bir flaş çaktığında algılayıp bana diyafram ve enstantane değerini vermesi. İndirdiklerimin hiç biri flaşa karşı tepkide bulunmadı. Paralı olan uygulamalar var. Bu uygulamaları kullanan var mı? Eğer gerçek bir lightmeter gibi çalışıyorsa fiyatları 5-10tl civarında ki en basit, gerçek bir lightmeter 200$ civarında. İyi çalışan bir uygulama için 5-10tl bedava sayılır. Kullananlar deneyimlerini paylaşırda sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir ara ben de aramıştım. işe yarar bir şey bulamamıştım. Genel olarak Recep Beye katılıyorum, flaşı patlatıp doğru değer verecek bir yazılımı bırakın telefon olabileceğine inanmıyorum. Sonuçta cep telefonları akıllandıkça her işimizi görür oldular ama sonuçta aletin temel üretilme amacı TELEFON olması. Bence paraya kıyıp gerçek bir lightmeter almak lazım, eğer gerçekten ihtiyaç varsa ve kullanacaksanız...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada donanım büyük rol oynuyor. Flaşmetrelerde sözkonusu ışığa duyarlı alıcı, bulunduğu kasadaki pozisyonuna göre ışık duyarlılığının kalibre edilmiş olması, böylece doğru ölçümler yapması maliyetleri artırıyor. Bu alıcıdan gelen değerleri işlemek, uygun eşleğini bulmak için de bir işlemci.

Aslında son yıllarda dijital makinalarla birlikte bu cihazlara talep bi hayli düştü. Bilindik markalardan Sekonic'in giriş seviyesi ürünleri bundan 10 yıl öncesine göre daha ödenebilir rakamlara düştüler. Bazen analog zamanın Minolta flaşmetrelerini ikinci elde cazip rakamlara satın almak mümkün olabiliyor. Tabii sizin de yazdığınız gibi çinli dostlar bunun da çok uygunlarını üretmişler, geçenlerde bi sitede rastgelmiştim, yeni ürün için 100 dolar ve üzerini gözden çıkarmak gerekiyor.

Bu alet olursa setup'ınız biraz daha hızlı kurulur, ama bana göre olmazsa olmaz değil artık. Analog zaman için bu elzemdi, ama şimdi değil. Raw çekip -+3 durağa kadar pozlamayla oynayabildiğimiz dijital banyolarda bu alet olmazsa da olur. Ya da benim henüz öğrenmediğimiz özel bir çekim hali var mı ki bu alet olmadan işi bitirmek imkansızdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam katılıyorum olmazsa olmaz değil ama katkılarını da yadsımamak gerekir. En etkili katkısı hız. Bir çekimde şüpheye düşmeden size doğru değerleri vermesi güzel bir özellik. Deneyime göre bir fotoğrafçı 3-5 çekimde doğru değerleri yada çok yakın bir değeri yakalayabilir. Eksiklerini NEF'i işleyerek düzeltebilir. Ama hiç bir fotoğraf işleme programı kötü bir fotoğrafı güzelleştiremez. Bütün programlar iyi çekilmiş fotoğrafları daha güzel daha çekici hale getirebilir.

Ben de araştırdım en ucuz seconic 160$ civarından başlıyor. Araştırırken birde "Lumu" diye bir alete denk geldim. Bu alet akıllı telefonların kulaklık girişine takılıyor. Telefondaki programla sekronize çalışarak Lightmeter in yaptığının aynısını yaptığını iddia ediyor. Ama maalesef onun fiyatı da 100$.

Sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefon bu işi bize aletsiz edavatsız 10tl'lik bir programla yapsa hiç fena olmazdı. Ancak teknoloji henüz o kadar gelişmedi sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam katılıyorum olmazsa olmaz değil ama katkılarını da yadsımamak gerekir. En etkili katkısı hız. Bir çekimde şüpheye düşmeden size doğru değerleri vermesi güzel bir özellik. Deneyime göre bir fotoğrafçı 3-5 çekimde doğru değerleri yada çok yakın bir değeri yakalayabilir. Eksiklerini NEF'i işleyerek düzeltebilir. Ama hiç bir fotoğraf işleme programı kötü bir fotoğrafı güzelleştiremez. Bütün programlar iyi çekilmiş fotoğrafları daha güzel daha çekici hale getirebilir.

Ben de araştırdım en ucuz seconic 160$ civarından başlıyor. Araştırırken birde "Lumu" diye bir alete denk geldim. Bu alet akıllı telefonların kulaklık girişine takılıyor. Telefondaki programla sekronize çalışarak Lightmeter in yaptığının aynısını yaptığını iddia ediyor. Ama maalesef onun fiyatı da 100$.

Sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefon bu işi bize aletsiz edavatsız 10tl'lik bir programla yapsa hiç fena olmazdı. Ancak teknoloji henüz o kadar gelişmedi sanırım.

Belirttiğim "dijital banyo" işleminden siz ne anladınız? Benim burda kastettiğim şey her markanın raw'ının en performanslı yazılımla jpg dönüşümüdür. Yani demem o ki bununla kurulumu hızlandırırsınız, biraz da kendiniz hesap makinasının verdiği tembelliğe yönelirsiniz. Bu olmadığı zaman dijital SLR'inize ve sabit haldeki studyonuzun paraflaşlarına daha çok hakim oluyorsunuz, tecrübeyle sabit. Bu tür ciddi çekimlerde mecburen dijital banyo kullanmalısınız ve bu raw çekimine sizi zorlar. Jpg üzerinde 1 stop bile oynarsanız sonuç çamur olur maalesef.

Bu alet için Ebay üzerinden ikinci el ilanlarına bakabilirsiniz. Sekonic ve Minolta'nın "flash meter" ürünleri 50-100 dolar aralığında bulunabiliyor. Bence ne idüğü belirsiz çin mallarından daha stabil çalışacaklardır. Yine Sekonic markasının en düşük fiyatlı giriş seviyesi modeli sanırım 150 dolar civarında, işini gayet iyi yapan bir alettir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aleti çözmeye çalışıyorum. Sensörün üstündeki beyaz soft kapak kapalıyken yanlış ölçüyor. Beyaz soft kapağı açınca birebir doğru pozlama değerlerini veriyor. Bir çok denemede flaşlı- flaşsız hep doğru değerleri verdi. Başarılı bir cihaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.