İçeriğe git

D3200 çok mu kötü?

ORHAN ÖZEL

Recommended Posts

Merhaba;

Ben nisan ayında ilk makinem olan D3200 satın aldım. Fotoğrafçılık konusunda kendimi geliştirmek için çabalıyorum. Dergiler okuyor ne kadar site varsa hepsindeki notları takip ediyorum. Lâkin dün bir forum sitesinde D3200 e berbat makine, ona verilen para boşa, onu alacağınıza gidin D7100 alın falan gibi yazılar okudum. Tamam 7100 güzel bir gövde ama 3200 o kadar berbat mı gerçekten? Soğumak istemiyorum bu hobiden. Profesyonel arkadaşlardan yardım ve içimi rahatlatacak yorumlar duymaya ihtiyacım var sanırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır, yok öyle bir şey.

Bazen bir üst model ile bile aynı sensöre sahip olup diğer donanımlarda maliyeti düşürmek adına daha düşükleri kullanılıyor, hepsi o.

Bu hobiye gönül verenlere başlangıçta şartları biraz daha zorlayıp 5 bin serisinden başlamalarını tavsiye ediyoruz, bunda amaç daha az para kaybıdır. Belki bir aile makinası olarak bu giriş segmenti daha doğru bir seçim olur, ama bu bir kural değildir.

3 bin serisi öyle kaka bir seri değil, öyle olsaydı yıllardır D40'dan başlayan bu seri hala hizmet verebiliyor olmazdı.

Türk forumlarındaki bu durumu 10 yıldır derinlemesine takip ediyorum. Yurtdışında yaşamanın verdiği avantajla olayı daha objektif görebiliyorum. Bana göre Türk forumlarının çok büyük bir bölümü ithalatçı firmaların manipüle ettiği sanal ortamlardır. Gerçeklerin konuşulduğu Türk forum sayfası olarak sadece bu siteyi tanıyorum. Bundan başka Ertan hocanın kendi blog sayfası yine bu noktada adil kıyaslama yapan benim bildiğim güvenilir tek kaynak.

özetle, ithalatçılar, şirketler, Hayyam pasajındaki bazı satıcılar forumları elindeki ürünleri satabilmek için manipüle ediyorlar; bu uğurda tüketiciye yanlış bilgi vermeyi de mübah görüyorlar.

Ellerinde hangi mal çoksa (bir yerlerden çok uygun fiyata stoklamıştır, amaç kar etmek değil mi) o malın satışını artırmak için her yolu deniyorlar.

Mesela Nikon D90 TR'de efsanedir, yıllarca yeni sıfır olarak TR satıcılarının rafında bulunabilmiştir.

Aynı şekilde Nikon 24-85mm F2,8-4,5 AFD modeli Türk DX kullanıcısına yıllarca kakalanmıştır, çünkü bunu birileri çokça ithal etmiştir.

Amerikada müşteriden geri gelen D600 modelleri Hayyam'da uygun fiyata satılmıştır, ama anakarttaki eproma işlenen seri numarası ile makinanın altındaki seri numarası farklıdır!

Aynı şekilde D800 modelinin sol netleme problemli modelleri nedense büyük çoğunlukta TR de satılmıştır!

özetle, takılmayın öyle her forumun yazdığına, ciddiye almayın.

Yıllarca fotokritikte yazdım, şu an kendi yazdıklarımı okumama bile izin vermiyor onların sistemi, kredi kartıyla para ödemem gerekiyormuş! Bana bu yüzden Türk forumu demeyin, yeterince bilgi sahibiyim. Bunlardan dolayı sadece bu sitede yazıyorum, her yazanın da her yazdığının doğru olmayacağını, bunu teknik argümanlarla ispatlaması gerektiğini her başlık altında şiddetle savunuyorum. Bu sayede bizim forum sayfamız güvenilirliliğini koruyabiliyor.

Siz de bir kaç gün önce bir forumda benim yazımın altına bazı şeyler yazdınız, çok uygun ve gerekli olmadı o yazdıklarınız. Benim yazdıklarıma bi bakın, ondan sonra bi şey yazıp yardımcı olup olamayacağına dikkatle karar veriniz.

Bunlara takılıp zaman kaybetmeyin, makinanızı daha iyi tanımaya, daha çok fotoğraf okumaya ve bir ay önce çektiğinizden daha iyisini çekmeye vakit ayırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için. Sizin yazılarınızı yorumlarınızı herkes gibi bende hayranlıkla takip ediyorum. Bilgi birikimi oldukça fazla olan birinden bu tarz rahatlatıcı bir yorum almak sevindirici.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diğer bir aklıma takılan soru ise aslında klişeleşmiş bir olaydan çıkıyor. Ekipman hastalığı :) Konu şu ki elimdeki ekipman 18-55 kit lensli bir D3200. Manzara, mimari ve durağan nesneler çekmeyi seviyorum. Buradan yola çıkarsak sizce ileride yeni bir gövdeye mi yatırım yapmalıyım yoksa tercihime hitap eden lenslere mi? Tahminimce ikisininde birbirini dengede tutan avantajları ve dezavantajları var. Bu konuda da yardıma ihtiyacım var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100 D3200'ün kaç katı pahalı? Bu mantıkla "D7100'e boşuna para vermeyin, gidin D810 alın" da diyebiliriz :)

Biraz daha para biriktirip D5100 ya da D5200 alın denebilir mesela.

Salt imaj kalitesi anlamında D3200 ciddi anlamda iyi. Iso100-800 aralığında 5-6 yıl önceye kadar çıkmış her DSLRla kapışır. Profesyonel - amatör ayrımı yapmıyorum, "hepsi" dedim. Mesele ergonomi ve diğer özelliklerinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100 D3200'ün kaç katı pahalı? Bu mantıkla "D7100'e boşuna para vermeyin, gidin D810 alın" da diyebiliriz :)

Biraz daha para biriktirip D5100 ya da D5200 alın denebilir mesela.

Salt imaj kalitesi anlamında D3200 ciddi anlamda iyi. Iso100-800 aralığında 5-6 yıl önceye kadar çıkmış her DSLRla kapışır. Profesyonel - amatör ayrımı yapmıyorum, "hepsi" dedim. Mesele ergonomi ve diğer özelliklerinde.

Zaten almadan önce uzun bir müddet araştırma yapmıştım. Bu yorumları okuyunca iyiki almışım diyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.