İçeriğe git

İki lensden hangisini tercih etmeliyim

Recommended Posts

Merhabalar. Yeni d610 aldım. Yazdığım lenselerden Hangisini tercih etmeliyim. Bu iki lens arasında ne fark var bilemedim. Aslında bellide birisi 2.8 birisi vr yeni versiyon. ama kullananlar yada bilenler başka farklardan söz edebilir 2. El fiyatları aşağı yukarı aynı

Nikon 24-85mm f/2.8-4D IF Lens

Nikon 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR Lens

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. şık vr li modeli kullandım tavsiye ederim , ilki 2.8 ama her diyaframda değil buna dikkat edin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR'lı olan.

2. şık vr li modeli kullandım tavsiye ederim , ilki 2.8 ama her diyaframda değil buna dikkat edin

teşekkür ederim bilgilendirme için. peki 1000 tl altı sigma da veya Tamron da 24-85 den dahi iyidir diyeceğiniz bir lens varmıdır yoksa şu an için 1000 tl altı alınabilecek en iyi lens budur mu dersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim bilgilendirme için. peki 1000 tl altı sigma da veya Tamron da 24-85 den dahi iyidir diyeceğiniz bir lens varmıdır yoksa şu an için 1000 tl altı alınabilecek en iyi lens budur mu dersiniz.

Benim bildiğim kullandığım yok ben o lensi 650 tl gibi sembolik sayılacak bir rakama sattım geçenlerde , tavsiye ederim bu aralıkta başka lens bakmanıza bence de gerek yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, Sigma 24-70 için başka bir başlık açmıştınız. O başlığı sildim, o konuya buradan devam edelim lütfen. Aynı konuda birden fazla başlığı arşivimiz açısından uygun görmüyoruz.

Evet, Sigma 24-70mm F2.8 (ki bunun birden çok versiyonu var) ve Nikon 24-85mm VR olan yani son versiyon (bunun da benim bildiğim şu an 3 versiyonu var).

Daha önce yazmıştım, zor soru, seçim zor. F2.8 ihtiyacı olanlar Sigma'yı tercih edebilir. Ama genel manada Nikon daha yeterli, başarılıdır sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, Sigma 24-70 için başka bir başlık açmıştınız. O başlığı sildim, o konuya buradan devam edelim lütfen. Aynı konuda birden fazla başlığı arşimiz açısından uygun görmüyoruz.

Evet, Sigma 24-70mm F2.8 (ki bunun birden çok versiyonu var) ve Nikon 24-85mm VR olan yani son versiyon (bunun da benim bildiğim şu an 3 versiyonu var).

Daha önce yazmıştım, zor soru, seçim zor. F2.8 ihtiyacı olanlar Sigma'yı tercih edebilir. Ama genel manada Nikon daha yeterli, başarılıdır sanırım.

28-300 gibi bir maceraya girmeliyimmi sizce.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28-300 gibi bir maceraya girmeliyimmi sizce.

Nikon 28-300 mm konusunda Ertan hocanın bloğunda güzel bir yazı var, onu okursanız sorularınıza güvenilir cevaplar bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, amatör bir kullanıcıyım ve D7100 sahibiyim. Makina ile beraber gelen 18-140 ve sonradan aldığım 50mm 1.8 lenslerim mevcut.

Gezi ve manzara fotoğrafları çekmek için bu seti aldım.

Farumdaki yazışmalar sayesinde bazı bilgilere eriştim ancak belki tekrar olacak ama öğrenmek istediğim, makinamda yukarıdaki amaçlara yönelik ve devamlı kullanmak için 24-70 bir lens almak istiyorum. Görüş ve önerilerinizi rica edecektim.

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, amatör bir kullanıcıyım ve D7100 sahibiyim. Makina ile beraber gelen 18-140 ve sonradan aldığım 50mm 1.8 lenslerim mevcut.

Gezi ve manzara fotoğrafları çekmek için bu seti aldım.

Farumdaki yazışmalar sayesinde bazı bilgilere eriştim ancak belki tekrar olacak ama öğrenmek istediğim, makinamda yukarıdaki amaçlara yönelik ve devamlı kullanmak için 24-70 bir lens almak istiyorum. Görüş ve önerilerinizi rica edecektim.

Şimdiden teşekkürler

Burada 24-70 mm derken diyafram değeri F2.8 olan lensleri mi kastediyorsunuz? Yani neden 24-70mm? Neden 17-55mm, 17-50mm, 16-55mm değil? Elinizde 18-140mm var zaten?

24-70mm, 24mm den başladığı için full frame gövdeler üzerinde kullanışlıdırlar. Sizin kullandığınız model APS-C sensörlü bir gövde, kısa adıyla DX gövde; bu gövdede 18mm'den daha yukarıdan başlayan lensler kullanım olarak uygun olmayabilir. En basiti bir binanın içinde bile insanları boydan çekerken zorlanabilirsiniz. Bunu şu an sahip olduğunuz 18-140mm lens ile evde bi deneyiniz: Lensi 24mm ye alınız ve bundan daha aşağı inemeyeceğinizi varsayınız, sonra çekmek istediğiniz türdeki fotoğraflar için denemeler yapınız. Eğer 24mm den daha aşağı inme ihtiyacınız olmuyorsa sorun yok. Ama bizim tecrübemize göre bu gövdede kullanılacak lensler ortalama 18 mmden başlamak zorunda.

Eğer amacınız F2.8 diyaframlı lens almak ise bunun Nikon marka olarak karşılığı 17-55mm F2.8. Yine Sigma, Tokina ve Tamron markasının da bu aralıkta F2.8 diyaframlı lensleri var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıklamalarınız için Teşekkürler Mehmet bey.

Elimde şuan kullanabileceğim bir bütçem var. Sizin bu forumda paylaştığınız konuların içinde gördüğüm üzerine, 24-70mm F2.8 yukarda "neden bunlar değil?" diye saydığınız lenslerden çok daha kaliteli ve keskin bir lens olduğunu, birkaç yıl sonra FX makinaya geçmek isteyeceğimi düşünerek almak istiyorum. Sonrasında da 70-200mm'ye yatırım yapmayı düşünüyorum.

Size danışmak istediğim burada Nikkor ve Tamron arasında nasıl bir tercih yapmalıyım olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey?

Lens deneyimleriniz ve bilgileriniz çok faydalı

Bir ara 18-200 vr hakkında birşeylerde yazabilirseniz çok iyi olur

Yaza doğru düşük bütçeme uygun bu lensi almayı düşünüyorum

D300 de 36-300mm e denk gelmiş oluyor

Açıkcası sol taraf yaklaşık 35mm'e denk geldiği (36-xxx) içini düşünüyorum

Yıllarca slr kullanınca 35mm de kadraj almak daha kolayıma gidecek diye düşünüyorum

200mm kısımında biraz yakın çekim makro gibi kullabiileceğimi düşünüyorum

Neyse, konuyu bölmediğimi umuyor, saygılar sunuyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıklamalarınız için Teşekkürler Mehmet bey.

Elimde şuan kullanabileceğim bir bütçem var. Sizin bu forumda paylaştığınız konuların içinde gördüğüm üzerine, 24-70mm F2.8 yukarda "neden bunlar değil?" diye saydığınız lenslerden çok daha kaliteli ve keskin bir lens olduğunu, birkaç yıl sonra FX makinaya geçmek isteyeceğimi düşünerek almak istiyorum. Sonrasında da 70-200mm'ye yatırım yapmayı düşünüyorum.

Size danışmak istediğim burada Nikkor ve Tamron arasında nasıl bir tercih yapmalıyım olacaktır.

Kısa bir süre sonra FX gövdeye geçme durumu sözkonusu ise Nikon cephesinde tek lens Nikkor 24-70mm F2.8 AFS Nano. Bu aralıkta Sigma, Tamron muadilleri var; özellikle ve "nedense" Tamron muadili TR'de göklere çıkarılıyor. Tamam, güzel bir lens olduğuna inanıyorum Tamron'un, ama bir Nikon performansını Tamron'dan beklemiyorum.

Tam bu noktada bilmenizi istediğim bir şey var: Maalesef TR'deki forum sayfaları ithalatçı firmalar ve satış mağazaları tarafından manipüle ediliyor. Hangi üründen daha fazla para kazanma şansları varsa bu üründen fazlaca ithal edip forum sayflarına bu ürünü pohpohlayan yorumlar yapılıyor. Eli klavye tutan ergenlerin hiçbir zaman ulaşamayacakları bir makina ellerine hediye veriliyor ve bu ergen yazma yetkisi bulunduğu forum sayfalarında bu ürünü sürekli tavsiye ediyor. Yani şu Tamron 24-70 bana göre biraz böyle bir ürün, kötü değil ama göklere çıkardıkları gibi de değil.

Bu durumda sanki Sigma daha kötüymüş gibi bir izlenim bırakıldı piyasada. Halbuki fiyat olarak ikisi de birbirine yakın. Ben Sigma'nın Tamron'dan çok daha kötü olduğuna inanmıyorum.

Nikon Mercedes ise belki Canon BMW'dir ama Tamron asla bir Mercedes değildir, belki Fiat, Renault olabilir. Mercedes olmadan önce bi Audi olması gerekir, şimdilik bunu ne Sigma ne de Tamron yapabilmiş değil.

Ha, paranız buna yetiyorsa buna kimse bi şey diyemez, bütçenizin yettiği ürünü almak tabii ki hakkınızdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey?

Lens deneyimleriniz ve bilgileriniz çok faydalı

Bir ara 18-200 vr hakkında birşeylerde yazabilirseniz çok iyi olur

Yaza doğru düşük bütçeme uygun bu lensi almayı düşünüyorum

D300 de 36-300mm e denk gelmiş oluyor

Açıkcası sol taraf yaklaşık 35mm'e denk geldiği (36-xxx) içini düşünüyorum

Yıllarca slr kullanınca 35mm de kadraj almak daha kolayıma gidecek diye düşünüyorum

200mm kısımında biraz yakın çekim makro gibi kullabiileceğimi düşünüyorum

Neyse, konuyu bölmediğimi umuyor, saygılar sunuyorum

Nikkor 18-200 lensi kısa bir süredir kullanıyorum, çok fazla bir şey diyebilecek kadar tecrübem yok. Sonuçta bir tak gez lensi, aynı aralıktaki Sigma ve Tamron'dan daha iyi performans sergiliyor. Köşelerdeki kararma sizin dikkatinizi çeker mi bilemem. ümit hoca bu lensi uzun süredir kullanıyor, daha detaylı bilgiyi o verebilir. Bu lensin VR2 versiyonunu çıkardı Nikon, sanırım bazı noktalarda iyileşme var ki pek bi pahalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Hocam Sigma 24-70 HSM kesinlikle Tamron'dan daha kötü, hem de her diyaframda. Nikon'unkinin f2.8'de biraz daha iyi olduğunu söylerler. Ben Tamron ve Nikon'u yanyana kullanmadım ama herkesin dediği bu. Para sorun değilse ve ışık yeterliyse (VR/VC gerekmeyecekse) kesinlikle Nikon, bunun dışında Tamron.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Mehmet Hocam Sigma 24-70 HSM kesinlikle Tamron'dan daha kötü, hem de her diyaframda. Nikon'unkinin f2.8'de biraz daha iyi olduğunu söylerler. Ben Tamron ve Nikon'u yanyana kullanmadım ama herkesin dediği bu. Para sorun değilse ve ışık yeterliyse (VR/VC gerekmeyecekse) kesinlikle Nikon, bunun dışında Tamron.

Ertan bey.

Tamron SP 24-70 2.8 Di VC hakkında bilginiz tecrübeniz varmı ? Kalite anlamında Nikon 24-70 yerini tutarmı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FF makinalarda D610, D750, D800, D810 inceleme ve karşılaştırmalarını inceledim.

Fiyat kazanç oranına göre D750 en uygunu ve yüksek puan verileni görülüyor.

Sizlerin görüşleri nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.