İçeriğe git

DX gövdelerde FX lens ve DX lens kullanmak

Recommended Posts

Merhaba,

Yaklaşık 1 senedir nikon d5200 kullanıyorum. gövde ile birlikte gelen 18-55 mm kit lens sonrasında, AF-S DX VR 55-200mm f/4-5.6G lensi alarak kullanmaya başladım.

Aklıma takılan konu ise, fotoğraf kalitesini (yada etkisini) arttırmak için FX bir lens mi tercih etmeliyim. Tabi bu durumda 1.5 lik crop durumundan dolayı lensin FX gövdelerde verebileceği açısal genişliği sağlamayacak.

Bir soru olarak daha, FX lensleri örneğin 50 mm lensi, DX gövdede kullandığımızda bildiğim kadarıyla 1.5 crop çarpanından dolayı 75 mm olarak etki gösteriyor. Bu durum DX lensler içinde geçerli mi ? yani 35 mm dx prime lens DX gövdede 35 mm olarak mı çalışıyor yoksa o da 35 x 1.5 olarak mı çalısıyor?

iyi günler dilerim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FX lensler Dx lenslere göre daha pahalıdır fakat çok kişinin ileride Fx body'e geçme isteği olduğundan tercih edilmelidir.

Ayrıca bildiğim kadarı ile Fx lenslerde köşe kararmaları daha az olmaktadır.

Son olarak Fx leste de Dx lenste de lensteki mm değeri 1.5 ile çarpılır dx body üzerinde kullanılacak ise. Fx lens dx body de problemsiz çalışır (bu bilgi Nikon için sanırım canon da böyle bir şey yok.) fakat dx lens fx body üzerinde croplu çalışır.

Yani;

50mm dx lens her 2 body de 75mm olur.

50mm fx lens fx body üzerinde 50mm, dx body üzerinde 75mm olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX lens FX gövdede croplu çalışmaz. Crop faktörü gövde ile ilgili.

18-105 DX lens ile aynı noktadan üstteki D600 , alttaki D5100 ile çekilmiştir.

ff.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX lens FX gövdede croplu çalışmaz. Crop faktörü gövde ile ilgili.

18-105 DX lens ile aynı noktadan üstteki D600 , alttaki D5100 ile çekilmiştir.

%7Boption%7D

http://imaging.nikon...lens/simulator/

İncelermisiniz

Benim buradan anladığım dx lens hep dx calışır.

Fx lens fx gövde de fx dx gövde de dx çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://imaging.nikon...lens/simulator/

İncelermisiniz

Benim buradan anladığım dx lens hep dx calışır.

Fx lens fx gövde de fx dx gövde de dx çalışır.

Bu lens simülatörün eskisi (nehir kenarında kitap okuyan kadın) doğru çalışıyordu. Bu versiyonu doğru çalışmıyor.

Zira D3000 serisine 18-55dx lens seçtiğimde 18mm ve 76,1° açı veriyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şöyle bir bilgi verilmiş.

FX makinaya DX lens takarsanız gövde otomatik olarak DX Crop mode'a geçer.

http://www.nikonusa.com/en/Learn-And-Explore/Article/g588ouey/the-dx-and-fx-formats.html

DX-FX-Comparison.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu hakkında nette pek çok bilgi olmasına rağmen konu nasılda ilginç bir hal almış, enteresan doğrusu.

Ben de okumaya devam edecem, ha gayret arkadaşlar, bakalım daha nereye kadar vardırabiliriz bu konuyu.

Ha unutmadan, bunun daha CX olanı var, bakınız şu Nikon aynasızlara mesela, hani şu V1, V2, V3, J1, J2, J3 serisi. Sonra bu CX sensörde mesela FT-1 adaptörle FX ve DX lenslerin kullanılması var.

Yetmedi, C mount lenslerin bu CX gövdede kullanımında acaba üzerinde yazan değerler mi yoksa başka değerler mi geçerlidir mesela?

Ardından mesela Nikon A gövdeler var. Adamlar DX sensörü normal compact gövdeye koymuş mesela. Orda durum nedir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş zaman olur ki, bu tip bir konuşmada Ümit Hoca DX lenslerin FX gözdelerde tam kare modunda köşelerde kararma yapacağından/yaptığından da bahsetmişti. Deniz Bey'in eklediği belgenin sonunda bu görsel olarak açıklanmış...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

buradan iyi bir sekilde anlasiliyor. tesekkurler...

Rica ederim. Kimi kişiler FX gÖvdede DX balıkgÖzü lens kullanarak güzel çalışmalar yapıyorlar. Onlara da bakabilirsiniz. Bu arada Orçun abi bana bey demene hiç gerek yok. Yaşım 15 :D Herkese mutlu yıllar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada Orçun abi bana bey demene hiç gerek yok. Yaşım 15 :D Herkese mutlu yıllar :)

Hiç adetim değildir ama madem istedin ''Deniz karedeş'' :)

Ben genelde yaş gözetmeden herkese bey demeyi, özellikle bu tip interaktif iletişim ortalarında kullanmayı tercih ediyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de bu forum ortamlarını sıcak ve samimi bulduğum için abi diyorum. :D

Sonuçta bey demek veya abi demek bir samimiyetsizlik değil. Yaş kısmını kestiremeyince BEY demek daha mantıklı geliyor bana, ondan samimiyetsizlik veya mesafeli olmakla alakalı bir durum değil karşındaki kişiye -ki yaşı kaç olursa olsun- saygıyla alakalı bir durum.

Bilmem anlatabildim mi Deniz Kardeş... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.