İçeriğe git

Lens önerisi

turan ünlüer

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar 3 lemde kaldım :)

bir kuyumcu için ürün çekimi yapmam gerek nikon 24-85 f:2.8-4 yine nikon 24-85 F3. 5-4.5 vr ve sigma 17-70 f2.8-4 arasında kaldım lensleri kullanan kimse varmıdır öneride bulunur musunuz şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Küçük bir küpeyi yada yüzüğü yukarıdaki lenslerin hiç biriyle çekemezsiniz. Nikon 60mm micro yada 105mm micro alıp focus stacking yaparak çekmeniz gerek. (Tokina 100mm de iyi iş görür.) Parlaması, yansıması ışık kurulumu zor bir iş... Ki bu iş için 10.000 Euroluk ışıklandırma ekipmanlarıyla çalışanlar var. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar 3 lemde kaldım :)

bir kuyumcu için ürün çekimi yapmam gerek nikon 24-85 f:2.8-4 yine nikon 24-85 F3. 5-4.5 vr ve sigma 17-70 f2.8-4 arasında kaldım lensleri kullanan kimse varmıdır öneride bulunur musunuz şimdiden teşekkürler

Bu konuda daha önce de birden fazla defa tavsiyede bulunmuştuk, arşivimizde bu konuyla ilgili birden fazla forum başlığı mevcuttur.

ürün çekimi yapacaksınız. çekeceğiniz ürüm kuyum ürünü olup ürün çekiminin en zor olduğu daldır.

Bu işi ciddi manada yapanlar kuyum ürünleri için 10 binlerle ifade edilen ışık sistemleri kullanmaktadır.

Siz bu işi bir tanıdık olduğu için ve sizin çekebileceğiniz seviyedeki fotoğraflar o kuyumcu için yeterli olacağı için yapıyorsunuz sanırım.

Ne yazık ki diğer arkadaşların da belirttiği gibi bahsettiğiniz lenslerle bu iş tam olarak güzel yapılamaz. Büyük ihtimalle küçük boyutlu bu ürünler bunlar ve bunun için makro lens kullanmak zorundasınız. Arkadaşlarımızın bahsettiği stacking tekniği konusunda bilgili misiniz bilmiyorum ama en azından makro tekniğini bilmeden bu işten tam verim almak zor. Stacking makro tekniğinin bir dalıdır. Belki stacking uygulamadan çalışabilirsiniz ama makro tekniğini bilmenizde fayda var.

Daha bu işin ışık bölümü var ki orası tam bir derya, yaz yaz bitmez.

Sanırım Nikon D80 gövdeye sahipsiniz. Bu gövde ile müşteriyi memnun etmek bi hayli zor olabilir. çünkü günün gövdeleri daha göz alıcı tonlar sunabilmektedir, D80 biraz yetersiz kalabilir.

Bahsettiğiniz lensler belki manzara çekimi için belki yeterli gelebilir, özellike Nikon 24-85 modeli analog zamanın bir lensi olup nedense TR de çok meşhurdur, bana göre TR de haksız bir isim elde etmiştir. Sigma ise bir miktar makro (sanırım 1:2) kabiliyetine sahip olsa da fiyat/beklenti bazında yeterlidir, ama her iki lens de bu işin lensi olmadığı konusunda kesin fikre sahibiz.

Ya ne olursa olsun ben bu işi yapacam ve bana laf salatası yapmayın, şu iki lensten birini tavsiye edin diyorsanız; Nikon 85 mm ye ulaşabildiği için işinize daha çok yarayabilir, ama bu işi kotarmaya yetmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estağfurullah mehmet abi kesinlikle öyle bir düşüncem olmaz hali hazirda d300 sahibiyim sanırım forumu güncellemeyi unuttum Charger tavsiye etti üzre 60 micro ya yöneldim ve mode360 adlı bir stüdyo alıyorum yakinda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estağfurullah mehmet abi kesinlikle öyle bir düşüncem olmaz hali hazirda d300 sahibiyim sanırım forumu güncellemeyi unuttum Charger tavsiye etti üzre 60 micro ya yöneldim ve mode360 adlı bir stüdyo alıyorum yakinda

Bu güzel, yani D300. Ben şahsen 60 mm tercih etmem. Bu, ürüne çok fazla yaklaştırmayı gerektirir, bombelenme oluşur. Bundan dolayı ürüncüler genelde 105mm aralığındaki lensleri tercih ederler. Hatta Sigma 150mm makro ile çok daha iyi sonuçlar aldıklarını söylüyorlar. Siz bence 60 mm değil de, şunları da bi araştırın, en düşük fiyattan başlayarak:

Cosina 100mm makro

Tamron 90 mm makro

Sigma 105 mm makro

Sigma 150 mm makro

Tokina 100 mm makro

Sigma 180 mm makro

Nikon 105 mm makro (bunun 4 versiyonu var: AI, AF, AFD, AFS)

ve en uçtaki Nikon 200 mm makro.

Ben kendim nikon 105 mm ve Sigma 180 mm kullanıyorum.

Bahsettiğiniz stüdyo hakkında bilgim yok, sanırım amaç 360 derece dönebilmek. Tabii ki iyi olur, kullanım rahat olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aaaa bi dakika!

Bu stüdyoda kullanılacak ekipman için adamların tavsiyeleri neler?

çünkü ben fotoğrafçı olarak rahat çalışmak isterim, serbest hareket etmek isterim. Şimdi burda 60 mm uygun diyorlarsa bu benim için problem olur. Ben oldukça geride durup odak noktası 200 mm olan bir lensle çekimi yapmak istiyorum mesela, ne olacak?

Bu detayları araştırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.