İçeriğe git

Nikon D5500

Nikontürk

Recommended Posts

Nikon D5500 lanse edildi.

24,2 mp'lik bu gövdede ilk göze batan özellikler dahili Wi-Fi, GPS ve dönebilir aynı zamanda dokunmatik ekran.

4247718987.png

Nikon D5500 modelinin yanında yine Nikon 55-200 mm lensin VR II versiyonu da güncellenmiş bir model olarak Nikon'un websitesinde yerini aldı.

product_01_01.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde 300 mm F4 muhabbeti var sanırım

AF-S NIKKOR 300mm f/4E PF ED VR

http://imaging.nikon...ed_vr/index.htm

product_01_01.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

* 2014’te DSLR satışlarının azalmasının sebebi olarak giriş seviye DSLRlarda yeterince ilerleme olmamasını görüyor Canon. Mevcut kullanıcılar yeni modelleri alma gerekliliği duymuyor diyor. "Canon demeci"

Gelişmiş ülkelerde araştırma yapıp fiyat performans olarak katıkları için Canon bundan çok darbe yiyiyor. Giriş ve orta sekmentinde Canon APS-C 22.3x14.9mm kullanırken Nikon APS-C 23.5x15.6mm sensör kullanıyor. Nikon'un iso başarısı, derinlik, renk ve bunların ortalaması olarak fotoğraf kalitesinden Canon'dan daha iyi olmasının nedeni burada yatıyor. Canon Digic ve donanım geliştirerek daha nereye kadar gidecek merak ediyorum. D5500 de fotoğraf kalitesi üzerine ne kadar iyi olacak onu merak ediyorum. Dokunmatik ekranmış, wifi miş ilgilendirmiyor insanı. Fotoğraf kalitesi olarak bir şey sunamaz ise sadece yarışta bende varım beni unutmayın modeli olacaktır bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

* 2014’te DSLR satışlarının azalmasının sebebi olarak giriş seviye DSLRlarda yeterince ilerleme olmamasını görüyor Canon. Mevcut kullanıcılar yeni modelleri alma gerekliliği duymuyor diyor. "Canon demeci"

Gelişmiş ülkelerde araştırma yapıp fiyat performans olarak katıkları için Canon bundan çok darbe yiyiyor. Giriş ve orta sekmentinde Canon APS-C 22.3x14.9mm kullanırken Nikon APS-C 23.5x15.6mm sensör kullanıyor. Nikon'un iso başarısı, derinlik, renk ve bunların ortalaması olarak fotoğraf kalitesinden Canon'dan daha iyi olmasının nedeni burada yatıyor. Canon Digic ve donanım geliştirerek daha nereye kadar gidecek merak ediyorum. D5500 de fotoğraf kalitesi üzerine ne kadar iyi olacak onu merak ediyorum. Dokunmatik ekranmış, wifi miş ilgilendirmiyor insanı. Fotoğraf kalitesi olarak bir şey sunamaz ise sadece yarışta bende varım beni unutmayın modeli olacaktır bu.

Yazdıklarına katılıyorum ama son yıllarda hem de bu siteden bolca duyduğum şikayetlerde X markasında wifi+gps+dokunmatik+döner ekran var da Nikon niye yapmıyor şeklindeydi. Belki sana bana bi şey ifade etmiyor ama bu konuda yakınan arkadaşların mesajları arşivde hala mevcut.

Bu modelin netteki verilerinden göze çarpan noktaları şu an biliyoruz. Yakın bir zamanda testler, incelemeler fotoğraf başarımını ortay koyar. Nikon sitesindeki bilgilerde fotoğraf kalitesi üzerine iddialı konuşuyor, göreceğiz. Ama şu dokunmatik ekran+wifi+gps bana göre bir masraftır ve makinanın fiyatını etkiler, ama pek çok kullanıcıya göre her biri gerekliliktir. Ben bunlardan GPS'i kullanırım, çünkü bunun için zaten harici olarak bağlanabilen GP-1'i kullanıyorum. Iphone için büyük gelen parmaklarımla ekranda dolaşıp yağlı bir görüntü oluşturmaktansa standart tuşlarla kullanmayı tercih ederim. Wifi benim için sadece studyo çalışmasında anında ekran görüntüsü için kullanışlıdır, bunu zaten WT-4 ile yapıyorum, onun haricinde hiç kullanmam. çünkü anında ekran görüntüsü için sadece küçük boyutlu jpg dosya seçtiğim halde mecburen bir gecikme oluyor, raw için bunu düşünemiyorum bile. Ama bu segmentteki kullanıcı için wifi (anında sosyal medyada paylaşma imkanı varsa) gayet çekicidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yazdıklarına katılıyorum ama son yıllarda hem de bu siteden bolca duyduğum şikayetlerde X markasında wifi+gps+dokunmatik+döner ekran var da Nikon niye yapmıyor şeklindeydi. Belki sana bana bi şey ifade etmiyor ama bu konuda yakınan arkadaşların mesajları arşivde hala mevcut.

Bu modelin netteki verilerinden göze çarpan noktaları şu an biliyoruz. Yakın bir zamanda testler, incelemeler fotoğraf başarımını ortay koyar. Nikon sitesindeki bilgilerde fotoğraf kalitesi üzerine iddialı konuşuyor, göreceğiz. Ama şu dokunmatik ekran+wifi+gps bana göre bir masraftır ve makinanın fiyatını etkiler, ama pek çok kullanıcıya göre her biri gerekliliktir. Ben bunlardan GPS'i kullanırım, çünkü bunun için zaten harici olarak bağlanabilen GP-1'i kullanıyorum. Iphone için büyük gelen parmaklarımla ekranda dolaşıp yağlı bir görüntü oluşturmaktansa standart tuşlarla kullanmayı tercih ederim. Wifi benim için sadece studyo çalışmasında anında ekran görüntüsü için kullanışlıdır, bunu zaten WT-4 ile yapıyorum, onun haricinde hiç kullanmam. çünkü anında ekran görüntüsü için sadece küçük boyutlu jpg dosya seçtiğim halde mecburen bir gecikme oluyor, raw için bunu düşünemiyorum bile. Ama bu segmentteki kullanıcı için wifi (anında sosyal medyada paylaşma imkanı varsa) gayet çekicidir.

Mehmet bey,

Makinenizde Wi-Fi yerine WT-4 kullandığınızı belirtmişsiniz. Ben de özellikle ev çekimlerimde D800 makinem için Wi-Fi ihtiyacı duyuyorum. WT-4 gibi bir ekstra donanım makineninizin batarya durumunu nasıl etkiliyor acaba? Duyduğum ve okuduğum kadarıyla bu tip aksesuarların batarya canavarı olduğu söyleniyor. Siz ne dersiniz?

Ayrıca D800 Wi-Fi için ne önerirsiniz?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçi Mehmt beye sormuşsunuz ancak bende fikrim naçizane belirteyim. WT-4 malum ileri seviye bir ekipman ve fiyatıda 700-750 $ civarında. Kablosuz aktarım için Eye-Fi kart seçeneğinide inceleyin isterseniz.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xeye-fi+pro+x2&_nkw=eye-fi+pro+x2&_sacat=0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada D5400 nerede? Yetiştiremediler de sonra mı çıkartacaklar? :D

Bu konuda bir açıklama duyan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey,

Makinenizde Wi-Fi yerine WT-4 kullandığınızı belirtmişsiniz. Ben de özellikle ev çekimlerimde D800 makinem için Wi-Fi ihtiyacı duyuyorum. WT-4 gibi bir ekstra donanım makineninizin batarya durumunu nasıl etkiliyor acaba? Duyduğum ve okuduğum kadarıyla bu tip aksesuarların batarya canavarı olduğu söyleniyor. Siz ne dersiniz?

Ayrıca D800 Wi-Fi için ne önerirsiniz?

Saygılar.

WT-4 kablosuz adaptör mü diyelim yoksa başka bi isim mi verelim bilemiyorum kendi içinde bir pil barındırıyor. Bu pil, D300 ve diğer gövdelerde de kullanılan EN-EL3 model numaralı bilindik pil. Bu pilden cihazın bir hayli amper çektiği bir gerçek, çünkü 3 saat kadar kullanımda bitiyor, sorun değil, çünkü EN-EL3 yedek olarak yeterince var. Benim kullanım tarzım sürekli olarak açık, aktif ve sürekli dosya aktarımı. Benim bu adaptörü kullanma şeklim adaptörün bir "host" olarak çalışması biçiminde. Yani birden fazla bilgisayar WT-4 ü bir "acces point" olarak görüyor ve sürekli olarak bu adaptörden dosya alımı yapabiliyorlar. Bu adaptör hem "acces point" hem de wifi adaptör olarak kullanılabiliyor. Bendeki durum genelde 1 pc bağlı olup çekilen karenin anında görülebilmesi. Bir defasında büyük bir fuar alanı içindeki bir festivalde çektiğim kareleri anında sosyal medyada kullanma amaçlı olarak upload etmiştim. Ancak alan büyük olduğu için bürodan biraz uzaklaşınca sinyal kayboluyordu, yani çok randımanlı bir iş olmadı. Yine de başlangıçta büroya kadar yürümeden can alıcı kareleri medyaya pompalamış olduk.

Bu adaptörler alıcı/verici olarak çalışırlar; verici modunda sinyal çıkış amplifikatörü bir hayli güç kullanır, doğal olarak piller çabuk bitebilir. Sanırım sizin kastettiğiniz adaptörler üzerinde pil barındırmayan, ihtiyacı olan enerjiyi bağlı bulunduğu gövdeden karşılayan adaptörlerdir.

Ben hem D3 hem de D800 üzerinde kullanıyorum. Sanırım D800 gibi son dönemlerin ürünleri için de yeni model wi-fi adaptörler üretildi. Şu iyidir, bu kötüdür diyemem, çünkü sadece WT-4 kullandım, başka bir model kullanmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300 F4 VR kimsenin ilgisini çekmedi sanırım :)

AF-D'sini yeni sattım, AF-S olanını tanıyorduk ama 2 katı fiyatı mantıksızdı, buna VRII ve nano eklemişlerdir, ama fiyat olarak yine Canon'a kaçıracaktır kullanıcısını. O yüzden kimsenin umrunda değil sanırım, en azından benim değil. Hatta 55-200mm'de VRII teknolojisini kullanmışlar ya, bir önceki VR'li modelde fiyat/performans göre çok iyiydi, bence bu model de giriş ve orta seviye için oldukça performanslı bir lens olacaktır, yeter ki F2.8 saplantısı olmasın.

Hani hep konuştuğumuz bir konu var; DX gövdede bir D400 ve yine telezoom'da ödenebilir bir lens diyoruz ya. Hani Nikon kullanıcısı 7D'ye kaçıyor diyoruz ya. İşte bunun 2 sebebi bu. Telezoomlar pahalı, D400 hala çıkmadı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon'un 400mm olarak elinde 2.8 var o da 32.000 TL, 500mm ye de f/4 var o da 29.000 TL. Kuş fotoğrafçılığı yapacakların elinde prime lens olarak 4.000 TL lik Canon EF 400mm f/5.6L USM talim. 300mm zaten var onun yerine 400mm çıkarsan da kullansak diyor insanlar. 400mm lensi var 100mm daha avantajlı diye Canon kullanan çok var ki. Genelde alanlar hep Canon'un 400mm sini alıyorlar. TC siz direk bir avantajları oluyor.

300x1.4 = 420 - 400mm ye denk geliyor.

300x1.7 = 510 - 400 x1.4= 560

300x2 = 600 - 400 x 1.7 = 680

400 x 2 = 800

Nikon AF-S DX NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED VR almıştım şimdi yenilediler ne şans var ben. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Editlemek belli bir süre içinde geçerli sanırım editleyemediğim için alt alta iki mesaj olacak. Tabii otomatik birleştirmesi yok ise.

Kuş fotoğrafçılığıyla uğraşan sitelerde Nikon bunu D9300 için yapmış olabilme ihtimali üzerinde duruyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Editlemek belli bir süre içinde geçerli sanırım editleyemediğim için alt alta iki mesaj olacak. Tabii otomatik birleştirmesi yok ise.

Kuş fotoğrafçılığıyla uğraşan sitelerde Nikon bunu D9300 için yapmış olabilme ihtimali üzerinde duruyorlar.

Evet, editleme imkanı belli bir zamanla limitli. Bunu en son yaşadığımız olaydan sonra bu şekilde ayarladık, çünkü yazdıklarından alıntı yapmadığımız zaman verdiğimiz cevaplar boşa gidiyordu, çünkü kullanıcı yazdıklarını siliyordu ve sanki hiç o hakareti yapmamış gibi oluyordu, bizim cevabımız ise boşa karşılık vermek şeklinde görülüyordu. Siteye daha dün gelip bugün hakaret eden kullanıcılar için buna mecbur kaldık. Yazdığını silemez, editleme süresi ise kısıtlı. Artık öyle ağzına geleni söyleme devri internet kanunlarının bir miktar uygulanması sayesinde bitti. Bu arada kurunun yanında yaşlar da yanıyor maalesef, idare edin artık.

D9300 derken bir DX gövde için mi 300 mm lens tasarlandı demek istiyorsun?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D9300 derken bir DX gövde için mi 300 mm lens tasarlandı demek istiyorsun?

D300s güncellenerek D9300 olarak çıkartıp 300mm f/4 crop faktörü ile 450mm olarak bir kombinasyon yapacaklaranı tahmin ediliyor. Birde şimdi 1.3x crop modu olayı var. 23.6x15.6 mm sensörlü Expeed 4 işlemcili D5300 de düşük ışıkta 1338 ISO veriyor. 22.4x15.0mm sensörlü 7D Mark II ise 1.082 ISO başarısı var. çift DIGIC 6 işlemci kullanılan bu makine 65 odak ve çarparak odak noktası var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300s güncellenerek D9300 olarak çıkartıp 300mm f/4 crop faktörü ile 450mm olarak bir kombinasyon yapacaklaranı tahmin ediliyor. Birde şimdi 1.3x crop modu olayı var. 23.6x15.6 mm sensörlü Expeed 4 işlemcili D5300 de düşük ışıkta 1338 ISO veriyor. 22.4x15.0mm sensörlü 7D Mark II ise 1.082 ISO başarısı var. çift DIGIC 6 işlemci kullanılan bu makine 65 odak ve çarparak odak noktası var.

Ee, bagla bunlari bi sonuca?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey;

Bu tasarım/imalatta piyasa gereklilikleri (mahalle baskısı) denilen duruma benziyor.

ÜrÜn maliyetinin yÜksek satışların az olacağı biline biline bu tip tasarım/Üretim yapılıyor.

Bu genelde Avrupalı tasarım danışmanı tarzı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon tuhaflaştımı ne çok hızlı gidiyorlar mantık nedir anlamadım...

Onun dokunmatik ekranı var, wifisi var diyenlerin ağzına emzik için. Madem fotoğraf kalitesinden önce dokunmatik ekran, wifi derdi var milletin niye dslr alıp hammalık yaparlarki. DSLR elinde bir hava mantığını anlmıyorum. Al aynasız bir tane ameleliğinide yapma wife, dokunmatik ekranını da kullanma. Bir de DSLR yi vizörü hiç kullanmayanlar var. Açıyorlar live view'i öyle çekiyorlar. Madem live view ile çekiyor kit lensten başka da kullanmıyacaksın niye aynasız aldın ki diyorum. Bunun zevki bambaşka diyor. Zevki değil gösterişi desen tamamda zevkini çıkartacaksan da sok gözünü vizöre çekerken de o çılak sesinin keyfini çıkar. Turan gel gidelim fotoğraf çekmeye. Kalkıp gidiyorsun 30 dakika olmadan ben yoruldum bir yere oturalım. Sonra dslr masanın üstünde durur. Gün orada ölür. Oradan eve dönersin. En nefret ettiğim durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet katılıyorum dedıklerıne.ama bence farklı bır serıde full bı makıne çıkarsınlar o gruba hıtap etsın yada hepsine koysunlar bu ne yahu :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onun dokunmatik ekranı var, wifisi var diyenlerin ağzına emzik için. Madem fotoğraf kalitesinden önce dokunmatik ekran, wifi derdi var milletin niye dslr alıp hammalık yaparlar ki? DSLR elinde bir hava mantığını anlamıyorum. Al aynasız bir tane ameleliğinide yapma wife, dokunmatik ekranını da kullan. Bir de DSLR yi vizörü hiç kullanmayanlar var. Açıyorlar live view'i öyle çekiyorlar. Madem live view ile çekiyor kit lensten başka da kullanmıyacaksın niye aynasız almadın ki diyorum. Bunun zevki bambaşka diyor. Zevki değil gösterişi desen tamamda zevkini çıkartacaksan da sok gözünü vizöre çekerken de o çılak sesinin keyfini çıkar. Turan gel gidelim fotoğraf çekmeye. Kalkıp gidiyorsun 30 dakika olmadan ben yoruldum bir yere oturalım. Sonra dslr masanın üstünde durur ki ben profesyonelim havası yaratsın. Gün orada ölür. Oradan eve dönersin. En nefret ettiğim durum.

edit : ciddi imla hatası yapmışım onları düzeltip tekrar yayınladım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, bu modelde GPS yokmuş.

Üstad, bu ilginç bi durum. çÜnkÜ hem USA sitesinde hem de NL sitesinde bu bilgiyi kontrol ettiğimden eminim. Ayrıca nikonrumors'da da bunu yazmışlardı. Benim için çok ilginç bir durum bu nokta doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.