İçeriğe git

Kesme (çarpan) faktörü ?

Recommended Posts

merhabalar herkese. O kadar okudum ama pek birşey anlamadım alacağımız makinenin crop faktor olması olumlu birşey mi yoksa dezavantaj mı? Birde 1,3 1,5 1,6 1,7 gibi boyutları var sanırım hangisi daha idealdir? Crop faktor dediğimiz şey kullandığımız lensleride etkiler mi? Biraz fazla sordum kusura bakmayın acemiliğime verin.

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Resul Bey,

DSLR Kamera üreticileri önce çarpan faktörlü (küçük sensörlü-krop) kamera ürettiler. Nedenini boşverin şimdilik. Bu kameralar gövdeye takılan lensi çarpan faktörüne göre Nikon 1,5 ve Canon 1,6 ile çarpıyordu. Bu durum, dar alanlarda fotoğraf çekmeyi olanaksızlaştırıyordu. çünkü bu kameralara 10 mm bir lens takıldığında 10 mm' lik geniş bir alan yerine, Nikon 15 mm' lik, Canon ise 16 mm' lik görüş açısı veriyordu.

Kroplu kameraya ben artık Nikon' daki adı olan DX diyeceğim. DX gövdenin avantajı en başta tam kare gövdeye göre ucuzdurlar. Lensleri de normal tam kare lenslere göre ucuzdur. Diğer bir avantajı ise kuş, börtü-böcek fotoğrafı çeken vahşi doğa fotoğrafçılarının bu çarpan faktörü sayesinde konuya fiziksel olarak yaklaşmadan daha da yaklaşmalarıdır. örneğin 300 mm bir lensi DX gövdeye takınca 300 mm' lik lensiniz artık 450 mm' lik bir lensin gördüğü dar açıyı görerek size daha fazla yaklaştırma sağlayacaktır (300x1,5=450 mm). Zaten bu tür fotoğrafta konuya yaklaşmak esastır. çünkü fiziksel olarak konuya yaklaşmak fotoğraflanacak konunun sizden kaçmasına neden olacaktır.

Bildiğim tek dez avantajı ise dar alanlarda, örneğin çok güzel iç mimarisi olan bir camiide elinizde uygun bir ultra geniş açı yoksa, kafanızı duvarlara vurabilirsiniz. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

FX gövde zaten DX' den pahalı. Kullanıcılar genelde; önce DX gövde ve DX lens alırlar ve daha sonra para biriktirerek FX gövde ve FX gövdenin kullanacağı lenslere geçerler. Bu epey bir yatırım demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX gövdeye DX lens taktığında üstündeki değerden görürsün ama FX gövdeye taktığında croplu çarpandan görsün. 1,5x olarak görürsün. DX gövdeye FX lens takarsan 1,5x olarak görürsün.

AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR

Esnek 55-300 mm odak uzaklığı (35 mm karşılığı 82,5-450 mm).

AF-S VR Zoom-NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

DX biçimli bir D-SLR fotoğraf makinesiyle kullanıldığında 105-450 mm'ye eşdeğerdir.

Canon'da durum nasıl bilmiyorum. Crop değerleri sensör boyutuyla belirleniyor.

Nikon; giriş ve orta seviye : 23.6x15.6 mm sensör kullanıyor. D3xxx serilerinde emen hemen aynı boyuttaki 23.2x15.4mm sensör kullanıyor. 1,5x croplu sensörler.

Canon giriş ve orta seviye de Nikon'dan %10 daha küçük olan 22.3x14.9mm sensör kullanıyor. Onlarda 1,6x croplu sensörler.

Sensör ne kadar az kırpılmış olursa o kadar daha fazla ışık alır o kadar daha iyi kaliteli foto çıkar. Bu nedenle 1,5x Nikonlar daha iyi. Düşük ışıkda noise başarısı, dinamik aralık, renk değerleri ve bunların ortalamasından oluşan fotoğraf kalitesi daha yüksektir.

k1Wyry.jpg

3 ürünün sadece body fiyatları ile karşılaştırma yapınca Canonun en üst seviye giriş seviyesi ile Nikon'un giriş seviyelerinin karşılaştırması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DX gövdeye DX lens taktığında üstündeki değerden görürsün ama FX gövdeye taktığında croplu çarpandan görsün. 1,5x olarak görürsün. DX gövdeye FX lens takarsan 1,5x olarak görürsün.

AF-S DX NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR

AF-S VR Zoom-NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

Canon'da durum nasıl bilmiyorum. Crop değerleri sensör boyutuyla belirleniyor.

Nikon; giriş ve orta seviye : 23.6x15.6 mm sensör kullanıyor. D3xxx serilerinde emen hemen aynı boyuttaki 23.2x15.4mm sensör kullanıyor. 1,5x croplu sensörler.

Canon giriş ve orta seviye de Nikon'dan %10 daha küçük olan 22.3x14.9mm sensör kullanıyor. Onlarda 1,6x croplu sensörler.

Sensör ne kadar az kırpılmış olursa o kadar daha fazla ışık alır o kadar daha iyi kaliteli foto çıkar. Bu nedenle 1,5x Nikonlar daha iyi. Düşük ışıkda noise başarısı, dinamik aralık, renk değerleri ve bunların ortalamasından oluşan fotoğraf kalitesi daha yüksektir.

a>

3 ürünün sadece body fiyatları ile karşılaştırma yapınca Canonun en üst seviye giriş seviyesi ile Nikon'un giriş seviyelerinin karşılaştırması.

Teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. Forum çok işe yarıyor gerçekten birebir tecrübelerden faydalanma şansı oluyor insanın. Yardımcı olabilecek seviyeye gelindikten sonra o bilgileri diğer insanlarla paylaşmakta ayrı bir güzel olsa gerek. Tekrar teşekkürler verdiğiniz bilgiler için
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

O zaman FX gövdemiz yoksa DX gövde ve lenslerde karlıyız anladığım kadarıyla :) Epey bir açıklayıcı yazı olmuş emeğinize sağlık

Açıklamayı unuttuğum bir konu daha var. Nikon' un güzelliği. Bir örnekle açıklayacağım. 2004 Yılında aldığım filmli AF Nikon F80-28-105 mm lensi ve sahip olduğum, Sigma 12-24 mm lensleri 2007 yılında Nikon D50 ile dijital fotoğraf' a geçtiğimde de kullanabildim. Eğer Canon kullanıyor olsaydım. Bunu yapamayacaktım. Elimdeki tüm lensleri satıp küçük sensörlü Canon gövde için lens almak zorunda kalacaktım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.