İçeriğe git

Lens Tavsiyesi

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar,

Aynı başlıktan çok sıkıldınız farkındayım ama özür dileyerek yazıyorum. Uzun süre Lens almayacağım ve ticari bir amaçla değil sadece hobi için fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

Aşağıda aklıma gelen en popüler lenslerden hangilerini almalıyım veya bunların dışında önerileriniz olursa çok memnun olurum.

Şimdiden Teşekkürler.

Portre için

50 mm 1,8G veya 1,8D

35mm

Gündelik için

18-105

18-140

17-50 tamron (Bu ön planda)

Zoom için

55-200

55-300

(örneğin bir arkadaş tamron 17-50 alırsan portre için 50mm almana gerek kalmaz demişti ama açıkçası sizlere sormak istedim)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yücel Bey,

Portre lensleri genel olarak 85mm ile 105mm arasında olmalı. Dolayısı ile sırf ucuz olması ve 1.8 diyafram lensler portre lensi diye sokuşturulmaktadır. Gerçi 1.5 çarpan ile 50mm lens 75mm gibi davranması büst portrede kullanılabilir belkide. Ama portre için yazdığınız lensleri bir daha düşünün, araştırın, okuyun.

17-50 Sıgma kullanıcısıyım. Genelde makine üzerinde sürekli takılı oluyor. Genel kullanım için ben memnunum. Tak gez için 18-105 lens alsam mı diye düşünüyorum. Bu amaç için bana uygunmuş gibi geliyor.

55-200 lens kullanıyorum. kısa kaldığı zamanlar olmuyor değil. 300mm bir lens arıyorum arasıra.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Crop'lu makine kullanıyorsanız Sigma 18-35mm f/1.8'i şiddetle tavsiye ederim.

Bahsettiğiniz lens günümüzde F1.8 diyaframlı tek zoom lenstir. Ama 18-35mm aralığında portre çekemezsiniz. Bu lens ile düşük ışık şartlarında çok güzel video çekilir. Bundan başka yine kapalı mekanlarda düşük ışık şartlarında flaşsız çalışma imkanı sağlar. 35 mm üst odak noktası portre için uygun değildir. Ayrıca bu lens fiyat olarak da 600 eurolarda geziyor. Buna bu kadar para vermek ancak özel çekim şartları için mantıklı olur. 600 euro ile 1 adet 35 mm F1.8, 1 adet 50mm F1.8, 1 adet 18-105mm alınabilir mesela. Dolayısıyla tavsiyeniz mantıklı değil.

Merhaba Arkadaşlar,

Aynı başlıktan çok sıkıldınız farkındayım ama özür dileyerek yazıyorum. Uzun süre Lens almayacağım ve ticari bir amaçla değil sadece hobi için fotoğraf çekmeye çalışıyorum.

Aşağıda aklıma gelen en popüler lenslerden hangilerini almalıyım veya bunların dışında önerileriniz olursa çok memnun olurum.

Şimdiden Teşekkürler.

Portre için

50 mm 1,8G veya 1,8D

35mm

Gündelik için

18-105

18-140

17-50 tamron (Bu ön planda)

Zoom için

55-200

55-300

(örneğin bir arkadaş tamron 17-50 alırsan portre için 50mm almana gerek kalmaz demişti ama açıkçası sizlere sormak istedim)

DX gödeye sahip olsanız bile, yani şu portre lensi diye yazdığınız 35 ve 50 mm maalesef portre lensi değil, bunu artık sağır sultan da duydu. Sadece ucuz fiyatından dolayı herkesin çantasında bi tane var ve bu sınıftaki kullanıcı zaten bir 85 mm portre lensi alacak parası yok, işte bu garibanı bu 50 mm + DX çarpanıyla avuttular. Bütün dünyada böyle bu, sadece TR'de değil. Belki bel üstü çalışmalarda yeterli ama gerçek bir portre lensi değil. Hele 35mm ye bunu hiç yazmayın.

Orçun portre aralığını yazmış. Ben daha da ileri gidiyorum, doğrusu 135mm dir ama 200mm de portre çekiyorum, bokeh daha bi güzel oluyor.

Mesela kimsenin adam yerine koymadığı bir 18-55 kendi klasmanında bir 18-105mm den bile daha keskin sonuçlar veriyor, bu yüzden ben hala kullanıyorum. Günlük gezilerde biraz daha rahat çalışabilmek için 18-105mm daha mantıklıdır.

17-50mm deki lensin diyaframı F2.8 diye arkadaşın senin daha fazla masraf yapmanı istememiş. Yani belli bir kullanıcı için arka plan flu ise o portre lensidir algısı oluşmuş, bundan dolayı zaten 50mm F2.8 değerine ulaşacaksın e daha 50mm F1.8'e ne ihtiyaç var demeye getirmiş. Ama bu pek doğru değil, bütçe yetmiyorsa onunla idaret et manasında bir tavsiye sadece.

Mesela hiç kimsenin aklına gelmeyen bir portre lensi var bu yazdıklarının içinde: 55-200 ve 55-300. Bu lensleri en açık diyaframa alıp 150-200mm aralığında portre çekmeye çalışın bakalım, sonuçlar nasıl olacak? Hani bütçe kısıtlı ya, o yüzden bunu söylüyorum.

Evet, madem ekonomik çözümler arıyoruz, o halde 18-105 ve 55-200/55-300 en mantıklı seçim. 50mm F1.8 ise bana göre gereksiz. Ona vereceğim paraya biraz daha ekleyip 85mm F1.8 almayı yeğlerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun portre aralığını yazmış. Ben daha da ileri gidiyorum, doğrusu 135mm dir ama 200mm de portre çekiyorum, bokeh daha bi güzel oluyor.

Ben genelde insan fotoğrafı çekmekten fazlaca haz eden biri değilimdir. Konu hakkında da fazlaca tecrübem yoktur dolayısıyla. Fakat işin teknik kısmını kurcalayınca, kadrajda insan arka tarafının flu olmasından daha kapsamlı bir iş olduğunu biliyorum. Portre için tavsiye edilen hep 85mm ile 105mm arası, bunlarda başlangıç değerler.

Bazen oğlumla parkta yürüyüşe çıktığımızda gelin damat fotoğrafı çeken insanları görüyorum. Oturup izliyorum acaba ben de yapabilir miyim diye. Ama yok, benim o kadar sabrım yok açıkcası. Gene büyük konuşmamak lazım, ben yapamam dememek lazım da, iş hiç de 50mm F/1.8 ile yürünecek kadar bir iş değil. Modelin kadraja burnunu kulağını baş açısını falan yerleştireceksin falan ben daralır kalırım orada. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz lens günümüzde F1.8 diyaframlı tek zoom lenstir. Ama 18-35mm aralığında portre çekemezsiniz. Bu lens ile düşük ışık şartlarında çok güzel video çekilir. Bundan başka yine kapalı mekanlarda düşük ışık şartlarında flaşsız çalışma imkanı sağlar. 35 mm üst odak noktası portre için uygun değildir. Ayrıca bu lens fiyat olarak da 600 eurolarda geziyor. Buna bu kadar para vermek ancak özel çekim şartları için mantıklı olur. 600 euro ile 1 adet 35 mm F1.8, 1 adet 50mm F1.8, 1 adet 18-105mm alınabilir mesela. Dolayısıyla tavsiyeniz mantıklı değil.

DX gödeye sahip olsanız bile, yani şu portre lensi diye yazdığınız 35 ve 50 mm maalesef portre lensi değil, bunu artık sağır sultan da duydu. Sadece ucuz fiyatından dolayı herkesin çantasında bi tane var ve bu sınıftaki kullanıcı zaten bir 85 mm portre lensi alacak parası yok, işte bu garibanı bu 50 mm + DX çarpanıyla avuttular. Bütün dünyada böyle bu, sadece TR'de değil. Belki bel üstü çalışmalarda yeterli ama gerçek bir portre lensi değil. Hele 35mm ye bunu hiç yazmayın.

Mesela kimsenin adam yerine koymadığı bir 18-55 kendi klasmanında bir 18-105mm den bile daha keskin sonuçlar veriyor, bu yüzden ben hala kullanıyorum. Günlük gezilerde biraz daha rahat çalışabilmek için 18-105mm daha mantıklıdır.

17-50mm deki lensin diyaframı F2.8 diye arkadaşın senin daha fazla masraf yapmanı istememiş. Yani belli bir kullanıcı için arka plan flu ise o portre lensidir algısı oluşmuş, bundan dolayı zaten 50mm F2.8 değerine ulaşacaksın e daha 50mm F1.8'e ne ihtiyaç var demeye getirmiş. Ama bu pek doğru değil, bütçe yetmiyorsa onunla idaret et manasında bir tavsiye sadece.

Mesela hiç kimsenin aklına gelmeyen bir portre lensi var bu yazdıklarının içinde: 55-200 ve 55-300. Bu lensleri en açık diyaframa alıp 150-200mm aralığında portre çekmeye çalışın bakalım, sonuçlar nasıl olacak? Hani bütçe kısıtlı ya, o yüzden bunu söylüyorum.

Evet, madem ekonomik çözümler arıyoruz, o halde 18-105 ve 55-200/55-300 en mantıklı seçim. 50mm F1.8 ise bana göre gereksiz. Ona vereceğim paraya biraz daha ekleyip 85mm F1.8 almayı yeğlerim.

Mehmet hocam öncelikle ayrıntılı bilgilendirmeden dolayı çok teşekkür ederim. Ve size birkaç soru daha sormak isterim.

Tamron 17-50 önermemenizin sebebi zoom mesafesi kısa diyemidir yoksa farklı bir dezavantajımı var?

55-200 / 55-300 sizce hangisi. Keskinlik için 55-200 daha iyi diye bir yorum okudum. sizin görüşünüz nedir

35 ve 50mm den vazgeçtim yazınız üzerine. Fakat 85 mm için birazdaha beklemeliyim sanıyorum 400$ civarında çünkü.

(17-50 manzara , zoom içinde 55-200 diye düşünüyordum sizin yazınızdan önce ama şu an 18-105 e dönebilirim.)

Şimdiden Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Lens alırken iyi düşünmek bol bol sormak en doğrusu. Maalesef fotoğraf çekmek öyle bir mikropki bulaştığı zaman kurtuluş yok. Başlangıçta kısıtlı bütçe ile yola çıkılıp sonrasında daha keskin ! daha güzel ! fotoğraf üretmek adına lenslerin istediğimiz performansı vermediğinden yakınmaya başlayıp ' bu lens bu makine bana yetmiyor ' diyerek yeni arayışlara giriyoruz. Başlangıçta bu tür şeyler yaşanıyor.

Takgez diye tabir edilen sınıf için İkinci el temiz bir 18 -200 lenside düşünebilirsiniz.

Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve belli bir konuda henüz karar kılmamışsanız ( Portre, doğa, makro vs ) zoom lenslere bakmanızda fayda var.

18-105 veya 18-200 fiyat/performans açısından memnun olacağınız lenslerdir.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhaba,

Lens alırken iyi düşünmek bol bol sormak en doğrusu. Maalesef fotoğraf çekmek Öyle bir mikropki bulaştığı zaman kurtuluş yok. Başlangıçta kısıtlı bütçe ile yola çıkılıp sonrasında daha keskin ! daha güzel ! fotoğraf üretmek adına lenslerin istediğimiz performansı vermediğinden yakınmaya başlayıp ' bu lens bu makine bana yetmiyor ' diyerek yeni arayışlara giriyoruz. Başlangıçta bu tür şeyler yaşanıyor.

Takgez diye tabir edilen sınıf için İkinci el temiz bir 18 -200 lenside düşünebilirsiniz.

Fotoğrafa yeni başlıyorsanız ve belli bir konuda henüz karar kılmamışsanız ( Portre, doğa, makro vs ) zoom lenslere bakmanızda fayda var.

18-105 veya 18-200 fiyat/performans açısından memnun olacağınız lenslerdir.

Kolay gelsin

Ben genelde insan fotoğrafı çekmekten fazlaca haz eden biri değilimdir. Konu hakkında da fazlaca tecrübem yoktur dolayısıyla. Fakat işin teknik kısmını kurcalayınca, kadrajda insan arka tarafının flu olmasından daha kapsamlı bir iş olduğunu biliyorum. Portre için tavsiye edilen hep 85mm ile 105mm arası, bunlarda başlangıç değerler.

Bazen oğlumla parkta yürüyüşe çıktığımızda gelin damat fotoğrafı çeken insanları gÖrüyorum. Oturup izliyorum acaba ben de yapabilir miyim diye. Ama yok, benim o kadar sabrım yok açıkcası. Gene büyük konuşmamak lazım, ben yapamam dememek lazım da, iş hiç de 50mm F/1.8 ile yürünecek kadar bir iş değil. Modelin kadraja burnunu kulağını baş açısını falan yerleştireceksin falan ben daralır kalırım orada. :)

Bahsettiğiniz lens günümüzde F1.8 diyaframlı tek zoom lenstir. Ama 18-35mm aralığında portre çekemezsiniz. Bu lens ile düşük ışık şartlarında çok güzel video çekilir. Bundan başka yine kapalı mekanlarda düşük ışık şartlarında flaşsız çalışma imkanı sağlar. 35 mm üst odak noktası portre için uygun değildir. Ayrıca bu lens fiyat olarak da 600 eurolarda geziyor. Buna bu kadar para vermek ancak Özel çekim şartları için mantıklı olur. 600 euro ile 1 adet 35 mm F1.8, 1 adet 50mm F1.8, 1 adet 18-105mm alınabilir mesela. Dolayısıyla tavsiyeniz mantıklı değil.

DX gÖdeye sahip olsanız bile, yani şu portre lensi diye yazdığınız 35 ve 50 mm maalesef portre lensi değil, bunu artık sağır sultan da duydu. Sadece ucuz fiyatından dolayı herkesin çantasında bi tane var ve bu sınıftaki kullanıcı zaten bir 85 mm portre lensi alacak parası yok, işte bu garibanı bu 50 mm + DX çarpanıyla avuttular. Bütün dünyada bÖyle bu, sadece TR'de değil. Belki bel üstü çalışmalarda yeterli ama gerçek bir portre lensi değil. Hele 35mm ye bunu hiç yazmayın.

Mesela hiç kimsenin aklına gelmeyen bir portre lensi var bu yazdıklarının içinde: 55-200 ve 55-300. Bu lensleri en açık diyaframa alıp 150-200mm aralığında portre çekmeye çalışın bakalım, sonuçlar nasıl olacak? Hani bütçe kısıtlı ya, o yüzden bunu sÖylüyorum.

Evet, madem ekonomik çÖzümler arıyoruz, o halde 18-105 ve 55-200/55-300 en mantıklı seçim. 50mm F1.8 ise bana gÖre gereksiz. Ona vereceğim paraya biraz daha ekleyip 85mm F1.8 almayı yeğlerim.

Merhaba üstadlar, 15 gün sonra abd ye gideceğimden dolayı konunun aciliyeti bulunmakta kafam çok karışık :)

Size şunu danışmak istiyorum 18-105 + 55-200 mü yoksa direk 18-200 mü,

Mehmet hocamın yazdığı bir yazıda gÖrdüm lens zoom büyüdükçe keskinlik az olsada azalır diye.

2 lens almak yerine 1 lens mantıklımıdır. (Taşımak benim için sorun değil.)

Galiba ; 50mm 1,8d + 55-200vr + 18-105 alabilirim

Yada sizlerin yorumuna gÖre ; 18-200 ile 50mm

Yada lütfen başka lens de Önerin :)

ve HIGH-POWER 500MM TELEPHOTO LENS hakkında ne düşünürsünüz. Belki birgün lazım olur evde dursun diye almalımıyım. bana ucuz geldi açıkçası 100$

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi konu biraz karışık. Konu ile ilgili elbette ustalar bişiyler yazacaktır. Lakin Ertan hoca burada tam olarak konuyu incelemiş. ''Bu ne kardeşim, çok teknik şeyler bunlar okumakla bitmez. Bana kısa öz şeylerle gelin'' derseniz, Ertan hoca gene burada konuyu toparlarken genel ihtiyaçlara göre bir sıralama yapmış. Yazının sonuna doğru giderseniz illaki ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüm bulacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geniş açı ile portre çalışmanın en kötü olayı çalıştığın kişinin kameraya alışkın olmaması nedeniyle strese girip kasılması. Dar lens ile aranda mesafe bırakınca dah arahat nefes alıyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba üstadlar, 15 gün sonra abd ye gideceğimden dolayı konunun aciliyeti bulunmakta kafam çok karışık :)

Size şunu danışmak istiyorum 18-105 + 55-200 mü yoksa direk 18-200 mü,

Mehmet hocamın yazdığı bir yazıda gÖrdüm lens zoom büyüdükçe keskinlik az olsada azalır diye.

2 lens almak yerine 1 lens mantıklımıdır. (Taşımak benim için sorun değil.)

Galiba ; 50mm 1,8d + 55-200vr + 18-105 alabilirim

Yada sizlerin yorumuna gÖre ; 18-200 ile 50mm

Yada lütfen başka lens de Önerin :)

ve HIGH-POWER 500MM TELEPHOTO LENS hakkında ne düşünürsünüz. Belki birgün lazım olur evde dursun diye almalımıyım. bana ucuz geldi açıkçası 100$

Bu hesaba gÖre ben büyük bir yanlış yapmışım!

Dünyanın parasını dÖküp 14-24, 24-70, 70-200 mm olarak 3 adet lens, bunlar da yetmezmiş gibi yanına 85 ve 35 mm lensleri peşimde sürüklemişim.

Ne gerek vardı? Al bi tane 18-200mm (ki elimde bu da var!), tak makinaya ve çek gitsin.

Evet, tatile giderken 18-200mm yi takıyorum, tatil/aile fotoğrafları için yetiyor, hatta küçük compact bir makina bile yetiyor aslında bu durumda.

Ama bu işi ciddi olarak yapıyorsanız, keskinlik/kontrast/renk başarımı/CA/bombelenme/bokeh/ışık geçirgenliği gibi kelimeler sizin için Önemliyse sanırım benim gibi her aralık için ayrı lens almak zorundasınız.

Eğer bu 18-200 ler diğerlerinin yaptığını yapabilseydi daha ne diye boş yere bu kadar masraf yapılıp kısa aralıklı lensleri ürettiler ki?

Hatta bir 85mm F1.4'e ne gerek var ki? Nasılsa elinde 70-200mm var?????

SÖzün Özeti:

Nek kaa paraaa, o kaaaa kÖfte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.