İçeriğe git

lens tavsiyesi

Recommended Posts

Merhaba;

Sizlerden bir konu hakkında yardım rica edicektim. Yaklaşık 3 yıl önce D7000 18-105 KİT aldım fakat daha önce çekim yaptığım lensteki performansı alamadığım için makineyi rafa kaldırdım ve kullanmıyorum. Önceki makinemin lensiyle genış açı makro ve azda olsa zoomlu çekimler yapabiliyordum fakat 18-105 te yapamıyorum. Nikkorda bu üç işlemi yapabileceğim bir lens varmı yada başka bir markada bu konu hakkında bana yardımcı olabilrmisiniz. Önceki makinem olympus body e420 lens ise zuiko 12-60 mm idi buna denk bir lens tavsiyeniz varmıdır acaba vaktinizi aldığım için özür dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen ortslama makine ve kaliteli lensini satıp iyi makine ve ortalama lens almışsın :) Açıkçası Nikon DX sisteminde Olympus 12-60'a denk bir kens yok. Yani onun yaptıklarını yapıp yüksek kalite veren yok. Aklıma en yakın gelen lens Sigma 17-70mm f2.8-4 OS.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen ortslama makine ve kaliteli lensini satıp iyi makine ve ortalama lens almışsın :) Açıkçası Nikon DX sisteminde Olympus 12-60'a denk bir kens yok. Yani onun yaptıklarını yapıp yüksek kalite veren yok. Aklıma en yakın gelen lens Sigma 17-70mm f2.8-4 OS.

Size bir sorum olacak peki Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC Macro OS HSM nasıl bir lens sizin tavsiye ettiginiz lensmi yoksa bumu ben birikmiş paramla d7000 aldım fakat paradan ziyade bilgi birikim daha önemliymiş cahiĺligimi affedin lütfen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Hayır değil. Benim dediğim 17-70mm. 18-250mm ile daha uzakları çekme şansın var, tek avantajı o.

sizden son bir yardım rica edicem tamronun yeni bir lensi var macro ve geniş açı özelliği var ama tecrübesiz olduğum için emin olamadım ve yine bilginize danışma gereği duydum Tamron16-300MM F/3.5-6.3 Di II VC PZD Macro mu yoksa sizin tavsiyeniz sigma 17 70 mi şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütün zoom lensler için geçerli bir kural vardır. Lens aralığı ne kadar çoksa kalite o kadar düşer. Tamron 16-300mm yi hiç kullanmadım ama hesap şöyle: 300/18=18,75. Sigma 70/17=4,11 Lens aralıkları birbirine bölündüğünde zoom çarpanı ortaya çıkar. Bu zoom çarpan ne kadar düşükse lensin kalitesi (Keskinlik-renkler vs..) okadar artar. Bu matematiksel hesaba göre Sigma 17-70, Tamron 16-300mm den optik kalitesi olarak daha iyidir. Tamronun avantajı ise daha fazla açı sunması. Dediğim gibi Tamron 16-300mm yi kullanmadım. O kadar zoom aralığı olan lensin markası ne olursa olsun pek kaliteli olacağını sanmıyorum. Sİgma 17/70mm bir çok varyasyonu var. Ve ben hepsini kullandım. En son serisi olan Sİgma 17-70mm OS-HSM C serisi gerek gövde yapısı, gerek keskinlik ve doygunluk bakımından eski serilerden çok farklı. Yeni C serisini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bütün zoom lensler için geçerli bir kural vardır. Lens aralığı ne kadar çoksa kalite o kadar düşer. Tamron 16-300mm yi hiç kullanmadım ama hesap şöyle: 300/18=18,75. Sigma 70/17=4,11 Lens aralıkları birbirine bölündüğünde zoom çarpanı ortaya çıkar. Bu çarpan ne kadar düşükse lensin kalitesi (Keskinlik-renkler vs..) Sİgma 17/70mm bir çok varyasyonu var. Ve ben hepsini kullandım. En son serisi olan Sİgma 17-70mm C serisi gerek gövde yapısı, gerek keskinlik ve doygunluk bakımından eski serilerden çok farklı. Yeni C serisini tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 17-50mm f/2.8 oldukça güzel bir lens. Zoom aralığı biraz daha fazla olsun diyor iseniz Sigma 17-70mm. Benim lens 28-70mm f/3.5-4.5 Dx de kullanıyorum. Maddi sorunu halledince 17-50mm f/2.8 e geçiş yapacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 17-50mm f/2.8 oldukça güzel bir lens. Zoom aralığı biraz daha fazla olsun diyor iseniz Sigma 17-70mm. Benim lens 28-70mm f/3.5-4.5 Dx de kullanıyorum. Maddi sorunu halledince 17-50mm f/2.8 e geçiş yapacağım.

.

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12-60, 24-120 oluyor 2x çarpanıyla, böyle düşününce nikonda 16-85 vr aralık olarak karşılayabilir belki 1,5x çarpanla. ancak geniş açı ve yakın çekim kaabiliyetleri için test etmeden almayın derim o yönde beklentilerinizi karşılar mı bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Bende 17-70 sigma ile 16-85 Nikkor arasında kalmıştım.

Tavsiye üzerine 16-85 aldım ve çok mamnun kaldım.

16 dan daha geniş açılar için ise sigma 10-20 f3.5 kullanıyorum. her iki lenside tavsiye ederim.

Özellikle 16-85 çok keskin bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm nikon 16-85 ile sigma 17-70 arasında 700tl gibi bi fark var bence aradaki keskinlik ve kalite 700 fazla vermeye değmez. tak gez şeklinde kullanıp keskin güzel bir lens istiyorsanız bence sigma 17-50 alın biraz daha zoom olsun macro da çekerim derseniz sigma 17-70 mm idealdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16-85 parasını hak eder mi peki sizce pahalı gelmese ben de isterdim öyle bi gez dolaş lensi :) ya hep ya hiç prensibince bir yanım da 24-70 alacağım günleri bekliyor.

Parasını hak eder tabiiki bende 17-70 ile 16-85 arasında kaldım.

16-85 aldığım için pişman değilim.

ayrıca sıfır almak zorunda da değilsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Slm nikon 16-85 ile sigma 17-70 arasında 700tl gibi bi fark var bence aradaki keskinlik ve kalite 700 fazla vermeye değmez. tak gez şeklinde kullanıp keskin güzel bir lens istiyorsanız bence sigma 17-50 alın biraz daha zoom olsun macro da çekerim derseniz sigma 17-70 mm idealdir.

Keskinlik ve kalite 700TL fark vermeğe değmez ne demek?

Siz farkı ne için veriyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesaj virgül ve nokta eksikliğinden yanlış anlamışsınız İsmail bey. 16-85 ile 17-70 arasında 700 tl fark verecek keskinlik farkı olmayacağından bahsettim bilem anlatabildim mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

o işler genelde öyledir :) bir ürünün fiyatı x ise 2x fiyatı olan daha kaliteli alternatifini aldığımızda performansı da 2 kat artmıyor. ama işte kimine göre o artış aradaki fiyat farkına değiyor kimine göre de değmiyor. tamamen göreceli/ihtiyaçlar meselesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tavsiyeniz gerçekten isabetliymiş lensten memnunum yardımınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hakan Bey, hayırlı olsun. Ne kadara aldınız? Spot mu, garantili mi. Bahsedebilir misiniz?

Teşekkür ederim 2 yıl garantili 1.350 tlye 6 taksitli aldım internet fiyatları hemen hemen aynı ben bursada yetkili bayiden aldım lens yapı olarak bana biraz küçük gelsede keskinlik ve hız olarak çok iyi macro ve geniş açı çok başarılı tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.