İçeriğe git

Tokina AT-X PRO 100mm f/2.8 İlk İzlenim

Recommended Posts

Sanırım forumda bu lensi d3200 ile kullanan başka yok.Alır almaz ilk deneyimlerimi paylaşmak istedim.Öncelikle lens- built in motor -olan modellerden değil , yani af modu için gÖvdeden motorlu bir body e ihtiyacınız var.Kullanacağım alanda af ye ihtiyacım olmadığı için bu Özelliğini Önemsemedim

Diyaframı lensin üzerindeki değerleri oynayarak değiştiremiyoruz.Değiştirdiğimiz zaman ise f/32 ye almanızı sÖylüyor.Diyafram ayarlarını gÖvdeden dijital olarak yapabiliyorsunuz.Nedenini anlayamadım :)

Lensin üzerinden limit-full seçimini yapabiliyorsunuz.üzerindeki değerlere gÖre min. netleme mesafesi 0.3 m , 1.0 ft(1:1).Birkaç deneme çekimi paylaşmak istedim ;

BRG4kL.jpg

oYy9M9.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım forumda bu lensi d3200 ile kullanan başka yok.Alır almaz ilk deneyimlerimi paylaşmak istedim.Öncelikle lens- built in motor -olan modellerden değil , yani af modu için gÖvdeden motorlu bir body e ihtiyacınız var.Kullanacağım alanda af ye ihtiyacım olmadığı için bu Özelliğini Önemsemedim

Diyaframı lensin üzerindeki değerleri oynayarak değiştiremiyoruz.Değiştirdiğimiz zaman ise f/32 ye almanızı sÖylüyor.Diyafram ayarlarını gÖvdeden dijital olarak yapabiliyorsunuz.Nedenini anlayamadım :)

Lensin üzerinden limit-full seçimini yapabiliyorsunuz.üzerindeki değerlere gÖre min. netleme mesafesi 0.3 m , 1.0 ft(1:1).Birkaç deneme çekimi paylaşmak istedim ;

BRG4kL.jpg

oYy9M9.jpg

Emre Bey;

Bahsettiğiniz lensi ben kullanıyorum.

Dslr makinalarda F22 sabitlemeniz gerekir. Eski analog makinalar için o bilezik kullanışlıdır. Mehmet KÖse'nin ilgili yazısı daha açıklayıcıdır.

Bu lensi ben D3100'de kullanıyorum.

Kişisel galerimde hem makro Hemde portre mevcut.

Tavsiyem makro çekerken en az iki adet harici ışık kaynağı edinin.

Portrede malum F2,8 var.

Unutmadan FF gÖvdeye geçtiğinizde de bu lensi tam kare kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon 105mm makro serisinin AF, AF-D ve AF-S versiyonundan sonra aynı odak noktasında "bana göre" en iyi lens bu Tokina 100mm'dir. Bu fikrimde Tokina'nın bana her zaman verdiği güvenin payı büyüktür, çünkü son 25 yılda üçüncü markalarda kalite olarak Tokina hep bir adım daha ileride idi. Bu noktada hem Sigma hem de Tamron'un son yıllardaki daha iyi performanslı lenslerini ayrı tutuyorum. Hem APS-C hem de Full Frame sensör üzerinde kullanılabilen bu model optik kalite olarak Sigma 105 ve Tamron 90mm makrodan daha iyi olarak isimlendiriliyor. 2 farklı kopyasını kullandığım bu lensi her zaman özledim.

Makroda otomatik netlemeye çok az ihtiyaç oluyor, o halde bu lensi tercih etmeniz gayet doğal, ileriye dönük mantıklı bir yatırım olmuştur. Bu lensten sonra bir Nikon 105mm AF-S ihtiyacı bana göre olmaz, sadece nano kaplamanın verdiği bir tık avantajdan başka.

Hayırlı olsun.

Bu kare D3 + Tokina 100mm ile çekilmişti:

287176_4229752914642_1165296022_o.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde af motoru olmayan tüm lenslerde sanırım bu durum var

Yani cihaz (Nikon gövde) kendi gövdesindeki motoru siz lensi M Moduna getirseniz bile kullanmaktan vaz geçmiyor

Elle diafram halkasını (M modunda) çevirmek için sanırım lensiin içinde AF motoru olan lens almak şart gibi

Ben böyle bir kanıya vardım, Bu yüzden lens alırken buna çok dikkat etmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde af motoru olmayan tÜm lenslerde sanırım bu durum var

Yani cihaz (Nikon gövde) kendi gövdesindeki motoru siz lensi M Moduna getirseniz bile kullanmaktan vaz geçmiyor

Elle diafram halkasını (M modunda) çevirmek için sanırım lensiin içinde AF motoru olan lens almak şart gibi

Ben böyle bir kanıya vardım, Bu yÜzden lens alırken buna çok dikkat etmeyi dÜşÜnÜyorum.

Üzerinde af motoru olan AF-S lenslerde diyafram halkası olmuyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben manzara çekerken genelde el ile netlemeye alışkın biriyim

Genelde hiperfocal mesafe hesabı yaparak kareyi çekmeye çalışırım

(35mm filmle makinadan kalma eski bir alışkanlık bu)

Portrede AF %100 gerekiyor, elle nerde ise imkansız , çok zahmeti

Manzara, gün batımı vs vs çekmek Manuel olarak çok kolay oluyor

Açıkcası belki sigma yada tamron firmalarının böyle lensleri mevcut olabilir

Nikon haricinde bu tür firmalara sıcak bakmayan biriyim

Açıkcası para verip lenslerinide almam (sigma, tamron)

Sizce nasıl çözüm üretebilirim?

yani eski Nikon Nikkor lensleri d300 de kullanmam imkansız mı?

Sonsuza netlemez diye yorumlar okumuştum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde af motoru olmayan tüm lenslerde sanırım bu durum var

Ben böyle bir kanıya vardım, Bu yüzden lens alırken buna çok dikkat etmeyi düşünüyorum.

Govdedeki M modu çekim modu ise bunun AF ile ilgisi yok. Üst seviye govdelerde anahtar vardır AF M/A bu anahtarı M konumuna getirirseniz manuel netleme imkanı verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

M modunda iken elle diafram halkasını çevirerek (f8 f11 f22 gibi) değere getirme imkanı veriyor mu?

Yoksa bizim A öncelikli modda değer atamamız (f8, f11, f22 gibi) sonucunda alet gidip o değere göre diyaframı otomatik olarak kısıyor mu?

Yani her ikisi farkılı durum ...

- Macit NALLIHAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben manzara çekerken genelde el ile netlemeye alışkın biriyim

Genelde hiperfocal mesafe hesabı yaparak kareyi çekmeye çalışırım

(35mm filmle makinadan kalma eski bir alışkanlık bu)

Portrede AF %100 gerekiyor, elle nerde ise imkansız , çok zahmeti

Manzara, gün batımı vs vs çekmek Manuel olarak çok kolay oluyor

Açıkcası belki sigma yada tamron firmalarının böyle lensleri mevcut olabilir

Nikon haricinde bu tür firmalara sıcak bakmayan biriyim

Açıkcası para verip lenslerinide almam (sigma, tamron)

Sizce nasıl çözüm üretebilirim?

yani eski Nikon Nikkor lensleri d300 de kullanmam imkansız mı?

Sonsuza netlemez diye yorumlar okumuştum

Sorunuza cevap olur mu bilmem ama bence bu çeviriyi bir okuyun.:)

http://uatumen.blogspot.com.tr/2012/12/eski-lenslerin-nikon-dslr-kameranizda.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için teşekkür ederim , ancak f/22 de sabitlenmiyor @dursun bal

Ayrıca sigma em 140 dg ring flaş hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum

Tırnak biraz sert. Ben makinadan çıkarıp bileziği bir kaç kez min. Max. çevirip sabitledim.

Ayrıca bu lensten çok keyif alacağınızı söyleyebilirim.

F22 rakamını yanlış yazmışım F32 olacak, özür dilerim.

Bahsettiğiniz ring flaş konusunda Mehmet Köse daha önce tavsiye yazısı yazmıştı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit Bey

Yaızyı okuyunca AI, AI-S ve E bayonet lens bulursam direk d300 e rahatlıkla takacağımı anladım

Bunları daha uygun fiyata bulacağımı tahmin ediyorum

TEŞEKKÜRLER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit Bey

Yazıyı okuyunca AI, AI-S ve E bayonet lens bulursam direk d300 e rahatlıkla takacağımı anladım

Bunları daha uygun fiyata bulacağımı tahmin ediyorum

TEŞEKKÜRLER

Rica ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.