İçeriğe git

ViexNX 2 ve/veya Capture NX2 de odak noktası görüntüleme

Recommended Posts

• Forum Editörü

Merhabalar,

Mecbur kalmadıkça tüm fotoğraflarımı RAW olarak çekiyorum. Sıkça eski fotoğraflarıma göz atıp nerede yanlış yaptığımı irdeliyorum. Odak noktasıyla ilgili bir problemim, daha doğrusu bir sorum var:

Şöyle bir senaryo düşünün: Makineme 70-200mm objektifim takılı, arkada bir manzara, onun önünde bir model var. Zoom yapıp modelin yalnızca omuz üstünden kadrajlamak istiyorum. çekim modu Single Servo tek nokta, diyafram 4, odak 105mm, perde hızı 1/250sn. önce modelin gözüne odakladım, kadrajımı değiştirdim (modeli kadrajın soluna aldım) ve deklanşöre bastım. Bu arada model ve ben yerimizden oynamadık, yani mesafemiz değişmedi (odağı kaybetmedim).

Not: a2 "AF-S Priority Selection" focus ayarlı.

Ardından bu fotoğrafa ViexNX 2 veya Capture NX2 ile baktığımda"odak noktası" hep pencerenin tam ortasında yer alıyor. Hangi fotoğrafıma bakarsam bakayım durum aynı.

Gerçek odak noktasını görebilmem için bir yöntem ya da benim ekstradan yapmam gereken bir şey var mıdır?

Cevağlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi orada makine odakladığı ilk noktayı baz alıyor sahnenin tam ortası siz odağı kilitlediğiniz içinde odak hala orada değişmedi cnx'tede bu aynen bu şekilde görünür , ama siz elle en sağa kaydırırsanız otomatik olarak program bu sefer en sağda gösterecektir,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Şimdi orada makine odakladığı ilk noktayı baz alıyor sahnenin tam ortası siz odayı kilitlediğiniz içinde odak hala orada değişmedi cnx'tede bu aynen bu şekilde görünür , ama siz elle sen sağa kaydırırsanız otomatik olarak program bu sefer en sağda gösterecektir,

Ramiz bey,

Doğru söylüyorsunuz. Sizin açıklamanızdan sonra jeton düştü. çok basit bir soru olmuş aslında benimkisi. Elbette odak noktası (eğer ben elle değiştirmezsem) varsayılan olarak odağın tam ortası olacaktır. çünkü o noktada kilitlemiştim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramiz bey,

Doğru söylüyorsunuz. Sizin açıklamanızdan sonra jeton düştü. çok basit bir soru olmuş aslında benimkisi. Elbette odak noktası (eğer ben elle değiştirmezsem) varsayılan olarak odağın tam ortası olacaktır. çünkü o noktada kilitlemiştim.

Teşekkürler.

Rica ederim , bu arada sanırım CNX'i kullanmaya başladınız düzenlemeye karşıyım demiştiniz eğer fikriniz değiştiyse sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Rica ederim , bu arada sanırım CNX'i kullanmaya başladınız düzenlemeye karşıyım demiştiniz eğer fikriniz değiştiyse sevinirim :)

Evet başladım. Aslında düzenlemeye karşı olmam bu uygulamaları tam anlamıyla bilmediğimden kaynaklanıyordu. Biraz kurcalayıp, faydalarını görünce fikrim de değişti :).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet başladım. Aslında düzenlemeye karşı olmam bu uygulamaları tam anlamıyla bilmediğimden kaynaklanıyordu. Biraz kurcalayıp, faydalarını görünce fikrim de değişti :).

Arkadaşlar,

Benim fikrime katılmak zorunda değilsiniz. Ancak yeri gelmişken yıllardır savunduğum fikrimi bir kez daha yazmak isterim:

Eğer Nikon DSLR+Aynasız grubundan bir makinanız varsa ve bundan tam verim almak istiyorsanız tek çareniz Capture NX2'dir. Bu yazılım haricindeki diğer raw işleyebilen yazılımlarla aynı sonucu alamayacağınızı iddia ediyorum. Bir Photoshop eklentisi Camera raw ile Nikon rawlarından aynı performansı alamıyoruz; belki yakın sonuçlar alınabiliyor ama bazı Nikon özellikleri maalesef hala desteklenmiyor. Lightroom ve diğerleri, hepsi raw işlemenize imkan tanıyor, ama bu CNX hep bir tık daha iyi.

Şimdi burda en büyük sorun CNX yazılımının çalışma mantığı. Tıpkı Windows'tan Apple'a geçiş yapanlar gibi ilk zamanlarda apışıp kalıyorsunuz. Mantığını öğrenmek biraz zaman alıyor. Ama sonrasında konuya hakim oluyorsunuz, makinanıza hakim oluyorsunuz, tıpkı eskiden olduğu gibi karanlık odada filminize her türlü müdahaleyi yapabiliyorsunuz. Fotoğrafı bir kez daha CNX üzerinde çekebiliyorsunuz. Bu yazdıklarım belki size bir şey ifade etmiyor ama, sadece iso-enstantane-diyafram üçlüsüne müdahale edemiyorsunuz desem anlar mısınız? Hatta +3/-3 lere varan poz telafileri desem? Sahneye göre picture modlarına, beyaz dengesine, active D light'a, ISO NR'ye, keskinliğe, daha sayamadığım pek çok şeye yeni baştan karar verebiliyorsunuz desem?

Bir Canon kullanıcısı olsam Canon cephesinde böyle bir yazılım var mı bilmiyorum ve gördüğüm kadarıyla Canon kullanıcıları hep PS üzerinde Camera raw ile çalışıyorlar. Ama ben bu konuda ısrarcıyım, en az 1 hafta sabırla, inatla deneyin, sonuçları karşılaştırın, sonra makinanızı daha çok seveceksiniz inanın.

Kesinlikle doğru bir tespit ve yine doğru verilmiş bir karar , Mehmet hoca bu yazısında olayı çok güzel özetledi zaten , benimde tavsiyem madem yeni başladınız Nikon Capture NX üzerinden gidin ve sürekli RAW dosya çalışın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.