İçeriğe git

FX Lens tavsiyesi

Recommended Posts

Bende ıf yi anlamış değilim. Benim de bildigime göre ıf olunca lensin uzamamasi gerekiyor sanırım. Örneğin AF-S DX VR Zoom-Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED from Nikon lensde de ıf ibaresi var ama sonuçta bu lens uzuyor. Bu fiyata böyle bir ozellik tabi beklemek biraz abes ama bu ıf ibaresi neden var ve lens neden uzuyor anlayamadım. Belki de bilgi eksikligim vardır.

70 300 nikon vr de aynı şekilde ıf ibaresi var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir Nikon 24-70 mm F2,8 Nano lens için de IF terimi resmi websitesinde belirtilmiş. Bu lensin dış kısmında dönen/hareket eden bir parça bulunmamaktadır. Lensin iç/ön kısmı ileri/geri hareket etmektedir. Bu hareket parasoley takılı halde iken dışardan görülmemektedir. Parasoleyi çıkarırsanız (ki bana göre her koşulda takılı olması gereklidir!) bu hareketli kısmı görürsünüz.

http://www.europe-nikon.com/en_GB/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/zoom/af-s-nikkor-24-70mm-f-2-8g-ed

Bazı terimlerin tam olarak ne ifade ettiğini, IF nedir, ne değildir, bunu derinlemesine incelemek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensin üzerinde IF yazdığına eminmisiniz? Söylediğim gibi bu lensin Sigma 24-70 F2.8 diye 37271638271 adet farklı lens var.

ersenkazar 20mm F2.8D güzel lensdir ama böyle geniş açılı prime bir lens ihtiyacınız varmı bunu iyi düşünün.

gökhan bey merhaba, beni korkuttunuz. Şöyle düşündüm. Yeni bugün nikon 28-300 vr bir lens aldım. Bununla hem tak gez hem zoom ihtiyacımı karşılamak için aldım. 20 mm lenside geniş açı doğa sokak vb için düşündüm. Bildiğiniz eksileri yazarsanız bir yanlıştan dönmüş olurum. teşekkür ederim. Bu arada gövdem d610

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gökhan bey merhaba, beni korkuttunuz. Şöyle düşündüm. Yeni bugün nikon 28-300 vr bir lens aldım. Bununla hem tak gez hem zoom ihtiyacımı karşılamak için aldım. 20 mm lenside geniş açı doğa sokak vb için düşündüm. Bildiğiniz eksileri yazarsanız bir yanlıştan dönmüş olurum. teşekkür ederim. Bu arada gövdem d610

Ersen kardeşim 20mm orta geniş açı olarak geçiyor 14 ve 12mm geniş acılar ile güzel manzara fotoğrafları çekebilirsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon daki IF Mehmet Abi nin dediği gibi netleme esnasında lensin ön kısmı dönmez bu şekilde parasoley sabit durur.

Normalde IF olmayanlarda aptal bir durum oluşur.

Ancak Sigma'nın sitesinde IF inner focus diye geçiyor ve açıklamasında şöyle diyor.

Bu lens içerdeki lens gruplarını oynatır bu sayede lensin fiziksel uzunluğu değişmez.

http://www.sigmaphot...28-if-ex-dg-hsm

Eğer bu lens ileri geri oynuyorsa orda bir mantık hatası var demektir.

ersenkazar şimdi bahsettğin lens iyi güzel tamam benimde öyle bir lensim olmasını isterdim.

Ancak sabit 20mm lensin kullanım alanı dardır.

Mesela Sigma 35mm F1.4 art lensim olmasını isterim çünkü kullandığım en iyi lens müthiş bir kalitede herkesin kullanması gereken bir lens.

Ancak 20mm, 24mm, 30mm, 35mm olsada olur, olmasada olur türü açılar.

Şahsen iyi bir 24-70 türü lensi tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon daki IF Mehmet Abi nin dediği gibi netleme esnasında lensin ön kısmı dönmez bu şekilde parasoley sabit durur.

Normalde IF olmayanlarda aptal bir durum oluşur.

Ancak Sigma'nın sitesinde IF inner focus diye geçiyor ve açıklamasında şöyle diyor.

Bu lens içerdeki lens gruplarını oynatır bu sayede lensin fiziksel uzunluğu değişmez.

http://www.sigmaphot...28-if-ex-dg-hsm

Eğer bu lens ileri geri oynuyorsa orda bir mantık hatası var demektir.

ersenkazar şimdi bahsettğin lens iyi güzel tamam benimde öyle bir lensim olmasını isterdim.

Ancak sabit 20mm lensin kullanım alanı dardır.

Mesela Sigma 35mm F1.4 art lensim olmasını isterim çünkü kullandığım en iyi lens müthiş bir kalitede herkesin kullanması gereken bir lens.

Ancak 20mm, 24mm, 30mm, 35mm olsada olur, olmasada olur türü açılar.

Şahsen iyi bir 24-70 türü lensi tercih ederim.

24-85 3,5 VR VARDI BUGüN SATTIM 28-300 ALDIM. 24-70 ALIRSAM NİKON ALMAK İSTİYORUM YETERLİ PARAYI BULUNCA. ŞU AN 1000 TL GİBİ BİR PARAM VAR GENİŞ AçI BİR LENS İSTİYORUM. LENSLER KONUSUNDA BİRAZ BİLGİM VAR BİRAZ YOK. BİR çOĞUNU DA SİZİN YAPTIĞINIZ YORUMLARI öNERİLERİ OKUDUM ARAŞTIRDIM. 1000 TL CİVARINDA BAŞLANGIç OLARAK 24 MM DEN KüçüK BAŞLAYAN BİR LENS öNEREBİLİRMİSİNİZ. MESELA BEN NİKON 18-35 AF-D GöRDüM KöTüMüDüR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar,

Basit ama nezaket gereği dikkat etmemiz gereken bir konu:

1- Büyük harfle yazılan yazıları okumak normal yazıyı okumaktan daha zordur. Size zamanını ayırıp cevap veren insanlara eziyet etmeyiniz.

2- Webde büyük harf kullanarak yazı yazmak karşımızdaki kişiye bağırmak anlamına gelir. Şimdi biri çıkıp neden bağırıyorsun derse hiç şaşırmayın :)

Nikon 18-35mm'nin hem eski AF-D versiyonu hem de yeni AF-S versiyonu kendi kulvarlarında oldukça başarılı lenslerdir. Eski versiyonunundan 3 kopya kullandım, keskinliğiyle göz dolduruyordu. FF kullanıcıları için ucuz bir geniş açı alternatifidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 24 70mm ex dg hsm if lens aldım ama lens netleme yaparken hafiften ses çıkarıyor bu normal mi kullanıcısı varsa yanıtlayabilir mi yoksa bu sigma lenslerde zamanla oluşan birşey mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.