İçeriğe git

d7000 sorunlarını çözemiyorum

Burak Alper Kuş

Recommended Posts

Merhaba.

Öncelikle d7000'i gazeteci olarak kullandığımı belirtmek istiyorum. Makineyi benden Önce bir ağabeyimiz kullanıyordu. Ben kullanmaya başlamadan Önce ayarları sıfırladım ve ayarları kendimce yaptım.

Sorunlarıma gelecek olursak;

1- Pil gÖstergesini aktif hale getiremiyorum.

2- Üzerinde Tokina 11-16 f2.8 (IF) DX objektif var ve odaklamayı manuel yapmak zorunda kalıyorum. Otomatik odaklama olmuyor ya da ben ayarlarını beceremiyorum.

3- Fotoğraflarda ve video gÖrÜntÜlerde sarı ton ağır basıyor. Bazen de yeşil. Bu nedenle fotoğraflarımın bazılar gazete tarafından reddediliyor. Ayarları sıfırlamama rağmen çÖzemedim.

4- Bir de, en uygun ayarlar nasıl olmalıdır? Bu konuda yardımcı olabilecek birisiyle mesajlaşabilirsem, sevinirim.

Şimdiden teşekkÜr ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Öncelikle kamerayı iyice tanıyın. D7000 AF ayarlarının yapıldığı tuşlar, D90 sonrasında bayağı bir değişti ve en iyi fotoğrafçı bile kullanma kılavuzunu okumadan yarım saatten Önce çÖzemiyor. :)

Sarı tonla ilgili bir fotoğraf yükleyebilir misiniz? Saat kaçta çektiğinizi de belirtirseniz, dosyayı indirip bakmak zorunda kalmayız. :)

En uygun ayar; Referansımız ışık olduğuna gÖre; Gün içinde ışığa gÖre değişir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik netleme yapmak için objektifin takıldığı yerin hemen yanında bir anahtarcık var o m de ise manuel a da ise otomatşk fokus yapar renkler için ise beyaz ayarınızı kontrol ediniz. Yada fotoğrafı buraya yükleyin bakalım.

nikon-d7000-autofocus-button1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

merhaba otomatik netleme konusunda ekleme yapmak isterim bu lensi çok iyi tanımıyorum ama hem makine üzerinde hem de varsa lens üzerinde af modunu etkinleştirmek gerekiyor diye hatırlıyorum. yanlışım varsa düzeltin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Murat bey,

Netleme probleminizle ilgili üstatların yukarıdaki önerilerine ek olarak bir noktaya daha dikkat etmekte fayda var:

f5: AE-L/AF-L düğmesi ata kısmında ayarlar önceden AF-ON kaldıysa netlemeyi deklanşöre yarım basarak yapamazsınız. Eğer ayar böyleyse netleme için önce gövdenin arka kısmında (size bakan tarafında) "AE-L/AF-L" tuşuna basarak yapıp, netleme işlemi tamamsa deklanşöre basarak fotoğrafı çekebilirsiniz. Bunu böyle kullanmak istemiyorsanız f5 ayarını dilediğiniz başka bir ayarla değiştirin.

Yakından tanıdığım birçok aksiyon ve medya fotoğrafçısı ayarları bu şekilde kullandığından, sizden önceki kullanıcı da böyle ayarlamış olabilir.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bende yakın tarihte tokina-11-16 (II) aldım. Nikon D7000 ile kullanıyorum. Netleme konusunda bende sorunlar yaşıyorum. Lensin ve Makinenin AF kilitleri aktif olmasına rağmen özellikle manzara çekimlerinde netleme yapamıyor ve deklanşör etkisizleşiyor. Ayarları defalarca başka bir D7000 ile karşılaştırdık ayarlar normal. İnanın onca para vererek aldığım lensten ve makineden soğudum. Var mı bir çare?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bende yakın tarihte tokina-11-16 (II) aldım. Nikon D7000 ile kullanıyorum. Netleme konusunda bende sorunlar yaşıyorum. Lensin ve Makinenin AF kilitleri aktif olmasına rağmen özellikle manzara Çekimlerinde netleme yapamıyor ve deklanşör etkisizleşiyor. Ayarları defalarca başka bir D7000 ile karşılaştırdık ayarlar normal. İnanın onca para vererek aldığım lensten ve makineden soğudum. Var mı bir Çare?

post-1809-0-18831500-1450363169.jpg

Menülerin birinde yukarıda gördüğünüz AF/AE Lock (fotoğraftaki D3100' e aittir. Sadece ne olduğunun anlaşılması iÇin eklenmiştir) tuşuna pozometre ve netleme ile ilgili Çeşitli şeyler atayabiliyorsunuz. Mesela; Deklanşöre yarım basılınca gerÇekleşen Netlik fonksiyonunu AF/AE Lock tuşuna atayıp, deklanşöre sadece fotoğraf Çekme görevi verip, unuttuysanız. Belki de sorununuz bu olabilir.

Ya da aklıma gelen başka bir neden, Çektiğiniz manzaradaki seÇtiğiniz noktanın kameranın netlik yapamadığı durumlardan biri olması. Kullanma kılavuzunda kameranın hangi durumlarda netlik yapamayacağını belirtir. Mesela bembeyaz bir buluta, üzerinden hiÇbir desen vs olmayan bir masaya veya masmavi gökyüzüne otomatik netlik yapamazsınız. Belki böyle bir şey yapıyorsunuzdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merhaba

Bende d7000 +11.16 tokina kullancisiyim bende farkli bir sorun mevcut F 2.8 oldugunda obje olarak af noktalarinin secili durumda iken netleme yapiyor ama resimde bu netleme kayboluyor f 4 cikarttigimda bu goruntu biraz daha iyi duzelmekte mesafe olarak her mesafeyi denedim ornek olarakta bir objeyi netlediginde 2.3 mm yan tarafi netlemis olarak resimde karsima cikiyor single olarak seciyorum yine ayni sekilde ekrandan yaptigimda bile ayni sorunu yasamaktayim diger hic bir lensimde bu sorunu yasamadim .Kalibrasyon olarak mi sorun mevcut back focus mu cozemedim Tecrubeli buyuklerim yardimci olursa cok sevinirim iyi gunler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba

Bende d7000 +11.16 tokina kullancisiyim bende farkli bir sorun mevcut F 2.8 oldugunda obje olarak af noktalarinin secili durumda iken netleme yapiyor ama resimde bu netleme kayboluyor f 4 cikarttigimda bu goruntu biraz daha iyi duzelmekte mesafe olarak her mesafeyi denedim ornek olarakta bir objeyi netlediginde 2.3 mm yan tarafi netlemis olarak resimde karsima cikiyor single olarak seciyorum yine ayni sekilde ekrandan yaptigimda bile ayni sorunu yasamaktayim diger hic bir lensimde bu sorunu yasamadim .Kalibrasyon olarak mi sorun mevcut back focus mu cozemedim Tecrubeli buyuklerim yardimci olursa cok sevinirim iyi gunler

Örnek fotoğraf yüklerseniz, sorununuzu daha iyi anlayabiliriz. Maalesef sorunuzu anlayamadım. Bu f2.8 ve f4 diyaframdaki fotoğtafı hangi odakta çektiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Örnek fotoğraf yÜklerseniz, sorununuzu daha iyi anlayabiliriz. Maalesef sorunuzu anlayamadım. Bu f2.8 ve f4 diyaframdaki fotoğtafı hangi odakta çektiniz?

Merhaba 11 mm olarak ayni odakta cektim f 2.8 net degil iken f 4 te obje netlesmekte

Hatta af noktalarini bir objeye sabitledigimde cekilen objenin arka kismindaki bolgeler net olmakta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba 11 mm olarak ayni odakta cektim f 2.8 net degil iken f 4 te obje netlesmekte

Hatta af noktalarini bir objeye sabitledigimde cekilen objenin arka kismindaki bolgeler net olmakta

Aynı kareyi "Canlı önizleme - Live view" modunda da çekmeyi dener misiniz?

Bunun için sırasıyla şunları yapın:

1. Mümkünse makinenizi üçayak üzerine yerleştirin, ana objenize mümkün olan en yakın mesafeye getirin,

2. Makineyi "A" moduna alın ve diyaframı 2.8 e ayarlayın,

3. Objenize göre odak noktasını ayarlayın, Objenizin arkasında ve önünde birkaç obje daha bulunsun,

4. Lensin üzerindeki odaklama halkasını herhangi bir yöne çevirin, odağı bozun,

5. önce bakaçtan bakarak (Canlı önizleme kapalı) ana objenizi netleyin ve çekin,

6. Ardından yine odaklama halkasını çevirerek odağı bozun, bu işlemi yaparken makineyi oynatmamaya özen gösterin,

7. "Canlı önizleme" moduna geçin,

8. Ana objenizi netleyin ve çekin.

Her iki kareyi karşılaştırın.

Eğer 8. adımda (Canlı önizleme modu) çektiğiniz karede ana objeniz net,

fakat 5. adımda çektiğiniz karede ana objeniz net değil ve buna karşın önündeki veya arkasındakiler netse;

BİR KALİBRASYON SORUNUNUZ OLABİLİR.

Eğer durum buysa burada bu problemi nasıl gidereceğiniz anlatılmıştır.

Kullandığınız gövdede bu kalibrasyon ayarını yapıp yapamayacağınızdan emin değilim. çünkü bu ayar bazı belirli gövdelerde mümkün.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı kareyi "Canlı önizleme - Live view" modunda da çekmeyi dener misiniz?

Bunun için sırasıyla şunları yapın:

1. Mümkünse makinenizi üçayak üzerine yerleştirin, ana objenize mümkün olan en yakın mesafeye getirin,

2. Makineyi "A" moduna alın ve diyaframı 2.8 e ayarlayın,

3. Objenize göre odak noktasını ayarlayın, Objenizin arkasında ve önünde birkaç obje daha bulunsun,

4. Lensin üzerindeki odaklama halkasını herhangi bir yöne çevirin, odağı bozun,

5. önce bakaçtan bakarak (Canlı önizleme kapalı) ana objenizi netleyin ve çekin,

6. Ardından yine odaklama halkasını çevirerek odağı bozun, bu işlemi yaparken makineyi oynatmamaya özen gösterin,

7. "Canlı önizleme" moduna geçin,

8. Ana objenizi netleyin ve çekin.

Her iki kareyi karşılaştırın.

Eğer 8. adımda (Canlı önizleme modu) çektiğiniz karede ana objeniz net,

fakat 5. adımda çektiğiniz karede ana objeniz net değil ve buna karşın önündeki veya arkasındakiler netse;

BİR KALİBRASYON SORUNUNUZ OLABİLİR.

Eğer durum buysa burada bu problemi nasıl gidereceğiniz anlatılmıştır.

Kullandığınız gövdede bu kalibrasyon ayarını yapıp yapamayacağınızdan emin değilim. çünkü bu ayar bazı belirli gövdelerde mümkün.

Saygılar.

Oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim ilk kez aciklayici bu kadar bilgiyi yabanci forumlar haricinde burada buldum .

oncelikle kalibrasyon olarak yaptim fakat tokina ile cok zor oldu ve sonucunda - 15 iyi bir sonuc verdi hatta bunu bariz resimlerde bile cok iyi anladim Tekrar tekrar tesekkur ederim

aslinda vermis oldugunuz bilgileri farkli sitelerde bulunabiliyordu fakat sizin anlatma sekliniz bana kuvvet verdi diyebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.