İçeriğe git

Stüdyom da ilk çekimlerim.Yönlendirin lütfen

Derya

Recommended Posts

Çekmek istediğim

Ep0YIe5.jpg

İlkler Çekebildiğim (GerÇekler :) )

98YQpKZ.jpg

XqGHLM2.jpg

DVsI57G.jpg

ANA IŞIK KAPALIYKEN (Daha mı güzel Çıkıyor anlamadım ki)

HSRBKNJ.jpg

Daha önceki konumu görmeyenler iÇin.

D90 kullanıyorum. Lensim: Sigma 17-70

Çekmek istediğim diye belirttiğim fotoğraf da ürün daha belirgin.Benim Çektiğim resimlerde ise ürün model fonla birleşiyor gibi.

Yardımlarınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafların İSO, diyafram ve enstantane değerlerini yazar mısınız? :) Bana kalırsa siz enstantaneyi biraz düşük tutmuşsunuz gibi. Ayrıca fotoğraflar çok patlamış. Ya paraflaşı biraz uzaklaştırın ya da diyaframı kısın. Sanırsam siz enstantane süresini uzatıp diyaframı açmışsınız. :D Bu konuda sabit değerler elbette yok fakat aşağıda yazdığım değerlerde çekmeyi deneyin.

Enstantane: 1/200

Diyafram: 11

İSO: 100

Eğer pozlama olmaz ise diyaframı 1-2 stop aşağı ya da yukarı çekersiniz. Fotoğraf makinesinin içindeki pozometre sizi yanıltmasın. :) Diğer fotoğraflarınız bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Artı ilk fotoğrafta biraz PS var sanki. Işık kullanımı ile ilgili biraz araştırma yapınız. Mehmet abi birazdan size yazacaktır o görmeden değiştirin. Fotoğraf yerine resim gördümü sinir olur o. Sizin çektiğiniz fotoğraf resim değil dikkatinizi çekmek istedim. Fotoğraf yazarsanız Mehmet abi daya bir iştahlı yardımcı olur :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deniz bey ilk fotoğraflarım okuduklarıma göre estantane hızı düşük olursa ışıgı daha çok alıyormuş.Orada paraflashlara daha fazlamı güç vereyim yoksa estantanemi düşeyim diye denemeler yapıyordum.Şöylede bir şey varmı perde hızı düşük olduğu zaman titreme olacağı için sanırım netlik sorunu oluyor. Tüm bunların hepsi benim kafa karışıklığımda olabilir.

çekimlerimi hep gece yapıyorum şimdi bir çekim denedim. f16 iso:200 (Daha aşağıya düşemiyorum 100 yok bende Lo3 yazıyor 200 aşağısında estantane 1 de yok şu şekilde çıkıyor 1' bumudur ? )

Vo24ipu.jpg

Zülfü bey o kadar dikkat ettim yine bir yerde resim yazmışım :D Konuyu düzenleyemiyorum yetkiniz varsa mehmet bey görmeden bir düzenleyebilir misiniz :) Ancak yardımcı olması konusunda size katılmıyorum.İstekli ve kararlı olduğumu düşünerek yardımcı olacaktır.

Birde hiç bir resimim de ps yok çünkü kullanmayı bilmiyorum :) (Yani ilk resim güzel mi çıkmış oluyor ? )

Recep bey önerilerinizi bekliyorum.

Bu gün bir tripod alıcam birde istanbula gittiğimde pozometre almayı düşünüyorum sanırım girilmesi gereken tüm değerleri söylüyormuş bu konudaki düşüncelerinizide esirgemeyin lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çektiğiniz fotoğrafları raw+jpg Çekin camera raw yada tarzı programlarda bir raw işleyin beyaz ayarı ve picture control den bakın hangisinde güzel ve net görüntü elde ediyorsunuz. ona göre seriye bağlar Çekimlere devam edersiniz.

Otomatik modda Çekim yapmamaya özen gösteriiniz. P modunda bir bakın fotoğraf makinenizdeki pozometre ne değer veriyor size ona göre + yada - pozlamalar deneyin burda ışık az olabilir ona göre ışığınızın gücünü artırın yada azaltınız. Fotoğraflar biraz slu Çıkmış sanki net alan derinliğinizi kontrol ediniz mesela 8 - 9 f durağından aşağı düşmeyiniz. Ne bilim deneme yanılma ile en iyi ayarları elde etmeniz lazım D90 iyi bir makinedir. ümit Alper abinin kullandığı makine ellerinde harika fotoğraflar üretmiştir.

Kolay gelsin.

Nacizane fikrim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deniz bey ilk fotoğraflarım okuduklarıma göre estantane hızı düşük olursa ışıgı daha çok alıyormuş.Orada paraflashlara daha fazlamı güç vereyim yoksa estantanemi düşeyim diye denemeler yapıyordum.Şöylede bir şey varmı perde hızı düşük olduğu zaman titreme olacağı için sanırım netlik sorunu oluyor. Tüm bunların hepsi benim kafa karışıklığımda olabilir.

çekimlerimi hep gece yapıyorum şimdi bir çekim denedim. f16 iso:200 (Daha aşağıya düşemiyorum 100 yok bende Lo3 yazıyor 200 aşağısında estantane 1 de yok şu şekilde çıkıyor 1' bumudur ? )

a>

Zülfü bey o kadar dikkat ettim yine bir yerde resim yazmışım :D Konuyu düzenleyemiyorum yetkiniz varsa mehmet bey görmeden bir düzenleyebilir misiniz :) Ancak yardımcı olması konusunda size katılmıyorum.İstekli ve kararlı olduğumu düşünerek yardımcı olacaktır.

Birde hiç bir resimim de ps yok çünkü kullanmayı bilmiyorum :) (Yani ilk resim güzel mi çıkmış oluyor ? )

Recep bey önerilerinizi bekliyorum.

Bu gün bir tripod alıcam birde istanbula gittiğimde pozometre almayı düşünüyorum sanırım girilmesi gereken tüm değerleri söylüyormuş bu konudaki düşüncelerinizide esirgemeyin lütfen.

Yok olmasını istediğiniz fotoğraf için söylüyorum.

Südüyoda vesikalık fotoğraf çekmeuyecekseniz uzun pozlama yapmayacaksanız bence üç ayak size ayak bağı olacak çünkü çeşitli açılardan fotoğraf çekeceksiniz modeli oynatacağınıza sizin şekilden şekile girmeniz gerekecek belki amuya kalkıp fotoğraf çekmeyeceksiniz ama siz hala resim demekte ısrar ediyorsunuz. PS öğrenmeniz gerek bence. Yada bir raw fotoğraf çekip buraya yukleyin bakalım ne oluyor. Estantene ne kadar düşük olursa o kadar fazla ışık alır içine artı hareket hissi uyandırır yani net tabiri caizse cilet gibi fotoğraf elde etmek için hiç birşeyin kıbırdamaması gerek yada. Bunda diyaframında etkisi var ne kadar kısık olursa o kadar az ışık alır ama o kadar da çok alanı netlersiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

derya hanım kusuruma bakmayın ama siz öncelikle temel fotoğrafçılık konusunda kendinizi eğitmelisiniz. enstantene, diyafram, iso nedir bilmeniz gerekiyor.. ürün çekimi konusunda bir tecrübem yok, fakat sorularınızdan şunu çok net anlıyorum ki; yukarıda belirttiğim temel fotoğrafçılık bilgisinden yoksunsunuz..

Zülfü Bey'in dediği gibi tripod size ayak bağı olacaktır, zaten olması gereken enstanteyi yakaladığınızda tripoda ihtiyacınız olmayacağını da göreceksiniz... pozometre bu tarz çekimlerde gerekli ( profesyonel işlerde ) diye biliyorum ama fiyat olarak ne kadar uygun olur istanbula gelmeden önce bir fiyat araştırması yapmanızda fayda var.

fotoğrafa resim demeniz konusunda da bu kadar takmanıza gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim düşüncem de temel kavramları daha iyi bilmeniz. Diyafram, enstantane ve İSO konusuna biraz daha hakim olursanız istediklerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Siz paraflaş alarak çok büyük bir adım atmışsınız. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekmek istediğiniz fotoğraftaki renk doygunluğunu ve canlılığını photoshop ile birkaÇ ayar yaparak yakalayabilirsiniz aslında ama sizin Çekimlerinizde Çok hafif bir titreme var gibi geldi bana, Dikkat ederseniz fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim yerlerde bu titremenin etkileri daha iyi görülüyor. İzniniz olmadan fotoğraflar üzerinde biraz photoshop ile oynayıp daha keskin ve daha canlı renkler yakalamaya Çalıştım, aşağıda görebilirsiniz. Sanırım üÇayak ile Çekimlerde daha başarılı sonuÇlar elde edebilirsiniz. Yorumlarımı tamamen amatör sayılacak bilgim ile yazdım, üstad'lar daha net bilgiler verebilir.

Orjinali :

22orO2.jpg

Photoshop ile işlenmiş hali :

Vlz06R.jpg

Netsizlik veya titreşimin sonucu olduğunu düşündüren detay :

lkNd9p.jpg

Orjinal:

oANjqX.jpg

Photoshop ile işlenmiş hali :

j4N8qL.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşırı pozlamayı ps ile ne kadar düzeltmiş olsanız da küçük fotoğraf olması nedeniyle pek belli olmuyor ama büyük boyutta fotoğraf kalitesi olarak rahatsız edecektir. Manuel modda ilk olarak ışığınızı ve makine ayarlarını ile pozlamayı dengelemeye çalışırsanız daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lkNd9p.jpg

Bence burada ışık konumlandırmasında bir hata var gibi geldi bana. Studyo işiklari konusunda pek pratiğim olmasa da arka plan aydınlatması olarak kullanılan ışığın modeli ters bir açıdan aydınlattığını düşündüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kenarların sarı renkte çıkmasının nedeni bence enstantane süresinin biraz uzun tutulmasından kaynaklanıyor. Pilot(model) ışığı sarı renkte ve çekimde yandığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yardımlarınız için herkese çok teşekkür ederim.Şuan daha iyi bana yetecek fotolar çekebilmeye başladım.üçayak acilen almalıyım çünkü çekerken anlamıyorum ama pc de fotolara baktığımda bariz sıkıntılar oluyor.

Melih bey Photoshop ile fotolar harika olmuş daha keskin belirginleşmiş.Bunu nasıl yapabilirim.Hangi işlemleri uyguladığınızı ve bu yaptığınız işlemlerin internette videolu anlatımları varsa linklerini alabilirsem çok sevinicem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deryah Hanım;

Bu durum için Photoshop programı içindeki Levels, Brightness /contrast, Curves, Unsharp Mask araçlarını iyice sindirmenizi tavsiye ederim aynı programda bu işlemleri yapabilmenin pek çok yolu mevcut ancak bunlar ilk öğrenmeniz gerekenler.

Şunuda unutmamak lazım bu tip sorunları çekim esnasında çözmek gerekir.ÜrÜnÜn renklerinin orjinal renginden uzaklaşmaması gerektiğini unutmayın bilgisayar ekranı yanıltıcı olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arka plan ışığının model üzerine düşen ışıktan 2 veya 3 durak fazla olması size iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Tripodsuz çekim yaptığınızda "odak uzaklığı x 2" genellikle net sonuçlar verir. Örneğin 18mm için 1/30, 35mm için 1/60 enstantane değerinin altına düşmemenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arka plan ışığının model üzerine düşen ışıktan 2 veya 3 durak fazla olması size iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Tripodsuz çekim yaptığınızda "odak uzaklığı x 2" genellikle net sonuçlar verir. örneğin 18mm için 1/30, 35mm için 1/60 enstantane değerinin altına düşmemenizi tavsiye ederim.

Yanlış anlamadıysam üç ayaksız çekimler için 1/30 veya 1/60 enstantene sürelerini mi tavsiye ettiniz. Ben şahsen 1/30 değil 1/60 da üçayaksız net bir sonuca bir türlü ulaşamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış anlamadıysam üç ayaksız çekimler için 1/30 veya 1/60 enstantene sürelerini mi tavsiye ettiniz. Ben şahsen 1/30 değil 1/60 da üçayaksız net bir sonuca bir türlü ulaşamadım.

Bunlar odak uzaklığına bağlı olarak verdiğim minimum değerlerdi. Odak uzaklığı artıp açı daraldıkça bu minimum enstantane hızı da artıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

netlik yok işleme yok noise çok fazla..kurs şart olmadı videolardan bakmak gerek tepe flashı yada olağan flaşı yumuşatarak kullanın focus noktalarını iyi ayarlayın makınenın ayarları güzel olmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.