İçeriğe git

fotoğrafta boyut değiştirme

sirinceteraneler

Recommended Posts

arkadaşlar ben microsoft resim düzenleyicisinde resimin boyutunu değiştiriyorum ancak bazen ufacık kalabiliyor. başka nasıl değiştirebilirim. sitelere yüklerken sorun oluyor mb kilobyte çevirmek lazım geliyor sıkıntı çekiyorum. ne öneririsiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

windowsun kendi programı yetersiz gelir. Ücretsiz olan Gimp'i indirip onla yapabilirsiniz.

http://www.gimp.org/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Photoshop kullanın en güzeli fotoğrafı açın image sekmesinden imagesize gelin orda bir boyutu girin diğer boyutu kendisi düzenleteckti. Yada office kullanıyorsanız Microsoft Picture diye bir program kuracak fotoğrafı o programda açın yeniden boyutlandırı seçin. İstediğiniz boyuta getirin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

microsoft kullanıyorum da bazen ufacık tefecik kalıyor acaba diyorum. photoshop programını bir çözebilsem sıkılıyorum kurcalarken. onun için bir kursa falan gtsem daha zevkli öğrenirim sanki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Photoshop da aslında boyutlandırma çok basittir.

Lightroom da toplu olarak boyutlandırma daha da basittir.

Windows 8 in painti ile boyutlandırma yapmak mümkün ancak önceki versiyonlarla olmaz.

Yinede Windows görüntü kalitesini çok bozuyor. Gimp ve benzeri basit kullanışlı çok yazılım var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Irfanview'la ilgili ufak bir yazı yazı yazayım dedim 2 yıl önce, hala öylece duruyor :) Ne bitmez şeymiş :)

Kısaca şöyle:

Fotoğrafı Irfanview'da açıyorsun, S'ye basarak istediğin kalitede kaydediyorsun. Ya da CTRL-R'ye basıp yeniden boyutlandırıyorsun (mesela Internet için 2000x1333, 1500x1000 piksel gibi, ondan sonra kaydedersin.

Birden çok fotoğrafın boyutunu değiştirip kaydetmek için bir fotoğrafı açıp B'ye basıyorsun. Açılan pencerede "Options" ve "Advanced" düğmeleri önemli. İstediğin fotoğrafları sağ taraftan seçtikten sonra bu Options ve Advanced menülerinden istediğin ayarları seçiyorsun, kaydedeceğin klasörü seçip "Start Batch"e basarsan tüm istediğin fotoğrafları istediğin kalitede istediğin boyutta kaydedebiliyorsun.

Irfanview ile beraber "Plugins" - Eklentileri de çekip kurarsan tüm dosya formatlarını (RAW dahil) açabiliyorsun. Canikon RAWları üzerinde basit ayarlar da yapabiliyorsun hatta ama gerçek bir RAW çeviricinin yerini tutmaz.

çok program denedim, kullanması en basiti bu geliyor bana. Faststone vs.. gibi programlar da iyi ama birçok program zaman geçtikçe "herşeyi yaparım abi"ye dönüyor, öyle olunca kafam karışıyor :) Bana sadece fotoğraf görüntüleyip çevrim yapabileceğim bedava bir yazılım lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.