İçeriğe git

Üçayak seçimi

Erk@n

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar

Yakınlarda kendime tripod almayı planlıyorum. Alacağım tripodun sırt çantama çok ağırlık yapmayacağı, her açıdan kullanım pratikliği sunan,sağlam bir tripod olmasını istiyorum. Sizlerden bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki ürün çok ama çok ilgi çekici... :rolleyes:

BenroC-0690T B00 Carbon Fiber Travel Angel Tripod Top Kafa ile

Kapalı Yükseklik : 34 cm

Maksimum Yükseklik :139 cm

Minimum Yükseklik: 34 cm

Ağırlık: 780 g

Taşıma Kapasitesi: 6 kg

benroc0690-972.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

a>

Maksimum yükseklik çok küçük 140cm kafa kamera vs eklesek 160 ancak olur. Benim gibi 178 boyu olan biri için tam bir ölüm makinesi :D

Boya iyi bakmak lazım.

Ayrıca fiyatı 1000TL +

öyle sanıyorum ki bu fiyata daha iyi markalarda bulunabilir. Varsın 300gr ağır olsun.

Erk@n Tripod almak kolay. Onu ne kadar kullanmayı planlıyorsun? Bugün ve yarın hangi ekipman ile kullanmayı planlıyorsun? Ne kadar parayı vermek planlıyorsun.

Asıl bunlarda karar kılmak zor.

Ben dahil eminim bir çok kişi almışken kaliteli bir şey alıp dünya paraya tripod alıp sonra onu bir köşede toz içinde yatırmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maksimum yükseklik çok küçük 140cm kafa kamera vs eklesek 160 ancak olur. Benim gibi 178 boyu olan biri için tam bir ölüm makinesi :D

Boya iyi bakmak lazım.

Ayrıca fiyatı 1000TL +

öyle sanıyorum ki bu fiyata daha iyi markalarda bulunabilir. Varsın 300gr ağır olsun.

Erk@n Tripod almak kolay. Onu ne kadar kullanmayı planlıyorsun? Bugün ve yarın hangi ekipman ile kullanmayı planlıyorsun? Ne kadar parayı vermek planlıyorsun.

Asıl bunlarda karar kılmak zor.

Ben dahil eminim bir çok kişi almışken kaliteli bir şey alıp dünya paraya tripod alıp sonra onu bir köşede toz içinde yatırmıştır.

Aynı özelliklerde yada birbirine yakın daha uzun bir model önerin varmı Gökhan bey ?

Tripodun hafif olması biraz daha kısa olmasından çok daha önemli bence, uzun yürüyüşlere ve gezilere çıkanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır, tripod ile yürüyüşe çıktığında uzunca bir süre yürürsün ama çekeceğin kare bundan daha azdır varsın daha kısa olsun biraz eğilirsin ama ağır bir tripod ile o yollar sana eziyet işkence gibi gelir ağır tripodu yanına aldığına pişman olursun.

O yüzden bu tripodu önerdim. Ama dedğim gibi aynı özelliklere yakın daha uzun bir tipod varsa öğrenmek isterim ben göremedim yada gözümden kaçtı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan abinin önerdiği üçayak çok mantıklı küçük, hafif ve taşıması kolay. çok satılan bir üçayak birazcicik pahalı.

Daha uygun fiyatlı Manfrotto Befree modeli var 1.4kg ağırlık ve 4kg taşıma kapasiteli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar aslında tripod alınmalı mı alınmamalı mı tam emin değilim. Gezintiye çıktığım şehirlerin yüksek tepelerinden fotoğrafını çekmek en büyük ilgim. Bunu birkaç kez denedim ama hepsinde başarısız oldum. Tepe yüksek olunca rüzgarı oluyor, heyecanı oluyor, yorgunluğu oluyor vs. kadrajı tam oturtamıyorum. Acaba tripod olsa,herşeyini kurup kadrajı ayarlayıp çeksek daha mı güzel olur diye çok düşünmüşümdür. Genellikle tak-gez lensi kullanıyorum (Nikon 18-200). Bokeh işine çok güvendiğim 85mm samyang lensini kullanıyorum. Kullandığım lensler haliyle biraz ağır gibi,tripodun sağlamlığı sanırım burada faaliyete geçecek ;)

Veyahut ''boşver tripodu,ne işin var tepelerde - in aşağı paranı tripoda değil ...... harca'' mı dersiniz? :unsure:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erk@n bey,

ÜÇAYAK aslında ne iÇin kullanacağınız ile de alakalı bir durum. Yani makro veya uzun pozlama yapacaksanız bir zorunluluk haline gelecektir. Ondan -Bence- ÜÇAYAK biraz da zorunluluk. İZ TV'de bir belgeselde Kapadokya'yı fotoğraflayan bir profesyonel vardı. Enteresan bir adamdı, dijital makinesini pozometre gibi kullanıyor analog fotoğrafını Çekiyordu. Adam ''1/250 perde hızında ÜÇayak mı kullanılır, kullanılır'' diyordu. :) Bazı arkadaşlar hammaliye olduğunu dÜşÜnseler de, iyi bir ÜÇ ayak dağ tepe taşınası bir yardımcı araÇtır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğan Abi detaylı bir araştırma yapıp döneceğim.

Erk@n

Yazın izinde memlekete gidince dere tepe dolaşıyorum. İmkan olduğunca, gözümün kestiği yerlere çıkmaya çalışıyorum.

2 sene önce falan aldığım kaliteli tripodu sırtıma atıp büyük bi hevesle kendimi dağlara vurmuştum ama o tripodlar ile oralara çıkmak en azından benim gibi yılın 350 günü masada oturup 15 gün izin yapan biri için imkansız.

Şehirde 5-10km tripod ile dolaşmak arasında dere tepe dolaşmak arasında ciddi fark var.

Geçen sene tripod değil, monopod ile dolaştım. Bir kere monopodu boston gibi kullanmak bile başlı başına bir avantaj.

Ayrıca dere tepe çıktığında soluklanmanı ayarladığında zaten ışıkta bol olacağından monopod da iş görüyor.

Tripod evet daha iyi ama özellikle benim gibi tembel, sürekli oturarak çalışan kişiler için monopod çok daha iyi + ucuz.

100TL ye gayet güzel bir monopod alabilirsiniz.200TL ye de ihtiyaç olursa kaliteli bir kafa alıp kullanmak oralarda daha iyi.

Birde şu çok önemli gideceğin yeri bilip ne yapacağını biliyorsan tripod mu yoksa monopod iş görürmü onu bilmek bile çok büyük avantaj.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

a>

Bu ürün ağırlığı ile çok iddaalıymış.

Ama yinede çok kısa ve taşıma kapasitesi az.

Gerek fiyat gerek boy olarak çok daha iyi bir alternatif bence bu ürün

http://fotografdunyasi.com.tr/product/profesyonel-tripodlar/benro-a-0691-tb-00-magnesium-travel-angel-serisi-tripod-top-kafa-ile.html

Yada daha ağır 70-200 gibi ekipmanlar kullanılıcaksa şöyle bişey

http://fotografdunyasi.com.tr/product/profesyonel-tripodlar/sirui-t-2005x-gg20-ball-head-tripod-kit.html

Bu arada sirui ve Benro belli ki aynı grubun ürünleri. çantaları dahi birbirinin aynısı sadece logolar değişik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan araştırman için sağol. Verdiğin örneklerdeki en hafif üçayak benim verdiğim örnektekinin iki katına yakın ağırlığa sahip. Bu ağırlığı gözardı edip fiyat avantajı için düşünülebilir belki ama uzun geziler için sıkıntı yaratabilir.

Bence üçayak çok önemli eğer BenroC-0690T B00 gibi hafif bir üçayağım olsaydı her yere götürürdüm.

Şuanki elimdeki üçayak Manfrotto 055xprob ve Manfrotto MH057M0-RC4 başlık ile birlikte üç kiloya yakın geliyor :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan araştırman için sağol. Verdiğin örneklerdeki en hafif üçayak benim verdiğim örnektekinin iki katına yakın ağırlığa sahip. Bu ağırlığı gözardı edip fiyat avantajı için düşünülebilir belki ama uzun geziler için sıkıntı yaratabilir.

Bence üçayak çok önemli eğer BenroC-0690T B00 gibi hafif bir üçayağım olsaydı her yere götürürdüm.

Şuanki elimdeki üçayak Manfrotto 055xprob ve Manfrotto MH057M0-RC4 başlık ile birlikte üç kiloya yakın geliyor :P

Senin verdiğin örnekdeki ürün gerçekten hafif yani bende hafiflik üzerinden baktım ama 2000TL ye satılan gitzo lar bu denli iddaalı değil.

800gm ve kapalıyken ki uzunlığı 34cm gerçekten çok iyi rakamlar.

Geçen kendime günlük hayatta kullanabileceğim 11" lik tabletimi koyabileceğim bi omuz çantası aldım o 30cm di yani nerdeyse ona sığacak.

Ancak gerçekten pahalı yani tripoda 1000TL vermek o paraya çok güzel bir lens alınıyor :)

Ayrıca ben boy kısmına da çok takılıyorum zira eğilmek falan tam işgence oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gülü seve dikenine katlanacak.

Bende de şu anda Manfrotto 190xpro tripod ve manftotto MH055M0-RC4 055 kafa var ve dağ bayır yanımda taşıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gülü seve dikenine katlanacak.

Bende de şu anda Manfrotto 190xpro tripod ve manftotto MH055M0-RC4 055 kafa var ve dağ bayır yanımda taşıyorum. :D

Zaten katlanıyoruz da daha hafif ve ekonomik ne olabilir diye düşünüyoruz, ekstra masraf olacak tabiki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

üç ayağın varsa derdin var abi. :) çok şükür bende yok. eğer alınacaksa iyi bişi almak lazım şimdi 70 tl (altıda var) den fiyatlar başlıyor ucu bucağı görünmüyor. alacağınız üründe fotoğrafı çekerken titrememesine önem gösterin

. yoksa hiçbir işe yaramaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manfrotto MT190XPRO3 + Sirui K-20X Ball Head benim aldığım ikili. İyi bir ikili ama 2.4 kilo toplamda. Sirui k-10 ile biraz daha hafifletilebilir. Ama sağlam bir tripod oluyor birde ağırlığı olmasa.

Benro da çok guzel, hafif ve daha uygun modeller var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar herkese..Forumun sessiz takipçilerindenim..Yaşım 52 ve 35 senedir fotograf meraklısıyım..Acizane tavsiyem; tüm fotograf gönüllülerinin iyi bir tripod ve kablolu kumanda mutlaka edinmesidir...Yukarıda bahsedilmiş;ben fotograf seruvenimde (son 2 yıldır digital ile uğraşıyorum) çektiğim fotografların %80 lik bölümünü tripod+kablolu kumanda ile çektim.Bir çok fotograf meraklısının yaptığı hata;acele kadraj ve ışık koşullarını ,yönünü, şiddetini hesaplamadan fotograf çekmektir.Şartlar el verdiği sürece iyi planlanmış ve acele edilmeden hazırlanmış bir kadraj(mümkünse tripod veya monopod kullanımı) ile çoğu kimsenin anlamsızca dudak büktüğü ekipman ile kaliteli fotograflar çekmek mümkündür.Hele yeni tür makinalardaki megapiksel büyüklük oranları(dijital anlamda) ile tripod kullanımı bana göre daha zorunlu hale gelmiştir.Tecrübe dağarcığımda olanları paylaşmaya çalıştım ,umarım fotograf sevdalılarına yararlı olur..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar herkese..Forumun sessiz takipçilerindenim..Yaşım 52 ve 35 senedir fotograf meraklısıyım..Acizane tavsiyem; tüm fotograf gönüllülerinin iyi bir tripod ve kablolu kumanda mutlaka edinmesidir...Yukarıda bahsedilmiş;ben fotograf seruvenimde (son 2 yıldır digital ile uğraşıyorum) çektiğim fotografların %80 lik bölümünü tripod+kablolu kumanda ile çektim.Bir çok fotograf meraklısının yaptığı hata;acele kadraj ve ışık koşullarını ,yönünü, şiddetini hesaplamadan fotograf çekmektir.Şartlar el verdiği sürece iyi planlanmış ve acele edilmeden hazırlanmış bir kadraj(mümkünse tripod veya monopod kullanımı) ile çoğu kimsenin anlamsızca dudak büktüğü ekipman ile kaliteli fotograflar çekmek mümkündür.Hele yeni tür makinalardaki megapiksel büyüklük oranları(dijital anlamda) ile tripod kullanımı bana göre daha zorunlu hale gelmiştir.Tecrübe dağarcığımda olanları paylaşmaya çalıştım ,umarım fotograf sevdalılarına yararlı olur..

Size katılıyorum. Tripod ve hatta (veya demiyorum) monopod olması gerekmektedir. Monopod deyip geçmemek lazım. Bazı yerlere trpod sokmuyorlar( Müze ve benzeri yerler) monopod hayat kurtarıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bunun çözümü aslında oldukca basit, üçayağa makinenizi doğrudan bağlamayın. Makinenizi kolayca baplamanızı sağlayan üçayak ile makine arasında yer alan üçayak kafası kullanın. Hem makinenize üçayak üzerinde istediğiniz açıyı vermenizi sağlar hem de pabuçlu yapısıyla kolay çıkarıp yakmanıza yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.