İçeriğe git

Pil bilgisi hatası

Tahsin KOL

Recommended Posts

İyi günler

F.makinemden aşağıdaki Pil hatasını alıyorum.

video linki

Geçelerde pili bitti bende 2-3 gün tekrar şarj etmeyi unuttum.(elektrikler kesikti o an ) Pili tekrar şarj ettiğimde bu hatayı almaya başladım makine açılmıyor. Kullanma kılavuzunda aşağıdaki açıklama yazıyor.

hata resimi

Emin olduğum birşey varsa o da pil %100 sağlam ve orjinal pili, Pili tekrar dan şarrj etmek için taktığımda şarj cihazı nın lambası sabit kalıyor (yani pil dolu ayrıca avometre ile de ölçtüm, zaten öncesindede herhangi gibi bir pil sorunu yaşamıyordum)

Bu sorunla ilgili bilgisi olan varmı acaba, servise yada bir tamirciye götürmeden önce bir sorayım dedim internette de buna benzer bir sorun bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avometre ile pilin gerilimini ölçtünüz sanırım. Amper konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu hatayı hızlı analiz etmek için:

- Pili başka bir makinada deneyin. Sanırım model D80, EN-EL3 model pili kullanıyor yanılmıyorsam, bu pilin kullanıldığı başka modeller de var yani.

- İkinci yol ise aynı pili kullanan bir makinayı bulup onun pilini sizin makinada denemek.

Yüklediğiniz videoya göre pilin arızalı olma/artık ömrünü doldurmuş olma ihtimali yüksek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet dediğiniz gibi pilin gerilimini ölçtüm, elimde ve çevremde denemek için başka bu model pili kullanan bir makine yok, dolayısıyla bende pili test etmek için pili eski, güzel bir rayoya bağladım radyo 2 gündür durmaksızın çalıyor :-) Pil olarak sağlam. Muhtemelen pilin içindeki çiple ilgili bir sorun olabilir.

Artık tek çare tamire götürmek oldu. Benzer bir sorunu kimse yaşamamış, internette de bir sonuç bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Video'dan söylediklerinizden ve mehmet beyin bahsettiği şeylerden kaynaklıdır. ve Amper ölmenız gerekiyor. test ettıgınız radyo pek guvenlı test degıldır radyo cektıgı amper ile makınan cektıgı farklıdır. Yani video siz makinayı actıgınız zaman sacmlıyor. buda pil'den cekınce amper pil bayıyor.

ve muhtemelen pillerin içine bulunan hüclerin biri bozuk tamamen ve hiç sarj tutmuyor ve sistemi diğeri tamammıs gibi gösterim ama iş içinden akım cekmeye gelince birisi tek başına yetmiyor ve dolu gösterim herseyi rayına koyan içince 1. cell

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kullandığınız radyo kaç wattlık birşey?

Sadece voltaj ölçmek yanıltabilir. 12V 7Ah lık bir aküyü ölçü aleti ile voltajı ölçtüğünüzde 12-12,5V görebilirsiniz.

Asıl önemli olan üzerine 4A çeken bir ampül taktığınıda 11-12V arasında kalıyormu?

O ölçtüğünüz 12V yüke girince bir anda 6-7V lara düşebilir. O yüzden tahminde bulunmak için kullanılan radyo önemli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Radyo üzerinde herhangi bir W bilgisi yazmıyor (eski bir radyo sonuçta :D ).

Kemal Beyin de dediği gibi içerisindeki pillerin biri arızalı olabilir,

haftaiçi zaman bulursam bir tamirciye gösterecem, sonuçları yazarım... sorun makineden kaynaklı olmasında... pil sorun değil :)

Cevaplarınız için de Teşşekür ederim aklımda ki soru işaretleri kalktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

turnipe varmadan istiklal caddesi boyunca bir lisse var onun ara sokaktan gir turnipe varmadan bir tamirci var

yardımcı olacaktır. mersin merkezde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

turnipe varmadan istiklal caddesi boyunca bir lisse var onun ara sokaktan gir turnipe varmadan bir tamirci var

yardımcı olacaktır. mersin merkezde.

eyvallah, sağolasın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.