İçeriğe git

sabit odaklı lenslerle fotoğraf çekmek daha mı zordur?

Recommended Posts

'' 36 mp demek orta formata kafa tutmak demek. Analog dönemde orta format makina ile elde çekim yapanı görmek pek mümkün değildi. Ki onların bizim gibi iso imkanları da yoktu! ''

Mehmet Bey'in isabet buyurduğu bu bilgi konunun anayasasıdır. Tripod ve kumanda kullanmak(durağan ve manzara) kesin çözümlerden biridir. Tecrübeli fotografçıların üşenmeden elverişli ışık koşullarında bile tripod kullandığına bizzat şahit oldum.

Malumunuz;

+ Sabit odaklı objektiflerde orta değerlere karşılık gelen (f/8-f/11) arası açıklıklar bize en keskin görüntüyü verir.Bazı kitaplarda bu aralık ‘hassas bölge’ olarak adlandırılır.

+Nasıl sabit odaklı objekiflerde orta değerdeki diyafram aşıklıkları en keskin görüntüyü elde diyorsak;değişken odaklı objektiflerde orta odak uzaklığı değerlerinde (hassas bölge) en net görüntüler elde edilebilir.

örneğin ben odak mesafesi ve kullanım alanı açısından beğendiğim tokina 50 -135 kullanıyorum. 135mm lik odak uzaklığını kullanarak çekeceğim konuya biraz daha yaklaşmayı tercih ediyorum.(imkanlar ölçüsünde)Kısa odak bölününü kullanıyorsam konuya uzaklaşmayı yeğliyorum.

+Loş ışık koşlullarında çekim yapıyorsam (durağn bir obje veya manzara) enstantane değerini belirlemek için en iyi yöntem poz değerlerinin karşılıklığı ilkesidir,(en açık diyafram değerinde ölçüm yapıp sonra istenilen diyafram değerine kısın sonra enstantneyi bu kadar stop yavaşlatın.ben bu durumlarda 1-2 stop daha enstantane değerini yavaşlatırım) ve kesinlikle tripod ve kablolu veya uzaktan kumanda kullanmaktır.

+15 sene önce tanıştığım bir fotografçı az ışıklı ortamlarda orta ton veya daha açık bir nesneden ölçüm yapıp 1 stop, beyaz bir nesneden ölçüm yapıp 2 stop poz ilave ettiğini söylemişti.Ben bu yöntemi Kapadokya’da denedim.Başarılı diyebileceğim sonuçlar aldım Fakat bir fotografçı abim loş ve az ışıklı ortamlarda poz değerlerinin karşılıklığının bozulabileceğini söyleyip yukardaki ölçümlere, birkaç stop daha poz ilave etmenin daha iyi sonuçlar vereceğini söylemişti.

Okuduğum kitaplardan ve kişisel deneyimlerimden derlediğim birkaç acizane bilgiyi paylaştım..Tabii bu paylaşım analog makinalardaki tecrübe ve bilgilerdir..Umarım yararlı olur..Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merhaba

Nikon 85mm 1.4G lensimle istediğim netlikte fotoğraf çekemiyorum. Acaba "lenste mi bir sorun var yoksa" veya "bu lensle fotoğraf çekmek mi daha zor"diye düşünmeye başladım.

Nereden bu kanaate vardım? Şöyle ki;

- 24 70 mm lenslimle bu lensten daha iyi fotoğraf çekiyorum.

- 105 mm bu lensten daha keskin ve bu lensten daha iyi fotoğraflar çekebiliyorum.

- Daha önceden 50mm 1.4G almıştım. Onda da benzer bir sorun yaşadığım için lensi fazla kullanmadan sattım.

- Hatırladığım kadarıyla bir yerden okumuştum sanki: "Bu 50 mm sabit odaklı lensle fotoğraf çekmek her kişinin harcı değildir" tarzında bir şeylerdi..

Hal böyle olunca acaba diyorum,

- Ya bu (80mm 1.4G) lensle fotoğraf çekmenin bir sırrı var

- Ya bu lenste bir sorun var

Ya da herneyse.. Yorum ve değerlendirmelerinize ihtiyacım var.

Bu arada bazı detayları da aşağıda not olarak aktarmak isterim.

Not: eğer yakın bir model olur da flaşla çekersem istediğim netliği elde edebiliyorum. Sorunum flaş kullanmadan yapmış olduğum ve yaklaşık 3-5 metrenin üzerindeki mesafelerde yapmış olduğum çekimlerde. Ayrıca ve özellikle akşam güneşi ve kısmen az ışıklı koşullarda

Not2: Sorunun back focus sorunu olduğunu düşünmüştüm bir aralar. test yaptım. +5 beşlik bir ayarla en iyi duruma getirdim.

Değerli yorum ve değerlendirmeler için tekrar teşekkür ederim.

Muhammed bey bu 85mm 1.4G lensi ve Nikon D700 ile uzunca bir süre kullandım ve halen daha kullanıyorum. Tecrübelerimi aktarayım size.

öncelikle Sokak lensi olarak kullanmak biraz zor çünkü netlemesi biraz ağırdır 85mm 1.4G'nin. Neye göre? mesela bir 70-200 VR II ye göre, Tamron 24-70 VC ye göre Sigma 35mm 1.4 e göre...

Bu 85mm 1.4G lensi özel durumlar için üretilmiş bence, yani Mehmet bey'in dediği gibi, karşında bir model olur onu çekersin, yani çekeceğin bir model olur yada sabir bir nesne olur rahatçaçeker ve mükemmel sonuç alırsın. Ama hareketli nesnelerde odaklama hızı bir Nikon 70-200 VR II nin yarısı kadar vardır diyebilirim.

Yani D810 ile hareketli nesnelerde kullanmak biraz daha sabır ve emek istiyor bu lensi.

Ben net çekemediğiniz ama net olması gerektiğini düşündüğünüz bir yada birkaç fotoğrafın NEF halini wetransfer.com sitesi üzerinden dogan@doganozcine.com adresine yollamanızı rica edebilirmiyim inceleme açısından.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed bey bu 85mm 1.4G lensi ve Nikon D700 ile uzunca bir süre kullandım ve halen daha kullanıyorum. Tecrübelerimi aktarayım size.

öncelikle Sokak lensi olarak kullanmak biraz zor çünkü netlemesi biraz ağırdır 85mm 1.4G'nin. Neye göre? mesela bir 70-200 VR II ye göre, Tamron 24-70 VC ye göre Sigma 35mm 1.4 e göre...

Bu 85mm 1.4G lensi özel durumlar için üretilmiş bence, yani Mehmet bey'in dediği gibi, karşında bir model olur onu çekersin, yani çekeceğin bir model olur yada sabir bir nesne olur rahatçaçeker ve mükemmel sonuç alırsın. Ama hareketli nesnelerde odaklama hızı bir Nikon 70-200 VR II nin yarısı kadar vardır diyebilirim.

Yani D810 ile hareketli nesnelerde kullanmak biraz daha sabır ve emek istiyor bu lensi.

Ben net çekemediğiniz ama net olması gerektiğini düşündüğünüz bir yada birkaç fotoğrafın NEF halini wetransfer.com sitesi üzerinden dogan@doganozcine.com adresine yollamanızı rica edebilirmiyim inceleme açısından.

Bir iki gündür yoğun işlerim dolayısıyla vakit bulmakta zorlanıyordum. Her ne kadar ara ara yapılan yorumları görüyor olsam da bir türlü, özellikle konu başlığı açan kişi olarak, en azından arkadaşlara bir teşekkür edecek vakit bulamıyordum. Nihayet bugün, çok şükür, rahatça tüm yazılanları okuyabildim. Vallahi, çok mutlu oldum. Gerçekten çok değerli tecrübeleri, sağolsun tüm arkadaşlar esirgemeden paylaşmışlar. Sıkıcı olmayacağını bilsem, her bir arkadaşın isimlerini birer birer saymak ister, hepsine de ayrı teşekkür etmek isterdim. İnanıyorum ki, bir çok arkadaş istifade edecektir. Ben şahsen, kendi adıma, çok istifade ettim.

Bu arada, sanırım şimdi itiraf edebilirim, makinem yada lensimde bir sorun olabileceği kaygısı aslında sürekli içimi kemiriyordu :) Meğer benden başka ne dertli arkadaşlar varmış benim gibi.. :)

Herneyse, netice olarak 36 megapixellik bir sensörün aslında kolay kontrol edilemediği gerçeği, 85mm 1.4G nin hassasiyeti gerçeği, ışık gerçeği, ne biliyim, çekim modları, titreşim vs.. derken bir dizi konu bir anlamda yeniden işlenmiş oldu. Tüm arkadaşlara canı gönülden tekrar tekrar teşekkür ederim.

Doğan bey, en kısa zamanda farklı koşullar altında yapacağım çekimleri memnuniyetle göndereceğim. Hem forum ortamına hem de size. Alakanız için teşekkür ederim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.