İçeriğe git

D5200 için Lens

Recommended Posts

Değerli üyeler

Ben kanlı canlı, bir o kadar da hevesli bir fotoğraf meraklısıyım. Düne kadar Canon ve Nikon'un compact fotoğraf makineleri ile bu merakımı tatmin ediyor ve bundan da büyük keyif alıyordum. Ta ki Net'de o bir iki fotoğrafı görene dek. İzlediğim o görüntülerden çok etkilenmiştim ve o andan itibaren ben neden onlar gibi fotoğraf çekemiyorum diye kendi kendime sormaya başladım. öğrendim ki, öyle görüntüler DLRS diye fotoğraf makineleri ile çekiliyormuş ! Uydum Şeytan'a, ben de bunlardan bir tane almaya karar verdim. Epey bir araştırıp, soruşturduktan sonra, Nikon D5200 18-55 VR II yi büyük bir umut ve sevinç ile aldım. Yaklaşık sekiz on gündür üzerinde yoğun çalışmama rağmen, vaz geçtim net'de gördüğüm o fotoğraflardan, bir türlü istediğim gibi görüntüler elde edemedim. Genellikle Auto Mod'da çekmeme rağmen ( Manuel ayarlarla yaptığım denemelerde henüz Auto Mod'da ki kaliteyi yakalayamadım ) sanki fotoğrafların netliğinde ve renklerin canlılığında hep bir sorun var gibi geldi bana ! Ancak beklentilerime fotoğraflar üzerinde oynadığım zaman yaklaşabildim.Tabi yine araştırmalar, soruşturmalar derken, sonuç olarak Lens'imin kalitesinin yetersizliğine hükmettim ! Şimdi ise yeni bir Lens arayışı içine girdim. İstediğim, bana iyi alan derinlikli portre, manzara görüntülerini keskin ve doygun renklerle verebilecek sonuçlar. Bunun yanında da uzak görüntüleri yakınlaştımayı da çok seviyorum. Acaba hangi Lens'i alırsam aradığım özelliklere sahip olurum ?

Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla

post-6409-0-23433300-1429181928_thumb.jpgpost-6409-0-90935800-1429181906_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun süre lens alma.

http://www.nikonturk...itim-videolari/

Linkteki videoları pekiştererek öğren video ileyapamam vereyim parasını eğitim alayım diyor isen. Sanırım İzmir desiniz efsa, ifod gibi derneklere gidip kurs alabilirsiniz. Ayrıca İfod Perşembe günleri, İzfod salı, efsa çarşamba günleri herkese açık fotoğraf sunumları ve eleştirileri yapıyorlar. Oralara da gidebilirsiniz.

Auto mod kullanma. Diyafram ve enstantane modlarını öğren. Manuel mod daha sonraları olacak iş. Diyafram ve enstantaneyi kavra ondan sonra manueli kavraman daha rahat olur.

Fotoğraf makinesinin kitapçığını iyice oku. Linkteki eğitimler bitince tekrar oku. Belli bir zaman geçtimi tekrar oku. Tekrar tekrar oku dememim amacı yeni teknikler öğreniyorsun daha hakim oluyorsun ve oradaki özelliği tekrar okurken aaa diyorsun ben bunda bunu kullanabilirdim diyorsun. Böylece daha da gelişiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle yanıt için teşekkürler. Tavsiyelerin hepsini dikkate alacağım.

Sizce 18-55 VR II nasıl bir objektif ? Benim başka bir objektife yÖnelme nedenim şÖyle oldu. Evimin balkonundan sabit bir objeyi Önce D5200 ile, hemen ardından da Nikon Coolpix S510 ( compact ) ile çektim. Her ikisini Auto Mod'da ve Tripod ile gÖrüntüledim. Ardından da iki fotoğrafı Laptop'a yükledim ve ilk şokumu yaşadım. Her ikisinin arasında bariz bir fark olmadığı gibi, Coolpix keskinlik açısında bir tik daha Öndeydi. Birisi bir kaç yüz TL lik bir kamera, diğeri ise bir kaç bin TL lik ! Bu ifadem ile ikisini eşdeğer anlamında sÖylemiyorum, fakat ne yalan sÖyleyeyim, sonucu gÖrünce çok şaşırdım ! O nedenle D5200 ün objektifinin yeterince kaliteli olmadığını düşündüm !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Verdiğim örnek sizi umutsuzluğa sürüklemesin. Ancak gerçekleri görmeniz için bunu yazma gereği hissettim. çünkü, eğitim olmadan bahsettiğiniz sonuca ulaşmak imkansız:

Yeni gelin, onlarca denemeye rağmen yine de annesi kadar lezzetli yemek pişiremez. Bunun sebebinin tencerelerin kalitesi, modernliği olduğunu düşünür. Annesinin ömrü boyunca satın alamadığı kadar pahalı bir kaç tencere setini kocasına aldırır. Ama sonuç değişmez, hala yemeklerde o lezzeti yakalayamaz. Halbuki annesi, zamanın en ucuz alüminyum tencereleriyle harika yemekler pişirebilmektedir.

Burda maharet tencerede değil, yemeği pişirendedir. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı, günün en modern makinalarına tonlarca para verebilen zenginlerin her biri çok iyi birer fotoğrafçı olabilirlerdi.

Turan arkadaşımız İzmir'de. Bu konuda da bilimsel gerçeklerle hareket eden biri; yani öyle kulaktan dolma kocakarı ilaçlarıyla fotoğrafçılık yapan biri değil. Bu bir avantaj, tavsiyelerinden yararlanın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevap ve örnekleme için teşekkür ederim, sağolun. Yanlız belki belirtmeyi unuttuğum bir husus var, ben iyi bir fotoğrafçı olma peşinde değilim. Şimdilik istediğim tek şey, Auto Mod'da çektiğim fotoğrafların çok net ve keskin olmasını istiyorum. Şu aşamada daha da beklediğim bir şey yok. Ben bunu sadece zevk için yaptığımdan dolayı en azından makineden beklentime cevap vermesini istiyorum. Bunu ancak gördüğüm taktirde, belki o zaman hem bilgi hem de pratikte daha ilerlemeyi düşünebilirim. çokmu şey istiyorum acaba ! ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Automodun altında manzara, portre, spor, makro, gece çekimi gibi seçenekler var. Onları bir araştırın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevap ve örnekleme için teşekkür ederim, sağolun. Yanlız belki belirtmeyi unuttuğum bir husus var, ben iyi bir fotoğrafçı olma peşinde değilim. Şimdilik istediğim tek şey, Auto Mod'da çektiğim fotoğrafların çok net ve keskin olmasını istiyorum. Şu aşamada daha da beklediğim bir şey yok. Ben bunu sadece zevk için yaptığımdan dolayı en azından makineden beklentime cevap vermesini istiyorum. Bunu ancak gördüğüm taktirde, belki o zaman hem bilgi hem de pratikte daha ilerlemeyi düşünebilirim. çokmu şey istiyorum acaba ! ?

Otomatik modda çok net ve keskin bir görüntü?

Otomatik modda makina kendi istediği noktayı seçer ve oraya netler.

Otomatik modda makina kendi istediği noktadan ışık, beyaz dengesi ölçümü yapar, ona göre kendisi şu değerleri belirler: Enstantane, diyafram, beyaz dengesi, iso kabiliyeti.

Otomatik modda makinanın yazılımına yüklenmiş olan sabit bir picture modu vardır. Bundan dolayı renk, kontrast, tint, keskinlik değerleri yine onun keyfine kalmıştır.

Bu şartlar altında otomatik modda sizin keskin bir görüntü elde etmeniz tamamen şansa kalır. İşte bundan dolayı makina A modunda kullanabilecek kadar da olsa bir eğitim almanız, olmadı internet üzerinden enstantane, diyafram, iso, beyaz dengesi gibi konularda temel eğitimi takip etmeniz sizin yararınızadır. Bunlar sizin için zor ise o zaman otomatik modda devam edip makinanın insafına boyun eğmek zorundasınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz teknoloji tuzağına düşmüşsünüz. Ve kör bir şekilde içinde kaybolmaya kararlısınız. İyi fotoğrafın temelinde üç ayak vardır. İyi ışık- iyi makine- iyi kompozisyon ve tabi ki bunlara hükmedecek insan olan fotoğrafçı. Fotoğrafçının bilgi ve deneyimi ayakları kontrol eder. Bunlardan biri eksik olursa fotoğrafın dengesi bozulacaktır.

Paranız çoksa size lens tavsiye edeyim zeiss otus 55mm f1.4 buradaki herkesin hayallerini süsleyen ağzımızın suyu akarak baktığımız bir lens. Lensi bir araştırın derim. Ama elimde zeiss otus 55mm f1.4 olsa da yukarıdaki saydıklarımdan biri eksik olursa iyi fotoğraf çekeceğime inanmıyorum.

Ama lens güzel bir bakın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineyi sabitleyin bir yere A moduna getirip tekerleği döndürerek f/5.6 -6 gibi değere getirip çekin. ISO 100 de olsun. Gece güzel manzara çekersiniz. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarımın ısrar ile anlaşılmak istenmemesine rağmen, yorumlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim...

Buradaki tüm arkadaşlar çok değerli bilgi ve tecrübelere sahip kişiler, emin olun herbiri sizi gayet anladı. Zamanında hepimiz sizinde şuan içinde bulunduğunuz ikilemi yaşamıştır, aslında siz şanslısınız çünkü bu forumda herkes size yardım etmek için elinde geldiğince uğraşıyor .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazdıklarımın ısrar ile anlaşılmak istenmemesine rağmen, yorumlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim...

Amatör bir kullanıcı olarak buradaki bir çok arkadaşımızdan abimizden çok değerli tavsiyeler aldım ve bunların ışığında hareket ederek kendimi yavaş yavaş geliştiriyorum. Siz ısrarla lens tavsiyesi istiyorsunuz lâkin dünyanın en kaliteli lensine de sahip olsanız yeterli bilgiye vakıf olmadığınız sürece hiç bir zaman istediğinizi elde edemezsiniz. Bu nedenle arkadaşlara kulak vermenizi ısrarla tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigma 17-50mm f/2.8 alın. Oldukça güzel bir lenstir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

DSLR kameralarda patron sizsiniz. çekim yapacağı modu, pozometrik değerleri (perde hızı ve diyafram), netleyeceği noktayı, beyaz ayarını (gözlemlerime göre, son model kameralarda otomatik beyaz ayarı genelde iyi sonuçlar veriyor), ISO' yu hep sizin vererek fotoğraf çekmeniz, istediğiniz sonuçları almada size daha çok yardımcı olacaktır. Kameranın otomatik çekim modları, Mehmet hocanın da belirttiği gibi kameranın keyfindedir:) ve sizi mutlu etmeyebilir.

Memnun olmadığınız GİT (KİT) lens de aslında çok da iyi sonuçlar verebilen bir lenstir. Aşağıdaki 2 kare 18-55 GİT lensle çekilmiştir. Eşim, kalitesinden daha çok, fazla yaklaştırma yapamamasından şikayetçiydi.

post-1809-0-72803300-1429270047_thumb.jppost-1809-0-02055400-1429270061_thumb.jp

Tavsiye konusuna gelirsek;

Bizler site olarak; Lens veya gövde tavsiyesi isteyen yeni arkadaşlarımıza, daima ekonomik tavsiyelerde bulunmayı amaçlarız. çünkü bu işin maddi anlamda neredeyse sonu yok. Bu nedenle size de masraf yapmadan uzun bir süre boyunca 18-55 GİT lensin yeteceğini belirtiyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.