İçeriğe git

D7100 için tavsiyeye ihtiyacım var...

Osman ÇAPRAZ

Recommended Posts

• Forum Editörü

Ümit abi merhaba.

Bu para basma olayları sadece Nikon için mi olur? Sony A7 falan desek bir fiyat çıkarmı?

Gökhan Merhaba;

Şu anda kutusuna koysanız, yeni diye satılacak temizlikte Sony A7R II gövde 16-50 mm f2.8 lensle almayı dÜşÜnenlere 3.800 TL' ye göz kırpıyor.

Bilgilerinize,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Merhaba;

Şu anda kutusuna koysanız, yeni diye satılacak temizlikte Sony A7R II gövde 16-50 mm f2.8 lensle almayı dÜşÜnenlere 3.800 TL' ye göz kırpıyor.

Bilgilerinize,

Fiyat gÜzelde sony de lens yok. 4000TL ye alacağımız 24-70 F4 bile vasat bir lens.

Hiç elim gitmiyor Sony almaya.

Fujifilm e kaydım. XT1 alacağım muhtemelen.

Şu aralar arkadaşın Fuji X100T ni kullanıyorum son derece başarılı bir cihaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Fiyat gÜzelde sony de lens yok. 4000TL ye alacağımız 24-70 F4 bile vasat bir lens.

Hadi hayırlısı. Bu arada model ismini yanlış yazmışım. Doğrusu Sony A77 II olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

A77 II olmasın o? A7R II yok henüz piyasada.

Ertan hocam, haklısınız. Bu Sony' de isim karmaşası var..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece A7II olması bile garipdi çünkü 16-50 f2.8 apsc bir lens.Bilmiyorum ama muhtemelen A7 aynasız serisine bile uymayacak bir lensde olabilir hatta :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hocam, haklısınız. Bu Sony' de isim karmaşası var.. :)

Ben sÜrekli yazıyorum bu Sony'nin adlandırma derdini zaten :) Sony'nin genel merkezine git, kesin onlar da karıştıracaklar model adlarını :) A7 II, A77 II, A7R, A7, A99, şimdi A9 çıkacak, A77 var bir de :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sony gövde yapıyorda lens yapmıyor sıkıntısı bence orda başlıyor.

Birde her lensim zeiss benim, her lensim birbirinden kaliteli benim diyip ona 3000$ buna 5000$ fiyat etiketi ekleyince insanlar arkasına bakmadan geçiyor gidiyor sony nin yanından.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Gökhan henÜz almadınsa, Fujifilm xt-1 ile ilgili, sensörÜ ve keskinliği başta olmak Üzere çok iyi bir makine olduğunu söylÜyorlar. Fakat tek bir kusuru Af sıkıntısı diyorlar. çok yavaş diye eleştirmiş kullanıcılardan bir tanesi. Ve bu eleştri de diğer yorumcular tarafından en beğenilen negatif eleştri olarak oylanmış. Bilgin olsun. Senin için ne kadar önemli bilmem. Ama bu değerlendirme, dediğim gibi, bhphoto' daki en beğenilen negatif değerlendirme kabul edilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan henÜz almadınsa, Fujifilm xt-1 ile ilgili, sensörÜ ve keskinliği başta olmak Üzere çok iyi bir makine olduğunu söylÜyorlar. Fakat tek bir kusuru Af sıkıntısı diyorlar. çok yavaş diye eleştirmiş kullanıcılardan bir tanesi. Ve bu eleştri de diğer yorumcular tarafından en beğenilen negatif eleştri olarak oylanmış. Bilgin olsun. Senin için ne kadar önemli bilmem. Ama bu değerlendirme, dediğim gibi, bhphoto' daki en beğenilen negatif değerlendirme kabul edilmiş.

Yok abi Fuji nin gelecek ile ilgili dÜşÜnceleri gÜzel ama şuan gÜzel değil. Şuan almamaya karar verdim belki ilerlerde.

XT1 in AF si vasat değil aynasız sınıfında son derece iyiydi.

Şimdi yeni bir firmware gelmiş yada geliyormuş. çok iyi olacak diyorlar DSLR seviyesinde AF performansı olacakmış.

Fuji nin en bÜyÜk eksikliği fotoğraflarda ruh yok. Kameranın bir karakteri yok. Herşeyi software yapıyor. TÜm fotoğraf işlemden geçiyor. Buda kimi zaman hoş sonuçlar ortaya çıkarmıyor.

SÜrekli sokaklarda insan çekiyorsan yakın çekim çalışıyorsan mÜkemmel sonuçlar veriyor. Ama geniş alanda manzara falan çalışınca keyif vermiyor. Daha kÜçÜk sensörÜ olan Olympus EM5 bile daha keyifli hiç olmadı fotoğrafları daha gerçekçi bir renk paleti sunuyor.

Şuan Canon 6D kullanıyorum. AF yetersizliği hariç mÜkemmel bir cihaz.

Tabi birde gövde kalitesi D700 ile kıyaslarsan çocuk oyuğuncağı gibi ama ergonomisi mÜkemmel hatta bana göre D700 den bile iyi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok abi Fuji nin gelecek ile ilgili dÜşÜnceleri gÜzel ama şuan gÜzel değil. Şuan almamaya karar verdim belki ilerlerde.

XT1 in AF si vasat değil aynasız sınıfında son derece iyiydi.

Şimdi yeni bir firmware gelmiş yada geliyormuş. çok iyi olacak diyorlar DSLR seviyesinde AF performansı olacakmış.

Fuji nin en bÜyÜk eksikliği fotoğraflarda ruh yok. Kameranın bir karakteri yok. Herşeyi software yapıyor. TÜm fotoğraf işlemden geçiyor. Buda kimi zaman hoş sonuçlar ortaya çıkarmıyor.

SÜrekli sokaklarda insan çekiyorsan yakın çekim çalışıyorsan mÜkemmel sonuçlar veriyor. Ama geniş alanda manzara falan çalışınca keyif vermiyor. Daha kÜçÜk sensörÜ olan Olympus EM5 bile daha keyifli hiç olmadı fotoğrafları daha gerçekçi bir renk paleti sunuyor.

Şuan Canon 6D kullanıyorum. AF yetersizliği hariç mÜkemmel bir cihaz.

Tabi birde gövde kalitesi D700 ile kıyaslarsan çocuk oyuğuncağı gibi ama ergonomisi mÜkemmel hatta bana göre D700 den bile iyi

Sen daha iyi bilirsin. Donanım uzmanı sensin :)

GÜle gÜle kullan, bu arada. 6D ile ilgili ben de bir kaç yerde namını duymuştum.. Sevindim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Selamlar herkese. Arkadaşlar hepiniz benden daha deneyimlisiniz eminim. Ben nikon 7100 ile ilgili bir soru sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.onceleri fotoğraf çektiğimde düğmesine hafif dokundugumda otomatik olarak cismi netlestiriyordu ayrıca zoom yapmıyordum .sonrasında sanırım bi şekilde ayarinda degisiklik oldu şimdi tuşa bastığımda hemen resmi çekiyor . Bulanıklığı gidermem için önündeki zoomlarla netlik ayarı yapıyorum o dugmesindekj ayarı tekrar nasıl getirebilirim ..teşekkür ederim simdiden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Selamlar herkese. Arkadaşlar hepiniz benden daha deneyimlisiniz eminim. Ben nikon 7100 ile ilgili bir soru sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.onceleri fotoğraf çektiğimde düğmesine hafif dokundugumda otomatik olarak cismi netlestiriyordu ayrıca zoom yapmıyordum .sonrasında sanırım bi şekilde ayarinda degisiklik oldu şimdi tuşa bastığımda hemen resmi çekiyor . Bulanıklığı gidermem için Önündeki zoomlarla netlik ayarı yapıyorum o dugmesindekj ayarı tekrar nasıl getirebilirim ..teşekkür ederim simdiden

Bülent bey,

Muhtemelen makinenizde a1 ve a2 ayarları değişmiş.

Menü'den Özel ayarlar kısmına girin

a1 : AF-C Öncelik seçimi kısmını Netle olarak değiştirin.

a2 : AF-S Öncelik seçimi kısmını Netle olarak değiştirin.

Tekrar deneyin, problem düzelmiş olacaktır.

Detaylar için Kullanım Kılavuzunuzun 231. sayfasına bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhabalar,D5100 kullanıyorum,18-55vr ve 55-200vr ile birlikte.Set olarak satıp garantili d7100 body alıp bir süre elimdeki 50mm f1.8 ile idare etmeyi düşünüyorum.İkinci el body almak istersem 7100'de özellikle nelere dikkat etmek gerekir,kronik sorunları var mı? Ve karfo harici yani satıcı garantili body alma konusunda tecrübeli arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim,ışığınız bol olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7xxx kronik sorunu sensör yağlanması denecektir. Bu gözünüzü korkutmasın. Sensör lekelenmesi güncel makinelerinin genel sorunudur. Belli bir perde saysından sonra (20.000 diye hatırlıyorum ama tam emin değilim.) bu sorun ortadan kalkıyor. Böyle bir şey temizlikle ortadan kalkıyor. Ben D7000 gövdemi amazon.com'dan almıştım. hiç bir sorun yaşamadım. Ama belli bir referans olarak kabul etmeyin bunu, sonuçta kul yapısı bir alet alıyorsunuz.

50mm lensinizin D serisi olduğunu tahmin ederek söylüyorum; bu lens crop gövdeye taktığınızda yaklaşık 75mm olacaktır. Bu da size dar alanda sıkıntı yaratabilir. 18-55 lens çok da pahalı olmayan bir lenstir ama ortalama kullanıcının her türlü işini iyi kötü görür. Bu noktada asıl sorulması gereken soru D5100'ü neden satmak istediğiniz. çünkü D7xxx serisi gövdeler ile D5xxx gövdeler arasında çoook fazla bir fark yok gibi gelir bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7xxx kronik sorunu sensör yağlanması denecektir. Bu gözünüzü korkutmasın. Sensör lekelenmesi güncel makinelerinin genel sorunudur. Belli bir perde saysından sonra (20.000 diye hatırlıyorum ama tam emin değilim.) bu sorun ortadan kalkıyor. Böyle bir şey temizlikle ortadan kalkıyor. Ben D7000 gövdemi amazon.com'dan almıştım. hiç bir sorun yaşamadım. Ama belli bir referans olarak kabul etmeyin bunu, sonuçta kul yapısı bir alet alıyorsunuz.

50mm lensinizin D serisi olduğunu tahmin ederek söylüyorum; bu lens crop gövdeye taktığınızda yaklaşık 75mm olacaktır. Bu da size dar alanda sıkıntı yaratabilir. 18-55 lens çok da pahalı olmayan bir lenstir ama ortalama kullanıcının her türlü işini iyi kötü görür. Bu noktada asıl sorulması gereken soru D5100'ü neden satmak istediğiniz. çünkü D7xxx serisi gövdeler ile D5xxx gövdeler arasında çoook fazla bir fark yok gibi gelir bana.

Orçun Bey cevabınız için çok teşekkür ederim,evet 50mm F1.8D belirtmeyi unutmuşum,bu hobiye D5100 ile başladım ve hevesle hemen gidip 50mm D alanlardanım :) ancak pek kullanamıyorum ve g serisi almaya niyetlenmiştim ki fiyatının yaklaşık 800 TL olduğunu görene kadar.Ben de madem para harcayacağım biraz daha yatırım yapıp 7xxx serisi body alırsam hem af sorunundan kurtulmuş olurum,hem de evladiyelik, iso başarımı daha iyi bir makine sahibi olurum diye düşündüm.D7100'ün de D7000 ile fiyat farkını hak edecek kadar üstün olduğu yönünde yorumlar okudum ve katılıyorum.18-55'i elden çıkarmasam iyi olacak aslında haklısınız,fiyatı denkleştirmek için ilk etapta böyle düşünmüştüm.İyi günler dilerim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineler evladiyelik değil, lensler evladiyeliktir. :D

Netleme motorunun gövde üzerinde olmasının avantajları bence de önemli bir unsur. Ama konu gövdenin yükseltilmesi olduğunda biraz daha sabırlı davranmak lazım bence. Şu sayfanın en altında güzel bir tablo oluşturmuşlar aşağıdaki gibi.

post-2398-0-45238700-1443696371_thumb.jp

Yukarıdaki tabloyu incelerseniz elinizdeki D5100 gövdeden D7100 gövdeye geçmek size fazla ca bir şey katmayacaktır. Gene de karar sizin. Ben D7000 gövde almadan evvel D40 gövde kullanıyordum. (Hala D40 gövdeyi aktif olarak kullanıyorum gerçi o ayrı konu :) ) Bence elinizdeki gövdeyi kullanmaya devam edin ve mümkün olduğunca lense yatırım yapın. İlerleyen tarihlerde daha iyi, daha güncel bir gövdeye geçin. Sonuçta elinizdeki gövdenin teknolojisi sizi daha götürür gibi geliyor bana.

Gene de dediğim gibi karar sizin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makineler evladiyelik değil, lensler evladiyeliktir. :D

Netleme motorunun gövde üzerinde olmasının avantajları bence de önemli bir unsur. Ama konu gövdenin yükseltilmesi olduğunda biraz daha sabırlı davranmak lazım bence. Şu sayfanın en altında güzel bir tablo oluşturmuşlar aşağıdaki gibi.

post-2398-0-45238700-1443696371_thumb.jp

Yukarıdaki tabloyu incelerseniz elinizdeki D5100 gövdeden D7100 gövdeye geçmek size fazla ca bir şey katmayacaktır. Gene de karar sizin. Ben D7000 gövde almadan evvel D40 gövde kullanıyordum. (Hala D40 gövdeyi aktif olarak kullanıyorum gerçi o ayrı konu :) ) Bence elinizdeki gövdeyi kullanmaya devam edin ve mümkün olduğunca lense yatırım yapın. İlerleyen tarihlerde daha iyi, daha güncel bir gövdeye geçin. Sonuçta elinizdeki gövdenin teknolojisi sizi daha götürür gibi geliyor bana.

Gene de dediğim gibi karar sizin.

Evladiyelikten kastım 7100 ile body konusunu kapatıp sonraki yıllarda lenslere yönelmekti, haklısınız esas evladiyelik olan lens :) Tavsiyenize uyacağım, lens konusunda 1.8G ye geçip esas problemi çözüp sizin de söylediğiniz üzere ileride daha iyi, belki ff,bir gövdeye geçiş yaparım hem bu süre zarfında da kendimi daha da geliştirmiş olurum. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Orçun bey, saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.