İçeriğe git

D5100 Gece çekimi sorunu.

TOLGA ILGIM

Recommended Posts

Arkadaşlar daha önceden makinam'da gece çekimini makina üzerindeki topuzu çevirerek bir simgeye getiriyordum ordan iso ayarlarını yaparak çekim yapıyordum. Şimdi ise ayarları yapamadım bir türlü. Gece çekimini nasıl yapabilirim tam olarak anlatabilirmisiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ISO 100 de diyafram modunda çekin. Enstantaneyi kendisi ayarlayacaktır. Bir de mutlaka tripod kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR kameralarda gece modu diye bişey yoktur.

A modunda ortam ışığına göre iso 300-500-1000-2000-4000 Allah ne verdiyse ayarlayın.

Sonra çekeceğiniz fotoğrafın türüne göre diyaframı ayarlayın F3.5 F5 F10 neyse. Enstantene hızı sizin iso & diyafram ayarınıza göre otomatik ayarlanacaktır.

Veya alın auto moduna ne istiyorsanız onu çekin.

Daha sonrada ben neden DSLR taşıyorum ki? Bu hamallık niye diye sorgulayın kendinizi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorum bu yüzden ''Nikon AF-S 18-300mm F 3.5 5.6g Ed Vr'' lens almayı düşünüyorum. 18-300 lensi gece çekimlerinde benim için yeterli olur mu? Yalnızca gece çekimleri için ''Nikon AF-S 50mm f/1.8 G'' lensi alsam abartmış olur muyum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

manzara fotoğrafları çekmeyi seviyorum bu yüzden ''Nikon AF-S 18-300mm F 3.5 5.6g Ed Vr'' lens almayı düşünüyorum. 18-300 lensi gece çekimlerinde benim için yeterli olur mu? Yalnızca gece çekimleri için ''Nikon AF-S 50mm f/1.8 G'' lensi alsam abartmış olur muyum?

abartı olmaz çünkü işe yaramaz. elde öekemezsiniz çekersiniz ama o fotoğraf ne derece işe yarar tartışılır.

gece çekimnden anladığım hiç ışık olmayan, güneş ışığının oömadığı yerler gibi... bu durumda hiç bir objektif işe yaramaz, tripod dışında. Tripod ile Nikon AF-S 18-300mm F 3.5 5.6g Ed Vr i şe yarar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başlangıç olarak iyi bir lens. Öğrenesiye kadar şunun için şu lens, bunun için bu lens deyip deli gibi lens almazsınız. Bir kaç sene kullandıktan sonra makineye ve çekeceğiniz tekniklere alıştıktan sonra esas çekmek istediğiniz tarzda lens alırsınız. Yeni iseniz lens almak için acele etmeyin.

50mm f/1.8G FX lenstir. GÖze açısında olduğu için çok sevilen bir lenstir. Ama DX makinede 75mm ile dar bir açıya geliyor. Nikon bu konuda DX kullanıcıları çok güzel bir kıyak yaparak AF-S DX 35mm f/1.8 G çıkarttı. Onu almanızı tavsiye ederim. çarpanıyla 52mm ye denk gelmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR kameralarda gece modu diye bişey yoktur. A modunda ortam ışığına göre iso 300-500-1000-2000-4000 Allah ne verdiyse ayarlayın. Sonra çekeceğiniz fotoğrafın türüne göre diyaframı ayarlayın F3.5 F5 F10 neyse. Enstantene hızı sizin iso & diyafram ayarınıza göre otomatik ayarlanacaktır. Veya alın auto moduna ne istiyorsanız onu çekin. Daha sonrada ben neden DSLR taşıyorum ki? Bu hamallık niye diye sorgulayın kendinizi.

Hocam konuya ilgi gösterip yazdığınız için teşekkür ederim. Ama bukadar hakarete ve ezmeye ne gerek var dı ? Sorduğum soru size göre saçma olabilir ama bana göre saçma değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başlangıç olarak iyi bir lens. Öğrenesiye kadar şunun için şu lens, bunun için bu lens deyip deli gibi lens almazsınız. Bir kaç sene kullandıktan sonra makineye ve çekeceğiniz tekniklere alıştıktan sonra esas çekmek istediğiniz tarzda lens alırsınız. Yeni iseniz lens almak için acele etmeyin.

50mm f/1.8G FX lenstir. GÖze açısında olduğu için çok sevilen bir lenstir. Ama DX makinede 75mm ile dar bir açıya geliyor. Nikon bu konuda DX kullanıcıları çok güzel bir kıyak yaparak AF-S DX 35mm f/1.8 G çıkarttı. Onu almanızı tavsiye ederim. çarpanıyla 52mm ye denk gelmektedir.

ben makro cekmeyi hic sevmiyorum, portre resimlerinden de hoslanmam. ilgi alanlarim "manzara, sokak,gece ve hayvanlar (kus,kedi, tilki, kurt...)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Arkadaşlar daha önceden makinam'da gece çekimini makina üzerindeki topuzu çevirerek bir simgeye getiriyordum ordan iso ayarlarını yaparak çekim yapıyordum. Şimdi ise ayarları yapamadım bir türlü. Gece çekimini nasıl yapabilirim tam olarak anlatabilirmisiniz ?

Benim tercihim:

Kameranı MANUAL [M] moduna al, enstantaneni saniyeye eşitle [{1 1.3 1.6 2 2.5 3 4}Bu yazdıklarım uzun pozlama değeridir,örneğin 1.6 saniye fotoğrafı pozlar ve öle çeker], f13 ve yukarısı diyafram kullan, uzun pozlama için 100 200 iso kullan

Diyeceksinki;

Uzun pozlamada her şeyin gölgesi çıkıyor, WB [beyaz dengesi] bunu ışık olarak ayarlarsan sadece ışık yolu çizer insan veya araba yansıması çıkmaz (WB, ISO ayarladığın yerde)

Mutlaka tripod kullan, çünkü gece çekimlerinde makine hareketsiz olmalı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.