İçeriğe git

Kuş Fotoğrafı Çekmek İçin Uygun Lens

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Bu sene nasip olur da yaz gelirse inşallah, kuş fotoğrafları çekmeyi (daha doğrusu çekebilmeyi :) ) istiyorum.

Yapabilirim yada yapamam ayrı konu, ki büyük ihtimalle yapamayacağım :) .. Ama burada bu başlık altında paylaşılan değerli bilgi ve tecrübelerden, benim gibi meraklı arkadaşların da istifade edeceklerini umuyorum.

Bir çoğumuzun malumudur ki, kuş fotoğrafı çekmek için birbirinden üstün bir çok lens mevcuttur..Hatta fiyatı 20-30 bin dolarların üstünde lensler var. Ancak benim buradaki kasdetmiş olduğum makul fiyatlı (ortalama 1-2-3 bin TL / Dolar ları geçmeyen ), fayda/fiyat mukayesesinde en verimli, kontrastı ve keskinliği ve bokeh yeteneği en iyi lensi tartışmak..

Soruyu toparlamak gerekirse, "Kuş fotoğrafları çekmek için, fiyatı 5-6 bin TL leri geçmeyen en iyi / en uygun lens olarak hangisi/hangileri tavsiye edilebilir?"

Değerli bilgi ve tecrübeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizzat kendim kullanmasamda son dönemlerde öyle sanıyorum ki en popüler kuş lensi (fiyat etkenide göz önünde bulundurulunca) Tamron 150-600mm.

Türünün en iyi lensi değil, bir 10.000TL lik lense kafa tutamaz elbette ama iş gördüğünü beklentilerin üzerinde bir performansı olduğunu herkes söylüyor.

Yanlış hatırlamıyorsam forumdaki Berat Ze isimli arkadaşda da vardı bir ara CanonTürk de incelemesini okumuştum. Kendisi de uzun süredir iyi bir kuşçudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammet Bey;

Henüz başlangıç aşamasında olduğumdan örtü, kamuflaj, vb gibi şeylerle henüz ilgilenmiyorum.

Bu biraz şans biraz yetenek işi. Zira iphone ile baykuş çekenlerde var.

Kuş fotoğrafında en kolay şey başlangıç yapmak.

Ben başlangıcı D610+sigma 50-500 HSM ile yaptım.

Yüksek çözünürlüklü makine ile çok zorlandım. Ne kadarsa OS falan olsa da fayda etmedi. Ertan Hoca’nın makalesi..

D3100 makineye lensi taktığımda daha rahat ettim. Tek sorun ağırlık.

Benim için 50-500 HSM ikinci el olarak 700/800$ seviyesi hem başlangıç hem de bitiş için yeterli.

Sizin bahsettiğiniz bütçelere 300mmF4+1,4TC alınabilir gibi geldi. Bu seçenek daha mantıklıdır bence. Yedek makine, yedek pil, ayakları dışa açılabilen tripod gibi ihtiyaçlarınızda olacaktır.

Bu sene nasip olur da yaz gelirse inşallah, kuş fotoğrafları çekmeyi (daha doğrusu çekebilmeyi :) ) istiyorum.

Yapabilirim yada yapamam ayrı konu, ki büyük ihtimalle yapamayacağım :) .. Ama burada bu başlık altında paylaşılan değerli bilgi ve tecrübelerden, benim gibi meraklı arkadaşların da istifade edeceklerini umuyorum.

Bence umutsuz olmayın Türkiyede 400 tür fotoğraflayan insanları bile kabul edilebilir imaj oranları binde 2-5 aralığında.

Bu arada haddimi aştımsa bağışlayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed Bey merhaba

kuş fotoğrafçılığı biraz maddiyat istiyor bu doğru

fakat işin sonu yok ... bütçemiz ne ise ona göre hareket etmeliyiz..

fazla uzatmadan tecrübelerimi aktarmak isterim

Nikon 300mm afs f4 kullandım gayet hızlı ve kararlı bir lens fakat 300mm oldukça kısa geliyor..

1,4 tc ile güçlendirilebilir 420mm gibi bir aralığa ulaşır

gayet güzel bir ikili olurlar...

fakat 300mm afs f4 den sonra

Tamron 150 600mm aldım oldukça memnun kaldım

600mm in tadı başka :)

titreşim engelleme özelliği mevcut gayet hızlı kararlı bir lens

fakat güneşli havaları seviyor bu lens..

canonturk sayfasında bu konuyu yazdım direk link atayım ordan okuyup karar verirsinz

aklınıza takılan soruları buraya yazarsanız bilgim dahilinde yardımcı olurum seve seve..

canonturk sayfasında ki fotoğrafları facebook üzerinden paylaşıyorum kalite düşmekte bilginize..

http://www.canonturk.com/doga-fotograflari-cekim-teknikleri/28585-berat-akkas-kus-fotograflari-tamron-150-600mm-test.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında ben biraz araştırdım. Ve doğrusu şu üç lens arasında gidip geliyorum.

- Tamron 150-600mm f5-6.3

- Sigma 150-500mm

- Sigma 150-600mm f5-6.3

Aslında konuyu bu üç lens arasında mukayese etmek başlığıyla açmayı düşünmüştüm. Ama, bu mukayese başlıkları belki bazı arkadaşları gına getirmiştir diye ve bir de konuyu daha geniş tutmak için "Kuş fotoğrafı".. olarak açtım..

Eh, artık bakalım tecrübe sahibi arkadaşların tecrübeleri ne söyleyecek görelim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sigma 150 500 tutulmadı

bir 50 500 tadı vermedi...

sigma 150 600 mali açıdan pahalı buna gerek yok ayrıca tamron 150 600 den daha iyi değil ( test sonuçları )

3 ü arasında tabiki 150 600 Tamron

Lens alanı çok geniş bu alanda dediğiniz gibi lensler üzerinden gidilmesi daha doğru

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir zamanlar benimde aklımı kurcalamıştı tele objektifler... Fotoğrafçılık hobisinin sonu bucağı yoktur.

Teleden başlarsın,macroyla devam edersin, biraz portre biraz manzara derken çantanı 3-5 lens ile doldurursun.

Bir akşam oturup kendimle açık oturum yaptım;

-Erkan sende al bi tane bu tele objektiften.

+Neden hacı?

-Kuşlar var böyle,kanat çırpıyor....

+Yaratılmışsa çırpacak hacı.

-Fotoğraflayacaksın uzaktaki kuşu,önündeymiş gibi yakınlaştırıyor.

+Gerek yok,bir ekmeğe bakar herşey,bizim pencere önüne geliyor uzaktakiler....

-Fotoğraf?

+Bazen fotoğrafsız bırakmak gerek hayatı,zihninde bazı canlı anıları olmalı insanın...

- Lafıda koydu

+Saygılar... ;)

bu inceleme hoşuma gitmişti... Benimde araştırmalarım tamronun 1 adım daha önde olduğu.

Sağlıcakla kalmanız dileğiyle...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep bey, valla geçen seneydi herhalde, çor çocuk pikniğe gitmiştik. Tabii benim makine yanımda. Derken bir ağaç dolusu leylek :D

Bendeki en uzun lens 105mm. O da macro. Yanaş yanaş.. derken, daha 20-30 metre bile yanaşamadan ağaçta bir tane leylek kalmadı valla..

O kadar güzellerdiki.. Şimdi sen söyle ne yapayım? Gidip 10.000 - 20.000 TL lik lens almayacağım.. Ya Tamron ya Sigma .. Şu 150-600 lükerden bir tane alayım diyorum..

Diyorumda.. Hangsi keskin daha imaj kalitesi yüksek... Bir danışayım istedim..

Tabii öte taraftan bakıyorum, haklısın.. Aldıktan sonra kullanmayacağım ve yatacak bir kenarda belki aylarca...

Ama tabii arada bir de olsa uzaklara gidip kuşlarla haşır neşir olmak iyidir.. Şehrin gürültüsünden, iş stresinden kurtarır... En azından terapi olur...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Berat'ı pentaxturkey den tanıyorum ciddi anlamda kuşçudur.

Bana ilginç ve zevkli gelmesede anlarım kuş çekmek bir hobidir saygı duyarımda bu işi Berat gibi yapmayacak, sırf kuş çekmek için kuş gölümüydü nereydi oralara gidip çamura saplanmayacak adamın yapacağı iş değil.

Birkere lensler büyük ve ağır. O iş dışında insanın yanında taşımak isteyeceği kullanacağı türden lensler değil.

2000TL yi 3000TL yi yatırmışsın bir lense tabut gibi yatıyor orada...

Bizim gibi aylık 1000-5000liraya geçinen adamın yapabileceği şeyler değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kadar güzellerdiki.. Şimdi sen söyle ne yapayım? Gidip 10.000 - 20.000 TL lik lens almayacağım.. Ya Tamron ya Sigma .. Şu 150-600 lükerden bir tane alayım diyorum..

Muhammet Bey;

Virüs vücuda böyle yayılıyor. İşte ben 2bin-3bin liralık lens arıyorum diyerek başlıyor.

Sonrası malum...

Bir forumda arkadaşa gaz verdiklerine şahit oldum.

"300mmF4 alma biraz KREDİ çek sigma 500mm al"

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Recep bey, valla geçen seneydi herhalde, çor çocuk pikniğe gitmiştik. Tabii benim makine yanımda. Derken bir ağaç dolusu leylek :D

Bendeki en uzun lens 105mm. O da macro. Yanaş yanaş.. derken, daha 20-30 metre bile yanaşamadan ağaçta bir tane leylek kalmadı valla..

Diyorumda.. Hangsi keskin daha imaj kalitesi yüksek... Bir danışayım istedim..

Tabii öte taraftan bakıyorum, haklısın.. Aldıktan sonra kullanmayacağım ve yatacak bir kenarda belki aylarca...

Ama tabii arada bir de olsa uzaklara gidip kuşlarla haşır neşir olmak iyidir.. Şehrin gürültüsünden, iş stresinden kurtarır... En azından terapi olur... :)

Muhammed bey,

Geçen yaz ben de sizin yaşadığınız leylek örneğini neredeyse birebir yaşadım. Ama sizin kadar şanssız değildim. Benim makinemde de Nikkor 105mm f/2.8 Macro lens takılıydı ve aşağıdaki gibi bir fotoğrafı çekebilme şansım oldu. Bundan ilham alıp çantamdaki 70-200mm lensimi taktım, aynı kareden bir daha yakalayamadım.

Bu iş birazcık ta şans işi.

Saygılar.

post-4969-0-54116800-1429705694_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hani, konuya pek uygun değil ama ben yine de paylaşayım:

Genelde 200-300mm ye kadar lenslere sahibiz, bunun üzerindeki lensler bi hayli pahalı. Ben bu noktada V1 üzerine FT-1 aracılığıyla 70-200mm F2,8 ve 300mm F4 gibi lenslerimi bağlayarak oldukça yeterli sonuçlar alabiliyorum, yani bütçe bazlı. Nikon 1 serisinin çarpan faktörü 2,72. Netleme hızını söylememe gerek yok sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed Bey istanbuldasınız sanırım

geçen ay bir kuşçu büyüğüm ile tanıştım geçtiğimiz gün arazi yaptık

aynı ekipmanlara sahibiz

hafta sonları vaktim var

eğer Tamron u tercih ederseniz siz yardımcı olabilir hatta hafta sonları beraber araziye çıkarız

çayımız kahvemiz taburelerimiz hatta masa şemsiyemiz bile var

bazen arabaya küçük tüp koyup çay bile demlediğimiz oldu

keyif işi kuş bahane :)

2 marka arasında kalmayın

Tamron daha hesaplı ve daha neticeli bir lens..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okuduğum bazı forumlarda (trakus v.s) en iyi sonucun nikon 300mm f4 + 1.4 TC ile alınabildiğini yazmışlardı... Tabi kısıtlı bütçsi olanlar için demişler bıunu :)

Evet Doğan bey, güzel görünüyor lens. Fiyatı da makul gerçekten. Ama 300mm (hadi TC 1.4 ile 420mm yaptık) den sonra 600mm peşinde koşar mıyız? :)

Aslında Recep bey, kökten çözmüş işi. 800mm al bitsin :D öyle ya, olacaksa adam gibi olsun .. :)

Nolcak, 6 yı veren 7 yi de verir.. derken 40' ı veren 50' yi de verir vs.. derken, işin ucu sokağa kadar gider.. (bilmem bu kuş sevdası hayra mı alamet .. :D )

Şaka bir yana, Nikon 300 f4 600 lük tamron ve sigma dan bariz farklı..

Ama hakikaten karar vermek zor..

Hele ki, ayda, bilemedin 6 ayda bir fotoğraf çekmeye gidebilecek biri için, Gökhan' ın da dediği gibi 3 bin 5 bin TL (her neyse) bir kenarda yatması doğru mu, bu da ayrı bir konu..

Ben uzatmadan, son olarak, tavsiyeleri ve önerileri için arkadaşlara çok teşekkür ederim. Artık herşey ortada olduğuna göre sıra düşünüp karar vermede..

Tekrar teşekkürler herkese...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhammed Bey istanbuldasınız sanırım

geçen ay bir kuşçu büyüğüm ile tanıştım geçtiğimiz gün arazi yaptık

aynı ekipmanlara sahibiz

hafta sonları vaktim var

eğer Tamron u tercih ederseniz siz yardımcı olabilir hatta hafta sonları beraber araziye çıkarız

çayımız kahvemiz taburelerimiz hatta masa şemsiyemiz bile var

bazen arabaya küçük tüp koyup çay bile demlediğimiz oldu

keyif işi kuş bahane :)

2 marka arasında kalmayın

Tamron daha hesaplı ve daha neticeli bir lens..

Berat kardeş

Öncelikle, evet İstanbul' dayım.

Şu bahsetmiş olduğun, arazi, kuş, çay, muhabbet vb. hepsi aslında benim kalemim kavramlar :D

Teşekkür ederim nazik davetin için.. Eğer gerçekten kuş fotoğrafı için bir lens almaya karar verip alırsam mutlaka seni arayacağım.

Ayrıca kuş fotoğrafı konusu bir yana, elbette her zaman çay kahve içeriz..

Alakan için teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hani, konuya pek uygun değil ama ben yine de paylaşayım:

Genelde 200-300mm ye kadar lenslere sahibiz, bunun üzerindeki lensler bi hayli pahalı. Ben bu noktada V1 üzerine FT-1 aracılığıyla 70-200mm F2,8 ve 300mm F4 gibi lenslerimi bağlayarak oldukça yeterli sonuçlar alabiliyorum, yani bütçe bazlı. Nikon 1 serisinin çarpan faktörü 2,72. Netleme hızını söylememe gerek yok sanırım.

Mehmet bey, teşekkür ederim.. Bu V1 üzerine FT-1 aracılığıyla lens bağlama konusu gerçekten farklı bir ufuk kazandırdı konuya. En azından benim ilgimi çekti. Hatta bu fotoğraf keyfini gerçekten mesleki seviyede düşünen arkadaşlar için çok önemli bilgilere kapı aralayacak ince ve çok önemli bir detay diye düşünüyorum..

Tam olarak anlamak için defalarca izlemedim, ancak ilk izlememde çok ilgimi çekti. çok önemli bir bilgi olduğunu sanıyorum. Araştırıken denk geldi. Super..

çabuk sıkılan arkadaşlar için kısayol: Videonun 6:18 inci dakikasındaki hesaplamalara dikkat edin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elinde Nikon 1 serisinden bir makinasi olan herkesin denemesi gereken bir sey bu. Ft-1 icin butce yetmiyorsa yan sanayi adaptorlerle Af siz denemenizi tavsiye ederim. Acemi denemelerimden birini paylasmak isterim; hem de elle netleme, cunku lens afs degil:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12001700_mini.jpg?602fdf

Benim favori lensim. ^^

Tokina AF 300mm f/4 gibi lensler 300$ gibi fiyatlardan satılabiliyor. T.C 1.4x, 1.7x ile nasıl performans verir bilemem. 300mm + 1.4 fotoğraf kalitesi bakımından uygun fiyatlı en iyi kombinasyon. 300mm f/4 bildiğim kadarıyla 2.9 kg , Bende kuş fotoğrafçılığına meraklı biriyim ilerde muhtemelen ikinci el Tamron 150-600mm almayı düşünüyorum o da yanılmıyorsam 2kg. Güvenilir bir yerden temiz ikinci el ile başlayın. 150-600mm de ki fotoğraf kalitesi ve kullandığınız aralığa göre 300mm ye geçiş yaparsınız. Bu arada kuşların tabiyatını öğrenip nereye konarlar, nasıl daha fazla yaklaşırım gibi şeyleri de öğrenirsiniz.

Bu arada Sigma 400mm f/2.8 OS için patent başvurusunda bulundu. Canon ve Nikon 400mm f/2.8 leri 1.000$ gibi bir fiyatlardan satılıyor. Sigma baya uygun fiyata bu ürünü çıkartırsa ortalık biraz karışır. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.