İçeriğe git

D7000 LENS

Recommended Posts

Merhabalar,

Nikon D7000 kullanıcısıyım, makinamı genelde katıldığım orman gezileride grup ve portre çekimlerinde kullanıyorum.çektiğim fotoda genelde grup 5-6 kişi oluyor yada tek 1 kişi oluyor, boydan foto almak istiyorum.Ayrıca renkler benim için öok önemli.Bunun için sizce en uygun lens hangisi olur?

Değerli yorumlarınızı beklerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence ikinci eli 300-350tl 55-200VR veya 400-450tl 18-105 VR veya 700-900tl 70-300 VR alabilirsin. Ben 18-105VR VE 70-300VR kullandım 70-300 VR lens daha doğal ve canlı renkler yakaladım. Fakat şöyle bir durum var 70-300 VR tamamen dış ortam lensi yakın mesafede boydan resim alman çok zor.70-300VR alırsan yanında yakın mesafe için 18-55VR kullanman gerekir biraz sök-tak yapabilirsin..yada ben sök-tak uğraşmak istemiyorum dersen 18-105 VR al derim hem iç hem dış ortamda kullanabileceğin bir lens 55-200 VR den daha kalitelidir.Benim görüşüm Nikon lenslerinin dışında bir lens alma derim nikon lensler kadar kaliteli olmuyorlar Aynı paraya veya daha hesaplı alabileceğin alternatif Tomron veya Sigma hayal kırıklığı yaratabilir. Nikon Lens almayada karar verirsen illaki VR özelliği olan lensleri almanı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar,

Nikon D7000 kullanıcısıyım, makinamı genelde katıldığım orman gezileride grup ve portre çekimlerinde kullanıyorum.çektiğim fotoda genelde grup 5-6 kişi oluyor yada tek 1 kişi oluyor, boydan foto almak istiyorum.Ayrıca renkler benim için öok önemli.Bunun için sizce en uygun lens hangisi olur?

Değerli yorumlarınızı beklerim.

Merhabalar Kadir bey, anladığım kadarıyla kullanmış olduğunuz lensten memnun değilsiniz. Fakat kullandığınız lensi ya da lensleri belirtmemişsiniz. Biraz daha bilgi verirseniz, yardımcı olmak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar Kadir bey, anladığım kadarıyla kullanmış olduğunuz lensten memnun değilsiniz. Fakat kullandığınız lensi ya da lensleri belirtmemişsiniz. Biraz daha bilgi verirseniz, yardımcı olmak isterim.

Emel hnm,

şuan 50 mm f/1.8 lensim var.Her fotogtrafçıda bulunması gereken bir lens diye aldım.Macro yada takgez gibi bir lensim mevcut değil.Yardımınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emel hnm,

şuan 50 mm f/1.8 lensim var.Her fotogtrafçıda bulunması gereken bir lens diye aldım.Macro yada takgez gibi bir lensim mevcut değil.Yardımınız için teşekkürler.

Genelde orman gezilerinde fotoğraf çektiğinizi söylüyorsunuz. Açık bir alana kıyasla orman içinde bulunan ağaçlar ve yaprakları nedeniyle ışık miktarının daha az olduğunu söyleyebiliriz.

Işık miktarının az olduğu yerlerde önemli ve fotoğraf çekmenizi kolaylaştıran noktalar var:

Bunlardan ilki flaş. D7000 üzerinde ki flaşı kullanıp Ertan bey'in söylediği lensleri tercih edebilirsiniz. Fazlasıyla yeterli olacaktır.

2. önemli kısım ise lenslerin sahip olduğu diyafram değerleri. Kullanmış olduğunuz lens 1.8 diyaframa sahip, oldukça güzel ama sabit bir açısı var. 50mm olan bir lens, kullanmış olduğunuz D7000 makinede 1,5 çarpan faktöründen dolayı 75mm ye denk geliyor. Sizi zorlayan kısımda bu zaten. Hem açı olarak sizin bahsettiğiniz şekilde fotoğraf çekmenize olanak sağlayacak hem de ışığın az olduğu yerlerde fotoğraf çekmenizi biraz daha kolaytıracak bir lens seçmenizde fayda var diye düşünüyorum.Ertan beyin söylediklerine ek olarak benim burada tercihim kesinlikle Tamron 17-50mm f2.8 lens olurdu.Bütçenizi tam olarak bilmediğim için yorum yapamıyorum ama eğer bütçenizi zorlamayacaksa bu lens sizin için biçilmiş kaftan :) Söyleyeceklerim bu kadar, umarım yardımım dokunur. Işığınız bol olsun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bilgi için teşekkürler, bende sigma 17-70, tamron 17-50,nikon 18-140 ve nikon 24-85 arasında kaldım.Bunlardan bütçeyi 2000 olarak düşünürseniz hangisini tercih etmeliyim sizce?Sizin başka önerebileceğiniz lens var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17-50mm f/2.8 oldukça iyi olacaktır. 50mm her fotoğrafçının çantasında olması gereken lenstir fakat FX makinesi olanlar için geçerlidir. çünkü 50mm f/1.8 FX lenstir. DX de 50mm nin karşılığı DX 35mm f/1.8 G dir. Duyduğum kadarıylada çok güzel bir lensmiş.

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=671&Camera=614&FLI=0&API=0&LensComp=638&Sample=0&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0

50mm bakış açımıza en yakın lens olduğu için çok tercih ediliyor fakat DX de kullandığınız da 75mm denk geliyor. Ben artık lens bakarken DX ve FX olup olmamalarına dikkat edip ona göre seçimimi ve tavsiyemi yapıyorum. 70-200mm f/2.8 85-135mm aralığı özellikle önemli. Ama Dx 105mm den başlıyor. Sigma da bunun alternatifi 50mm-150mm f/2.8 yapılmış. 75-225mm aralığına denk geliyor. FX de 24-70mm f/2.8 DX de 17-50mm f/2.8.

DX-FX-cut-away-graphic-2-213x300.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Tamron 17-50 f2.8 alıp tüm istediğiniz fotoları çekebilirsiniz. Ben Senelerdir kullanıyorum.

35mm f1.8 nikonla grup fotosu çekmek işkence haline gelebilir. Ama çiçek böcek vs portrede çok keskin fotolar elde edersiniz. Özellikle f2.8 de çok keskin sonuçlar var. 2 Yıldır kullanıyorum.

Bu konuda yabancı kaynak çok çok fazla. Çok daha detayına inebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.