İçeriğe git

d7100 gövde için lens tavsiyesi

Recommended Posts

orcun bey inanin tartismak gayesinde degilim :)

bu arkadasimiz genis açı lens alacak. amaci genis açı ile cekim yapip harika manzara ic mekan ve tarihi eser cekmek olacak.

teknik acidan aciklamak gerekirse;

ornegin 18-35mm lensi inceleyecek olursak, FX 18-35mm lens herhangi bir DX makineye takilinca bu lens 27-52mm oluverir

100° - 63° olan bu lensimiz herhangi bir DX makineye takilinca 76° - 44° oluverir. bu da 20 kusur derecelik bir açı kaybidir. 24 derece de yabana atilacak bir derece degildir :)

Zekeriya bey konuyu okurken yazdıklarınız kafama takıldı, bu bağlamda birkaç soru sorma gereği duydum. Derdim tartışmak, trollemek vb. değil bilgi peşindeyim. Sizin adınız altında diğer üstadlara da sorumu yöneltiyorum.

Şimdi ben crop gövde kullanıyorum. 17-50 bir lensim var. Bunun yerine 12-24 taksam daha geniş açıya sahip olmaz mıyım? Benim bildiğim çarpan faktörü, lens FX de olsa DX de olsa işliyor. Yani DX gövde üzerindeki 17mm FX deki 25,5mm gibi birşeye, 12mm FX gövdedeki 18mm e denk geliyor. Yani daha açık yazmak gerekirse: Ben FX gövde üzerindeki 12-24 gibi bir açıya ulaşmak istersem, DX gövdeme 8-16 gibi bir lens takmam gerekiyor. Konuyu doğru mu anlamışım yoksa ütopya gibi biryerlerde miyim? Siz ve diğer tecrübeli arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirirse gerçekten müteşekkir olurum.

Sağlıcakla kalın.

Edit: İmla.

- Hasan Hüseyin Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zekeriya bey konuyu okurken yazdıklarınız kafama takıldı, bu bağlamda birkaç soru sorma gereği duydum. Derdim tartışmak, trollemek vb. değil bilgi peşindeyim. Sizin adınız altında diğer üstadlara da sorumu yöneltiyorum.

Şimdi ben crop gövde kullanıyorum. 17-50 bir lensim var. Bunun yerine 12-24 taksam daha geniş açıya sahip olmaz mıyım? Benim bildiğim çarpan faktörü, lens FX de olsa DX de olsa işliyor. Yani DX gövde üzerindeki 17mm FX deki 25,5mm gibi birşeye, 12mm FX gövdedeki 18mm e denk geliyor. Yani daha açık yazmak gerekirse: Ben FX gövde üzerindeki 12-24 gibi bir açıya ulaşmak istersem, DX gövdeme 8-16 gibi bir lens takmam gerekiyor. Konuyu doğru mu anlamışım yoksa ütopya gibi biryerlerde miyim? Siz ve diğer tecrübeli arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirirse gerçekten müteşekkir olurum.

Sağlıcakla kalın.

ben böyle anlamamiştik konuyu

bu işte bir yanlişlik olmasin elimdeki kit lens 18-105 aslinda 18 değil mi ?

yada bu lensi ff takinca daha geniş açi sahibi mi oluyoruz ?

sigma 17-70 mm

nikon 105 mm

tamron 10-20 mm

siraya koyduğum ve uzun uğraşlar sonucu anca karar verebildiğim lens grruubu çöp mü ??

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Küçük karf candır... :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağlıcakla kalın.

Konuyu doğru anlamışsınız. FX bir lens örneği vererek konuya bir örnek daha vereyim. 24-70 mm bir FX objektifi eğer tam kare gövdeye takarsaniz mm ve açı olarak objektif ne veriyorsa onu alırsınız. Eğer bu objektifi dx bir gövdeye takarsaniz dx gövdenin sensörünün küçüklüğünden dolayı objektif üzerinde gördüğü görüntü küçülecek ve bu lens 36-105 mm objektif davranışı gibi davranacaktır. Yani gördüğü açı küçülecektir.

Eğer bunu Dx bir gövde üzerinde 18-55 dx bir objektif açısından düşünürsek bu objektifin gördüğü açıyı FX bir gövdede FX objektifle yakalamak istersek FX gövde üzerine 27-82,5 mm gibi bir objektif takmak gerekiyor.

Edit: bu söylediklerim nikon marka veya sensörün kırpılma oranı 1.5 olanlar için geçerlidir. Başka markanın kırpılma oranları farklı olanlar var. Canonda örneğin 1.6 çarpan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla söyleyeyim DX Tele (sensör kalitesi hariç) için bir avantaj olur iken geniş açıda dezavantaja dönüşüyor. Yani 18-105 lensimi 105 mm de 150mm olarak kullanabilirken 18mm i sadece 27 mm lik bir geniş açı olarak kullanabiliyorum.

Filmler 35mm standartında üretilmemiş olsaydı şimdi bunlara kafa yormayacaktık elimizdekini düşünecektik.Bütçeniz neye yetiyorsa ve en çok hangi tür fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız ordan başlayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla söyleyeyim DX Tele (sensör kalitesi hariç) için bir avantaj olur iken geniş açıda dezavantaja dönüşüyor. Yani 18-105 lensimi 105 mm de 150mm olarak kullanabilirken 18mm i sadece 27 mm lik bir geniş açı olarak kullanabiliyorum.

Filmler 35mm standartında üretilmemiş olsaydı şimdi bunlara kafa yormayacaktık elimizdekini düşünecektik.Bütçeniz neye yetiyorsa ve en çok hangi tür fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız ordan başlayın.

dx sensör için tele ya da geniş açıda dezavantajlı ya da avantajlı demek çok doğru olmaz. Aslında bu ihtiyaçlar ve kullanım amacına göre bir tercihtir. örneğin çok büyük boyutlu baskılar alıyorsanız yada örneğin profesyonel bir düğün fotoğrafçısıysanız fx sensörde yüksek iso değerlerinde daha az sorun yaşarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dar açıda da aslında FX lere göre dezavantajlı. 300mm yi DX de 450mm kullanıyorum diye düşünüyor fakat fotoğraf kalitesi olarak baktığımızda FX makine ile çekilmiş bir görüntüyü 450mm kadraja göre croplayınca mp olarak kayıp yaşasada fotoğraf kalitesi ve iso başarısı olarak FX daha iyi oluyor. Trakus da kuş fotoğrafı çeken bir arkadaş D7100 makinesine 300mm takıp bir fotoğraf çekmiş daha sonrada D610 ile çekmişler FX fotoğrafı 450mm boyutuna kadar croplayınca fx'in fotoğraf kalitesi daha iyi olduğunu görmüşler.

698910436B3D12C647AED55E753C94CA.jpg

DX gövdede DX lens yerine FX lens kullanmanın diyaframda bir handikap yaratıyor. çok yaklaştırdığı için geri çıkıyoruz bu yüzden de konuya uzaklığımız artıyor. Buna bağlı olarakda diyafram derinliği geninişliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sağlıcakla kalın.

Evvela soru ile baslamak istiyorum. Lensden beklentin ne? beklentin daha genis aci cekmek mi, yoksa daha kaliteli resim mi? eger daha kaliteli fotograflar istiyorsan 70-200 lens al. harika bir lens. 7 ed elemani var ustelik nano kaplama. madem aci diye bir sorunun yok kasma kendini :)

FX lens herhangi bir DX makineye takildiginda aci kaybina sebep olur. ben simdi aci kaybi yasaycaksam neden genis aci lens aldim? genis aci lens kadraja daha fazla obje sigdirmak icin alinir. aci kaybi yasayacaksam ben durduk yere neden genis aci alayimki??? ayrica kaynak: http://www.nikon.com...-24mm-f-1-4g-ed (linke tiklayin tekniik ozellikelr kismina bakin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Evvela soru ile baslamak istiyorum. Lensden beklentin ne? beklentin daha genis aci cekmek mi, yoksa daha kaliteli resim mi? eger daha kaliteli fotograflar istiyorsan 70-200 lens al. harika bir lens. 7 ed elemani var ustelik nano kaplama. madem aci diye bir sorunun yok kasma kendini :)

FX lens herhangi bir DX makineye takildiginda aci kaybina sebep olur. ben simdi aci kaybi yasaycaksam neden genis aci lens aldim? genis aci lens kadraja daha fazla obje sigdirmak icin alinir. aci kaybi yasayacaksam ben durduk yere neden genis aci alayimki??? ayrica kaynak: http://www.nikon.com...-24mm-f-1-4g-ed (linke tiklayin tekniik ozellikelr kismina bakin.

Zekeriya bey öncelikle aradan 2 ay geçmiş geç cevap verdiğim için üzgünüm.

öncelikle tavsiyenizden başlamak istiyorum. Kaliteli fotoğraftan kastınız ne? Keskinlik mi? Eğer öyleyse Carl Zeiss Distagon T* Otus 55mm 1.4 daha iyi bir tercih olmaz mı ? Madem açı sorunumuş yok sabit odaklı lens daha iyidir bence.

Sorduğum sorunun cevabını tam alamadım aslında. DX gövde üzerinde FX lens açı kaybına sebep oluyor da DX lens açı kaybına sebep olmuyor mu? DX gövde kullananlar geniş açı lens almamalı mı? Yada uzak mesefelerde çalışanlar (örneğin kuşçular) mutlaka DX gövde mi kullanmalı? FX lens DX gövde üzerinde açı kaybına neden olur tamam ama DX lens DX gövde üzerinde nasıl davranır? örneğin DX gövdeler için üretilen Sigma 8-16 ne işe yarar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.