İçeriğe git

portre fotoğrafı için lens

ümit kar

Recommended Posts

Bende 85 mm 1.8 mi 50 mm 1.4 mü sorusunu araştırıp tercihimi 50 mm 1.4 ten yana kullandım. 50 mm ile büst portre ve boy portrede güzel sonuçlar çıkıyor ancak yüz portresi çekersen pek memnun edici sonuç vermiyor, zira yüz portre çekiminde distorsiyon oluşuyor.. Güzel bir kadında burun falan bırakmıyor yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zamanında portre çekimlerinde hiç bilgim yok iken ( şuan da çok fazla bilgi sahibi değilim tabiki ) o denemler kime sorsam 50mm al fenaaa oooo inanılmaz fotoğraflar çekersin tam bir portre lensi gibi söylemlerden sonra sigma 50mm 1.4 lens almıştım. Portre çekimlerinde çok kötü sonuçlar aldım mı? tabi ki değil. ( makine d7000 idi ) Evet yeni başlayan kişileri tatmin edecek sonuçları veriyordu. bokeh kalitesi alan derinliği keskinliği yeni başlayan ( fotoğraftaki teknik ayrıntıları göremeyen kişi ) için oldukça iyiydi.

Sonradan yurt dışında fotoğraf çeken bir kaç kişi ile yazışmam ve daha sonra da Mehmet abinin müthiş tavsiyeleri sonucunda ikinci el 85mm f1.8 almıştım. 50mm ile 85mm arasında farklar var mıydı? Hemde fazlasıyla :) Bir kere yüzdeki o deforme yoktu. Hani bazen birşey olurda ''işte cukk diye oturudu bu ya'' deriz ya, heh işte onu gördüm portre çekerken.

Sonraları 85mm 1,2 ile 1 gün kadar çekim yaptım ondan hiççç bahsetmek istemiyorum :) Böyle bir lens yok :))

ve daha sonra dış mekan ve sokak çekimlerinde ( sabit çekimlerin olmadığı, modeli veya kişilere istediğim gibi yönlendirme yapamadığım çekimin anlık olduğu durumlar ) 85mm ile baş edilemeyeceğini gördüm. Hem o anı yakalamam gerekiyordu, hem hızlı olması gerekiyor du, hemde anı yakalayacağım şeyler uzak olduğu için duayen usta Mehmet abiden yardım istemiştim. Mehmet abi 70-200mm f/2.8G ED VR II önermişti. Onunla da anı yakaladım portreler çektim. çok ama çok başarılıydı.

Mehmet abinin Portre lens seçimi ile ilgili daha önce açılan konu başlığındaki yazısının sonuna yazdığı yazı ile yazımı bitirmek istiyorum.

Sözün özeti:

Nek kaa paraaa, o kaaaa köfte.

Keskinlikle öyleeee :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro lenslerin %95i (tüm marka modeller için geçerli) belli bir çıtanın üstünde. Hepsi kendince iyi.

Ancak aralarında bazıları ciddi anlamda iyi ve bunlardan birisi de Nikkor 105mm AF-S

Nikkor 105 i Sigma 105 ile değilde belki Sigma 150/180 ile kıyaslayabilirsiniz.

Peki makro ve portrede keşke nikkor alsam der miyim acaba?kullandınız mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki makro ve portrede keşke nikkor alsam der miyim acaba?kullandınız mı?

Makro lensler çok keskin lensler. Diğer lenslerin vermediği detayları veriyor. Bana sorarsanız makro ile portre çekilmez.

150mm Sigma ile bende çektim ama uzaktan çektim. Büst dediğimiz şeyi makro ile çekmeye kalkışınca sonuçlar güzel olmaz (insan yüzündeki istenmeyen detaylar yüzünden). Onun için 85mm F1.8 135mm F2.8 falan alacaksınız başınız hiç ağrımayacak.

Mesela bir yere gittiğimde yanımda hem Sigma 150mm hem Nikkor 80-200 varken Sigma ile asla portre fotoğrafı çekmem.

Makro lensler en yavaş AF lenstir bir kere.

Yazdıkların benim görüşümdür tabiki. Herhangi bir kural değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makro lensler çok keskin lensler. Diğer lenslerin vermediği detayları veriyor. Bana sorarsanız makro ile portre çekilmez.

150mm Sigma ile bende çektim ama uzaktan çektim. Büst dediğimiz şeyi makro ile çekmeye kalkışınca sonuçlar güzel olmaz (insan yüzündeki istenmeyen detaylar yüzünden). Onun için 85mm F1.8 135mm F2.8 falan alacaksınız başınız hiç ağrımayacak.

Mesela bir yere gittiğimde yanımda hem Sigma 150mm hem Nikkor 80-200 varken Sigma ile asla portre fotoğrafı çekmem.

Anladım teşekkür ederim cevabın için.

Bir de instagram hesabım:engumt.bakıp yorum yaparsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm f1.4 ile 85mm f1.8 arasında kaldım.kimi gökhan arkadaşımız gibi 85mm yi tavsiye ediyor kimi ise kesinlikle 50mm diyor.yakın zamanda almam gerekiyor ancak hala bi sonuca varamadım.deneme şansım da pek yok nasıl yapıcaz bu işi bilmiyorum...

dostum nikon 35mm 1.8, nikon 50mm 1.8g, nikon 50.1.4g, nikon 50.1.4 d, nikon 85mm 1.8g, nikon 85mm 1.8 d, sigma 30mm 1.4 ve sigma 50mm 1.4 kullanmış biri olarak tavsiyem kesinlikle 85 mm 1.8g. onun dışındakilerde benim gibi giriş seviyesi bir kullanıcı için çok aman aman bir fark yok. odaklama hızları hemen hemen aynı. sadece sigmalar bazen yetersiz ışıkta yanlış odaklayabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sigma 150 mm için haklısınız. ben de kullanıyorum. iyi yakaladınız mı çok iyi sonuçlar alıyorsunuz. ama dediğiniz gibi makro lens olduğu için af yavaş. ben zaten makro çekerken de artık manuel odaklıyorum. bir de bence 150 mm portre için en azından dx gövdede fazla uzun kalıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre amacındaki kişiler için en güzeli FX makine almak gibi. D7200 alacağına FX rahatlıkla alınabilinir. D7100 almaktansa az daha paraya kıyıp spot mupot, ikinci el bir D610 alacaksın hiç kafan ağrımayacak.

size çok katılmıyorum. Eğer düğün fotoğrafçısı değilseniz ya da çok büyük boyutlu baskılar almıyorsanız fx gövde sadece alan derinliği konusunda elinizi biraz daha rahatlatır. ama onu da konuya uygun bir lens ile bir nebze dengelemek mümkün diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zamanında portre çekimlerinde hiç bilgim yok iken ( şuan da çok fazla bilgi sahibi değilim tabiki ) o denemler kime sorsam 50mm al fenaaa oooo inanılmaz fotoğraflar çekersin tam bir portre lensi gibi söylemlerden sonra sigma 50mm 1.4 lens almıştım. Portre çekimlerinde çok kötü sonuçlar aldım mı? tabi ki değil. ( makine d7000 idi ) Evet yeni başlayan kişileri tatmin edecek sonuçları veriyordu. bokeh kalitesi alan derinliği keskinliği yeni başlayan ( fotoğraftaki teknik ayrıntıları göremeyen kişi ) için oldukça iyiydi.

Sonradan yurt dışında fotoğraf çeken bir kaç kişi ile yazışmam ve daha sonra da Mehmet abinin müthiş tavsiyeleri sonucunda ikinci el 85mm f1.8 almıştım. 50mm ile 85mm arasında farklar var mıydı? Hemde fazlasıyla :) Bir kere yüzdeki o deforme yoktu. Hani bazen birşey olurda ''işte cukk diye oturudu bu ya'' deriz ya, heh işte onu gördüm portre çekerken.

Sonraları 85mm 1,2 ile 1 gün kadar çekim yaptım ondan hiççç bahsetmek istemiyorum :) Böyle bir lens yok :))

ve daha sonra dış mekan ve sokak çekimlerinde ( sabit çekimlerin olmadığı, modeli veya kişilere istediğim gibi yönlendirme yapamadığım çekimin anlık olduğu durumlar ) 85mm ile baş edilemeyeceğini gördüm. Hem o anı yakalamam gerekiyordu, hem hızlı olması gerekiyor du, hemde anı yakalayacağım şeyler uzak olduğu için duayen usta Mehmet abiden yardım istemiştim. Mehmet abi 70-200mm f/2.8G ED VR II önermişti. Onunla da anı yakaladım portreler çektim. çok ama çok başarılıydı.

Mehmet abinin Portre lens seçimi ile ilgili daha önce açılan konu başlığındaki yazısının sonuna yazdığı yazı ile yazımı bitirmek istiyorum.

Sözün özeti:

size katılıyorum. paran varsa 70-200 bence de en iyi seçenek hatta VR modeli bile son derece iyi. ben sigma 70-200 OS kullandım. ama sıkıntı şu bu lensler ağır ve büyük. bir yere giderken yanıma alayım da fırsat bulursam fotoğraf da çekerim diyemiyorsunuz. o yüzden sattım. şimdi nikon 85 mm 1.8 var. küçük hafif ve başarılı. yanında giderken her yere taşı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Objektiflerin yüzü deforme etmesinin sebebi odak mesafesi değil insana olan mesafen. Perpektif sadece aradaki mesafeye bağlı.

Bence 55 ve 60mm lenslerle çok iyi portre çekiliyor, 50-55mm arasındaki 5mm bile bayağı farkediyor AMA 50mm ile bir adım geri gidersen o bozulmayı hallediyorsun. 6-10 MPlik algılayıcılarla yeterince detay alamadığın için 50mm ile portre için yakına girmen lazımdı, şimdi 16-24MP'lik algılayıcılarla kişiyle aranda biraz daha mesafe bırakabiliyorsun ve yüze yeterince piksel düştüğü için sonradan kesebiliyorsun. Böyle olunca 50mm de fena sonuç vermiyor. Göğüs üzeri portreler için 50mmler bayağı iyi sonuç veriyor fiyatlarına göre.

Sadece Fuji'de gördüm 56mm objektifi, son 20 yılda başka 55-56mm portre objektifi üretilmedi galiba. Bir de astronomik fiyatlı Nikon 58mm f1.4 var. Hepsi 50mm'ye takıldılar, sanki mecburmuşlar gibi. Mesela uygun fiyatlı bir Nikon 60mm f2.0G AF-S süper olurdu portre için.

tamron 60mm 2.0 var. iş görür mü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Zamanında portre çekimlerinde hiç bilgim yok iken ( şuan da çok fazla bilgi sahibi değilim tabiki ) o denemler kime sorsam 50mm al fenaaa oooo inanılmaz fotoğraflar çekersin tam bir portrelensi gibi söylemlerden sonra sigma 50mm 1.4 lens almıştım. portre çekimlerinde çok kötü sonuçlar aldım mı? tabi ki değil. ( makine d7000 idi ) Evet yeni başlayan kişileri tatmin edecek sonuçları veriyordu. bokeh kalitesi alan derinliği keskinliği yeni başlayan ( fotoğraftaki teknik ayrıntıları göremeyen kişi ) için oldukça iyiydi.

Mehmet abinin portre lens seçimi ile ilgili daha önce açılan konu başlığındaki yazısının sonuna yazdığı yazı ile yazımı bitirmek istiyorum.

Sözün özeti:

Merhaba..Sn Kartuyan ;

Bahse konu olan 85mm 1,2 Nikon marka lens ise merak ettim.35 senedir her türlü nikon lensi kullandım..Hafızam beni yanıltmıyor ise ;Canon ve Zeiss'in bu f değerinde lensi vardı.... Atlamış olabilirmiyim..? Bilgi verirseniz sevinirim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. Sigma 105mm f2.8 EX DG MACRO OS LENS. digeri ise nikon ki malum nikkor 105mm AF-S. Ciddi bir fiyat farkı var.Kullanan var mı acaba?

ümit kardeş, bütçe hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümit kardeş, bütçe hakkında bilgi verebilir misiniz?

bütçe sıkıntı olmaz muhammed hocam ama uygun kaliteyi en az maliyetle edinmek istiyorum malumunuz ancak şu ara 60mm ye de takmış durumdayım.kafa karıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi bir portre lensi istersen, odak uzaklığı en az 70-80 aralığında olsun derim. 60mm ile portreye yeterince yaklaşamayabilirsin. Yaklaşırsın gerçi, ama mesafe önemli bir ayrıntıdır. Bokeh takıntın filan varsa özellikle, dediğim gibi en az 80mm lerden başlamalısın. Azicane önerimdir.

Bu arada benim henüz yeni aldığım (sanırım 4-5 ay olmuştur, hiç kullanmıyorum) bir 85mm 1.4G var. Dilersen sana makul bir fiyatla verebilirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şahsi tercihim şu şekilde:

Gövde FF ise, portre derken sadece kelleyi kastediyorsak; 105-180mm aralığında kalmak.

Gövde DX ise, portre derken sadece kelleyi kastediyorsak; 70-135mm aralığında kalmak.

Gövde FF ise, portre derken bel üstü kadrajları kastediyorsak; 85-135mm aralığında kalmak.

Gövde DX ise, portre derken bel üstü kadrajları kastediyorsak; 55-105mm aralığında kalmak.

örnek kare:

D800 + 70-200VRII Nano

1/1000, F/4.5, ISO-400, 150mm, Matrix, Dolgu flaşı.

post-1343-0-49274200-1436099106_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Şahsi tercihim şu şekilde:

Gövde FF ise, portre derken sadece kelleyi kastediyorsak; 105-180mm aralığında kalmak.

Gövde DX ise, portre derken sadece kelleyi kastediyorsak; 70-135mm aralığında kalmak.

Gövde FF ise, portre derken bel üstü kadrajları kastediyorsak; 85-135mm aralığında kalmak.

Gövde DX ise, portre derken bel üstü kadrajları kastediyorsak; 55-105mm aralığında kalmak.

örnek kare:

D800 + 70-200VRII Nano

1/1000, F/4.5, ISO-400, 150mm, Matrix, Dolgu flaşı.

post-1343-0-49274200-1436099106_thumb.jp

Mehmet bey,

Bu tip portre çekim örneklerinde (stüdyo veya dış ortam farketmez), genellikle ISO 100'ün üzerinde örneklerle karşılaşıyorum.

özellikle flaş veya dolgu flaşı kullanıldığında buna daha çok rastlıyorum.

Bunları göz önüne aldığımda bu fotoğrafa özel birkaç soru sorabilir miyim?

Neden ISO 400? Anladığım kadarıyla elde çekim yaptınız (üçayak kullanmadınız).

Enstantaneyi arttırmak için mi? Muhtemelen VRII aktif konumdaydı. O halde neden 1/1000 enstantane?

özel bir nedeni varsa, sakıncası yoksa öğrenmek için merak ediyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey,

Bu tip portre çekim örneklerinde (stüdyo veya dış ortam farketmez), genellikle ISO 100'ün üzerinde örneklerle karşılaşıyorum.

özellikle flaş veya dolgu flaşı kullanıldığında buna daha çok rastlıyorum.

Bunları göz önüne aldığımda bu fotoğrafa özel birkaç soru sorabilir miyim?

Neden ISO 400? Anladığım kadarıyla elde çekim yaptınız (üçayak kullanmadınız).

Enstantaneyi arttırmak için mi? Muhtemelen VRII aktif konumdaydı. O halde neden 1/1000 enstantane?

özel bir nedeni varsa, sakıncası yoksa öğrenmek için merak ediyorum.

Saygılar.

Bu karenin çekildiği yer/zaman büyük bir düğün organizasyonu, burada üçayak ile dolaşmak imkansız, ben D3+24-70 ve D800+70-200'ü Carry Speed MKII ile omuzlara asmış durumdayım. Yani sürekli hareket halindesiniz, konuklara fazla yaklaşmadan/rahatsızlık vermeden çekimi yapmanız size olan güveni profesyonellik noktasında artırıyor. Bu anlarda "bazı" şipşakçıların milletin dibine dibine girip suratlarına flaş patlatmalarına dayanmak imkansız, bir de sizin karenize giriyorlar.

Burada ISO-100 seçilebilir; ancak: Akşam üzeri de olsa göz çukurlarında, burun/çene altında yine de karanlık bölgeler oluşacak. Bunu her ne kadar flaş dolgusuyla gidermeye çalışsak bile 100 iso'da karanlık bölge riski yine de var. İsoyu bir kaç basamak artırarak gölgelerde de yeterli detay almak istiyoruz. Bunun enstantane yükseltmekle hiçbir ilgisi yok. Zaten bu gibi anlarda A modunda çalışıyoruz, çünkü M için yeterli vakit yok. O anı yakalamak zorundayız. Bu tür yerlerde konuklar ilk karenizde başka bir yöne bakarlar, ikinci karede sizi farkedip bakışlarını size yönlendirmişlerdir, M ile şu kadar vereyim, olmadı tuzunu biraz daha koyayıma zamanınız yok. Makina 1/60'ın altına inmeyecek, ama ışığa göre burda olduğu gibi flaş olsa dahi 1/1000 leri bulacaktır. D800 ile 1/320 nin altına inmemeye çalışıyorum, çünkü bu lens ile elde çalışmak, hele VR siz çalışmak bu gövde için çok büyük maharet istiyor. Bu karede VR normal konumdaydı, aktif seçeneğini daha düşük ışık şartları ya da hareketli sahnelerde (örneğin dans) kullanıyorum.

Isodan korkmayın. Bazen güneş altında bile iso 3200 yapmak sizi kurtarır, koyu bölgelerde yeterince detay almanızı sağlar. Yani iso, sadece enstantane kazanmak için değildir.

Müsaadenizle aynı yerden bir kare daha paylaşmak isterim:

1/1000, F/4.5, ISO-400, 150mm, Matrix, Dolgu Flaş

post-1343-0-95853700-1436179253_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu karenin çekildiği yer/zaman büyük bir düğün organizasyonu, burada üçayak ile dolaşmak imkansız, ben D3+24-70 ve D800+70-200'ü Carry Speed MKII ile omuzlara asmış durumdayım. Yani sürekli hareket halindesiniz, konuklara fazla yaklaşmadan/rahatsızlık vermeden çekimi yapmanız size olan güveni profesyonellik noktasında artırıyor. Bu anlarda "bazı" şipşakçıların milletin dibine dibine girip suratlarına flaş patlatmalarına dayanmak imkansız, bir de sizin karenize giriyorlar.

Burada ISO-100 seçilebilir; ancak: Akşam üzeri de olsa göz çukurlarında, burun/çene altında yine de karanlık bölgeler oluşacak. Bunu her ne kadar flaş dolgusuyla gidermeye çalışsak bile 100 iso'da karanlık bölge riski yine de var. İsoyu bir kaç basamak artırarak gölgelerde de yeterli detay almak istiyoruz. Bunun enstantane yükseltmekle hiçbir ilgisi yok. Zaten bu gibi anlarda A modunda çalışıyoruz, çünkü M için yeterli vakit yok. O anı yakalamak zorundayız. Bu tür yerlerde konuklar ilk karenizde başka bir yöne bakarlar, ikinci karede sizi farkedip bakışlarını size yönlendirmişlerdir, M ile şu kadar vereyim, olmadı tuzunu biraz daha koyayıma zamanınız yok. Makina 1/60'ın altına inmeyecek, ama ışığa göre burda olduğu gibi flaş olsa dahi 1/1000 leri bulacaktır. D800 ile 1/320 nin altına inmemeye çalışıyorum, çünkü bu lens ile elde çalışmak, hele VR siz çalışmak bu gövde için çok büyük maharet istiyor. Bu karede VR normal konumdaydı, aktif seçeneğini daha düşük ışık şartları ya da hareketli sahnelerde (örneğin dans) kullanıyorum.

Isodan korkmayın. Bazen güneş altında bile iso 3200 yapmak sizi kurtarır, koyu bölgelerde yeterince detay almanızı sağlar. Yani iso, sadece enstantane kazanmak için değildir.

çok değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. İşte benim gibi amatörler için profesyonel ipuçları bunlar.

Bize hep "Aman ISO'yu 100'den yukarı çıkarma" efsaneleriyle dolu dersler verdiler ne zamandır. Benzer dost ortamlarında aynı donanımlarla ben de birçok fotoğraf çektim. ama sizin bu gönderdiklerinizi görünce onlara fotoğraf bile denmez.

İmkanım olsa sizinle veya sizin gibi bir ustayla şöyle dopdolu en az 2 gün takılmak isterdim.

Son bir soru: Dolgu flaşı için makinenin dahili flaşını mı kullandınız, yoksa harici bir flaş mı? Benim SB 910 flaşlarım var. Bu gibi durumlarda SB 910 flaşımı nasıl ayarlamalıyım (Manuel/TTL vs) ve gücü ne olmalı ? Malum, sizin de belirttiğiniz gibi deneme yanılma yapacak zaman ne yazık ki olmuyor böyle durumlarda. Siz tecrübelerinizle genel geçer bir yöntem bulmuşsunuzdur.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso dan korkmayın diye bende hep söylerim ama genelde taşa tutulurum :D

iso 100 olarak diye genel bir kanı var. iso ne düşük neyse o olacak!!

Nedense artık...

iso düşükken makinenin dinamik aralığı daralıyor. İnsan yüzünde bu fark edilirmi bilmiyorum ama ışık ve gölgelere göre hissedilmesi muhtemelen.

Bende genelde iso 200 ün altına pek inmem. Fotoğraflara mercek ile bakmadığınız müddetçe noise kimseyi rahatsız etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. İşte benim gibi amatörler için profesyonel ipuçları bunlar.

Bize hep "Aman ISO'yu 100'den yukarı çıkarma" efsaneleriyle dolu dersler verdiler ne zamandır. Benzer dost ortamlarında aynı donanımlarla ben de birçok fotoğraf çektim. ama sizin bu gönderdiklerinizi görünce onlara fotoğraf bile denmez.

İmkanım olsa sizinle veya sizin gibi bir ustayla şöyle dopdolu en az 2 gün takılmak isterdim.

Son bir soru: Dolgu flaşı için makinenin dahili flaşını mı kullandınız, yoksa harici bir flaş mı? Benim SB 910 flaşlarım var. Bu gibi durumlarda SB 910 flaşımı nasıl ayarlamalıyım (Manuel/TTL vs) ve gücü ne olmalı ? Malum, sizin de belirttiğiniz gibi deneme yanılma yapacak zaman ne yazık ki olmuyor böyle durumlarda. Siz tecrübelerinizle genel geçer bir yöntem bulmuşsunuzdur.

Saygılar.

Teşekkür ederim, beni gözünüzde çok büyütmeyin. Ben sıradan bir fotoğrafçıyım; belki elektronik ve bilgisayar bilgimin desteğiyle bazı şeyleri daha çabuk kavramış olabilirim o kadar.

Dahili flaşı hiç kullanmıyorum, günü kurtarmak için bile, sonuçlarını beğenmiyorum yani; sanırım biraz da D3 ten kalan bir alışkanlık, dahili flaşı olduğunu bile unutuyorum makinanın. 2 adet SB910 gövdelere takılı, hızlı şarj için de Godox PB960 ile her iki flaş besleniyor. Makina matrix ölçüm modunda iken flaş menüsünde TTL den bir önceki seçenek TTL BL ibaresini gördüğünüzde flaş dolgu modunda oluyor. Bunu manuel olarak yapmak mümkün, yani bir tür flaş telafisi, ancak ben teknolojinin niğmetlerinden faydalanmayı tercih ediyorm. Bu sayede flaş aşırı pozlanmaya sebep olmuyor. Bu yazdığım yöntem bu senaryo için geçerlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi bir portre lensi istersen, odak uzaklığı en az 70-80 aralığında olsun derim. 60mm ile portreye yeterince yaklaşamayabilirsin. Yaklaşırsın gerçi, ama mesafe önemli bir ayrıntıdır. Bokeh takıntın filan varsa özellikle, dediğim gibi en az 80mm lerden başlamalısın. Azicane önerimdir.

Bu arada benim henüz yeni aldığım (sanırım 4-5 ay olmuştur, hiç kullanmıyorum) bir 85mm 1.4G var. Dilersen sana makul bir fiyatla verebilirim :)

ne kadar fiyatı :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey sayenizde portre sever biri olarak sizden çoook şey öğreniyorum çok çok teşekkürler ;)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ne kadar fiyatı :)

4.200 tl ye verdim gitti :)

"Sıfır ürün" ..

Diyeceğim, ama diyemiyorum. Maalesef sayılı da olsa 40-50 fotoğraf çekmişimdir.

Ancak sıfırdan daha temiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim :)

Ha, bir de halen 1.5 yıl Karacasulu garantisi mevcuttur. Asla grey market ürünü değildir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.