İçeriğe git

Solo Türk Gösterisi İstanbul

Recommended Posts

Bu hafta sonu hem 16 Mayıs Cumartesi, hem de 17 Mayıs Pazar günü SoloTürk İstanbul üzerinde iki gösteriye imza atacak!

İlk gösteri, Hava Harp Okulu’nda saat 14.30’da gerçekleştirilecek. çorlu’dan kalkacak SoloTürk’ün F-16’sı, 20 dakika boyunca Yeşilköy semalarında müthiş bir uçuşa imza atacak.

Kartallar Haftası nedeniyle Hava Harp Okulu’nda düzenlenen etkinlik, halka açık. SoloTürk gösterisinin yanı sıra Hürkuş, ATAK helikopteri de statik olarak sergilenecek.

SoloTürk ekibinin aynı gün üçüncü durağı TV8’de yayınlanan 3 Adam Programı olacak.

BOĞAZ’DA UçACAK

SoloTürk, 17 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da TRK Haber’de ‘Haber Tadında’ Programının konuğu olacak. SoloTürk özel yayını gerçekleştirecek ekip daha sonra İstanbullulara ikinci gösterilerini gerçekleştirecek.

Saat 19.30’da Boğaz üzerindeki gösteri uçuşunun 20 dakika sürmesi planlanıyor.

http://kokpit.aero/soloturk-le-hafta-sonu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 Mayıs Pazar günü saat 10.00’da TRK Haber’de ‘Haber Tadında’

Kaç zamandır duyarım hep Hürkuş, Atak isimlerini. Bunlar türk mühendisliğiymiş öyle mi? Hakikaten öyleyse, insan müthiş gurur duyası geliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu vesileyle, keşke bir arkadaş çıkıp ta bize anlatsa bu Solo Türk gösterisi nasıl fotoğraflanmalı diye..

Mesela deseki, enstantane öncelikli moda alın, veya manuel moda alın... Şu şu ölçümde çekin veyahut AF S / AF C ye alın.. enstantaneyi bilmem kaç yapın.. uçakla aynı yönde şöyle denklanşöre basın falan filan..

Hap ister gibi oldu amma :)

Eh, biz de kendisine dua ederiz..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu vesileyle, keşke bir arkadaş çıkıp ta bize anlatsa bu Solo Türk gösterisi nasıl fotoğraflanmalı diye..

Mesela deseki, enstantane öncelikli moda alın, veya manuel moda alın... Şu şu ölçümde çekin veyahut AF S / AF C ye alın.. enstantaneyi bilmem kaç yapın.. uçakla aynı yönde şöyle denklanşöre basın falan filan..

Hap ister gibi oldu amma :)

Eh, biz de kendisine dua ederiz.. :)

Muhammet bey,

Yaklaşık bir ay kadar önce bu tecrübeyi bizzat yaşadım. Bu tecrübemi buradaki yazımda dile getirmiştim. Bu benim bu alandaki ilk deneyimimdi. Aşağıdaki ayarlar ile çalıştım:

Mod: Manual

Enstantane : 1/800sn

Diyafram : f/2.8

Odak modu : AF-C

AF Alan Modu : 3D-tracking

AF-C öncelikli seçimi : Bırak (Release) - Anı kaçırmamak için bu şekilde ayarladım.

ölçümleme : Spot (Tek nokta)

ISO : 100

Netlemeyi AF-ON tuşuna atadım, böylece deklanşore her bastığımda makinemin tekrar netleme yapıp zaman kaybetmesini engelledim.

Bu ayarlarla bir deneme çekimi yaptım. çok karanlık çıktı. Perde hızını düşürmek istemiyordum, dolayısıyla işim ISO'ya kalmıştı.

"ISO Duyarlılığı Kontrol" kısmında "Otomatik ISO duyarlılığı" : Açık duruma getirdim.

"Maksimum duyarlılık : 3200 yaptım. Böylece makinem yukarıdaki pozlama değerlerime en uygun ISO'yu 100-3200 arasında kendi ayarlayacaktı.

Deklanşör modunu "Ch" Sürekli Yüksek Hız moduna aldım.

Burada yaşadıklarım sonucunda şunları yapardım:

öncelikle uçuş rotasını (eğer mümkünse) önceden iyice öğrenir, buna göre nerede bulunmam gerektiğine karar verirdim.

Solo gösteri, adı üstünde tek bir uçakla yapılıyor. Ve uçak çok hızlı hareket ediyor. O nedenle; hızlı bir telefoto lens kullanırdım. Ben 70-200mm f/2.8 kullandım. 200mm'de bile benim bulunduğum mesafeden uçak çok küçük kalıyordu, 2x Telekonvertörümü kullandım. Şimdiki aklımla bunu yapmazdım, çünkü ortam karanlık olduğundan netleme problemleri yaşadım (Ertan hoca bu konuda haklı olarak beni uyarmıştı). Hava açıksa, ışık iyiyse sorun olmayabilir, denemedim.

Hızlı bir CF kart kullanmıştım. Makinem sürekli çekim halindeydi. Kartım biraz yavaş olsaydı, muhtemelen belirli bir çekim adedi sonrası yazma işleminden dolayı çekimi bir süre durduracaktı.

Bunlar benim yaşadıklarım ve uyguladıklarım. Bunlar içinde doğru olanlar da vardır, belki de eksik ya da yanlış olanlar da. Bu ortamdaki üstadlar her zaman olduğu gibi bu konuda da bizleri aydınlatıcı, cesaretlendirici önerilerde bulunacaklardır.

Size şimdiden kolay gelsin.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaç zamandır duyarım hep Hürkuş, Atak isimlerini. Bunlar türk mühendisliğiymiş öyle mi? Hakikaten öyleyse, insan müthiş gurur duyası geliyor :)

Tam Türk sayılmaz. Sanırım %40 en fazla %50 si yerli. Mesela motor dışarıdan ithal. Ama ne olursa olsun tabiki gurur verici.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Solotürkte güzel türk yıldızlarıda güzel. Dünyada supersonic uçakta (8li olarak) tek gösteri yapan ülke olmamız, iki uçağın üst üste 90 cm den yakın bir şekilde yaklaşarak gösteri yapan dünya üzerinde başka bir grubun olmaması vs..hepsi gerçekten gurur verici.

Ben çorludayım ama çorludan çekim yapmak çok zor olur. Boğazdan geçerken daha düzgün kareler çekişir sanırım. çünkü buradan kalkınca basıp gidecek saniyeler sonra istanbulda olacak. Gösterilerin içinde F16 nın en dip hızda havada tutunma gösterisi var en düşük 200 km hızla uçuyor o esnada güzel kareler yakalanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Çekeceğiniz kareleri, Çekim anında kullandığınız donanımları (gövde, lens vs) ve Çekim parametrelerini bizimle paylaşabilirseniz Çok memnun oluruz.

Kareleri merakla bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nerede mevzileniyoruz?

Yapsana bi program Gökhan. Zamanı mevziyi belirle, biz uyalım sana. Hiç olmadı bazılarımız da seyretmeye gelir. Benim gibi lensi olmayanlar mesela :)

En azından muhabbet tazeleriz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben gitmeyi planlıyordum ama bir kaç tane video izledim çekilecek gibi bişey değil.

Havada asılı kalabileceği en düşük hızda iken ancak yakalanabilir. O da bulunduğun nokta çok önemli.

Şimdi söylenilen mekan baya büyük bir alan tam olarak nerden gelecek, ne taraflarda manevra yapacak bunu bilip buna göre yerleşmek lazım.

Zaten 20dk 30dk ya sürer ya sürmez.

Kötü bir mekanda bekleriz hiç bişey çekemeden İstanbul'un bir ucundan eve dönmek de var birde.

Pazar günü boğaz köprüsü etkinliği güzel ona gidilir ama onunda saati çok geç yani 19:30 da ne kadar ışık olacak da saatte 300-1400km hız yapan bir uçağı çekeceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar ;)

Solo türk gösterisinden önce renk cümbüşü yaşanacak orada da harika kareler çıakr düşüncesindeyim :) Program şöyle imiş :)

Color Up Koşusu Bebek-Kuruçeşme

17 Mayıs’ta Beşiktaş Gençlik festivali kapsamında gerçekleşecek Color Up koşusu ile şehri rengarenk boyanacak

Program:

17:00 – Color Up koşusu Bebek – Kuruçeşme arası

18:00 – Kuruçeşme Arena Dj Party

19:45 – Solo Türk Gösteri Uçuşu

20:30 – Murat Dalkılıç konseri Kuruçeşme Arena

https://www.facebook.com/events/1564451417150233/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen yaparsın Gökhan.. Sana güveniyoruz :)

Abi takarsın grip i 8FPS çekersin elbet yakalanırda hem 200mm lens kısa kalacaktır. Hemde mekan çok önemli.

Birkaç video izledim youtube da düşüncelerim değişti. Düzgün bir yerde bulunmazsan çektiğin kareden bi cacık olmaz sadece kulaklarının pasını sildirirsin :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az önce videosunu izledim. Sanırım insanlar hava okulunun içine girip deniz kenarında dikilip izlemişler ve uçak son derece alçak uçuş yapmış.

Her türlü çekilirmiş aslında. Biraz fazla abartmışım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçen senede burda izmitte de gösteri yapmıştı ama fotoğraf anlamında çok bir şey beklemeyin nedeni çok hızlı ve sizden oldukça uzak bir konumda uçuyor dolayısıyla bugüne kadar solotürk gösterisinde çekilmiş güzel bir kare maalesef yok varsa da ben görmedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçen senede burda izmitte de gösteri yapmıştı ama fotoğraf anlamında çok bir şey beklemeyin nedeni çok hızlı ve sizden oldukça uzak bir konumda uçuyor dolayısıyla bugüne kadar solotürk gösterisinde çekilmiş güzel bir kare maalesef yok varsa da ben görmedim

Bu arkadaş çok güzel yapıyor bu işi.

http://birelfoto.com/soloturk/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O gün bende oradaydım :) yazdıklarını yazacaktım ama heves kırma adına yazmadım , düzgün kare çıkmadı benden de.

Bu arkadaş çok güzel yapıyor bu işi.

http://birelfoto.com/soloturk/

Objektif bilgisine dikkat ( 600 mm )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.