İçeriğe git

AF-S DX Micro-NIKKOR 40mm f/2.8G

Recommended Posts

Selamlar hareketli obje çekmeyen bir kullanıcı olarak makro için bu lensi almayı planlıyorum.lens hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz ? d7100 bady de kullanacağım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekmek istediğiniz objelerin büyüklüğü hakkında bilgi verirseniz ona göre değerlendirebiliriz. Bu lens, malum 40mm, objeye Çok fazla yaklaşma ihtiyacınız olur. Bu obje bir sinek ise bu imkansıza yakın olur. Ama normal boyutlarda bir lale Çekecekseniz size yeter.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Makro türkiye de zengin işi gibi abi.

Zülfü almadın 280 TL' ye (100 euro) Cosina 100 mm makroyu, şimdi oldu 300 TL.:) Tabi makro zengin işi..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakın çekim ve sabit obje ile çalışmayı planlıyorum. detay çekimleri yapmak istiyorum. uygun fiyatlı da buldum bir tane şuan almaya çalışıyorum hatta bakalım nasıl olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ZÜlfÜ almadın 280 TL' ye (100 euro) Cosina 100 mm makroyu, şimdi oldu 300 TL. :) Tabi makro zengin işi.. :)

Ondan varmı 1 tane daha? Bana da lazım olacak yakın zaman içinde ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ondan varmı 1 tane daha? Bana da lazım olacak yakın zaman içinde ^_^

Evet var, Gökhan. Halen satılık, 100 euro. Sana 99 euro olur..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakın çekim ve sabit obje ile çalışmayı planlıyorum. detay çekimleri yapmak istiyorum. uygun fiyatlı da buldum bir tane şuan almaya çalışıyorum hatta bakalım nasıl olacak

Kelepir fiyat ise alınır. Normal fiyat ise size tekrar hatırlatmak isterim: 85 mm ve üzerindekileri daha fazla amaçlı kullanma imkanınız olur. FF'e geçince elinizde patlamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet var, Gökhan. Halen satılık, 100 euro. Sana 99 euro olur.. :)

Usta, sende 2 adet Cosina 100mm F3,5 makro vardı hatırladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet var, Gökhan. Halen satılık, 100 euro. Sana 99 euro olur.. :)

Ben bugÜn için dememiştim ama bakalım belki yarın olur belki 1 ay sonra şuan tam tarih yok.

Ucuz yollu manuel kullanacağım bir makro lense ihtiyacım olacakta ilk sırada Cosina var şimdilik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Usta, 1 tanesini İzmit'teki bir arkadaşa yolladım. Diğeri ise satılık, satılacağı günü bekliyor..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben bugÜn için dememiştim ama bakalım belki yarın olur belki 1 ay sonra şuan tam tarih yok.

Ucuz yollu manuel kullanacağım bir makro lense ihtiyacım olacakta ilk sırada Cosina var şimdilik.

Ne zaman uygun olursan Gökhan. Eğer başka bir talip çıkarsa, öncelik senindir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne zaman uygun olursan Gökhan. Eğer başka bir talip çıkarsa, öncelik senindir.

Yok abi benim için başkasına satmamazlık yapma.

Ben kendi elimdeki ÜrÜnÜ satacağım için net bir tarih belirmedi henÜz. Bekleyişteyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yok abi benim için başkasına satmamazlık yapma.

Ben kendi elimdeki ÜrÜnÜ satacağım için net bir tarih belirmedi henÜz. Bekleyişteyim.

Şu anda eşim D5100' de AF motoru olmadığı için eliyle netleyerek kullanıyor ve çok memnun. Satılacağından haberi yok zavallının. Ona kalsa sattırmaz Cosinayı..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam bana 495 tl ye geliyor. elime ulaşmadı ama parasını gönderdim. bir sıkıntısı yoksa ve bir sıkıntı çıkmazsa ki inşallah çıkmaz. aldım. 40 mm ne zamana kadar ve ne kadar işimi görür bilmem ama birincisi makro için sıralamamda 105 mm birinci sırada idi ama fiyat ön plana çıkınca 40 mm yi aldım. sonuçları ve keskinliği de başarılı geldi gözüme. benim makinada yanlışım yoksa bu ürün 60 mm olarak görünecek ama ?

inşallah memlun kalırım. bir süredir makro çekim tekniklerini araştırıyorum. okuyorum. dört gözle bekliyorum gelmesini lensin bakalım neler olacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

söz konusu lens aşağadaki ise, APS-C yani crop gövde için üretilmiş bir lens. yani 60mm değil 40mm olacak taktığında...

D3S_5965-1200.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu lenslerde yakın çekimde f değeri 3.2 nin altına düşmüyor mu ? sonsuza netlediğimde 2.8 oluyor ama 10 cm kadar yakından bir obje çekerken 3.2 den aşağı inmiyor ? sebebi nedir acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EFEKTIF DIYAFRAM

Yetmezmis gibi, makro objektiflerde bir de “efektif diyafram†denen birsey var. Aslinda bu mesele butun objektifler icin gecerli ama makrolarda cok belirgin. Ornegin 50mm f1.4 bir objektif sadece sonsuzda odakladiginda gercek f1.4 degerine ulasir, odak yaklastikca gercek f-stop degeri artar (ornegin f1.8’e cikar). Normal objektiflerde bu cok sorun degil, pratikte bir etkisi olmuyor sayilir.

Makrolarda durum farkli. Objektifiniz f2.8 olsa bile 1:1 buyutmede o deger (genellikle) f5.6 oluyor! Nasil yani? Ornegin Canon 100mm f2.8 USM makro objektif sonsuzda f2.8’ken siz objeye yaklastikca bu f-stop degeri kuculuyor ve 1:1 buyutmede (yani en dusuk odak mesafesine) f5.6’ya dusuyor! Nikon govdeler bu f-stop degerini govdede gosterirken (f5.6 olarak) Canonlar gostermiyor. Peki bu neden oluyor? Nedeni onemli degil, siz oldugunu bilin yeter Çok yakın objelere odak yapabilmek iÇin mecburen bir şekilde algılayıcıya giden ışık azalıyor. Mesele objeye yakinlikla ilgili, sonsuzda f2.8 olan objektif mesafe azaldikca daha az ışık geciriyor.

Peki onemli mi? Normalde cok onemli degil, cunku makine yanlis f-stop degeri gosterse bile pozlamayi dogru hesapliyor. Ama bir objektifte cok onemli: Canon MP-E 65mm f2.8 Macro. Bu objektif 1x-5x (yani 1:1 ve 5:1) arasinda buyutme yapabilen ender objektiflerden. 1x buyutmede objektifin calisma mesafesi (working distance, yani objektifin on lens elemanindan objeye olan mesafe) 101mm, yani 10,1 cm. 5x buyutmede bu 41mm’ye dusuyor. Objektifin ozel yapisindan dolayi, 1x buyutmede efektif diyafram degeri f16 oluyor! Yani elinizde f2.8 bir objektif var, ama aslinda ışık toplama kapasitesi f16! Peki 5x buyutmede ne oluyor? F96!!! Nasil? Eglenceli degil mi Iste bu yuzden bu objektif herkese gore degil.

Ertan Öztürk hocanın şu yazısından gÖÇertilip forumlarımız şenlendirilmiştir... :)

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.