İçeriğe git

D3100 Almayı Düşünüyorum Kafamda Soru İşaretleri Var

Berke Adil

Recommended Posts

Öncelikle sÖylemeliyim ki fotoğraf makinelerini araştırırken yaptığım araştırma sonucunda forumların videoların ve daha bir çok kaynağın 2012 - 2013 yıllarının kaynakları olduklarını gÖrdüm.. Bu konuda güncel yazı bulamadım hem bilgileri tazelemek hemde siz nikon kullanıcılarından yardım almak için burdayım.

Ben bu zamana kadar fujifilm jv300 (kompakt makine) kullandım. Sokağa onunla çıkıp kendimi aştığıma inandığım bi çok fotoğraf çektim. şuan nikonun teknosa mağazalarında vr kit'inin 1.150 lira olduğunu gÖrdüm ve bu pazartesi günü almayı düşünüyorum. Lakin tereddütlerim var lafı uzatmadan sorularımı sorayım...

1 - Nikon D3100 kit ile kompakt makineden aldığım hazzı bir üst seviyeye taşıyabilir miyim ?

2 - 18-55 kit lenslerinde VR DX Önemli midir ?

3 - Nikonun bu body'sinde oto focus motorunun olmayışı beni rahatsız eder mi ? ( 18-55 kitte olduğunu duydum kullanımı ne denli kolaydır?)

Sorularım şimdilik bu yÖnde... Bugün cumartesi ve en geç pazartesi almaya gideceğim makineyi. Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1- mutlu olmak sizin elinizde. Mutlaka bir üst seviye olacak. Raw çekme imksnınız olacak. Fotoğraf makinesine hükm edeceksiniz. Şöyle çek diyebileceksiniz.

2- Vr genelde yüksek mm lerde zor duruma sokar sizi ve uzun pozlamalarda.

Vr özelliğinin olmssı elbet iyidir. Neticede elde çekim yapacağınız zaman çok fotoğrafınızı kurtaracaktır.

3- sadece d serisi objektiflerde sıkıntı yaşarsınız diğerlerinde sıkıntı olmaz.

Mesela en basit 50 mm 1.8 d de elle Netleme yapabilirsiniz ama 50 mm 1.8 g.de otomatik sadece fiyat farkı var.

Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkür ederim uzun bi süre 18 55 ile idare edeceğim fikrindeyim ki zaten maddiyat olarak böyle olmak zorunda :) yalnız vr kit hala kafamı karıştıran birşey ben genelde sokakta fotoğraf çekmeyi seven biriyim lakin kendi evimde canım sıkıldığında bol bol self fotoğraflarla da uğraşmayı severim

-birde şu vaziyette verilen bütün cevaplara aç'ken sormam gereken ; makinede time lapse özelliği var mıdır acaba ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amngbr.jpg

Alabiliyorsanız D3100 yerine D3200 alın. Vatanda 1300 TL ye gördüm. D3100 ile D3200 arasında ciddi fotoğraf kalitesi farkı var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam ben d3100 ü uzun süre kullandım güzel ucuz hafif bir makine altını çizeyim kesinlikle çok sorunsuz bir makine.

Fotografa yeni baslayan birisi için VR özelliği oldukça kullanışlı zoom yaptığınızda fotograflarınızın daha net çıkmasını sağlar.

Time laps yeni gelen d7200 modelinde gövde içinde mevcut, harici bir kumandayla d3100 kolaylıkla yapabilirsiniz inceliklerini arastırmanızı öneririm bambaşka bir meseledir.

18-55 pek çok iş için özellikle crop gövdede oldukça iyi bir lens dert etmenize gerek yok.

D3100 gövdesinde netleme motoru mevcut değil dolayısıyla D serisi yada daha eski motorsuz ucuz lensleri oto netlemede kullanmanız mümkün olmuyor elle netlersiniz olur biter. Ben elle netlemenin kullanıcıyı geliştirdiğini düşünüyorum.

Ek olarak makinenizi spot olarak almayı düşünürseniz D3200 de güzel bir seçenek aynı paraya denk gelir sanırsam daha iyi ve büyük görüntü üretiyor düşük ışık performansı daha iyi ve yine ek olarak söyliyeyim timelaps tutkunuz var ise VR ve oto netleme pek kullanacağınız özellikler değiller.

çok dağınık oldu farkındayım kusura bakmayın son anda aklıma geldi bendeki d3100 sensorde arıza çıkarmıştı ve serviste garanti kapsamında tamir edilmişti fakat internette benzer sorun yaşayan pek kimselere rastlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle sÖylemeliyim ki fotoğraf makinelerini araştırırken 9yaptığım araştırma sonucunda forumların videoların ve daha bir çok kaynağın 2012 - 2013 yıllarının kaynakları olduklarını gÖrdüm.. Bu konuda güncel yazı bulamadım hem bilgileri tazelemek hemde siz nikon kullanıcılarından yardım almak için burdayım.

Ben bu zamana kadar fujifilm jv300 (kompakt makine) kullandım. Sokağa onunla çıkıp kendimi aştığıma inandığım bi çok fotoğraf çektim. şuan nikonun teknosa mağazalarında vr kit'inin 1.150 lira olduğunu gÖrdüm ve bu pazartesi günü almayı düşünüyorum. Lakin tereddütlerim var lafı uzatmadan sorularımı sorayım...

1 - Nikon D3100 kit ile kompakt makineden aldığım hazzı bir üst seviyeye taşıyabilir miyim ?

2 - 18-55 kit lenslerinde VR DX Önemli midir ?

3 - Nikonun bu body'sinde oto focus motorunun olmayışı beni rahatsız eder mi ? ( 18-55 kitte olduğunu duydum kullanımı ne denli kolaydır?)

Sorularım şimdilik bu yÖnde... Bugün cumartesi ve en geç pazartesi almaya gideceğim makineyi. Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler :)

Dostum sana naçizane tavsiyem o fiyatlara temiz az kullanılmış d5200 alman. Algılayıcı olarak daha iyi çözünürlüğü daha yüksek. Eğer bütçen yeterliyse yine ikinci el temiz d300s ya da d7000 bakabilirsin. Bu gövdelerde af motoru var. Böylece eski ama kaliteli lensleri kullanma imkanın olur. Bu işe bir kere merak sandın mı emin ol d3100 seni kesmeyecek ve daha üst bir gövde ya da farklı lens deneyimleri arayışına gireceksin. Eğer d3100 alacaksan da sana tavsiyem yine 2.el temiz bir makine bakman olacak. Piyasada son derece uygun fiyatlara bulmak mümkün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.