İçeriğe git

Nikon 70-300 vr mi Sigma 105 DG ex macro mu?

Recommended Posts

Merhaba,

Yarın bir çekim yapacağım. Makyöz bir arkadaşımın çalışmalarını tanıtması için yapılacak. Şöyle bir setup kurmayı planlıyorum.

Üsten 45 derecelik açıyla 120 cm sekizgen softboxun içine iki tane yongnuo yn568ex takacağım. TTL tetikleyicilerim var. Flaşları manuel modda kullacağım. Model masada oturacak alttan gölge oluşmaması için reflektör tutacağım. İlk sorum şu. Beyaz reflektör mÜ yoksa gÜmÜş mÜ?

Arka tarafta beyaz duvar olacak duvarı makyajın rengine göre jel ile fonu aydınlatacağım.

Elimde D7000 + Nikon 17-55mm f2,8 + Nikon 70-300mm VR + sigma 105mm DG ex (diyafram halkası olan modeli) Omuz dahil yÜz, saç kısaca portre çekimleri yapacağım.

Bu çekimler için Nikon 70-300mm Vr yi mi yoksa sigma 105mm yi tercih etmeliyim. 100-200 İSO civarında F11-F13 aralığında çalışmayı dÜşÜnÜyorum.

Farklı bir fikir ve tavsiyelere açığım. özellikle Mehmet Köse Hocamın yorumlarını merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında ekipmsnların hepsini götür dene hangisi güzel çekiyorsa onla çekin bence. Şimdi ortamı görmeden ne söyleyebilirki insan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üfff, bu yazılıya zamanında çalışmak lazımdı :)

Merhaba,

Yarın bir çekim yapacağım. Makyöz bir arkadaşımın çalışmalarını tanıtması için yapılacak. Şöyle bir setup kurmayı planlıyorum.

Üsten 45 derecelik açıyla 120 cm sekizgen softboxun içine iki tane yongnuo yn568ex takacağım 2 adet olunca 120cm sekizgeni kurtarır sanırım. TTL tetikleyicilerim var. Flaşları manuel modda kullacağım. Model masada oturacak alttan gölge oluşmaması için reflektör tutacağım. İlk sorum şu. Beyaz reflektör mÜ yoksa gÜmÜş mÜ? Tende makyaj renkleri doğru gösterilmek isteniyorsa beyaz seçilmeli. Renk bozulmaları önemli değil, janjanlı ve aşırı kontrastlı bir görÜntÜ isteniyorsa gÜmÜş daha gÜçlÜ olur.

Arka tarafta beyaz duvar olacak duvarı makyajın rengine göre jel ile fonu aydınlatacağım. Makyajın rengini öne çıkarmak istiyorsan yakın renkleri arka plana alma derim.

Elimde D7000 + Nikon 17-55mm f2,8 + Nikon 70-300mm VR + sigma 105mm DG ex (diyafram halkası olan modeli) Omuz dahil yÜz, saç kısaca portre çekimleri yapacağı 17-55 diğer 70-300 den daha keskin sonuçlar verir ama odak noktası ortam yeterince genişse yetersiz bulunabilir. Sanırım 105mm daha mantıklı, çÜnkÜ burda renk önemli ve PS Üzerinde zaten renkler bi hayli oynanacak.

Bu çekimler için Nikon 70-300mm Vr yi mi yoksa sigma 105mm yi tercih etmeliyim. 100-200 İSO civarında F11-F13 aralığında diyafram şartı için flaşların gÜcÜ önemli, deneyip görmelisin çalışmayı dÜşÜnÜyorum.

Farklı bir fikir ve tavsiyelere açığım. özellikle Mehmet Köse Hocamın yorumlarını merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üfff, bu yazılıya zamanında çalışmak lazımdı :)

Değerlendirme için teşekkÜrler hocam. çift flaşla softbox (flaşların ikisi de 1/8'de) f11 yakalabiliyorum. 17-55mm yi portrede şekil bozulmalarına sebep olacağı için tercih etmedim. 70-300mm avantajıda zoom olması. Tripod Üzerinde zoom yapma şansı daha pratik olacaktır. 100mm daha keskin olacaktır ama onunlada elimde tripod bir ileri bir geri gitmem gerecek sanırım. Birde arka plan için önerin nedir beyaz-siyah vs?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Değerlendirme için teşekkÜrler hocam. çift flaşla softbox (flaşların ikisi de 1/8'de) f11 yakalabiliyorum. 17-55mm yi portrede şekil bozulmalarına sebep olacağı için tercih etmedim. 70-300mm avantajıda zoom olması. Tripod Üzerinde zoom yapma şansı daha pratik olacaktır. 100mm daha keskin olacaktır ama onunlada elimde tripod bir ileri bir geri gitmem gerecek sanırım. Birde arka plan için önerin nedir beyaz-siyah vs?

Ben olsam hiç tripodla boğuşmam. Nasılsa 1/160 lara çıkabiliyorsun, elde bile çekebilirsin bu rakamlarla. Yine de sabit lenste ısrarcıyım. Bunu sadece keskinlik değil, diğer parametreler için de tercih ederim. DX gövdede 17-55 mm 55mm de iken bel ÜstÜnde yine de gÜzel sonuçlar vereceği kanısındayım. 70-300VR gÜzel bir lens ama bu iş için, bu amaç için, gören göz için bir iki tık yetersiz gelir diye dÜşÜnÜyorum. Ben stÜdyoda 85mm yi FF Üzerinde bel ÜstÜ bÜst çalışmalarında kullanıyorum, memnunum. En gÜzeli bolca vakit ayırıp her birini denemek, daha iyi ikna olursun.

Artalana yatırım yapmak mantıksız. 3 ana rengin artalanını kullanıyorum; siyah, beyaz ve gri. Sonrasında bunlara tercih edilen rengi bindirmek kolay. Artalan flaşları önÜne farklı renklerde plastik malzemeler takarak artalana istenen renk/efekt verilebilir. Bu noktada snoot denen basit alet çok faydalı. Bu işte siyah kullanıp kırmızı ya da mavi ile siyaha bir hÜzme yapılabilir mesela. Ama kullanılan ÜrÜnÜn rengini öldÜrmemey çalışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

- 70-300mm VR D7000 de 105mm den başlıyor çok sığ kalmaz mı?

- Bir de 300mm çarpanla hesaplayınca 450mm ye geliyor. Aşırı fazla değil mi?

- 55-200mm VR II bu iş için daha iyi olur gibi geldi.

- Bunun dışında DX ler için 70-200mm f/2.8 alternatifi Sigma 50-150mm f/2.8 üretildi. Bu lens portrede nasıldır? Kullanan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilirler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün çekimleri gerçekleştirdim. Öncelikle herkese; Özellikle Mehmet Hoca'ma teşekkür ederim.

Turan Babacan'a katılıyorum. BÖyle bir ortamla iyi bir 70-200mm f2,8 olmalı. Ancak eldeki un, şeker, yumurta sayısı bu kadardı. Eldeki malzemelerle en iyi helvayı yapmaktı amaç.

Allah tarafından elime nikon 105mm 2,8vr geçti. Nikon 105mm jilet kadar keskin bir lens. (D7000'de bile) Lens beni büyüledi. Portre, omuz kadrajında nikon 105mm VR'yi kullandım. Tripod üzerinde prime bir lens kullanmak zulüm. Bir ileri bir geri... Genel çekimleri de 17-55mm ile hallettim. Boydan çekimlerde 120cm softboxu modelin sağına koydum. (İçinde çift yn-568)Karşı tarafında 110cmlik reflektÖr vardı. Ayrıca fonu bir flaş aydınlattı. Saç için arka sol üstten bir flaş vardı. Yalnız boydan fotoğraflar pek içime sinmedi. Bu ekipmanlarla daha iyi bir setup nasıl kurulur acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.