İçeriğe git

Tak-Gez Lens seçimi

Erk@n

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Tak-gez lenslerini araştırıyorum. Malum gezmeyi ve an'ı yakalamayı sevdiğim için tak-gez lensi araştırmaya karar verdim(araştırdıktan sonra da almaya karar vereceğim :) )

Aklımda 2 tane lens var. Kullananların,bilgisi olanların yardımlarına ihtiyaçım var. (Başka tavsiyelerde dikkate alınır,aklımı çelebilene de saygı duyulur :) )

1-Sigma 18-300mm f3.5-6.3 DC MACRO OS HSM

2-Tamron 16-300mm f3.5-6.3 Di II VC PZD MACRO

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel kaide aralık ne kadar büyükse kalite o kadar düşüktür.300/18= 16,6 Ben olsam sizin saydığınız lenslere para vermektense Nikon 18-105mm VRyi takar hem gezer hem de temiz fotoğraflar çekerdim. 105/18=5,8. 16,6 ile 5,8 arasında yaklaşık 3 kat fark var. 3 Kat kalite farkı demek. Kaliteli bir fotoğraf için Nikon 70-300mm VR'nin bile 300mm'sine pek yaklaşılmaması gerekirken 18/300mm'nin 300mm'sinden hayır göreceğinizi mi sanıyorsunuz? Seçim sizin....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• bende 18 105 i tavsiye ederdim..
    18 200 ü kullandım genel anlamda memnundum fakat 200mm de ciddi anlamda softlaşıyordu
    bahsettiğiniz lensler ile kalite almanız mümkün değil
    +
  • 2. elleri de yok
    18 105 oldukça makul bir lens ben onu tercih ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-300, 16-300 x-300 gibi çok geniş açılardan çok dar açılara giden lenslerin kalitesiyle alakalı yorum yapılmış zaten, benim eklemek istediğim şey; 18-105 yerine, sigma 24-105 f4 art tercih etmeniz hem sabit diyafram hemde kalite konusunda sizi sıkıntıda bırakmayacaktır. Belki tam kare gövdeye sahip olmadığınız için geniş açı bakımından çok rahat olmayabilir lakin bunun dışında şiddetle tavsiye edeceğim bir lenstir. araçtırıp sonuçları görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bir de Nikon un 18-140 lensi var . Yeni çıktı sanırım. Aramızda 18-105 ile bu lensi kıyaslayacak birileri var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de sadece 18-105 var 7100 ile aldım amatör olduğumdan pek fazla eleştiri getiremiyorum ama sonuçları gayet memnun ediyor beni tavsiye ederim fiyatıda makul :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 17-50 ya da sigma 17-50 daha olmadı nikon 24-85 tavsiye ederim. tak-gez lens diyorsanız bunlar işinizi görür. üstelik 2.8 maksimum diyaframıyla oldukça kalteli lensler. Ayrıca emin olun 18-200 ya da 18-300'de maksimum odağı nadiren kullanacaksınız zaten. üstelik maksimum odakları bu lenslerin imaj kalitelerinin en düşük olduğu noktalar. onun yerine açık diyaframlı keskin bir lens daha çok iş görür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel kaide aralık ne kadar büyükse kalite o kadar düşüktür.300/18= 16,6 Ben olsam sizin saydığınız lenslere para vermektense Nikon 18-105mm VRyi takar hem gezer hem de temiz fotoğraflar çekerdim. 105/18=5,8. 16,6 ile 5,8 arasında yaklaşık 3 kat fark var. 3 Kat kalite farkı demek. Kaliteli bir fotoğraf için Nikon 70-300mm VR'nin bile 300mm'sine pek yaklaşılmaması gerekirken 18/300mm'nin 300mm'sinden hayır göreceğinizi mi sanıyorsunuz? Seçim sizin....

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Kulağıma küpe yaptım ;)

• bende 18 105 i tavsiye ederdim..
    18 200 ü kullandım genel anlamda memnundum fakat 200mm de ciddi anlamda softlaşıyordu
    bahsettiğiniz lensler ile kalite almanız mümkün değil
    +
  • 2. elleri de yok
    18 105 oldukça makul bir lens ben onu tercih ederim..

Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

18-300, 16-300 x-300 gibi çok geniş açılardan çok dar açılara giden lenslerin kalitesiyle alakalı yorum yapılmış zaten, benim eklemek istediğim şey; 18-105 yerine, sigma 24-105 f4 art tercih etmeniz hem sabit diyafram hemde kalite konusunda sizi sıkıntıda bırakmayacaktır. Belki tam kare gövdeye sahip olmadığınız için geniş açı bakımından çok rahat olmayabilir lakin bunun dışında şiddetle tavsiye edeceğim bir lenstir. araçtırıp sonuçları görebilirsiniz.

Teşekkür ederim yorum için. Sigma 24-105 hiç duymamıştım,yorumunuzdan sonra biraz araştırdım göz attım,gerçekten oldukça keskin fotoğraflar çeken bir lensmiş. Bunuda bir yere yazdım ;)

Arkadaşlar bir de Nikon un 18-140 lensi var . Yeni çıktı sanırım. Aramızda 18-105 ile bu lensi kıyaslayacak birileri var mı ?

Bende 18-140 tavsiyesi kesin gelir diye bekledim. Bende sorunuzun cevabını merakla beklemekteyim.

Bende de sadece 18-105 var 7100 ile aldım amatör olduğumdan pek fazla eleştiri getiremiyorum ama sonuçları gayet memnun ediyor beni tavsiye ederim fiyatıda makul :)

Bazı durumlarda,yorumdan çok sonuça bakmak lazım. Sonuç= Memnunluksa sıkıntı yoktur ;)

Tamron 17-50 ya da sigma 17-50 daha olmadı nikon 24-85 tavsiye ederim. tak-gez lens diyorsanız bunlar işinizi görür. üstelik 2.8 maksimum diyaframıyla oldukça kalteli lensler. Ayrıca emin olun 18-200 ya da 18-300'de maksimum odağı nadiren kullanacaksınız zaten. üstelik maksimum odakları bu lenslerin imaj kalitelerinin en düşük olduğu noktalar. onun yerine açık diyaframlı keskin bir lens daha çok iş görür.

Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Herbir lensi ayrı ayrı incelemeye aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens konusunda benimde kafam bi hayli karışık aslında ama sizin yorumlarınız sayesinde azda olsa fikir sahibi olmaya başladım. Bu konuda teşekkür ediyorum öncelikle sizlere.

Elimde mevcut makine ile kit olarak aldığım 18x55 var. Sizce 55x200 gibi ayrıca bi lens mi tercih etmeliyim. Yoksa arkadaşında konuda dediği gibi 18x140 veya 18x200 gibi tek bi lens ile mi devam etmeliyim ? Bu ayrımı tam yapamadım açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens konusunda benimde kafam bi hayli karışık aslında ama sizin yorumlarınız sayesinde azda olsa fikir sahibi olmaya başladım. Bu konuda teşekkür ediyorum öncelikle sizlere.

Elimde mevcut makine ile kit olarak aldığım 18x55 var. Sizce 55x200 gibi ayrıca bi lens mi tercih etmeliyim. Yoksa arkadaşında konuda dediği gibi 18x140 veya 18x200 gibi tek bi lens ile mi devam etmeliyim ? Bu ayrımı tam yapamadım açıkçası.

18/105 bir amatör olarak beni tatmin ediyor gerek kompozisyon gerekse yakınlaştırma babında. Ancak kendini geliştirmek için prime lens kullanmak gerektiğini okudum zoom lensler biraz tembellik yapıyor insanda prime ile konuya siz yakınlaşıp uzaklaştıkça daha farklı açılar keşfedeceğinize eminim. Bu yüzden bende makinem 1.5 çarpanlı olduğu için 35 mm 1.8 almayı düşünüyorum.

Belki şu link size de yardımcı olur.

http://www.turknikon.com/zoom-lens-mi-prime-lens-mi-22476

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18/105 bir amatör olarak beni tatmin ediyor gerek kompozisyon gerekse yakınlaştırma babında. Ancak kendini geliştirmek için prime lens kullanmak gerektiğini okudum zoom lensler biraz tembellik yapıyor insanda prime ile konuya siz yakınlaşıp uzaklaştıkça daha farklı açılar keşfedeceğinize eminim. Bu yüzden bende makinem 1.5 çarpanlı olduğu için 35 mm 1.8 almayı düşünüyorum.

Belki şu link size de yardımcı olur.

http://www.turknikon...e-lens-mi-22476

Saygılar.

Benim bu konuda size küçük bir tavsiyem,prime lens için samyang 35mm 1.4 müthiş bir keskinlik sunuyor. Samyang markasının lensleri çok keskin. (Bende 85mm 1.4 var, 85mm için; benim görüşüm nikonla yarışır ;) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bu konuda size küçük bir tavsiyem,prime lens için samyang 35mm 1.4 müthiş bir keskinlik sunuyor. Samyang markasının lensleri çok keskin. (Bende 85mm 1.4 var, 85mm için; benim görüşüm nikonla yarışır ;) )

Hocam şöyle bir göz gezdirdim lense manuel olduğunu söylüyor ben çok az manuel netleme kullanıyorum zorunlu kaldığım durumlarda ve fiyatı bin liranın üzerinde bir öğrenci için çok para maalesef ki :/ Daha 750 lirayı anca toplayacağım gelecek aya :) Daha ilerleyen zamanlarda birçok arkadaşımın da tavsiye ettiği sigma 35 mm 1.4 art var hedefimde ama şu an çok uzağım :) Tavsiye için teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam şöyle bir göz gezdirdim lense manuel olduğunu söylüyor ben çok az manuel netleme kullanıyorum zorunlu kaldığım durumlarda ve fiyatı bin liranın üzerinde bir öğrenci için çok para maalesef ki :/ Daha 750 lirayı anca toplayacağım gelecek aya :) Daha ilerleyen zamanlarda birçok arkadaşımın da tavsiye ettiği sigma 35 mm 1.4 art var hedefimde ama şu an çok uzağım :) Tavsiye için teşekkür ederim :)

Elinizdeki makine tam kare değil. Sigma 35mm art için o kadar fazladan para vermeye gerek yok. Art serisinde en önemli avantajı köşe performansının iyileştirilmesi. Onun yerine çok daha uygun fiyata sigma 50mm 1.4 ya da nikon 50 1.4 ya da nikon 85mm 1.8g düşünmenizi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samyang lensler manuel. Üstelik ilk versiyonları diyafram bilgisini de gövdeye iletmiyor. Yani tamamen manuel kullanıyorsunuz. Manuel odaklama kimi zaman zevkli olsa da çoğu zaman sinir bozucu. Konunuz hareketliyse zaten odağı tutturma oldukça zor. Evet güzel keskin lensler ama kullanım alanı sınırlı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Ben biraz yorum getirebilirim.18-105 i çok kullanma fırsatım olmadı deneme amaçlı kullandım ancak 18-140 lense sahibim gerçekten harika bir lens.iki lensi kıyaslayarak aldım ve sonuçlar gerçekten tatmin edici.isterseniz sonuçlara instagram ya da flickr hesabımdan kontrol edebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.