İçeriğe git

d3200 için Nikon 50mm. 1.8d

Abdullah Yılmaz

Recommended Posts

Otomatik odaklama yapamazsınız , elle netleme yaparak kullanabilirsiniz , otomatik netleme için G olan versiyonu seçmeniz gerekecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikkor 35mm f/1.8 G DX almanı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer elinizde makine ile verilen her hangi bir objektif varsa bir süre onu kullanın.

Bu arada biraz araştırma yaparak teknik bilginizi arttırmaya zaman ayırabilirsiniz.

Bunun sonucunda da elinizdeki objektifin yeterli olup olmadığı değilse neye ihtiyacınız olduğu konusunda (bizim önerilerimizden çok daha doğru) bir karara varabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 mm ters bağlama veya uzatma tüpü kullanırsanız makroda iş görebilir. Bunun haricinde 18-105mm ile çekemediğinizi bu lensle çekeceğinizi ummayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm de 35mm de makro lensi değildir. Makro için 1:1 büyültme gerekli.

50mm göz açısında olduğu için FX makinelerde bakış açısıyla çekmilebildiği için sevilir. Sokak fotoğrafçılığında çok kullanılır. Ama DX de 75mm ye denk gelir. Bu nedenle Nikon DX makinler için 35mm f/1.8G DX'i çıkarttı. O lensi almanızı bu yüzden tavsiye ettim. Amacınız makro ise bunun için o lensler uygun kalmayacaktır. Sokakta kelebek gibi canlıları çekecek iseniz çok yaşlamayacağınız için Tokina 100mm f/2.8 Makro AT-X Pro D gibi bir lens bulmanız lazım. Eğer kapalı alanda çalışacaksanız Nikon AF-S DX MICRO NIKKOR 40mm f/2.8 G gibi bir lens kullanabilirsiniz. Yeni başladıysanız elinizdeki lens ile kendinizi geliştirmeye çalışın acele etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 mm ters bağlama veya uzatma tüpü kullanırsanız makroda iş görebilir. Bunun haricinde 18-105mm ile çekemediğinizi bu lensle çekeceğinizi ummayın.

D3200 gibi bir gövde de AF-D lens alınmaz. AF-s alınır.

AF-s lerde de diyafram bileziği yok. O yüzden ters/düz, uzatma tüpü vs gibi yöntemlere de uygun değil.

AF-D almalı, onuda aldımı kamerada kullanamıyacak (manuel olacak) o yüzden parada vermenin amacı yok.

Uzun lafın kısası sizin gövdenizde 35mm de alınabilir, 50mm de alınabilir.

G serisi 50mm F1.8 alırsanız güzel portre fotoğraflar çekip arkadaşlarınıza facebuk profil fotoğrafları çekebilrisiniz.

Eğlenceli kareler çıkar. 35mm daha bir geniş açı olduğundan pek insan çekmeye uygun değil.

Amacınız yakın çekim makro ise hiç bulaşmayın. Daha henüz lenslerin adlarını bile tam bilmiyorsunuz. Makro çok basit bir kategori değil. Biraz daha olaya odaklanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm göz açısında olduğu için FX makinelerde bakış açısıyla çekmilebildiği için sevilir. Sokak fotoğrafçılığında çok kullanılır. Ama DX de 75mm ye denk gelir. Bu nedenle Nikon DX makinler için 35mm f/1.8G DX'i çıkarttı. O lensi almanızı bu yüzden tavsiye ettim. Amacınız makro ise bunun için o lensler uygun kalmayacaktır. Sokakta kelebek gibi canlıları çekecek iseniz çok yaşlamayacağınız için Tokina 100mm f/2.8 Makro AT-X Pro D gibi bir lens bulmanız lazım. Eğer kapalı alanda çalışacaksanız Nikon AF-S DX MICRO NIKKOR 40mm f/2.8 G gibi bir lens kullanabilirsiniz. Yeni başladıysanız elinizdeki lens ile kendinizi geliştirmeye çalışın acele etmeyin.

Bildiğim kadarıyla tokina 100mm 'de af motoru yok. Arkadaşın gövde için uygun olmayabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarıyla tokina 100mm 'de af motoru yok. Arkadaşın gÖvde için uygun olmayabilir

http://fotografium.com/urun/tokina-100mm-f-2-8-makro-at-x-pro-d-macro-lens-tokina-100mm-f-2-8-makro-at-x-pro-d-macro-lens

Ek Özelliklerde otomatik netleme evet diyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://fotografium.c...ro-d-macro-lens

Ek Özelliklerde otomatik netleme evet diyor.

Tokina 100mm de AF motoru yok. GÖvde de AF motoru varsa AF çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fotografium sağolsun gerçekten güvenilir alışveriş sitelerinden biri ama inanın teknik konularda çoğumuz teknik destek elemanlarına abiyane tabirle beş çekeriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir şey diyemem lensi hiç kullanmadımda hiç görmedim de. Klas Foto'da "Tokina'nın Tek Dokunuş Netleme Mekanizması, Netleme Limit Düğmesi ve parasoleyi bulunmaktadır." yazıyor.

Tokina_ATXAF100PRON_100mm_f_2_8_AT_X_M100_393446.jpg

Yazıya, fotoya bakınca bana otomatik netleme varmış gibi geldi. Video da Focus halkasını kaldırınca AF yapıyormuş gibi görünüyor. Kullanan arkadaşlar var ise onların cevap vermesi daha sağlıklı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kenrockwe...a/100mm-f28.htm

The only incompatibility is that it will not autofocus with the cheapest D40, D40x, D60,D3000, D3100 or D5000, but if you focus manually, everything else works great.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Merhaba d3200 için önerdiğiniz bulanık arka plan ve keskin portreler için lens Nikkor 35mm f/1.8 G DX sanirim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba d3200 için önerdiğiniz bulanık arka plan ve keskin portreler için lens Nikkor 35mm f/1.8 G DX sanirim ?

35mm geniş açıdır, portre çekimlerinde kullanamazsınız. Arka alanın flu olmasını da Net alan derinliği diye araştırırsanız daha teknik açıklamalara ulaşabilirsiniz. Ama kısaca alan derinliği sizin model ile aranızdaki mesafe ile modelin arka plan arasındaki mesafe ile alakalıdır.

Ondan okumaya devam, öğrenmeye devam... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lens almayı düşünüyorum 50mm 1.8d nasıl olur makineme uygunmudur?

Abi ben d3100 ile epey kullandım lezzetli bir lens otomatik netleme yapmıyor dolayısıyla bir süre sonra manüel fokusta ustalaşıyorsunuz , ha lazım mı öyle bir ustalık bilemem ama oto fokus yapmıyor diye vay efendim alma o lensi demek doğru olmaz gibi geliyor alın tecrube edin derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir şey diyemem lensi hiç kullanmadımda hiç görmedim de. Klas Foto'da "Tokina'nın Tek Dokunuş Netleme Mekanizması, Netleme Limit Düğmesi ve parasoleyi bulunmaktadır." yazıyor.

a>

Yazıya, fotoya bakınca bana otomatik netleme varmış gibi geldi. Video da Focus halkasını kaldırınca AF yapıyormuş gibi görünüyor. Kullanan arkadaşlar var ise onların cevap vermesi daha sağlıklı olacaktır.

Uzun bir aradan sonra yeniden Merhaba,

Bu lensi ben kullanıyorum.

Söylediğiniz gibi D610 AF yapıyorum D3100 MF çalışıyor.

Konu Makro ise zaten her iki gövde de manuel 1:1 konumuna getirip çekiyorum. 1:1 büyütmede F5,6 olarak çalışır zaten ben 1:1 de minimum F10 kullanıyorum.

Portre kişiye göre değişir ama ben bu lensin portresini seviyorum.

Son olarak bu lens ile manzara denemeleri bile yaptım,:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.