İçeriğe git

Nikon D7200

Ümit Alper TÜMEN

Recommended Posts

• Forum Editörü

Dpreview sitesinde yer alan Nikon D7200 ile ilgili yazıdan çok kısa bazı bilgiler paylaşayım dedim. Almayı düşünenler varsa belki bir faydamız dokunur. Yazı linki http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d7200

Bana göre Nikon firması; D7000'den sonra gelecek olan modelin, üstelik de D300s'in yerine geçmesi beklenen (D7100'ün duyurusundan sonra D7100'ün en üst seviye DX kamera olduğu belirtilmişti) bir kameranın çok çok daha iyi özelliklerde olması beklenirken, Nikon D7100 modelini duyurdu. Bir süre sonra anlaşıldı ki; Başta yetersiz tampon belleği ile kuş ve vahşi doğa fotoğrafçılarını tatmin etmeyecek bir kameraydı. Şimdi D7200 ile biraz toparlamış gibi görünüyor.

D7100'de geliştirilen özellikler;

İyileştirilmiş tampon bellek, düşük ışık koşullarında netleme performansında artış, 60p video kaydı, % 15 arttırılmış (160 kare daha fazla çekim) pil ömrü ve Wifi-NFC olarak sıralayabiliriz.

Nikon D7100; 6 tane 14-bit kayıpsız sıkıştırılmış RAW ve 50 JPEG çekebiliyorken, D7200 18 tane 14 bit kayıpsız-sıkıştırılmış RAW ve 27 tane 12 bit sıkıştırılmış RAW ve 100 tane JPEG çekebilmektedir. Saniyedeki çekim sayısı, tam çözünürlükte 6 ve 1.3x kesme modunda 7 olarak D7100 ile aynıdır.

D7200 Video kaydı olarak 1.3x kesme modunda 60p kayıt yapabilmektedir. Yeni eklenen Flat picture control ile geniş bir dinamik alanda çekim yapılarak detay kayıpları en aza indirilmiştir. Ayrıca Nikon D7200'de kullanılan Wifi özelliği ile çekilen görüntülerin SNAPBRIDGE adında bir yazılımla aktarılması ve kameranın uzaktan kontrol edilmesine de imkan tanınmıştır.

Düşük ışık koşullarındaki netleme performansı ise; Toplam 51 netleme noktalarının hepsi de -3EV değerinde çalışabiliyorlar ve bu ise D7200'ü sınıfının, düşük ışık koşullarında en iyi netleme sistemine sahip kamerası yapıyor.

Sensör'ü D7100'den pixel sayısı olarak 100.000 pixel daha fazladır. (D7100 24,1 MP, D7200 24,2 MP) D7100'de kullanılan Toshiba sensörden kaynaklı BANDING sorunu D7200'de ortadan kaldırılmıştır.

Site, D7200 ile ilgili olarak şöyle bir not yazmış. Nikon D7200, D400 beklentilerini ortadan kaldırmış ve D300s'in neredeyse yerini almıştır. Bu noktada yorumu sizlere bırakıyorum ve bende diyorum ki; Elinde mevcut D7100'ü olan kullanıcıların D7200 almalarına çok gerek yok. Ancak kuş ve vahşi yaşam fotoğrafı çeken kullanıcılar için bence bir gereklilik. Şunu da belirtmeden geçmemek lazım. Canon 7D MII özelliklerine sahip bir Nikon kamera üretilmedikçe, Kuş ve vahşi yaşam fotoğrafçılarının tercihi Canon olacaktır.

- Ümit Alper TÜMEN tarafından düzenlendi
de, da gibi ekler kesme işareti kullanıldığında ortaya çıkan garip karakterler düzeltildi. Yeniden oluşmazlarsa :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

WI-FI dahi gererksiz bence...

Bu devirde WiFi büyük avantaj. Kamerayı sabitleyip uzaktan liveview ile kontrol edebilmek, kumanda derdi olmaması, WiFi ile anında veri transferi vs... Bunlar büyük kolaylık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Herkese merhaba, uzun süredir bu makineyi araştırıyorum. Banding sorununu yeni gördüm ve ufak bir araştırma yaptım. Çok fazla detay var. Kısaca özetleyebilecek birisi var mı?

Ayrıca şu an yurt dışındayım. Cihaz Türkiye'deki fiyatlardan ucuza denk geliyor. Buradan alacağım. Yanında B&W ND Filtre, üÇayak, Kablolu ya da kablosuz kumanda alacağım epey hesaplı oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkese merhaba, uzun süredir bu makineyi araştırıyorum. Banding sorununu yeni gördüm ve ufak bir araştırma yaptım. Çok fazla detay var. Kısaca özetleyebilecek birisi var mı?

Ayrıca şu an yurt dışındayım. Cihaz Türkiye'deki fiyatlardan ucuza denk geliyor. Buradan alacağım. Yanında B&W ND Filtre, üÇayak, Kablolu ya da kablosuz kumanda alacağım epey hesaplı oluyor.

Banding sorunu D7100' de var. Çok da büyütülecek bir sorun değil bence. D7200' de bu sorun yok. Sorunuz buysa?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok teşekkürler Banding cevabı iÇin...

18-105mm Kit Lens ile birlikte alacağım. Kenko yahut muadil bir markanın Extension Tube'lerinden alıp makro mesafemi düşürmeyi düşünüyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Ayrıca ilerleyen zamanlarda sabit lens, ultra geniş ve makro lens düşünüyorum. Tabi maddi durumumla da doğru orantılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu devirde WiFi büyük avantaj. Kamerayı sabitleyip uzaktan liveview ile kontrol edebilmek, kumanda derdi olmaması, WiFi ile anında veri transferi vs... Bunlar büyük kolaylık.

Bir iki şey eklemek isterim, 7200 deki wifinin artık olmazsa olmazlar arasında olduğunu düşünüyorum.

Wifiyi sadece dosya aktarmak olarak görmeyin. iPhone ve android uygulamaları var. 7200 deki çalışma performansını bilmiyorum ama Asıl söylemek istediğim ise 7100e wmu-1a nikon aparatla wifi özelliği ekleyebiliyorsunuz. Fakat çok istikrarsız çalışan bir ürün. Özellikle iPhone ile güncellemelere rağmen iyi çalışmıyor. Gecikmeler, kopmalar vs vs. Hatta bu sebeple atıl bir Samsung s4 miniyi bu iş için çantamda taşıyorum. Androidde daha stabil ve sorunsuz. Canlı gösterimde yine gecikmeler olabiliyor. Nikon bu ürüne Nasıl onay vermişte üretip satmaya kalkışmış bilemiyorum.

Ben aldığımda 100 dolar civarındaydı şimdi 50 dolara bulabiliyorsunuz sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7200 ve yanına 35mm Nikkor f1.8 sabit lens, ileride param olursa bir de Samyang 8mm ya da Nikkor 10.5mm Fish-eye alıp yoluma devam edeceğim.

Viltrox isimli bir markanın Wireless Timer Shutter modelinden 37 dolara eBay üzerinde buldum, onu alacağım.

B&W 1000x ND Filtre ve Hoya Circular Polarize Filtre almayı düşünüyorum.

Orta yollu bir tripod tavsiyesi alabilir miyim?

150-350 lira arasında rüzgarlı bir havada uzun pozlamaya müsaade edebilecek ağırlıkta ve kaliteli malzemede olması beni mutlu eder, eğer varsa bu fiyat aralığında. Çünkü 1500 liralara kadar Çıkıyor tripodlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir iki şey eklemek isterim, 7200 deki wifinin artık olmazsa olmazlar arasında olduğunu düşünüyorum.

Wifiyi sadece dosya aktarmak olarak görmeyin. iPhone ve android uygulamaları var. 7200 deki çalışma performansını bilmiyorum ama Asıl söylemek istediğim ise 7100e wmu-1a nikon aparatla wifi özelliği ekleyebiliyorsunuz. Fakat çok istikrarsız çalışan bir ürün. özellikle iPhone ile güncellemelere rağmen iyi çalışmıyor. Gecikmeler, kopmalar vs vs. Hatta bu sebeple atıl bir Samsung s4 miniyi bu iş için çantamda taşıyorum. Androidde daha stabil ve sorunsuz. Canlı gösterimde yine gecikmeler olabiliyor. Nikon bu ürüne Nasıl onay vermişte üretip satmaya kalkışmış bilemiyorum.

Ben aldığımda 100 dolar civarındaydı şimdi 50 dolara bulabiliyorsunuz sanırım.

WiFi üzerinden liveview de gecikme yaşanır. Akıcı bir sunum izleme beklentisi biraz fazla bir beklenti olur.

iPhone-Android sorunlarını bilmem ama Canon da Nikon da teknolojiden bi haber oldukları için WiFi gibi 20 yıldır piyasada olan bir teknolojiye bile fransızlar.

Canon da da WiFi li cihazlar öyle kusursuz çalışmıyor.

Ancak işlerini yapıyorlar ama kesinlikle kusursuz değiller.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhaba Nikon D7200 kullanıcısı olarak ekipmanıma (18-105 / 55-300 / 50mm 1.4G) dahil etmek istediğim ultra geniş açılı lens önerisinde bulunur musunuz? İnternette araştırdığım kadarıyla 2 lens ön plana çıkıyor. Tokina 11-20 ve Nikon 10-24 fiyat bakımından tokina ön plana çıksa da kalite bakımından kararsızım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Merhabalar bende d3200 kullanıyorum. Japonya ya gidecek bir arkdaşım var. Oradan 7200 aldırmayı düşünoyrum. Kafamda bir kaç sorun var

Ordadan aldırdığımda fiyat olarak avanjlı duruma geçer miyim ? 

geçmez isem oradan objektif yada batarya gibi şeyler alsam gene fiyat olarak avantajlı olmam. 

Kısacası Japonyadan ne aldırmalıyım ne aldırmamalıyım ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
22 dakika önce, ufuk tay yazdı:

Merhabalar bende d3200 kullanıyorum. Japonya ya gidecek bir arkdaşım var. Oradan 7200 aldırmayı düşünoyrum. Kafamda bir kaç sorun var

Ordadan aldırdığımda fiyat olarak avanjlı duruma geçer miyim ? 

geçmez isem oradan objektif yada batarya gibi şeyler alsam gene fiyat olarak avantajlı olmam. 

Kısacası Japonyadan ne aldırmalıyım ne aldırmamalıyım ? 

Nikon' un kalbinde, şehre göre değişmekle birlikte elbette Türkiyeden ucuza alırsınız ama tahmin ediyorm ki, Japonya fiyatları amerika fiyatlarına yakındır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Ben de 2 ay önce D7200+Sigma 17-50mm f2.8 lens aldım. Makineye kolay alıştım ancak lense henüz alışamadım.

Fotoğraflarımın %20'si istediğim sonucu vermiyor. Mesela 2 arkadaşımı çekerken aralarındaki boşluktan gidip arkadaki taşa odaklanıyor:))

Başarılı olan %80'lik kısım da çok iyi diyebilirim. Bir de çok önce aldığım Tamron 70-300 (ff uyumlu) lensim var. Gündüz harika portreler çekiyorum.

Vc sistemi mükemmel. Görüntüyü adeta donduruyor. Sigmayı satıp aynı aralıkta Tamron mu alsam diyorum.

Çok zarar edeceğim için vazgeçiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
On 05.01.2016 at 17:57, Vefa Ayvaoğlu yazdı:

D7200 ve yanına 35mm Nikkor f1.8 sabit lens, ileride param olursa bir de Samyang 8mm ya da Nikkor 10.5mm Fish-eye alıp yoluma devam edeceğim.

Viltrox isimli bir markanın Wireless Timer Shutter modelinden 37 dolara eBay üzerinde buldum, onu alacağım.

B&W 1000x ND Filtre ve Hoya Circular Polarize Filtre almayı düşünüyorum.

Orta yollu bir tripod tavsiyesi alabilir miyim?

150-350 lira arasında rüzgarlı bir havada uzun pozlamaya müsaade edebilecek ağırlıkta ve kaliteli malzemede olması beni mutlu eder, eğer varsa bu fiyat aralığında. Çünkü 1500 liralara kadar Çıkıyor tripodlar.

Merhaba Vefa bey,ben de samyang 8mm 3.5'i araştırıyorum.Eğer aldıysanız deneyimlerinizi paylaşır mısınız ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 6 Haziran 2015 at 10:26, Gökhan YAZICI yazdı:

Şu kameralara eklenen NFC özelliğinin ne işe yaradığını? Neden konduğunu anlayan varmı?

Konu D7200 başlığı altında güme gidecek ama hayatımıza henüz tam girmemiş olan NFC neden var sorusu önemli ve buradan bir giriş yapabiliriz. 

NFC (temassız yakın alan iletişim) standartı demek oluyor. Bu konuda iletişim ve elektronik devlerinin ve hükümetlerin dahil olduğu yeni bir iletişim protokolü, standartı diyebiliriz. Telefonlarımızın bar kod okumakarı ya da Kredi kartını sadece göstererek okutmak ilk karşılaştığımız örnekler.

Kamera konusuna gelince, kullandığımız kameralar gün geçtikçe gelişiyorlar. Burda yaxılımın payı gittikçe artıyor. Kamera, lens, tetikleyici, flaş, vs gibi çok parametreyle yapılan fotoğraf işinde uyum problemleri ve güncellemeler için ve belki de daha önemlisi teknik servis işlerinde büyük kolaylıklar sağlayabilecek bir iletişim sistemi. Kaldı ki bireysel olarak donanımın kişiselleştirilmesi, veri aktarımının farklılaşması gibi konularda yeni ufuklar açacağı bekleniyor.

Sanırım başta Sony olmak üzere kamera üreticileri bu protokole dahil oldular ve üstlendikleri sorumlulukları yerine getiriyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Selam arkadaşlar. Forum sitesine yeni üye oldum. Konuyu yanlış yere açtıysam çok özür dilerim. 

Daha önceden dslr cihazım hiç olmadı. Yeni bir tane edinmeyi düşünüyorum. Makineyi kullanma alanım evde aile fotoları ve tatilde kullanmak üzere almak niyetindeyim. Şu ana kadar araştırmalarım sonucu nikon d7200 ve canon eos 70d ile arasında kaldım. Açık sözlü olmak gerekirse canon kullanım kolaylığı sunduğu için seçimim biraz o yönde. Ancak 70d vizör problemi olan bir makine ve o sorunu manuel olarak ayarlardan giderilebiliyor. İki cihazın da fiyat aralıkları nerdeyse aynı. Özellikler bakımından nikon foto da canona göre çok daha iyi gibi görünüyor. Canonda ise video performansı oldukca iyi. Sizden tavsiyem bu iki cihaz aralığında seçim için bana yardım etmeniz olacaktır. Tavsiyeleriniz için çok teşşekür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onur bey merhaba, hoş geldiniz,

Sözünü ettiğiniz her iki makine de oldukça "gelişmiş" makineler. Her ikisi de çok güzel makineler. Bu  forumda yazan kişiler Nikon u tercih ettikleri için buradalar. Size boşver Nikon D7200 ü, git Canon 70D al diyecek kişi burdan pek kolay çıkmaz. Zira bu tercih, sadece kullandığımız gövdeleri muadillerinden daha iyi bulduğumuz için değil, lensleriyle, flaşlarıyla, filtreleriyle, yazılımlarıyla yani bütünüyle Nikon tercihi yapmış olan kişilerden söz ediyoruz.

Her iki gövdenin karşılaştırmasında benim tercihim D7200 olurdu. Her şeyden önce ilk digital SLR makinem bir Nikon du ve daha sonra edindiğim Canon ürünlere kumandalara alışmakta çok zorlandığım için Nikon a dönüş yaptım. İnanın, böyle bir dönüş, lensleriyle, flaşlarıyla vs çok maliyetli, çok yıpratıcı oluyor.

İkinci nedenim ise asıl amacı fotoğraf çekmek olan makinenin muadiline göre çok üstün performans sergiliyor olması olurdu. Düşük ya da zor ışıkta bize gerekli olan DSLR nin, özellikle de ISO başarımı D7200 için çok önemli tercih nedenim olurdu.

Video konusu ise su götürür. Nikon 60/fps video özelliği sunuyor ki hiç yabana atılmayacak üstünlük. Öte yandan Canon daki hareketli ekran ve devamlı AF gerçekten video çekiminde büyük kolaylık ve tabii  üstünlük.

Dokunmatik ekranla benim hiç işim olmaz. Dedim ya Nikon un kumandaları ezberimde.

Gelelim ilk DSLR tercihinizdeki bu seçenekler konusuna. Aile ve tatil fotoğrafı çekmek için kesinlikle uygun tercihler değiller.  Bu body ler daha çok, Ornito, spor muhabirliği gibi özel amaçlara yönelik makineler. O nedenle de bu kadar pahalılar. Yaklaşık aynı fiyatlara full frame (sensörü 35 mm filme eşdeğer ) makine satın almak mümkün.

Ben sizin sözünü ettiğiniz amaçlara yönelik olarak D3xxx serisi makinelere ve çok kaliteli lenslere bakardım. İlla Canon 70D muadili olsun derseniz Nikon D5300 e bakın derim. Bu makine Canon 70D ye muadil (eşit) özelliklere sahip ve çok daha ucuz!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Selam arkadaşlar bugün itibari ile araniza katildim. Coook uzun arastirmalar sonucu tercihim nikon dan yana oldu. İnşallah makine beni pisman etmez. D7200 ve sigma 17-50 f 2.8 ile bakalim neler yapabileceğiz. Forumdaki akradaslara selamlar. Keyifli cekimler. :-)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.