İçeriğe git

Tokina 80-200mm 2.8 atx pro

Recommended Posts

Merhabalar, bu lens forumda konuşulmuş yani araştırmadan yeni konu açmadım. Lens hakkında kötü birşey söylenmemiş. Lens görünüş itibari ile temiz fiyatıda 1.500 civarında (fiyatınıda değerlindirirseniz). 70-200 ler ikinc eli 3000 civarında. İyi bir alternatif görünüyor. Benim öğrenmek istediğim gündüz çekimlerinde vr olmaması bu cihazda çok çok kötü bir etkenmidir. Tamron 24-70 im var genel ve gece çekimleri için bunu kullanıyorum. Yani gündüz kullanırım çoğunlukla. vr konusunda bilgilendirirseniz çok sevinirim sevinirim. teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu lens forumda konuşulmamıştır çünkü buna sıra gelinceye kadar Nikon 80-200 AF-D var.

Performans olarak Nikon 80-200 ün ötesinde olacağını sanmıyorum. Zira Nikon gerçekten çok iyi bir lens.

VR olayı tamamı ile neyi ne zaman çekmek istediğiniz ile alakalı.

Gündüz vakti ışıklı ortamda VR ihtiyacınız falan olmaz. Makineninz D610 ise gece de olmaz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu lens forumda konuşulmamıştır çünkü buna sıra gelinceye kadar Nikon 80-200 AF-D var.

Performans olarak Nikon 80-200 ün ötesinde olacağını sanmıyorum. Zira Nikon gerçekten çok iyi bir lens.

Gündüz vakti ışıklı ortamda VR ihtiyacınız falan olmaz. Makineninz D610 ise gece de olmaz :)

Tamamı ile haklısınız . Benim dikkatsizliğim. Konuyuda düzeltemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Telede VR gereklidir , özelikle D600 gibi 24 mp makine kullanıyorsanız kesinlikle gereklidir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Telede VR gereklidir , özelikle D600 gibi 24 mp makine kullanıyorsanız kesinlikle gereklidir :)

VR ihtiyaç değildir. Ek bir güzelliktir.

Bugüne kadar hiç VR lens kullanmadım, hiç bir zaman bunun eksikliğini hissetmedim. Zira iso 100 kullanmalıyım ben gibi bir derdim hiç bir zaman olmadı.

D600 gibi güncel bir tam kare gövde kullanılıyorsa gönül rahatlığı ile iso 800-1600 aralığı kullanılır.

VR olsun, tüm lenslerde olsun. Tüm gövdelerde olsun.

Ancak bunda VR yok, ben daha çok para vereyimde VR lisini alayım diye zorlamanın anlamı yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR ihtiyaç değildir. Ek bir güzelliktir.

Bugüne kadar hiç VR lens kullanmadım, hiç bir zaman bunun eksikliğini hissetmedim. Zira iso 100 kullanmalıyım ben gibi bir derdim hiç bir zaman olmadı.

D600 gibi güncel bir tam kare gövde kullanılıyorsa gönül rahatlığı ile iso 800-1600 aralığı kullanılır.

VR olsun, tüm lenslerde olsun. Tüm gövdelerde olsun.

Ancak bunda VR yok, ben daha çok para vereyimde VR lisini alayım diye zorlamanın anlamı yok.

Tecrübe edersen ne demek istediğimi anlayacaksın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tecrübe edersen ne demek istediğimi anlayacaksın

Tecrübe ettiğim bir deneyim.

Güzel bir teknoloji, güzel bişey.

Sadece şart değil.

Mesela 70-200 VR II ile 80-200 ün imaj kalitesi birebir aynı olsa asla VR li modeli almaz ve aramazdım.

Tabi bu birazda çektiğimiz şeylerla alakalı. Ben telefoto lensleri gündüz kullanan birisiyim. Akşam elimde telefoto ile dolaşmam.

Gerçi dolaşmışlığımda var :D

https://500px.com/photo/48738228/last-calls-by-gokhan-yazici?from=user_library

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elde net bir fotoğraf çekmek için benim hesabım odak uzaklığı x 2 yani 100mm bir lens ile çekiliyorsa 1/200 enstantane gerekli. Eli çok hassas olup düşük enstantanelerde çekenler var.

VR işe yarıyor mu. Evet çok işe yarıyor. VR-OS-IS vs yukarıda bahsettiğim enstantane süresini aşağı çekiyor. Ne kadar aşağı çeker kişiye göre değişir. 1/200 enstantane yerine 1/160 hatta 1/100e kadar düşebilirsiniz. Daha fazlası tartışmaya açık.

İşe yarayıp yaramadığını kendinizde test edebilirsiniz. VR bir lensin önce VR sistemini kapatıp 1/20 enstantanede bir fotoğraf çekin. Sonrada Aynı değerlerde VR'yi açıp, aynı yeri odaklayarak fotoğraf çekin. Benim yaptığım denemelerde netlik açısından bariz fark vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka konularda D800 gibi makinelerde 36 mp ve benim kendi tecrübe ettiğim 24mp de 1/125 altında sorun yaşayanları okuduk hep beraber , böyle bir gövdede titreşim engelleme olmadan ya çok sağlam bileğiniz olmalı yada her daim üçayak taşınmalı bu işin başka çözümü yok gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka konularda D800 gibi makinelerde 36 mp ve benim kendi tecrübe ettiğim 24mp de 1/125 altında sorun yaşayanları okuduk hep beraber , böyle bir gövdede titreşim engelleme olmadan ya çok sağlam bileğiniz olmalı yada her daim üçayak taşınmalı bu işin başka çözümü yok gibi.

O bilek bende yok gibi elim biraz titrek. Sanırım vr'siz olmayacak ucuz diyede riske girmek sanırım yanlış olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

80-200 mm arasında 12 mp'lik bir gövde ile 18-36mp lik gövdeler farklı tepki verirler. Bu yüzden ezbere konuşan bazı arkadaşların daha dikkatli olmalarında fayda var.

Bu aralıkta VR bazen zaruri ihtiyaç olabiliyor. Bunu bir D600-D800 kullandığınızda anlayabilirsiniz. Bahsi geçen lens ve gövdelere sahibim: D3 + 70-200mm ile çalışırken VR kapalıdır bende. Ama D800 + 70-200mm de değil normal mod, aktif modda VR ile çalışmak zorunda kalıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

80-200 mm arasında 12 mp'lik bir gövde ile 18-36mp lik gövdeler farklı tepki verirler. Bu yüzden ezbere konuşan bazı arkadaşların daha dikkatli olmalarında fayda var.

Bu aralıkta VR bazen zaruri ihtiyaç olabiliyor. Bunu bir D600-D800 kullandığınızda anlayabilirsiniz. Bahsi geçen lens ve gövdelere sahibim: D3 + 70-200mm ile çalışırken VR kapalıdır bende. Ama D800 + 70-200mm de değil normal mod, aktif modda VR ile çalışmak zorunda kalıyorum.

Mehmet bey size bir sorum olacak:

Ben de D800 gövdemde 70-200mm f2.8 VRII lensimi kullandığımda VR açık değilken çalışamayanlardanım. Benim makine ayarlarımda odaklama butonum AF-ON tuşuna atanmış durumda, buna uzun süredir alışmış durumdayım ve çok faydasını görüyorum.

Ancak bildiğiniz gibi 70-200mm VRII lens kullanırken AF-ON aktif durumdaysa VR çalışmıyor. Yani odaklamayı AF-ON ile yaptığınızda VR mekanizması devreye girmiyor. Bunu aşmanın, hem AF-ON hem de VR kullanmanın benim bilmediğim bir yöntemi mevcut mudur?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu atama yöntemiyle hiç çalışmadım. Ben de yarım deklanşör yerine AF-ON tuşuyla çalışırım sürekli, bir sıkıntı görmedim, VR çalışması gerektiği gibi çalışıyor. Belki benim bilmediğim bir noktayı anlatmaya çalışıyorsunuz olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sene 88-89 civarlarıydı sanırım. Babam ilkokul mezuniyeti hediyesi bana bir Smena makine almıştı ve fotoğraf çekmeye başladım... Ancak o kadar sert bir deklanşörü vardı ki, çektiğim her 36'lık rulodan ancak 4-5 fotoğraf çıkıyordu. Tabii alette ne pozometre var, ne mesafe ölçümü, her şeyi lens üzerindeki güneşe buluta yaparak yapıyoruz, mesafeyi tahmin ediyoruz, bir de çekerken sert deklanşör yüzünden salladık mı tabii basılacak fotoğraf vermiyor :) Hele karanlık yerlerde baktım hiç fotoğraf çekemiyorum, bir de üstüne Tumax flaş almıştım. çok havalı görünüyordu onu da takınca üzerine :)

Sanırım bu kamera sayesinde titretmeden fotoğraf çekebilmeyi öğrendim. Peşinden aldığım Zenith 122 ve bir gazeteci abimin hediye ettiği setteki 300 mm ile çektiğim fotoğraflara inanmıyordu kimse, Zenith bu kadar net çekemez diye. Onun da fotoğrafını buldum, paylaşayım aşağıda.

VR'sız alıştırma yapmak isteyenlere Smena öneririm :)

Bu arada forumu uzun zamandır takip etmekte birlikte, henüz daha yeni üye oldum. Herkese bol ışıklı, neşeli günler dilerim.

smena-8m-russian-camera-exc-2.jpg

037_001.jpg?v=3

Bu sette üstteki parça, telenin altına takılan bir tetik mekanizmasıdır, sanki tüfekle ateş eder gibi fotoğraf çekiyorduk, çok süperdi :))

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sene 88-89 civarlarıydı sanırım. Babam ilkokul mezuniyeti hediyesi bana bir Smena makine almıştı ve fotoğraf çekmeye başladım... Ancak o kadar sert bir deklanşörü vardı ki, çektiğim her 36'lık rulodan ancak 4-5 fotoğraf çıkıyordu. Tabii alette ne pozometre var, ne mesafe ölçümü, her şeyi lens üzerindeki güneşe buluta yaparak yapıyoruz, mesafeyi tahmin ediyoruz, bir de çekerken sert deklanşör yüzünden salladık mı tabii basılacak fotoğraf vermiyor :) Hele karanlık yerlerde baktım hiç fotoğraf çekemiyorum, bir de üstüne Tumax flaş almıştım. çok havalı görünüyordu onu da takınca üzerine :)

Sanırım bu kamera sayesinde titretmeden fotoğraf çekebilmeyi öğrendim. Peşinden aldığım Zenith 122 ve bir gazeteci abimin hediye ettiği setteki 300 mm ile çektiğim fotoğraflara inanmıyordu kimse, Zenith bu kadar net çekemez diye. Onun da fotoğrafını buldum, paylaşayım aşağıda.

VR'sız alıştırma yapmak isteyenlere Smena öneririm :)

Bu arada forumu uzun zamandır takip etmekte birlikte, henüz daha yeni üye oldum. Herkese bol ışıklı, neşeli günler dilerim.

a>

a>

Bu sette üstteki parça, telenin altına takılan bir tetik mekanizmasıdır, sanki tüfekle ateş eder gibi fotoğraf çekiyorduk, çok süperdi :))

Bende de var bir Smena Symbol arada nostalji olsun diye kullanıyorum :) buda ta kendisi

1235060_10151809912247943_217762372_n.jpg?oh=f0854612b6f149646c58ac493d3c9fc8&oe=562F27D8&__gda__=1445050883_73f7928ccc4578b021a14df27873f8f5

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.