İçeriğe git

D300 makinamın sensöründe lekeler :(

Akın Demircioğlu

Recommended Posts

Malesef fotoğraftanda görüleceği gibi makinamın sensörüne av tüfeğiyle ateş etmişler gibi bir durum var :( normalde fotoğraflara yansımasa da sensörün bu durumda olduğunu bilmek bile canımı sıkıyor ayrıca odağa göre fotoğrafın tam ortasında parlak bir daire oluşuyor... Yer olarak tam mahrumiyet bölgesindeyim bunun bir çözümü var mı değerli dostlar.

Fotoğrafların makinadan çıktığı halleri..

kklBn9.jpg

a5632g.jpg

Aşağıdaki fotoğraflarda Otomatik Tonlama uygulanmış halleri.

0qQnkY.jpg

5dB7k5.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Öncelikle makinenin menüsüne girip "mirror up" ayna kaldır bÖlümünden aynayı kaldırarak fısfıs tarzı el pompasıyla tozları düşürmeye çalışın. Bu işlemi ıslak zemin olan banyo gibi bir yerde yapın ve sensÖr kısmı aşağı baksın. Kesinlikle ağzınızla üflemeyin daha beter olur. SensÖre hiç bir cisimle dokunmayın. Sonra makinenin menüsünden bir kaç defa sensÖr temizliği yaptırın. Lekeler hala duruyorsa bir serviste temizlik yaptırmanız gerekecek. çok büyütülecek bir sorun değil. Her makinenin başına gelebilecek bir durum. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tarık bey, Merhaba;

Memleket kısmında Adana yazıyor. Adana'da olduğunuzu kabul edersem. Benim Adana'da Çukurova Üniversitesi GÜzel sanatlar fakÜltesinde fotoğraf dersi veren bir arkadaşım var. Kendisi 50 TL Ücret karşılığında sensör temizliği yapıyor. Telefon numarasını veriyorum. Bana 2 gÜn sonra mÜsait olacağım dedi. Size uyarsa görÜşÜrsÜnÜz.

Burak DURHASAN 0 506 301 14 15

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

İyi günler arkadaşlar nikon d300 body var elimde ve lens alacağım 28-85 nikon lensi nasıl olur nasıl sonuçlar alırım bana yardımcı olabilir misiniz ona göre body uygun lensler varsa tavsiye ederseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İyi günler arkadaşlar nikon d300 body var elimde ve lens alacağım 28-85 nikon lensi nasıl olur nasıl sonuçlar alırım bana yardımcı olabilir misiniz ona göre body uygun lensler varsa tavsiye ederseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

24-85 Lens, 1.5 optik çarpanlı D300 gövdede 36-128 mm' ye karşılık gelir. 36 mm sizi kapalı alanlarda açısından dolayı zor durumda bırakabilir. Nikon AFS 18-140 mm lensi tavsiye ederim. Ya da klasik 18-105 mm de olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24-85 Lens, 1.5 optik çarpanlı D300 gövdede 36-128 mm' ye karşılık gelir. 36 mm sizi kapalı alanlarda açısından dolayı zor durumda bırakabilir. Nikon AFS 18-140 mm lensi tavsiye ederim. Ya da klasik 18-105 mm de olur.

Ümit bey teşekkür ederim bir kaç sorum daha olacak size

Nikon 18-70

Nikon 50 mm 1.8 d

Nikon 24-85

Nikon 55-200 dx

Nikon 18-55

Lenslerinden hangisi ile iyi sonuçlar alabilir be macro modlu olan lenslerden hangisi bu makine ile iyi sonuçlar verir

Zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Selamun aleyküm herkese

Ben bu sene fotoğrafçıda işe başladım paramla kendime nikon d300 aldım , Fakat aklıma şöyle bi soru işareti takıldı makinemin shutterı 300.000 de ,

Ama perdesi değişmiş bir makine biliyosunuz böyle makineler ilk perdeyle 250 gibi sayıları rahat görüyor , yeni perde 100.000 de felan sizce iyi bir tercihmi yapmışım ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamun aleyküm herkese

Ben bu sene fotoğrafçıda işe başladım paramla kendime nikon d300 aldım , Fakat aklıma şöyle bi soru işareti takıldı makinemin shutterı 300.000 de ,

Ama perdesi değişmiş bir makine biliyosunuz böyle makineler ilk perdeyle 250 gibi sayıları rahat görüyor , yeni perde 100.000 de felan sizce iyi bir tercihmi yapmışım ?

Herhalde çok ucuza almış olmalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.