İçeriğe git

10.5 mm Fish eye FF kullanımı

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar ben D750 alma yolundayım, fakat çok merak ettiğim internete bakıp bulamadığım bi konu var nikon 10.5 mm fisheye çok hoşuma giden bi lens bunu full frame olan D750 de kullanabilirmiyim ? İnternette bazı örnekler buldum örn:http://www.dpreview.com/forums/post/51919177

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensin üzerinde zaten "DX" ibaresi var. Bu demektir ki bu lens FF sensörde sadece belli bir alanı doldurur.

Yani lensi kullanabilirsiniz, çalışmaz diye bir şey yok. Ama bu lens FF sensör için üretilmemiştir, sensörün kenarlarına görüntü düşmez.

özetle, FF için bu lens uygun olmaz.

Bir de, aynı konuda iki ayrı başlık açmayın, sanırım acele davrandınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam kusura bakmayın telefonun hatası yüzünden 2 tane açmış bulundum. 2. Konuyu hemen rapor ettim yanlşkla attm kapansın diye. Hocam DX lens olduğunu biliiyorum ama attığım linke bakıcak olursanız ff le çok güzel etkiler yaratmış. Tabii eğer doğruysa zaten asıl merak ettiğimde o ffle bu kadar güzel sonuçlar almak mümkünmü? Mesela linkteki arkadaşın koyduğu fotoğrafların hiç birinin kenarlarında kararma göremedim bende d750 yanına 10.5 mm alsam lense bi modifikasyon yapmadan böyle somuçlar alabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsedilen modifikasyon güneşliğin kesilerek lensten ayrılması ise bu bir FF sensörün tamamını doldurmadığını da zaten göstermişler. Elinde bu lensi olup da bu muameleyi yapanı bi yere kadar anlayabilirim ama bu lense para verip, satın alıp sonra parasoleyini kesmek pek mantıklı değil. Yine de para sizin, aklınıza eseni yapmanıza kimse bi şey diyemez.

Eğer bütçe probleminiz varsa bu noktada manuel Rus lensleri var, Samyang'lar var, var da var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensi kesmek yerine FF lens alıp o etkiyi maskeleme ile photoshoptada yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samyang 14mm F2.8 i incelemenizi tavsiye ederim.

Fiyatı ve bulunabilirliği ile daha cezbedici olacaktır.

İlla balık gözü olsun derseniz Samyang 8mm F3.5 balık gözü de var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.