İçeriğe git

Renk ayarları

geçmiş nikon

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Tahmin edeceğiniz üzere makinem d3200. Arkadaşım ile cekimlere çıkıyoruz arada. Onda canon 650d var. Ayni karede benim makine hep yeşil tonları ağırlıklı veriyor. Arkadaş deyince fark ettim. Karsilastirdigimiz zaman onda nirmal bende bi yeşil fazlalığı var ortam yeşil olmasa bile. Bunun bi ayarı felan var mı bilemedim. Makinemi de seviyorum yeni aldım acaba yanlış mi yaptım bunu almakla. Lensim 18 105

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çekim ayarları ile alakalı olabilir.Bilgisini verirseniz daha iyi olur.

Eve gittiğimde bir iki tane ataym. Çekim ayarlarından kastınız diyafram ens. Iso mu yoksa bunların haricinde baska ayarlarida mi soruyosunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EXIF bilgileri haricinde makinenizin diğer ayarlarını da (beyaz dengesi, picture control vs gibi) yazmanız sorunuza yanıt bulunmasında faydalı olacaktır. Fazla bilgi göz çıkarmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu fotoğrafın değerleri:

18 mm f 3.5

poz 30 sn.

iso 800

beyaz dengesi oto

picture control standart

etkin d lighting açık kumlanma azaltma açık renkli alan adobe

post-6534-0-16898500-1436475315_thumb.jp

burda ise:

105 mm f 20 pozlama 1/400 sn. iso 100

beyaz oto, pict. control standart, etkin d lighting açık kumlanma azaltma açık renkli alan sRGB ( Bu renkli alan nedir onuda tam bilmiyorum doğrusu)

post-6534-0-07638200-1436475343_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben fotoğraflarda aşırı bir renk sapması görmedim. Sorun bilgisayarınızın ekranının renk kalibrasyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bu aşamada ekranınızın ve makinenizin kullandığı renk alanını birbirinin aynı olmasını sağlayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 5 ay sonra...

Geçen farklı bir forumda yazmışdım.

Tam aksine Nikon bana gördüğümü sunuyordu. Canon ise hayal ettiğimi veriyor.

Nikon renk olarak daha gerçekçi Canon biraz daha janjanlı gibi duruyor benim gözümde.

Birde daima LCD den görmek ile monitörden görmek arasında uçurum vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İşini profesyonel olarak yapan, Hasselblad H4D40, Canon 5D Mark II ve yeni Canon 5DSR sahibi olan bir dostum 2 gün önce bana Canon'un LCD'sinden gördüğü netliği ve canlılığı RAW edit ederken iMac bilgisayarında göremediğinden yakınıyordu. Hatta makineden çıkan JPEG ile makinenin LCD'sinde gördüğü arasında bile fark olduğunu söyledi. üstelik tüm stüdyo çekimlerinde Color checker kullanmadan asla çekim yapmaz, 2 yılda bir yenisi ile değiştirir. iMac cihazlarının tamamı stüdyo ortamına göre kalibredir. Stüdyosunda çok pahalı spot aydınlatmalar kullanır. Duvar renkleri tam olması gereken renk ve tondadır.

Bu hafta sonu Canon 5DSR ve benim D800 ile aynı ışık koşullarında ve pozlama değerlerinde birkaç çekim yapıp RAW ve JPEG olarak kıyaslamayı deneyeceğiz.

Sonuçları ve görselleri burada paylaşırım. Gerçi tam elma-elma kıyaslaması olmayacaktır, ama bu konuya bir açılım sağlayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İşini profesyonel olarak yapan, Hasselblad H4D40, Canon 5D Mark II ve yeni Canon 5DSR sahibi olan bir dostum 2 gün önce bana Canon'un LCD'sinden gördüğü netliği ve canlılığı RAW edit ederken iMac bilgisayarında göremediğinden yakınıyordu. Hatta makineden çıkan JPEG ile makinenin LCD'sinde gördüğü arasında bile fark olduğunu söyledi. üstelik tüm stüdyo çekimlerinde Color checker kullanmadan asla çekim yapmaz, 2 yılda bir yenisi ile değiştirir. iMac cihazlarının tamamı stüdyo ortamına göre kalibredir. Stüdyosunda çok pahalı spot aydınlatmalar kullanır. Duvar renkleri tam olması gereken renk ve tondadır.

Bu hafta sonu Canon 5DSR ve benim D800 ile aynı ışık koşullarında ve pozlama değerlerinde birkaç çekim yapıp RAW ve JPEG olarak kıyaslamayı deneyeceğiz.

Sonuçları ve görselleri burada paylaşırım. Gerçi tam elma-elma kıyaslaması olmayacaktır, ama bu konuya bir açılım sağlayabilir.

Bahsettiğiniz mevzunun marka ile alakalı bir durumu yok.

Stüdyoda çalışan adam LCD den neden kalite arar? Asıl sorgulaması gereken nokta budur.

çektiği kareyi saniyeler içinde PC ye aktarıp monitörden bakmalı. LCD sadece kadraj kontrolü, AF kontrolü işine yarar.

LCD den bakıyorum canavar gibi PC ye geçiyorum saman gibi fotoğraf alıyorum cümlesi bir yeni başlayanın kuracağı cinsten birşey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bahsettiğiniz mevzunun marka ile alakalı bir durumu yok.

Stüdyoda çalışan adam LCD den neden kalite arar? Asıl sorgulaması gereken nokta budur.

çektiği kareyi saniyeler içinde PC ye aktarıp monitörden bakmalı. LCD sadece kadraj kontrolü, AF kontrolü işine yarar.

LCD den bakıyorum canavar gibi PC ye geçiyorum saman gibi fotoğraf alıyorum cümlesi bir yeni başlayanın kuracağı cinsten birşey.

Gökhan bey,

Sanırım konuyu tam açık anlatamadım.

Makineden çıkan JPEG ile RAW arasındaki farktan bahsettim. Hatta kamera LCD ile JPEG çıktısı bile farklı dedim. Alıyoruz 5DSR'ı, 85mm 2.8 lensi bir portre çekiyoruz. Direk göze odaklıyoruz. Kamera LCD'de tam büyüttüğünüzde kirpikleri tane tane sayabiliyorken, aynı karenin JPEG çıktısını alıp iMac'te %100 büyüttüğünüzde o kadar net sayamıyorsunuz. LCD'de gördüğümüz fotoğrafın JPEG hali. Ve elbette üreticiler LCD'de gösterirken keskinlik ve renklerle zenginleştiriyorlar çıktıyı. Ama aynı işlemi JPEG çıktısı için yapmıyor makine. Bunu Nikon LCD'de göremezsiniz, daha gerçeğe yakın renkler bulursunuz.

D800 JPEG çıktısı ile Canon 5DSR JPEG çıktısı arasında da bariz farklar farkettik, ancak bunları aynı koşullarda değerlendirmek istediğimizden hafta sonu denemelerini o nedenle yapacağız. Burada birşeyi kanıtlamak değil amacımız, farkı görelim yeter bizim için.

Konunun marka ile alakası olmadığı fikrinize ne yazık ki katılmıyorum, iki JPEG çıktısını yan yana koyun anlarsınız.

Makinenizi ve yardımcı ekipmanlarınızı iyi tanırsanız, günde yüzlerce kare çekip bunları işlerseniz, LCD'den baktığınızda fotoğrafın PC'deki nihai hali hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz, hangi paraflaşı ne kadar kısacağınızı veya açacağınızı, yerleşimlerini ayarlarsınız, PC'ye aktarmadan da yaparsınız bunu.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey,

Sanırım konuyu tam açık anlatamadım.

Makineden çıkan JPEG ile RAW arasındaki farktan bahsettim. Hatta kamera LCD ile JPEG çıktısı bile farklı dedim. Alıyoruz 5DSR'ı, 85mm 2.8 lensi bir portre çekiyoruz. Direk göze odaklıyoruz. Kamera LCD'de tam büyüttüğünüzde kirpikleri tane tane sayabiliyorken, aynı karenin JPEG çıktısını alıp iMac'te %100 büyüttüğünüzde o kadar net sayamıyorsunuz. LCD'de gördüğümüz fotoğrafın JPEG hali. Ve elbette üreticiler LCD'de gösterirken keskinlik ve renklerle zenginleştiriyorlar çıktıyı. Ama aynı işlemi JPEG çıktısı için yapmıyor makine. Bunu Nikon LCD'de göremezsiniz, daha gerçeğe yakın renkler bulursunuz.

D800 JPEG çıktısı ile Canon 5DSR JPEG çıktısı arasında da bariz farklar farkettik, ancak bunları aynı koşullarda değerlendirmek istediğimizden hafta sonu denemelerini o nedenle yapacağız. Burada birşeyi kanıtlamak değil amacımız, farkı görelim yeter bizim için.

Konunun marka ile alakası olmadığı fikrinize ne yazık ki katılmıyorum, iki JPEG çıktısını yan yana koyun anlarsınız.

Makinenizi ve yardımcı ekipmanlarınızı iyi tanırsanız, günde yüzlerce kare çekip bunları işlerseniz, LCD'den baktığınızda fotoğrafın PC'deki nihai hali hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz, hangi paraflaşı ne kadar kısacağınızı veya açacağınızı, yerleşimlerini ayarlarsınız, PC'ye aktarmadan da yaparsınız bunu.

Saygılar.

Bahsettiğiniz türden bir sorunu Kullandığım Canon, Nikon, Sony, Olympus, Fuji, Pentax hiç bir markada yaşamadım.

çektiğim tüm kareler LCD de güzel görünür ama monitöre geçince o kalite, o renkler olmaz bu son derece normal bir durum.

Ancak LCD de kirpikleri sayıyorum, PC de bunları sayamıyorum pek olacak bir şey değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü

Yukarıda bahsettiğim çalışmayı bugün yaptık.

Kullandığımız makineler ve lensler:

- Nikon D800 AF-S 70-200mm F2.8 VR II Nano

- Canon 5DSR EF 70-200mm F2.8 IS II USM

- Fujifilm X-T1 18-135mm XF F3.5-5.6 R LM OIS WR

Canon ve Nikon ile yaptığımız çekimlerde aşağıdaki değerleri kullandık.

- Diyafram : f/2.8

- Perde hızı : 1/200s

- ISO : 100

- Beyaz dengesi : Flaş

- Tek nokta AF

- Spot metering

Stüdyodaki tüm ışıklar her iki çekimde de aynıydı, hiç değiştirmedik.

Modelin sağ gözüne (bize göre bakıldığında sol) odakladık.

Canon 5DSR JPEG çıktısı

Canon 5DSR LCD (zoom) görüntüsü

Canon RAW ve JPEG Photoshop ekran kopyası

Nikon D800 JPEG çıktısı

Nikon D800 LCD (zoom) görüntüsü

Nikon RAW ve JPEG Photoshop ekran kopyası

Canon ve Nikon JPEG karşılaştırma

Fujifilm X-T1 ve 18-135mm lens ile 135mm odak uzaklığında (çarpanlı 202mm'ye denk gelir) minumun diyafram olan f/5.6 ile de bir deneme çekimi yaptık.

Fujifilm X-T1 JPEG çıktısı

Fujifilm RAW ve JPEG Photoshop ekran kopyası

Fujifilm Nikon Canon JPEG karşılaştırma

Tekrar etmek istiyorum: bu çalışma bir şeyleri kanıtlamak için yapılmadı.

Sanırım benim Nikon D800'de bir netleme problemi var, emin değilim. Ben kaş ve kirpikleri daha net bekliyordum doğrusu.

Canon 5DSR'da LowPass filtre yok biliyorsunuz, burada yani portre çekiminde bunun ne kadar etkisi olur bilemiyorum.

Benim burada en ilgimi çeken, beni biraz şaşırtan Fujifilm X-T1'in kalitesi oldu açıkçası. Yalnız diyaframın f/5.6 olduğunu unutmayalım.

üstadlarımızdan yorumlar ve öneriler alabilirsem çok memnun olurum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin Bey,

Yaptığınız çalışmayı tebrik ederim. ancak vermiş olduğunuz linklerde sanırım bir erişim kısıtlaması var. Dolayısıyla vermiş olduğunuz linkleri tekrar kontrol edip düzenlerseniz biz de fotoğrafları görebileceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D800 de hafif bir odak kaçırması var gibi. Saçların üst kısmındaki netlik sakalda yok. Aynı şekilde fotoğrafın geneline baktığınızda odaklanma alanı göz değil süveter-hırka neyse onun sol ön kısmında görünüyor. Yani biraz daha geriyi netliyor. İnce bir ayarla düzeltilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin bey elde değilde tripod üzerinde kumanda ile hiç el değmeden sabit bir nesne çekmeniz daha objektif ve sağlıklı bir çekim için yararlı olacaktır.

Zira her iki makinede yüksek çözünürlük olması nedeniyle sizin eliniz titremese dahi model bir kaç milim oynasa test canon yada nikon aleyhine sonuçlanabilir.

Dolayısıyla 2 adet aynı marka makine, 2 aynı model lens bile olsa farklı nedenlerden ötürü (kalibrasyon sensör yerleşimi wb gibi maalesef bu işin yüzde yüz testi yapılamıyor. Sadece az çok fikir verir diye düşünüyorum.

Kullanılan lensler üzerinde de filtre vsr olmamasına dikkat edin hatta varsa expo disc ile her iki makineye de beyaz ayarını manuel girerek daha iyi olur sanırım.

Ve bir çok kişi için olur mu öyle şey denilebilir lakin tecrübe ile sabittir çekimi yapmadan önce kullancağınız flaşları en az 2 şer kere patlatın ardından çekim yapın beklemede kalan flaşların renk dengesi çok çok kaliteli flaşlar değilse sonucu ciddi şekilde etkiliyor. Son olarak muhtemelen hepsini dikkate almışsınızdır lakin hatırlatmanın zararı olmaz sanırım diye düşündüm.

Evet canonlar lcd de çok daha iyi gözükmesine rağmen evde pc başında aynı sonucu vermiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sebahattin bey elde değilde tripod üzerinde kumanda ile hiç el değmeden sabit bir nesne çekmeniz daha objektif ve sağlıklı bir çekim için yararlı olacaktır.

Zira her iki makinede yüksek çözünürlük olması nedeniyle sizin eliniz titremese dahi model bir kaç milim oynasa test canon yada nikon aleyhine sonuçlanabilir.

Dolayısıyla 2 adet aynı marka makine, 2 aynı model lens bile olsa farklı nedenlerden ötürü (kalibrasyon sensör yerleşimi wb gibi maalesef bu işin yüzde yüz testi yapılamıyor. Sadece az çok fikir verir diye düşünüyorum.

Kullanılan lensler üzerinde de filtre vsr olmamasına dikkat edin hatta varsa expo disc ile her iki makineye de beyaz ayarını manuel girerek daha iyi olur sanırım.

Ve bir çok kişi için olur mu öyle şey denilebilir lakin tecrübe ile sabittir çekimi yapmadan önce kullancağınız flaşları en az 2 şer kere patlatın ardından çekim yapın beklemede kalan flaşların renk dengesi çok çok kaliteli flaşlar değilse sonucu ciddi şekilde etkiliyor. Son olarak muhtemelen hepsini dikkate almışsınızdır lakin hatırlatmanın zararı olmaz sanırım diye düşündüm.

Evet canonlar lcd de çok daha iyi gözükmesine rağmen evde pc başında aynı sonucu vermiyor.

Fatih bey,

Bilgi ve uyarılar için çok teşekkürler.

Tüm çekimleri üçayak kullanarak yaptık.

Kullandığımız lenslerde ekstra herhangi bir filtre takılı değildi ve VR kapalıydı.

Kullandığımız tüm flaşlar ve tetikleyicileri Profoto D1 serisi 500 ve 1000 modelleriydi.

Her makine ile en az 5 kare çektik, bunlardan en iyi olanlarını değerlendirmeye dahil ettik.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fatih Hocam ile aynı fikirdeyim.

Testlerde Canon bariz önde görülüyor ama yaptığınız test değişeni olan bir test. O yüzden bu kesin iyi demek zor.

D810 daki titreşim alakalı bir problem değil. D810 36mp. Yüksek mp sebebiyle titreşim olacak olsa Canon da olurdu 50mp sensör var o cihazda.

D810 + kullanılan lensin AF fine tuning e ihtiyacı var.

Birde D810 un mesela modelin fotoğrafını çekerken saçı net iken sakalı net değil.

çekerken kamerayı yan tuttuğunuzu sanmıyorum yada modelin kafasını açılı tuttuğunu... Bu biraz sıkıntı olabilir. Lensin iç elemanlarından birinin oynaması sebebiyle köşeden köşeye netlik veremiyor olabilir. İyi bir test etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan biri 36 diğeri 50mp dolayısıyla yan yana koyunca çözünürlükten dolayı canonun önde olması gayet doğal.

Fakat tripod üzerinde bile olsa kumanda ile çekmek ve yine insan yerine sabit nesne çekmek daha sağlıklı sonuç verecektir.

Tripod üzerinde bile olsa gövde her türlü oynar ve oynuyor. İster Gitzo olsun ister Manfrotto

Son olarak varsa 2. bir d800 ile yan yana aynı testi yapmak kesin sonucu verecektir. Af Fine Tuning yada back focus, front focus sorunu da olabilir evet.

Fakat ben eski bir D800 ve şimdi yeni bir D810 kullanıcısı olarak eğer elinizi titreme konusunda çok başarılı değilse kullandığınız lensde vr yok ise ve enstantane düşük ise 36 yada 50 mp de titreşim kaçınılmaz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tüm bu çok güzel geri bildirimler ve uyarılardan sonra, ilk bulduğum uygun bir fırsatta;

- Aynı donanımlar ile,

- Detay verebilecek (doku, derinlik vs) sabit bir model ile,

- üçayak ve uzaktan kumanda kullanarak

bir test daha yapmaya karar verdim.

O çalışmanın sonuçlarını da buradan paylaşırım.

Bu yeni çalışmada önereceğiniz başka dikkat edilmesi gereken noktalar varsa bildirirseniz memnun olurum.

Hazır seti kurmuş böyle bir çalışma yaparkan onları da aradan çıkaralım.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer o fotoğrafta doğru yere odakladığınıza eminseniz focus testi yapmalısınız. Aşağdaki linkteki gibi bir kağıda 45 derece ile çekim yaparsanız focus kayması olup olmadığını anlayabilirsiniz.

http://bobatkins.com/photography/technical/lens_testing/scale45.zip

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.