İçeriğe git

Polarize Filtre Seçimi

ümit kar

Recommended Posts

• Forum Editörü

Atalay bey,

Filtre kullanımı konusunda aşağı yukarı sizinle aynı fikirdeyim.

Ancak özellikle bol ışıklı, güneşli bir mekanda, dinamik aralığın çok geniş olduğu bir ortamda özellikle ND Grad filtreler hayat kurtarıyor. 

Eğer HDR çekmeyecekseniz, sonradan çektiğiniz bu kareleri birleştirmekten üşeniyorsanız ya da bilmiyorsanız veya hafıza kartınız yeterince kapasiteli değilse; tek çekim yapmayı istersiniz. Patlamış bir gökyüzünü hiçbir filtre efekti ND Grad'lı çekim ile bir yapamayacaktır. Aynı şey koyu gölgelerdeki kumlanma için de geçerli.

Böyle bir ortamda çekim yapmaya planlı olarak gidiyor ve yanınızda dünya kadar (tonla para saydığınız) filtre, adaptör ring vs taşıyorsanız; bunun yerine oturun HDR çekmeyi, dinamik aralığı yönetmeyi öğrenin daha iyi olur. Üstelik lensin önüne kalitesi ne kadar iyi olursa olsun ilave bir cam (engel) koyuyorsunuz. Sizinle burada birleşiyoruz. Bir de bu filtreleri lensinize takmak, ortamdaki en koyu ve en ışıklı noktalar için pozlama değerlerini ayrı ayrı ölçmek, hangi filtreyi (kaç durak) kullanacağınızı hesaplayıp seçmek, açılarını ayarlamak için uğraşıyorsunuz.  

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin bey, ben de zamanında donanıma epey yüklenmiş birisi olarak arkadaşlarımın bu donanım takıntılarına üzülüyor ve muhtemelen biraz fazla tepki veriyorum. 

Emre arkadaşım çok yeni ve düşünceleri, paylaşımları eylemlerinin gerisinden gelecek kadar heyecanlı ve sabırsız. Hatırlarsanız geniş açı diye 10-20 ultra geniş açı lens aldıktan sonra da filtre konusunu açmıştı. Öte yandan şu ana kadar çekim teknikleri, ışık, renk, kadraj, kompozisyon konularında hiç soru sormadı. Açıkçası ben paylaştığı fotoğraflarını görmedim, tarzını da bilmiyorum. Çok genel ve çok afaki konuşuyoruz gibi geliyor bana. 

Acaba Nikonturk üzerinde bir atölye başlığı mı açsak, ne yapsak? Arkadaşlarımız öncelikle kendi fotoğraflarını belirli bir format üzerinden değerlendirip eleştirseler. Donanım eksikleri ya da yanlışları var mı, yok mu görseler?

Görsek?..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuya da olumsuz örnek olarak kendi çektiğim bir fotoğrafı göstermek isterim. Bu görünen Beyşehir deki Eşrefoğlu külliyesine ait bina. Öğle vakti patlayacak diye CPL ile çektim. Objektif odak mesafesi yanlış hatırlamıyorsam 15 mm. Yani, ultra geniş açı. Gördüğünüz gibi ekranın yarısı diğer yarısına göre neredeyse 2 stop fazla pozlanmış..

cpl.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bence buna iki şey sebep olabilir:

1. Filtrenin kalitesi

2. Filtrenin açısı

Açısı iyi ayarlanmış (güneşe göre 90 derece mesela), kaliteli bir filtreden bu sonucu almazdınız gibime geliyor.

Aşağıdaki fotoğrafı CPL ve ND Soft Grad filtre ile çekmiştim. ND Soft Grad filtre sol alt köşeden sağ üst köşeye doğru (diyagonal) olacak şekilde koyu kısmı gökyüzü tarafındaydı. Çok parlak bir gökyüzü, güneş tepede, karşıdaki ağaçların bize bakan kısımlarının çok gölgeli olacağını tahmin edersiniz. Filtreler bu durumu ortadan kaldırdı.

DSC_9566.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Atalay Mete yazdı:

Emre bey, objektif incelemelerinde artı olarak ne söyleniyorsa objektifin önüne taktığınız her şey tersini yapar. Örneğin bir dünya para verip geniş diafragma açıklığı sunan objektif alıp sonra önüne filtre koyup 2-3 stop karartmanın ne alemi var? Adamlar sensör önündeki anti alising filtreyi bile kaldırdılar!

Uzun pozlama için zorunlu haller dışında hiç bir filtre kullanmamanızı öneririm.

atalay abi haklısınız , illa ki bir kalite kaybı yaşanıyor ama polarize filtreler renk doygunluğunu çok güzel veriyor, birde nd filtre az çok görüntüde bozukluk yapar mı ? çektiğim bi fotoğrafı tablo yaptırtıyorum ve %80 civarı fotoğrafı yaklaştırınca hafif bulanıklaştı , bende nd filtre kullandığımı söyledim ve iso 200dü sabah saat 9 civarı çekim yaptım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, emrecnl yazdı:

atalay abi haklısınız , illa ki bir kalite kaybı yaşanıyor ama polarize filtreler renk doygunluğunu çok güzel veriyor, birde nd filtre az çok görüntüde bozukluk yapar mı ? çektiğim bi fotoğrafı tablo yaptırtıyorum ve %80 civarı fotoğrafı yaklaştırınca hafif bulanıklaştı , bende nd filtre kullandığımı söyledim ve iso 200dü sabah saat 9 civarı çekim yaptım.

Elle çekim yapmayınız

ND filtre manzara çekimlerinde çok önemlidir

GND-Filter.jpg

CPL Polarizenin videosunu vermiştim

UV ise ışığı kısıp, camda güneşi yok edebilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tripodla çekim yaptım ama vr özelliği filan etkili olur mu ? birde iso 200dü , nd filtre vardı bunlar etken midir ? tripodla daha net fotoğraf çekmek için ne yapabiliriz ? fotoğrafın normali çok güzel görünüyor ama zoom yaptıkça biraz bulanıklaşıyor. bu arada polarize etkili olmuş görüntüde .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

atalay hocam ben size birkaç fotoğrafımı göndermek isterim , yorumlarınız benim için önemli ve özellikle beyaz ayarı , ışık konusunda konuşmak isterim . kompozisyon konusunda dün beni birisi uyardı ve ben o konuyu araştırmaya başladım .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Filtre konusunda geç kalmış da olsam bir iki cümle yazmak geldi içimden. Öncelikle UV filtre adı üstünde Ultra viole ışınları kesmeye yardımcı camlardır. Her alanda kullanılmaz. Yüksek coğrafyalarda ve deniz kenarında çekimlerde mavimsi puslu ışığı azaltmak içindir. Skylight filtreler  sokak fotoğrafçılığında bina aralıklarından süzülen gün ışığı hüzmelerini yok  etmek amaçlıdır. Polarize ise  önemli bir filtredir. Sadece yansımaları değil renklerin doygunluğunu da sağlar. Gözlükçülerde deneme amaçlı polarize gözlükle bakılan objeler vardır.  Enteresandır çıplak gözle göremediğinizi gözlükle görürsünüz.  Şöyle tarif edilir: üst üste yığılmış camların 60 derece eğimle kesilmesi ve bu katmanların cam olarak yapılması gibi bir tarifi var ki gün ışığı her katmana çarptığında yönü değişerek kırılmaktadır. Polarize kaplamalarda bu şekilde bir teknoloji içermektedir. Her zaman her an filtre kullanımı doğru değildir.  Lenslerin kaplamaları zaten gereğini yapıyor. Koruma amaçlı kullanmak elbette  mantıklı. Lensin en pahalı aksamı ön elemandır. Bunu da titizlikle korumak lazım. Ancak gün batımı çekimlerinde yarım filtrelerin çok faydası olmaktadır. Koyu alanların normal pozlanması esnasında güeşin çok pozlanmasını önleyici etkisi vardır. Ya da ufuk çizgisinden yukarısını gölgeleme tekniği kullanmak gerekli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.