İçeriğe git

Nikon D810 RAW (NEF) hafıza kartımın yarısını görüyor

bora yılmaz

Recommended Posts

arkadaşlar öncelikle merhaba bugün satın aldığım nikon d810 makinama lexar 32 gb hafıza kartı taktım. d810 14 bit RAW (NEF) boyutu yaklaşık 40 mb fakat makina ekranında tahmini fotoğraf sayısı 397 olarak görünüyor. 397 ile 40 MB'ı çarptığınızda yaklaşık 16 GB oluyor. benim hafıza kartım dediğim gibi 32 GB. neden makina yarısını görüyor. yoksa hafıza kartı hatalımı? yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kart'a birşey demeden önce yaptığınız hesap tutacak bir hesap değildir. 40 MB fotoğraf başıma dediniz ancak o dediginiz 14 Bit RAW fotoğraf kimi zaman fotoğraf içindeki yogunluga göre 80 MB kadar ulaşabilir.

Makina şuan son çekılenlere göre bir ortalama deger gösterir. Sanırım hesabınız burdan tutmuyor. tamamen doldurup bunu anlayabilirsiniz.

Sonrasında kartı bilgisayar üzerinden bir kontrol ediniz bakalım dediğiniz gibi 32GB olarak mı boyutlu kartınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap ilginç, makina hata yapmaz; kartı makina üzerinde formatlayıp deneyin, verdiği tahmini rakam doğrudur, belki kartın bitimine yakın 5-10 fotoğraf opsiyon verebilir o kadar. Başka kart ile, bu konuda tecrübeli biri ile kontrol edin bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de Lexar 16gb kart ve d810 var. Tüm çekimlerimi raw olarak yapıyorum. Karta makineden format atınca body üzerindeki ekranda 198 adet yazıyor fakat gün içinde 350 adet raw çektiğimi biliyorum.

Görünen rakam en az çekebileciğiniz sayıyı göstermekle birlikte ortalama bir rakam. Genelde d810 ile raw çekimler 38 MB ile 49 MB arasında değişiyor özetle 350 X 40 MB = 14GB evet hesabı yaparken ortalama 40 MB'den

hesaplayabilirsiniz. Bu da demek oluyorki elindeki 32gb kart ile tahmini 700 kare ve üstü çekebilirsin tabiki sadece Raw olarak. Raw+jpg çekiyorsan onuda ayrıca hesaplamak gerekir.

özetle body üstündeki rakam en az çekebileceğin sayıyı gösteriyor dersek sanırım yanlış olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de Lexar 16gb kart ve d810 var. Tüm çekimlerimi raw olarak yapıyorum. Karta makineden format atınca body üzerindeki ekranda 198 adet yazıyor fakat gün içinde 350 adet raw çektiğimi biliyorum.

Görünen rakam en az çekebileciğiniz sayıyı göstermekle birlikte ortalama bir rakam. Genelde d810 ile raw çekimler 38 MB ile 49 MB arasında değişiyor özetle 350 X 40 MB = 14GB evet hesabı yaparken ortalama 40 MB'den

hesaplayabilirsiniz. Bu da demek oluyorki elindeki 32gb kart ile tahmini 700 kare ve üstü çekebilirsin tabiki sadece Raw olarak. Raw+jpg çekiyorsan onuda ayrıca hesaplamak gerekir.

özetle body üstündeki rakam en az çekebileceğin sayıyı gösteriyor dersek sanırım yanlış olmaz.

Sıkıştırılmış raw mı kullanıyorsunuz arkadaşlar? Benim rawlar 75 mb civarı, sıkıştırılmamış raw olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 14 bit kayıpsız sıkıştırılmış olarak kullanıyorum 16gb lexar 299 raw alıyor. Şimdiye kadar en yüksek 50-55 mb gördüm ortalama 25 35 arası değişiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sıkıştırılmış raw mı kullanıyorsunuz arkadaşlar? Benim rawlar 75 mb civarı, sıkıştırılmamış raw olarak.

Mehmet bey,

D800 gövdede sıkıştırılmış raw ile sıkıştırılmamış raw arasında bir kayıp olmadığını okumuştum.

Siz neden sıkıştırılmamış raw kullanıyorsunuz, bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz bir şey varsa öğrenebilir miyiz?

İşin gerçek doğrusu nedir?

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sıkıştırılmış raw ile sıkıştırılmamış raw arasında bende bir kayıp olmadığını gördüğüm için kayıpsız sıkıştırılmış raw kullanıyorum. çok fark edeceğini sanmıyorum ama d800 ile d810 arasında küçükte olsa bir fark olabilir. birde bendeki rawların neredeyse tamamı 39 43 MB arası

D750 ile raw ortalamasıda 30MB civarı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Galiba o "sıkıştırılmış" kelimesi benim gibi bir dinazora pek mantıklı gelmiyor; gerek bunun hemen öncesinde sıkıştırmak için uğraşan cpu, gerekse hiçbir delik olmasın anlayışı. Ben 75 mb'lık dosyanın hamallığını yapmaya razıyım hala, bu saatte bu teknolojide hafıza kartı yer problemi yaşamıyorum nasılsa. Belki güleceksiniz ama, bazı karelerimi tiff olarak saklıyorum; bunu bir Epson plotter'ın 16 bit desteğiyle baskı yaptığını öğrenince yapmaya başladım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FATİH BEY BENDE İYİCE ARAŞTIRDIM VE 14 BİT SIKIŞTIRILMIŞ RAW'DA TAHMİNİ ÇEKİŞM SAYISI KULLANIM KILAVUZUNDA 16 GB İÇİN 199 ADET YAZIYOR. AMA NORMALDE 400 ÇEKİYOR. ÇÜNKÜ DÜN 10 ÇEKİM YAPTIM AMA SAYAÇTAN 5 SAYI DÜŞTÜ. YANİ D800 VE D810 MAKİNALAR ANLADIĞIM KADARIYLA TAHMİNİ ÇEKİM SAYISINI YANLIŞ GÖSTERİYOR. NEYSE ÖNEMLİ DEĞİL. YANİ GÖSTERDİĞİNİN YAKLAŞIK İKİ KATINI ÇEKİYOR. BUNU FARKETTİM.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

FATİH BEY BENDE İYİCE ARAŞTIRDIM VE 14 BİT SIKIŞTIRILMIŞ RAW'DA TAHMİNİ ÇEKİŞM SAYISI KULLANIM KILAVUZUNDA 16 GB İÇİN 199 ADET YAZIYOR. AMA NORMALDE 400 ÇEKİYOR. ÇÜNKÜ DÜN 10 ÇEKİM YAPTIM AMA SAYAÇTAN 5 SAYI DÜŞTÜ. YANİ D800 VE D810 MAKİNALAR ANLADIĞIM KADARIYLA TAHMİNİ ÇEKİM SAYISINI YANLIŞ GÖSTERİYOR. NEYSE ÖNEMLİ DEĞİL. YANİ GÖSTERDİĞİNİN YAKLAŞIK İKİ KATINI ÇEKİYOR. BUNU FARKETTİM.

Bora bey,

D800 ve D810 tahmini Çekim sayısını yanlış gÖstermiyor.

Burada gÖrdÜğÜnÜz rakam;

"Çekim MenÜsÜ" > "Birincil yuva seÇimi" kısmındaki SD kart / CF Kart seÇiminize gÖre makinenin verdiği rakamdır.

Yani diyelim ki makinenizde 32GB SD kart ve 16GB CF kart takılı olsun.

Siz Birincil yuva seÇimini CF karttan yana kullandınız. Bu durumda makinenin ekranında 200 rakamını gÖreceksiniz.

Birincil yuva seÇimini SD kart olarak değiştirdiğinizde bu rakam 400 olacaktır.

Makine bu değerleri verirken sıkıştırılmamış RAW kabulÜ ile hesaplıyor, yani bir RAW dosya iÇin yaklaşık 80GB gibi.

Eğer siz "Sıkıştırılmış RAW" ayarladıysanız toplam rakam yine 200 gÖrÜnecek, fakat makineniz bunun yaklaşık 2 katı fotoğraf Çekebilecektir.

Bir başka deyişle sizin makineniz bu kart konfigÜrasyonu ile toplamda (teorik olarak) 600 Çekim yapacaktır.

Tabi eğer "Çekim menÜsÜ" > ""İkincil yuva seÇimi" kısmında "Kapasite aşımı" yani CF kart dolduğunda SD karta yazmaya devam et derseniz toplam 600 kare Çekebilirsiniz.

D800 sahipleri genellikle burada yanılırlar. Öncelik CF kartta ise ve siz ekranda 200 gÖrerek işe başlarsınız, 200 dolunca birden 399 gÖrmeye başlarsınız. ÇÜnkÜ makine artık SD kartta yazmaya başladı ve onun kapasitesini gÖstermeye başladı.

Aslında siz de haksız sayılmazsınız. Madem kart seÇimini ve konfigÜrasyonunu ve aynı zamanda dosya boyutunu ayarlamayı bana bırakıyor, toplam kapasite belli, ona gÖre hesaplasın ve doğru rakamı ekranda gÖstersin değil mi? Bunu Nikon mÜhendislerine anlatmak lazım sanırım.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bora bey,

D800 ve D810 tahmini Çekim sayısını yanlış gÖstermiyor.

Burada gÖrdÜğÜnÜz rakam;

"Çekim MenÜsÜ" > "Birincil yuva seÇimi" kısmındaki SD kart / CF Kart seÇiminize gÖre makinenin verdiği rakamdır.

Yani diyelim ki makinenizde 32GB SD kart ve 16GB CF kart takılı olsun.

Siz Birincil yuva seÇimini CF karttan yana kullandınız. Bu durumda makinenin ekranında 200 rakamını gÖreceksiniz.

Birincil yuva seÇimini SD kart olarak değiştirdiğinizde bu rakam 400 olacaktır.

Makine bu değerleri verirken sıkıştırılmamış RAW kabulÜ ile hesaplıyor, yani bir RAW dosya iÇin yaklaşık 80GB gibi.

Eğer siz "Sıkıştırılmış RAW" ayarladıysanız toplam rakam yine 200 gÖrÜnecek, fakat makineniz bunun yaklaşık 2 katı fotoğraf Çekebilecektir.

Bir başka deyişle sizin makineniz bu kart konfigÜrasyonu ile toplamda (teorik olarak) 600 Çekim yapacaktır.

Tabi eğer "Çekim menÜsÜ" > ""İkincil yuva seÇimi" kısmında "Kapasite aşımı" yani CF kart dolduğunda SD karta yazmaya devam et derseniz toplam 600 kare Çekebilirsiniz.

D800 sahipleri genellikle burada yanılırlar. Öncelik CF kartta ise ve siz ekranda 200 gÖrerek işe başlarsınız, 200 dolunca birden 399 gÖrmeye başlarsınız. ÇÜnkÜ makine artık SD kartta yazmaya başladı ve onun kapasitesini gÖstermeye başladı.

Aslında siz de haksız sayılmazsınız. Madem kart seÇimini ve konfigÜrasyonunu ve aynı zamanda dosya boyutunu ayarlamayı bana bırakıyor, toplam kapasite belli, ona gÖre hesaplasın ve doğru rakamı ekranda gÖstersin değil mi? Bunu Nikon mÜhendislerine anlatmak lazım sanırım.

Saygılar.

bende d810 var ve sadece cf kart kullanıyorum yani makinede 2. bir kart yok o nedenle ekranda yanlışlık yok ÇÜnkÜ sizin Çekim ayarlarınız sahne renkler vb etkenler olduğu iÇin dosya boyutu değişiklik gÖsterebilir. o nedenle ekranda gÖrdÜğÜnÜz sayı en kÖtÜ ihtimalle Çekeceğiniz fotoğraf sayıdır. yani minimum genel ortalama gibi bişi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Merhaba,

Yeni bir konu açmak istemedim.

Elimde kingston SD class10 16gb bir kart var. D610'da kullanırken bir sorun yaşamadım. Laptop da sorunsuz bir şekilde görüyor. Ancak D810'a taktığımda kart hatası alıyorum. Makine üst ekranında Card Err hatası veriyor. Makinede kartı formatlamaya çalıştığımda yine hata veriyor. Bu kart arızalı başka kart takın gibi... D810 CF kartı sorunsuz görüyor. Ayrıca Transcend marka 16gb SD class10 kart var. Onuda sorunsuz görüyor. Makinenin kart girişinde bir sorun olsa Transcend dide görmezdi sanırım.

Kingstonu pc üzerinde formatladım ama işe yaramadı. Kingston da neden hata veriyor? çözüm önerisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla kingstona sormak lazım belki tanışmak istemiyordur. :) şaka bir yana kingstonu farklı bir makinede formatla daha sonra tekrar dene olmadı D810 firmware update yap eğer yapılı ise kartın uyumlu olmayabilir.

Eğer “Cd/[Err]†hatası alıyorsanız. Kullanmış bellek kartının arızalı veya kameranızla kullanacağınız onaylı bir kart olmadığının göstergesidir. Kartınızı formatlayarak yeniden deneyin problem devam ediyor ise Nikon onaylı bir hafıza kartı kullanıp yeniden deneyiniz.

Ayrıca D810 gibi bir makinede CF kart kullanmak daha mantıklıdır lakin pahalıdır 600x 800x 1000x gibi hatta 1066x kart lar var

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten yazımda belirttiğim üzere CF kart + Transcend marka 16gb SD class10 ile beraber kullanıyorum. Transcend SD kartta sorun yaşatmıyor. Malum d810'un dosyaları çok büyük. Bu nedenle Kingston'u yedek kart olarak taşımak istiyorum.

Bilgisayarda bir kaç defa formatladım ama Şuan elimde başka deneyeceğim ve formatlayabileceğim nikon makine yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

valla D810 ile uyumlu olmayabilir nadir bir durum ama mümkün.

Sen makine bulur bulmaz format atmayı dene fiziksel olarak nerde formatladığının bir önemi yok ama belki çalışır diyerek başka bir makinede format at diyorum özetle hissi kablel vuku durumu kesin bir şey yok :)

canon bile olabilir illa nikon olmasına gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten yazımda belirttiğim üzere CF kart + Transcend marka 16gb SD class10 ile beraber kullanıyorum. Transcend SD kartta sorun yaşatmıyor. Malum d810'un dosyaları çok büyük. Bu nedenle Kingston'u yedek kart olarak taşımak istiyorum.

Bilgisayarda bir kaç defa formatladım ama Şuan elimde başka deneyeceğim ve formatlayabileceğim nikon makine yok.

bende D80*E de kullandıgım kartımı D810 da kullanamıyorum. sandisk 16 gb kartımı hiç görmuyor. transced 32 lik kartımıda bazen hata veriyuor. bazende çektigim kareleri kayıt etmiyor. Oyusnden lexar kullanıyorum.

çok ilginç bir olay.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.