İçeriğe git

arkadaşlar d5100 makinemi büyük hevesle aldım ama

yasin001

Recommended Posts

arkadaşlar d5100 makinemi büyük hevesle aldım ama, bir türlü güzel portre fotoğraf çekmeyi başaramadım lensim 18 270 mm manuel ayarlardan neler yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğrafta belli bir reçete yoktur. Yanı perde hızın şu olsun diyaframın bu olsun diye standart yoktur, çünkü fotoğrafta ışık değişken bir unsurdur. Dolayısı ile temel fotoğraf bilgisini edinmek, çok fotoğraf çekip, çok fotoğraf seyretmek sizin temel bilgilerinizi destekleyecek bir konudur. Bir de biz erkeklerin estetik ve kompozisyon konularında doğamız gereği bir eksikliğimiz var, bu konuda kendini geliştirmeye bak derim. Zamanla her şey olacaktır. Bence sıkılmadan denemeye devam edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

arkadaşlar d5100 makinemi büyük hevesle aldım ama, bir türlü güzel portre fotoğraf çekmeyi başaramadım lensim 18 270 mm manuel ayarlardan neler yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz ?

Güzel portre derken, neye veya kime göre güzel? Kompozsiyonu mu beğenmiyorsun yoksa kamerayı mı iyi kumanda edemiyorsun? Beğenmediğin örnek bir fotoğraf yüklersen bakalım neyi eksik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki

Fotoğrafta belli bir reçete yoktur. Yanı perde hızın şu olsun diyaframın bu olsun diye standart yoktur, çünkü fotoğrafta ışık değişken bir unsurdur. Dolayısı ile temel fotoğraf bilgisini edinmek, çok fotoğraf çekip, çok fotoğraf seyretmek sizin temel bilgilerinizi destekleyecek bir konudur. Bir de biz erkeklerin estetik ve kompozisyon konularında doğamız gereği bir eksikliğimiz var, bu konuda kendini geliştirmeye bak derim. Zamanla her şey olacaktır. Bence sıkılmadan denemeye devam edin.

peki düşük ışıkta hangi perde hızı yüksek ışıkta hangi perde hızını kullanmalıyımm
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

GÜzel portre derken, neye veya kime göre gÜzel? Kompozsiyonu mu beğenmiyorsun yoksa kamerayı mı iyi kumanda edemiyorsun? Beğenmediğin örnek bir fotoğraf yÜklersen bakalım neyi eksik.

yani renk olarak çektiklerimi bağanmiyorum sanki sıradan bir telefon kamerası ile çekilmiş gibi görÜnÜyor gözÜme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

yani renk olarak çektiklerimi bağanmiyorum sanki sıradan bir telefon kamerası ile çekilmiş gibi görÜnÜyor gözÜme

İlk sorum; Hangi modda (P, S, A, M) çekim yapıyorsunuz? İkincisi ise dijital kameralarla çekilen görÜntÜlerin mutlak surette bir görÜntÜ işleme programı ile işlenmesi gerekir. Belki eksiğiniz bu olabilir. örneğin aşağıda 2 fotoğraf göreceksiniz. İlki kameradan çıkan Jpeg, diğeri ise fotoşopta işlenen hali.

post-1809-0-70381300-1444407163_thumb.jppost-1809-0-41909800-1444407192_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk sorum; Hangi modda (P, S, A, M) çekim yapıyorsunuz? İkincisi ise dijital kameralarla çekilen görÜntÜlerin mutlak surette bir görÜntÜ işleme programı ile işlenmesi gerekir. Belki eksiğiniz bu olabilir. örneğin aşağıda 2 fotoğraf göreceksiniz. İlki kameradan çıkan Jpeg, diğeri ise fotoşopta işlenen hali.

post-1809-0-70381300-1444407163_thumb.jppost-1809-0-41909800-1444407192_thumb.jp

manuel moddda çekmeye alışmaya çalışıyorum peki bana Ücretsiz bir program önerirmisiniz?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf işleme programlarının erbabı Photoshop ve Lightroom'dur. Bunların muadil ücretsiz alternatifleri GIMP PhotoPlus Google Picasa PhotoScape sayılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf işleme programlarının erbabı Photoshop ve Lightroom'dur. Bunların muadil ücretsiz alternatifleri GIMP PhotoPlus Google Picasa PhotoScape sayılabilir.

photoscape var bende teşekkür ederim :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Güzel bir portre fotoğrafını arka planı bulanık yaparak çekebilirsin. Bunun için de elindeki Lensi Max Zooma getirip O zooma göre objeden uzaklaşırsan Objenin Arka Plandan ayrıldığını göreceksin. Eldeki imkanlarla bu. Yok imkanımı zorlarım diyorsan. Bir tane D610 bir tane de 70-200 f/2.8 alacaksın. Ve Keyfine bakacaksın. İktisat eldeki kıt kaynakları sonsuz ihtiyaçları karşılamak üzere optimum kullanmayı öğretir. Eldeki kıt kaynak D5100 ve 18-270 lens. Bana kalırsa Hobi için fazlası ile yeterli bir set. Sadece makineyi kullanmayı öğrenmek için birazcık zamana ihtiyaç var. hepsi bu. PS ve LR internetten biraz araştırma ile bulabilirsin. Bulamazsan mesaj at sana linkini yollarım. Ordan Son versiyonları indirip Full olarak kullanabilirsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

merhaba arkadaşlar kendime 70 300 af tamron lens almayı düşünüyorum sizce nasıl bir lens d5100 de iyi bir performans alırmıyım ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.