İçeriğe git

vr motoru olmayan kenslerde manuel netleme nasıl yapılır_?

yasin001

Recommended Posts

Bildiğim kadarıyla VR veya titreşim engelleyici sistemlerin, lensin netlemesine artı bir katkısı yoktur. Bu konu hakkında kafanızı karıştıran tam olarak nedir anlatırsanız daha fazla yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

vr motoru olmayan lenslerde manuel netleme nasıl yapılır_?

bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

VR motoru olmayan derken, sanırım AF motoru olmayan demek istediniz. Orçun beyin de belirttiği gibi VR sisteminin netliğe NETLEME YAPMA BAKIMINDAN artı bir katkısı yok ama VR' li lensi sehpada kullanır ve VR' yi kapatmazsanız, VR sistemi fotoğrafınıza negatif bir etki yaparak istediğiniz netlikte çıkmasına engel olabilir.

Lensin üzerinde otomatik ve manuel netleme anahtarı olan ve olmayan lenslerde netleme aşağıdaki sıra izlenerek yapılabilir.

1-) Lens üzerinde Manuel ve Otomatik netleme anahtarı varsa anahtarı M konumuna getirin ve elle netleyin.

2-) Lens üzerinde Manuel ve Otomatik netleme anahtarı yoksa o zaman gövdedeki netleme anahtarını AF' den M' ye getirin ve elle netleyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

VR motoru olmayan derken, sanırım AF motoru olmayan demek istediniz. Orçun beyin de belirttiği gibi VR sisteminin netliğe NETLEME YAPMA BAKIMINDAN artı bir katkısı yok ama VR' li lensi sehpada kullanır ve VR' yi kapatmazsanız, VR sistemi fotoğrafınıza negatif bir etki yaparak istediğiniz netlikte çıkmasına engel olabilir.

Lensin Üzerinde otomatik ve manuel netleme anahtarı olan ve olmayan lenslerde netleme aşağıdaki sıra izlenerek yapılabilir.

1-) Lens Üzerinde Manuel ve Otomatik netleme anahtarı varsa anahtarı M konumuna getirin ve elle netleyin.

2-) Lens Üzerinde Manuel ve Otomatik netleme anahtarı yoksa o zaman gövdedeki netleme anahtarını AF' den M' ye getirin ve elle netleyin.

eki af motoru olmayan lenslerde manuel netleme nasıl yapılıyor ben bunu bilmiyorum ve sırf bu yÜzden af motoru olmayan lens almak istemiyorum.

af motoru olanlara da maddiyat yetmiyor malum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

eki af motoru olmayan lenslerde manuel netleme nasıl yapılıyor ben bunu bilmiyorum ve sırf bu yÜzden af motoru olmayan lens almak istemiyorum.

af motoru olanlara da maddiyat yetmiyor malum

Yukarıda anlattığım gibi gövdedeki AF M seçicisini M konumuna getirin ve lensi sağa veya sola doğru istediğiniz netliği sağlayıncaya kadar çevirin. Ayrıca gözÜnÜze gÜvenmeyip, vizör içindeki YEŞİL olan ve netlik yapılınca yanarak onay veren ışığının yandığında da emin olduktan sonra fotoğrafı çekin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yukarıda anlattığım gibi gövdedeki AF M seçicisini M konumuna getirin ve lensi sağa veya sola doğru istediğiniz netliği sağlayıncaya kadar çevirin. Ayrıca gözÜnÜze gÜvenmeyip, vizör içindeki YEŞİL olan ve netlik yapılınca yanarak onay veren ışığının yandığında da emin olduktan sonra fotoğrafı çekin.

teşekkÜrler
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...
On 09.10.2015 at 18:49, Ümit Alper TÜMEN yazdı:

uzun zaman  oldu ama   manuel netlemeyi çok iyi çözdüm çok teşekkür ederim  ama en iyisi oto fokus onu anlamış bulunmaktayım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikonun d3xxx d5xxx  modellerde gövdede netleme motoru olmadığı için netlemeyi elle yapmanız gerekiyor netlemeyi lensin üstünde netleme halkası var halkayı çevirerek netleme yapabilirsiniz. Kadrajdan bakınca net olduğuna karar verirseniz çekersiniz. Tam olarak bilmiyorum ama kadrajdan bakınca sol altta olması lazım net olduğunda nokta ile uyarı veriyor olması lazım.

- Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 24.07.2016 at 11:29, Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ yazdı:

Nikonun d3xxx d5xxx  modellerde gövdede netleme motoru olmadığı için netlemeyi elle yapmanız gerekiyor netlemeyi lensin üstünde netleme halkası var halkayı çevirerek netleme yapabilirsiniz. Kadrajdan bakınca net olduğuna karar verirseniz çekersiniz. Tam olarak bilmiyorum ama kadrajdan bakınca sol altta olması lazım net olduğunda nokta ile uyarı veriyor olması lazım.

teşekkürler saygılar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.