İçeriğe git

Nikon D610 50mm 1.4D Netlik sorunu

Serkan Aydıner

Recommended Posts

Nikon D610 makinam var . Ara ara fotoğraf çekmekteyim ama makinanın performansını göz önünde bulundurursak , portre çekimlerde göze netlik almama rağmen modelde istediğim netlik ve keskinliği yakalayamıyorum gibi . Beni tatmin etmiyor . Auto focus kalibre sorunu mu var acaba ? Tam olarak bu sorunu çözemedim . İstediğim netliği ve keskinliği ne ham fotoğrafta görebiliyorum ne de photoshop uyguladıktan sonra görebiliyorum . Nikon D610 50mm 1.4 D lens ile çekildi .

Exif :

Diyafram : f5

Estantene : 1/100

Iso : 400

post-5069-0-81595400-1447429764_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Nikon D610 makinam var . Ara ara fotoğraf çekmekteyim ama makinanın performansını göz önünde bulundurursak , portre çekimlerde göze netlik almama rağmen modelde istediğim netlik ve keskinliği yakalayamıyorum gibi . Beni tatmin etmiyor . Auto focus kalibre sorunu mu var acaba ? Tam olarak bu sorunu çözemedim . İstediğim netliği ve keskinliği ne ham fotoğrafta görebiliyorum ne de photoshop uyguladıktan sonra görebiliyorum . Nikon D610 50mm 1.4 D lens ile çekildi .

Exif :

Diyafram : f5

Iso : 400

Serkan bey,

Aynı lensin G serisi var bende ve aynı problemi yaşamıştım. Kalibre ederek çözdüm.

öncelikle bir odaklama problemi olup olmadığından emin olun.

Bunun nasıl kontrol edileceğini buradan görebilirsiniz. Eğer bir problem varsa ve kalibrasyon gerekliyse aynı dökümanda nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sadece bu lensdemı yapıyor bunu acaba?? makıneın focusunda sıkıntı olabilir.

Başka bir objektifi deneme şansım olmadı geçen sene Nikon 35mm 1.8 ed kullandım ama dikkat etmedim hiç elimde o objektif ile ilgili fotoğrafta bulunmuyor . Ankarada yaşamaktayım yetkili bir servis olup olmadığını araştırıp bir göstermeyi düşünüyorum umarım gövdede bir sorun yoktur .

Geçen sene ağustos ayında istanbuldan 2. el olarak almıştım . Makina orada denedim sorun yaşamadım zaten makinayı body olarak alıp lenside ayrı almıştım . Makinayı kullanan kişi yıpratmamış hiç kozmetiğine kadar tertemiz duruyordu . Tiripota bile takılmamış . Lensde aynı şekilde en çok dikkat ettiğim nokta netliğiydi ama pc inceleme şansım olmadı daha sonradan incelemiştim . Genelde film çekimleri için düşünmüştüm . Mezun olduktan sonra düğün fotoğrafı çekimleri yapmaya başladım . Bu süre zarfında farkettim . Flashlı flashsız tatmin etmediğini hissettim . Hatayı kendimde görüyordum ama değil gibi gözüküyor .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm 1,4D nin 3-5 kopyasını kullandım. Hepsi gayet başarılı ve keskin lenslerdi. Sadece eski seri üretim "made in japan" yazan hoşuma gitmemişti biraz soft kalıyordu. Belkide ben de ki kopyası sorunluydu bilemem. "Made in China" yazanların hepsi başarılıydı. En basit kalem pillerle back- frount focus testi yapabilirsiniz. yapabilirsiniz. İnternette çokça açıklama var..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50mm 1,4D nin 3-5 kopyasını kullandım. Hepsi gayet başarılı ve keskin lenslerdi. Sadece eski seri üretim "made in japan" yazan hoşuma gitmemişti biraz soft kalıyordu. Belkide ben de ki kopyası sorunluydu bilemem. "Made in China" yazanların hepsi başarılıydı. En basit kalem pillerle back- frount focus testi yapabilirsiniz. yapabilirsiniz. İnternette çokça açıklama var..

Chine malı baktımda lense bugün nikon servisine gittim yetkili kişide aynısını söyledi d serisi lenslerde böyle sorunlar yaşanıyor diye . Daha sonra makinayı alıp elmacık kemiğimin üzerine netlik yaptı gözlerim netlendi . Kalibre ayarını -7 yaptı düzeldi sorun . Kafama takılan nokta internette baya teferrüatlı olan bu kalibre durumunu yetkili kişi hiç onlara başvurmadan deneme yanılma ile bulması garipsedim doğrusu . Tripotum mevcut olmadığı için masanın üzerinde kalem piller ile deneyeceğim . Kalibre edilmiş şekilde çekmiş olduğum bir kaç portre var şimdi onları inceleyeceğim . Birazdan yüklerim buraya

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensin kalibre edilmiş hali . İlk linkte netlik gözde . İkinci linkte netlik saçta . İkinci linkte netlik saçta olmasına rağmen omzundaki dikişli alan daha net gibi .

http://i.hizliresim.com/68WqjN.jpg

Diyafram : F3.5

Iso : 200

http://i.hizliresim.com/8QRDmn.jpg

Diyafram : F3.5

Iso : 200

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba. Bende D610 kullanıyorum 50mm 1.8D dışında kullandığım her lenste AF Fine Tune ayarı yapmam gerekti. Bundan sonra alacağım her AF lens için mutlaka AF Fine Tune yaparım. çünkü sapıyor lensler. 35mm Art kullanıyorum çoğunlukla ve +20 ayarında kullanıyorum. 85mm 1.8G sahibiydim bir aralar o da -15 ayarında doğru netliyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sigara kÖtü Örnek olmuş sansürlesek mi acep.

Evet, ben o sigaralı fotoğrafı aÇınca 2 saniyeden fazla bakamadım, kapattım.

Belki de hiÇ sigara kullanmadığımdandır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, ben o sigaralı fotoğrafı aÇınca 2 saniyeden fazla bakamadım, kapattım.

Belki de hiÇ sigara kullanmadığımdandır.

O an Çekerken benim derdim netlikteydi koyarken de hiÇ düşünmedim kusura bakmayın lütfen . Kaldırmaya Çalıştım da yorumlarınızdan sonra beceremedim :/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.