İçeriğe git

Nikon D7200 vs D750 üzerine

Recommended Posts

Merhaba;

Canon 550d kullanıcısıyım uzun süredirde kullanıyorum. Yeni bi makine alıp artık profesyonelliğe geçmek istiyorum.

Hangi makineyi alacağım konusunda tam karar verememekle birlikte kuvvetle 7200 yada 750 alacak gibiyim.

Şimdi arasındaki bariz fark elbette fulframe farkı,

Haricinde izlediğim videolarda 7200 ün fotoları son derece güzel üstelik 7200 ün artıları 750 den fazla duruyor. Ayrıca video çekimlerinde de daha iyi. Yani kağıt üzerinde sensör farkından başka hiç bir artısı yok750 nin .

Ancak durum böyleyken neden arasında bu kadar fiyat farkı var. Bir çok yerde hiç önemi yok kenardan biraz crop yerse nolurki geniş açı ile telafi edilebir diyorlar. Ayrıca youtube den izlediğim kadarı ile renkleri birazcık daha doygun gibi 7200 ün. Sanki biraz daha canlı gibi ancak keskilik konusunda emin değilim.

. İşin diğer tarafı fiyat performans kısmı benim için önemli değil aldığma pişman olmak istemiyorm. Böyle şeyler her zaman alınmıyor neticede ayrıca satmayı filanda düşünmüyom ilerde,

Günlerdir şu sorulara doğru dürüst bir cevap bulamadım. Lütfen değerli yorumlarınızı esirgemeyin yol gösterici olacaktır.

çekim konusunda bir hedefim de yok manzarada çekerim makroda. Hoby için yapıyorum ayrıca aralarındaki fiyat farkı benim için önemli değil.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şahsi fikrimdir; bence siz elma ile armutu karşılaştırmaya çalışıyorsunuz. Şöyle ki D750 FF gövdedir, D7200 ise APS-c gövdedir. Bence bu aşamada iki gövde arasındaki avantajları dezavantajları karşılaştırın. (Nikon FF gövdelerini FX, APS-c gövdelerini DX olarak adlandırır.) Size en uygun yolu seçerek oradan ilerleyin. İnanın aradaki fark geniş açı ile çözülecek kadar basit değil.

Madem varmak istediğiniz bir hedefiniz yok ve genel kullanım için bir gövdeye ihtiyacınız var bence D7200 alın. Aradaki farkı lense yatırım yapın. çünkü ileride kararınızı değiştirecek olursanız ve bu konuda ilerleme kaydetmek isterseniz de D7xxx serisi APS-c olmasına rağmen sizi uzunca bir süre götürecektir. Nikon'un ayrı bir güzelliği kaliteli lenslere yatırım yaparsanız ileride gövdenizi değiştirseniz de kaliteli lenslerinizi kullanmaya devam edersiniz. Bu noktada Nikon için lensler kalıcı gövdeler gelgeçtir... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Giriş seviyesi bir gövdeden sonra FF çok uygun bir seçenek olmayacağı yazınızdan belli oluyor zaten. Yani motorsikletten sonra tır sürmek gibi düşünün. Siz bir süre daha APSC sensörlü orta seviye gövdelerde zaman geçirmek zorundasınız, çünkü henüz o bilgi ve tecrübeye haiz değilsiniz. Söylediğimin aksi bir durum olsaydı bu soruyu zaten sormazdınız.

Yazdıklarım moralinizi bozmasın, bana kızıyor olmanız da ihtimal dahili, ama bir süre sonra bana hak vereceksiniz, buna inanın.

Orçun'un tavsiyesi sizin için çok samimi/dürüst bir tavsiye olmuş, sakın yabana atmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplarınız için teşekkürler üstatlar.

Mehmet Hocam;

Elimdeki canon 550d'ye bakarak bu kadar hakkımda fikir sahibi olmanız çok ilginç.

- Birincisi Bodynin eski olması fotoğraf çekeni amatör yapmaz !

- İkincisi motosiklet dediğiniz makinemin iki tane derecesi var. (ömrünü tamamladığı için yeni makine alıyorum)

- üçüncüsü sorduğum soruda, klişe cevaplardan tatmin olmadığım için konu açma ihtiyacı hissettiğimi ve nazikce Makineden anlayan ve gerçek farkı verebilecek üstatlara sorduğumu kibarca belli ettim.

Hani elmaydı armuttu, Motordu, tırdı ! Anlayan birisi varsa farkı kullanıcı tecrübesiyle yazarsa en azından forum kirliliğide olmaz. Zira teknik cevaplar herkesin işine yarar.

Sizden ricam sormuş olduğum soruyla vermiş olduğunuz cevabı yeniden okumanız.

Saygılarımı sunuyorum.

Vernon Trent Derki 'Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür.'

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben d7000 kullanıyorum. Memnunum eğer şimdi gövdeyi değilsem ve imkanım olsa elbette d750 alırdım yada imkan olsa d4 niye olmasın. Ama siz teknik özellik demişsiniz kiyas.la sitesinden zaten ne farkı var yazıyor. FF ile dx çok farklı alanlar fotoğtaf tutkunu iseniz ekbette ff seçin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf bey,

Kimse sizin kullandığınız makinaya bakıp size incitici bir söz söylemedi. kaldı ki ben D40 gövdemi hala keyifle kullanıyorum. Buradaki genel kullanıcılar teknik gerek teknik bilgi gerekse tecrübe konusunda üstün kullanıcılardır. Ancak hiç kimsenin bir marka takıntısı olmadığı gibi kafayı uzunca zaman önce Nikon makineler ile bozmuştur. Bu da bizim kusurumuz işte.

Dediğim gibi kimse sizin kullandığınız ekipmanla değerlendirmiyor, sadece gerek Mehmet Hocanın gerekse benim takıldığımız konu APS-c gövde ile FF gövdenin kıyaslanmaya çalışmasıydı. Bunu zannedersem Nikon konusunda bilgi sahibi olmamanızdan, Canon kullanıcısı olduğunuzdan kaynaklanmaktadır. Bizim demek istediğimiz, elinizdeki Canon gövde ile Mark II kıyaslanması nasıl abesle iştigalse, D750 ile D7200 kıyaslanması o kadar abesle iştigaldir. çünkü iki gövdenin hitap ettiği kullanıcı profilleri birbirlerinden farklıdır.

Hani deseniz FF gövde mi alayım yoksa APS-c gövde mi alayım o zaman kullanım amacınıza göre değişir. Sorularınıza verdiğimiz cevapları beğenmiyorsanız gidin paranızın yettiği en iyi makineyi alın. Hatta Canon 5D Mark III alın, yok illa Nikon alacağım diyorsanız D4s alın veya bekleyin D5 alın. Para sizin pul sizin, nasıl çarçur etmek isterseniz o makineyi alın. Ama ben akıllıca bir harcama yapmak istiyorum diyorsanız, D7200 ve kaliteli lensler sizi en az Canon gövdeniz kadar idare edecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orçun Bey ;

Burda gerçek üstatların olduğunu düşündüğüm için yazdım. Sizden kıyas isteyen yokki sadece gerçek anlamda fotoğraf üzerindeki etkisini sordum. Biliyosanız (elma armut benzetmeleriniz haricinde) yazın bilgilelenim. Yoksa lütfen sadece okuyun. Zira bilgi kirliliğine yol açıyor mevcut durum.

.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zülfü Hocam;

Bende bunu merak ediyorum ama sanırım kendimi ifade edemiyorum. Niye 750 alırsınız ? Fullframe daha keskinse kenarlarda sorun yapıyor diyor. Sensördeki pikseller dahamı yoğun olduğu için. İşin açığı sensördeki yüksek maliyet makinenin fiyatına yansıyor ancak foto üstündeki etkisi tam olarak nedir doğrusu bilemiyorum. Sorduğumda ise genelde babanın çocuğuna verdiği tafsiye edasıyla yada basit benzetmelerle işin içinden çıkıyolar. Gerçek anlamda pek kimsenin bunun farkında olduğunuda zannetmiyorum, zira hala bir cevap gelmedi. (bilgiye dayalı)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf Bey,

Tutarlı sorulara tutarlı cevaplar verilir.

Full Frame (FX) gövdeler ile APS-c (DX) gövdeler birbirleri ile kıyaslanamaz.

Nedeni; FX gövdelerde kullanılan sensörler ile DX gövdelerde kullanılan sensör boyut olarak birbirinden farklıdır. DX gövdelerde 1.6 oranında daha ufak sensör kullanır NIKON. FX gövdelerde daha büyük sensör olduğu için tekil piksel boyutu daha iyi ISO başarımı sağlar. ürettikleri ham fotoğraf kalitesi gözle seçilemese de FX gövdelerde daha iyidir.

Ben pek sanmıyorum ama anlamışsınızdır sanırım neden D750 ile D7200 kıyaslamasının SAçMA olduğu.

Hazır sırası gelmişken Kamu Spotu tadında mesaj yazmaktan vazgeçin, bilgi kirliliğini olup olmadığına bu forumu yönetmekle yükümlü olan BİZLER karar verelim. Yoksa Dx gövde ile FX gövdeyi kıyaslamak baştan bir bilgi kirliliğidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Giriş seviyesi bir gövdeden sonra FF çok uygun bir seçenek olmayacağı yazınızdan belli oluyor zaten. Yani motorsikletten sonra tır sürmek gibi düşünün. Siz bir süre daha APSC sensörlü orta seviye gövdelerde zaman geçirmek zorundasınız, çünkü henüz o bilgi ve tecrübeye haiz değilsiniz. Söylediğimin aksi bir durum olsaydı bu soruyu zaten sormazdınız.

Yazdıklarım moralinizi bozmasın, bana kızıyor olmanız da ihtimal dahili, ama bir süre sonra bana hak vereceksiniz, buna inanın.

Orçun'un tavsiyesi sizin için çok samimi/dürüst bir tavsiye olmuş, sakın yabana atmayın.

Cevaplarınız için teşekkürler üstatlar.

Mehmet Hocam;

Elimdeki canon 550d'ye bakarak bu kadar hakkımda fikir sahibi olmanız çok ilginç.

- Birincisi Bodynin eski olması fotoğraf çekeni amatör yapmaz !

- İkincisi motosiklet dediğiniz makinemin iki tane derecesi var. (ömrünü tamamladığı için yeni makine alıyorum)

- üçüncüsü sorduğum soruda, klişe cevaplardan tatmin olmadığım için konu açma ihtiyacı hissettiğimi ve nazikce Makineden anlayan ve gerçek farkı verebilecek üstatlara sorduğumu kibarca belli ettim.

Hani elmaydı armuttu, Motordu, tırdı ! Anlayan birisi varsa farkı kullanıcı tecrübesiyle yazarsa en azından forum kirliliğide olmaz. Zira teknik cevaplar herkesin işine yarar.

Sizden ricam sormuş olduğum soruyla vermiş olduğunuz cevabı yeniden okumanız.

Saygılarımı sunuyorum.

Vernon Trent Derki 'Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür.'

Şimdi şöyle yapalım: Benim daha önceki cevabımı hiç yazmamışım sayalım. Ben o yazdıklarımı geri alıyorum, hiç böyle bir cevap vermedim, siz de bunları hiç okumadınız, uygun mudur sizin açınızdan? Bu sizin bana bakış açınızı değiştirir düşüncesindeyim. Böylece bana kızmamış olursunuz. Ben de verdiğim cevabı tekrar okumak zorunda kalmam. Kolaylıklar diliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mesajınızı yeni okudum ;

Şurda bir şey sorduk. Tavırlarınıza bakın bir Orçun Bey, verdiğiniz cevaplara bakın. Hani bi dövmediğiniz kaldı. Ki hala size isminizle hitap ediyorum benim aptal olduğumu ima etmenize rağmen. Seviyenizi kontrol edin önce boş verin şu kopyala yapıştır mesajlarla uğraşmayı. Artık size cevap vermecim. Yazmayın boş yere.

Mehmet Bey konuyu komple silseniz kimse bir şey kaybetmez sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf Bey,

Burada herkese yazdığı dilde cevap verilir. Ben Canon kullanıcısı olduğunuz için elimden geldiğince açıklayıcı olmaya çalıştım NIKON kısaltmaları konusunda. Konunun Elma ile Armut kadar farklı olduğu genel bir benzetmedir. Bunu bilmemenizi yaşınıza ve toyluğunuza veriyorum. Bunun haricinde bu forumlarda ukala tavırlara ve egosu yüksek kişilere aynı şekilde cevap verilir ve burada bu tip kişilere pek hoş gözle bakılmaz.

Sorunuzun yanıtını bir şekilde bulmanıza sevindim. Lakin D7200'ün D750 ile kıyaslanmasının optimal bir sonuca varacağını hala düşünmüyorum. D7xxx serileri D5xxx serileri ile kıyaslanır inandırıcı bir değerlendirme ortaya çıkar. D750 D6xx veya D8xx serileri ile kıyaslanır mantıklar sonuçlar alınır. çünkü gövde olarak hem kulvarları hem de hitap ettiği kullanıcı kitlesi benzerdir. Aynı şekilde D750 ile D3 veya D4 gövdeler kıyaslanamaz. Teknik değerlendirme ve sonuç kritiği bunu gerektirir. Elmalarımı armutlarımı sevmediyseniz Volvo ile BMW M serisini kıyaslayın, Alacağınız sonuç ne kadar inandırıcıdır?

Neyse lafı uzatmayalım, bir şekilde sorularınıza KENDİNİZCE tatminkar sonuçlara varmış olmanız beni mutlu etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yusuf bey,

Yazışmalardan anladığım kadarıyla kafanız bu seçim nedeniyle ve buradan aldığınız cevaplar nedeniyle (tam beklediğiniz cevaplar olmasa da) biraz karışık.

Eminim ki, buraya sormadan önce birçok araştırma yapmışsınızdır ve belirli bir fikir, bilgi oluşmuştur kafanızda.

Siz de araştırmalarınızda mutlaka görmüşsünüzdür; bahsi geçen iki gövdenin teknik olarak bire-bir karşılaştırıldığı ciddi bir araştırma yok. Bunun en basit nedeni, iki gövde arasındaki ve bu gövdeleri tercih edenler arasındaki kulvar farkları. Biri diğerinden iyidir anlamında değil söylediklerim, tamamen bilgi birikiminize, neyi yapmak istediğinize ve tabi ki bütçenize bağlı.

Aslında verilen cevaplara bakarsanız hepsi size yardım etmek amacıyla, vakit ve emek harcayarak yazılmış ama en önemlisi yaşanılan tecrübeler sonucunda oluşmuş bir temel neticesinde verilmiş cevaplardır. Bu foruma ilk üye olduğumda ben de sorduğum sorular karşılığında almış olduğum cevaplardan tam tatmin olamıyordum. Ne yazılsa benim aradığım cevap değilmiş gibi geliyordu. Zaman geçtikçe bunun aslında benim tecrübe eksikliğimden kaynaklandığını farkettim. çünkü burada cevap veren üstadlar, gerçekten de kübradan sallamıyorlar. Hatta yukarıda size cevap veren her kişi, bilmediği bir konuda tek bir kelime bile yazmaz. Bunu açıkça söylerler.

Sorunuza gelince

En güzeli eğer imkanınız varsa, her iki gövdeyi de kafanızda belirlediğiniz seçim kriterlerinize göre test edin ona göre karar verin.

Seçiminizin içinize sinmesi dileklerimle,

Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin Hocam;

Zaman ayırıp bu kadar zahmete girdiğiniz için önce teşekkür etmek istiyorum size.

Gerçekten uzun süredir araştırıyorum FF ve DX konusunu. Saplantı haline geldi galiba :) Verilen cevaplar elbette yardıma yönelikti. İnternet ortamında yazışmaların böyle yan etkileride oluyor maalesef. Belki ben yanlış değerlendirdim yorumları.

Kit lensim yok geniş, tele ve makro lenslerim var . Sürekli tak çıkar, çok zahmetli bir iş hem iki makine olursa eşimde çeker hem ikisini birebir deneyip görmüş olurum. Kararımı verdim ikisinede alcam bitsin artık bu işkence:)

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese merhaba,

Öncelikle bu soru benim de uzun süre kafamı kurcalayan bir soruydu ve boşvermiştim. Şimdi konuyu okudum yine kurcalamaya başladı. Sanırım konuyla ilgili çok fazla değişken mevcut olduğundan net yorum yapmak imkansız, lakin kabataslak birşeyler sÖylenebileceği kanısındayım. Konuyu tekrar kurcalarken birkaç güzel video buldum ve sizinle paylaşmak istedim, gerçi benim gibi siz de videolardaki bazı savlara katılmayabilirsiniz; ama fikir fikirdir, temellendirildiği sürece de değerlidir. Neredeyse tek farkı sensÖr boyutu olan bu iki makinenin arasındaki fark hakkında yorum yapmak benim gibi amatÖrler için gerçekten zor, ama zor olması düşünmeyi bırakabileceğimiz anlamına gelmiyor. Keşke derli toplu argümantatif bir açıklaması olsa. Daha fazla uzatmadan videolara geçmek istiyorum.

D7200 vs D750 keskinlik testi:

BÖlüm 1

BÖlüm 2

DX ve FX farkı, Nikon D7000 vs D800:

SensÖr boyutu yorumu, Bu video FF diyen birçok üstadı kızdırabilir, ama bence haklılık payı da yok değil:

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hasan Hüseyin Bey;

Öncelikle ilgiliniz için gerçekten teşekkür ederim.

Atmış olduğunuz ilk iki videoyu iki defa izlemiştim daha Önce. çok güzel bir mukayese olmuş zaten bu videolardan sonra kafa karışıklığım daha çok arttı. Son iki videoyu izlememiştim, izledim. ISO konusunda FF zaten geniş sensÖrün avantajını kullanarak düşük ışık koşullarında daha başarılı. Aslında 3 videoda bebek fotosunu biraz daha loş ışıkta yapsalardı benim gÖrüşüm d800 ün FF farkı daha iyi anlaşılabilirdi.

4. video biraz tabuları yıkmış gibi. Genelde herkes fullframe mukayeselerin yine FF ile yapıldığı için FF ve DX aynı şey değil diyor ! Ama D7000 alınıyodur bu yorumlardan :)

Hasan Bey kendinize amatÖr diyerek mütevazilik yaptığınız aşikar. Bu videoları bir çok fotoğrafçı sabit gÖrüşler yüzünden izlemiyor bile. Bence çok fikir verici fotolar herkesin izlemesini tavsiye ederim bende,

İşin açığı hem kendime hem eşime bir makine almaya karar verdim dedim bugün ancak şu ortalarda dolaşan iphone 6s'in videosu Nikon D750 den daha iyi yaygaraları beni D750 den soğutmadı değil. Bilen birisi varsa şunuda bir açıklığa kavuştursun lütfen. Tam kararı veriyoz bi aksilik oluyo :) videonun linkini atıyorum ki bu yüzlerce teknoloji sitesinde çıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ön yargı değilde videoların hepsinin doğru olduğunu düşünmek de bana gÖre direk teslim olma durumu değil midir.???

Her video çekenin videosuna inanmak kendimizi kandırmaktan Öteye gitmez eğer gerçekten bu video senin için tatmin edici ise direk iphone 6s alalım olsun bitsin. Hem ufak, hem hafif hepsi bir arada :)

Bu videoları hazırlayan arkadaşlar bazı markalara yakın değil mi? Hatta sponsor destekli yada sempatizanı değil mi? diğer markayı aşağılama yÖntemi video yada benzeri şekilde uygulanmıyor mu? bu dünyanın her yerinde bÖyle değil mi. Doğrusu yapabiliyorsan aynı lens sabit ışık sabit tripod üzerinde aynı ayarlarla aynı model yada sabit bir nesne üzerinde manuel wb ile çekim yapmaktır. Sonra aynı ekranda hattta karanlık bir ortamda aynı açıdan bakmak ve ciddi bir değerlendirme yapmak en doğrusudur. ki bÖyle bile çeksen ışığın ısısı ortam sıcaklığı monitÖrin ısı farkı gibi çok anormal değişkenler olması % 100 bir neticeye ulaşmanı engeller dxo mark yada kamera inceleme siteleri mansurov yada ken amca kafasına gÖre atıp tutmaktadır. bu işin elle tutulur %100 bir cevabı yoktur. bana gÖre imzamda ki ve hatta orda yazılı olmayan çok ciddi paralar Ödeyerek almış olduğum ekipman en iyisidir. neden mi canon du nikon du 2.8 di derken hepsini bizzat kullanıyorum şimdi desenki 85mm.1.8mi 85. 1.4 mü paran hangisine yetiyorsa o en iyisidir. Örnek d5 geliyormuş d5 alsam spor müsabakası çekmiyorumki yada bana saniyede 15 kare lazım değil d810 ve prime lenslerimle aldığım keskinlik kontrast çÖzünürlük hiç bir makinede yok d4 değil d5 de bile benim isteklerime cevap vermez. Her cevap kendi bilgi birikimini tecrübesini bir şekilde elinden geçmiş ve kullanmışsa o ekipman hakkındaki deneyimlerini aktarır. evet haklısın burda yılların deneyimine sahip olanlarda herkes de olduğu gibi bir parça egoda olabilir. bence hak vermek lazım ama Örnek geçen bir konuda deniyorki d610 ile d750 arasındaki farka değmez deniyor o vatandaşın kişisel gÖrüşüdür bence d750 duruma gÖre d810 dan bile daha iyi olabiliyor doğru yerde doğru zamanda kullanırsan. bu mevzu çok uzar gider işin Özü nedir biliyor musun sevgili kardeşim aslında sen cevabı biliyorsun ne almak istediğini de çok iyi biliyorsun sadece yandaş arıyorsun (İNANMAK İSTİYORUZ HEMDE HEPİMİZ) diğer tabiri ile kendimizi kandırmak ta denebilir. bir de buda bir gerçekki sürü psikolojisi maalesef bize has bir şey değil tüm dünyada mevcut. hadi çık işin içinden sakın kimse üstadlar dahil aksini iddaa etmesin sahip olma iç güdüsü ego hangimizde yokki herkese saygılar. burda kimse hedef alınmadı lütfen kimse üstüne alınmasın kişisel fikrimdir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iphone sensör büyüklüğü 4.80x3.60mm Yani fare şeyi kadar sönsörü var. Fakat iphone da milyon dolarlık yazılım var. Pikselleri taklit ederek bir programla fazlaca müdehalelerde bulunuarak en iyi fotoğraf ve videoyu elde etmeye çalışıyor. Böyle bir durumda d750'den çok daha iyi görünen fotoğraf ve videolar elde edebilir. (Gerekli ışık koşulları oluştuğunda) Profesyonel makinelerde amaç ham görüntü elde edip fotoğrafçının-sanatçının yorumuyla işlenmesine olanak sağlamaktır. DSLRin içinde de bir yazılım var. Bu yazılımla JPEGleri kendisi düzenliyor. Ama ciddi bir fotoğrafçı bu jpegleri sadece görüntü için kullanacaktır. Fotoğrafçıya gerekli olan RAW (ham) dosyalarıdır.

Profesyonel dijital film kameralarında çıkan görüntüler kontrassız ve sönüktür. Hatta 10.000lerce dolarlık film kameralarınının ham çıktısını İPhone ile karşılaştırsak ben eminimki iphone onları da geçer. Ancak film kameralarından istenen zaten budur. çünkü filme renkler ton doygunluk sonradan atılır. Ve hepimizin filmlerde imrendiği görüntüler ortaya çıkar.

Sonuç olarak eğer hatıra fotoğrafı ve selfi çekiyorsanız. Ara sıra manzara,kedi ve sokaktaki sümüklü çocuk fotoğrafları çekiyorsanız bence DSLR lere o kadar para vermek çok saçma. üstüne üstlük DSLRler yapısından dolayı ağırdır ve ciddi amelelik gerektirir. Bu yüzden ilk hevesle alınan DSLR ler kısa zaman sonra önce "kim taşıyacak?" diyerek bir köşeye atılır. Sonra alışveriş sitelerinde "çok az kullanılmış XXXXXXX" diye ikinci el olarak ve zarar edilerek satılmaya çalışır.

Yanınızda fotoğraf makinesi olmasını istiyorsanız iphone alın. Evet iyi çekiyor. Ama ben Harici ışıklandırma ekipmanlarıyla ışığa hükmetmek istiyorum. Fotoğrafa kendi bakış açımı istediğim lensle katmak istiyorum. Fotoğraflarım için en iyi yorumu bir program değil ben yaparım. Bu işten para kazanıyorum. Yada fotoğrafçılıktan büyük keyif alıyorum bunun içinde sadece makine lens değil ışık ayağı harici flaşlar, paraflaşlar softboxları taşırım. Bu ameleliğe değer diyorsanız DSLR alın ve zorluklarına hazır olun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yusuf bey. Öncelikle bence hangi makine yerine, üslup tartışması yapmak daha uygun. Burada sizin sorduğunuz soruya iyi niyetle ve samimiyetle yardımcı olmak için cevap veren üstadlara karşı takındığınız tavır üslup kabul edilebilir cinsten değil. Bana da dilediğinizi sÖyleyebilrsiniz sorun değil. Küfür bile edebilirsiniz. Tuğrul İnançerin sÖylediği bir sÖz var bayılıyorum. İslamın şartı 5 , 6. sı Haddini bilmek. Size haddinzi bilin demiyorum elbette bu bana düşmez. Ama Eğer forumda Mehmet beyin orçun beyin ve diğer abilerin üstadların verdikleri vevapları okumuş olsaydınız bÖylesi agresif bÖylesi üst perdeden cevap verecek bir üslup kullanmazdınız. Mehmet KÖse Hocam gerekli cevabı vermiş zaten. O yüzden Bize (Kendi Adıma) bu değerli insanlara saygı duymak düşer. Sevgide istek Saygıda Mecburiyet Vardır. Dediğim gibi dilediğinizi sÖyleyebilirsiniz. İnsanlar kılık kıyafeti ile karşılanır. Konuşması ile Uğurlanır. Hepsini geçtim bir FF makineyi kullanmış olsaydınız. Bu soruyu sormazdınız diye düşünüyorum. Ben Canon 70D den D610'a geçtim ve Aradaki farkı tahayyül bile edemezsiniz. Vesselam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese merhaba,

Gönderdiğim 4. videonun sonunda makineden, sensör boyutundan daha önemli şeylerin olduğu vurgulanmış; bunu gözden kaçırmamak lazım diye düşünüyorum. Yoksa "Amaan FF ile DX arasında hiçbir fark yok." demek biraz komik bence. öte yandan "FF değilse çöptür DXler oyuncak." tavrı da bir o kadar komik. Birçok arkadaşım FF makine kullandıktan sonra ölsem DX e geçmem modunda dolaşıyorlar. Bence bu biraz şovenistik bir tavır. Ben de FF makine kullandım: Evet vizorü daha geniş, Iso başarımı daha iyi, daha hızlı netliyor kabul. Ama Kullandığım FF 1000 liraysa DX 500 lira, hatta üzerindeki lenslerden birisi 4000 lira diğeri 400 liraydı. Ben olaya biraz fiyat/performans yönünden bakıyorum. FFin sağlayacağı avantaj veya artılar sizin için aradaki fiyat farkını vermeye değer mi? Ki FF satın alınca lens masrafınız da daha artacak. Bence bu yüzden birçok fotoğrafçı için bile lüks oluyor FF. Tabi bu sizin hangi gelir skalasında olduğunuza, bu işe ne kadar bütçe ayıracağınıza göre de değişir. Anlayacağınız bu size özel bir durumdur, çünkü işin içinde birçok değişken vardır. Ben orta karar bir DX gövde ve 2 tane plastik lensle işimi görebiliyorum. Hatta tecrübeme kıyasla bu ekipmanın bana fazla olduğunu bile düşünüyorum zaman zaman. Burada tercih tamamiyle kişisel. Umarım haddimi aşmıyorumdur ama tekrar belitmek isterim ki bence FF muhteşem DX çöp tavrı biraz şovenistik. Sanırım D700 ile D7200 fiyat olarak aynı sınıftalar şu sıralar, o zaman hiç düşünmeden D700 mü almalıyız?

D750 vs 6s ise yine şovenistik geldi bana, öncelikle video performansı kıyaslanmış, makinenin üzerindeki tamron lensin modelini bilmiyoruz, diyafram sanırım en keskin değerde değil. Test biraz yanlı yapılmış bence. Aynı kıyaslama sigmanın art serisi bir lensle fotoğraf üzerinden yapılmalı diye düşünüyorum ki turkstockfotograf konuyu çok başka bir yerden irdelemiş, kendisine verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Herkese saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben paran hangisine yetiyorsa o senin için en iyi ekipmandır diyerek konuyu özetledim gerisi tefarruattır. youtube da servis edilen videolar da amacıda bellidir. Firmalar sadece kendini düşünür son kullanıcı mutlu olmadıysa da sorun yoktur. Firma para kazanıyorsa olay bitmiştir. Zaten müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan firmalar zamanla batar ve kaybolur. Herkesi mutlu etmek mümkün değildir. çoğu zaman kendimizi bile mutlu edemiyoruz....

velhasıl mesele soru cevap olmaktan çıkmıştır. bir deli taş 40 akıllı durumu hasıl olmuştur. burda dileyen kendi üstüne alınabilir. nedeni madem bu konuda bilgi ve fikir sahibisin neden soruyorsun demezler mi adama bende vakti zamanında bu soruları sormuş ve zamanla tecrübe kazanmış hemen hemen çoğu ekipmanı deneyimlemiş biri olarak bizzat alır denerim mutluysam son noktayı koyarım. ürünü almadan önce eş dost arkadaşında varsa alır denersin yoksa 50 100 lira gibi paralara kiralarsın ve kendin karar verirsin o kararıda zaten veremiyorsan git kendini köprüden at konu kapansın... aslında sensörü icat eden adamı bulsak ve hesap sorsak daha mı sağlıklı olur bilemedim :)

Lanet olası sensörler canınız cehenneme :) :) :)

QWmAZA.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba;

Tam kare gövdelerin üstünlüğü; arkasındaki kişi,lens ,gövde,kullanılan yardımcı ekipman ve fotograf bilgisi ile ilintilidir.Ben 30 sene analog gövde(Nikon) kullandım. Analog gövde ile çekilmiş bir fotografı kaliteli bir tarayıcıda taratın, herkesçe malumdur ki; üstünlüğü şu an kullanılan en iyi digital gövdenin verdiği fotograf ile kıyas bile edilemez.Aynı enstantane ve ışık şartlarında tripod ve kablolu kumanda ile çekilmiş bir fotograf ile ,titreşim engelleyici açık olsa bile elde çekilen fotograf arasında kalite farkı fotograf bilgisi olan bir insan için malumdur.Yani gövde öncelik ve ilk gereklilik değildir.

Kimseye akıl vermek haddime değil,yalnızca acizane ricam bu gövde takıntıları fotografın temel esaslarının önüne geçmesin.Diğer markaları bilmiyorum ama ben eski bir Nikon kullanıcısı olarak kaliteli lensin gövdeden çok daha önemli olduğunu tecrübemle gördüm.Hele digital fotografçılıkta çok daha önde olduğunu tespit ettim.Tam kare (ff) kullanmak , gerek mp ve sensör boyutları açısından tecrübe gerektirir. Kaliteli bir fotograf için gerekli şartları oluşturmanız veya şartlara uymanız ,ışığı lehinize kullanmanız , ens-diyafram , alan derinliği ve iso,yardımcı ekipman ,vs gibi değerlere hakim olmanızın yanı sıra, büyük boyutlu sensörü doyuracak kaliteli bir lens gerekltirir.Bu yüzdendir ki tam kare gövde alırken bu hususlara dikkat etmek gereklidir. Rafine bir zevktir fotograf ve bu işe gönül vermiş insanlar naiftirler ve uslublarına dikkat ederler. Son olarak bu sitedeki tecrübeli fotograf sevdalarından ricam;gelin bundan sonra fotograf bilgilerimizi (ekipman dışında) bir başlık altında paylaşalım.İyi bir fotograf için ;dağarcığınızda olan tecrübe ve bilgilerimizi paylaşalım.Bu aynı zamanda illaki iyi ekipman her zaman iyi fotograf çeker imajını ortadan kaldıracaktır. Ben kısa zaman sonra bir başlık altında bu bilgileri paylaşmaya çalışacağım bu konu devamlı güncel kalıp herkesin katkısı ile paylaşmanın erdemine layık biçimde herkese yararlı olacaktır.Acele ile yazdığım bu yazıda hatalar oldu ise affola..Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hasan Hüseyin Bey ve Şenol Hocam;

Katklarınız için teşekkür ederim bu mesajıda sizlere olan saygımdan yazıyorum.

Elbette herkeste ego olabilir; Ancak elma ile armut benzetmesine kötü bir üslup ile katılmadığım için o kadar zoruna gittiki arkadaşın iki sefer şahsıma yönelik hakarette bulundu yine karşılık vermedim beyfendinin bu daha çok zoruna gitmiş olacakki bu sefer fake hesap açıp saldırılarına ordan devam ediyor. Tabi onlar yönetici olduğu için bizlerin haddimizi bilerek konuşmamız lazım. Her neyse olabilir. Herkesin bir yapısı var işte.

O sorun değil de başkalarıda sırf o şahıs forumda yönetici diye olsa gerek, kendince ahkam kesiyor çok üst perdeden, bir babanın kavga eden çoçukları ayırır edasıyla. Hani bu konuyu burda konuşmak yada tartışmak mümkün değil. Anlaşılan olmayacakta.

Fikirler beğenilmeyebilir. Kimse kimseye katılmak zorunda değil. üsluplarda beğenilmeyebilir. Ancak herkese açık bir platformda kişinin nev'i şahsına yönelik olursa yorumlar, işte o zaman tartışma biter.

Buraya gelip bu şekilde yazmamın tek nedeni de sizin paylaşımlarınız ve emekleriniz..... Keşke başka bir platformda karşılaşsaydık sizlerle eminim uzun uzun konuşur, tartışırdık.

Konu benim için zaten kapandı da. Burda cevap vermemin nedeni sadece sizsiniz.

Tekrar teşekkürler paylaşımlarınız ve emekleriniz için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.