İçeriğe git

Nikon D3s ISO Performans - Sony Nex-6

Yavuz S. Bahçekapılı

Recommended Posts

Arkadaşlar aynı klasmanda değiller biliyorum ancak D3s.in eski teknoloji dahi olsa ne kadar başarılı fotoğraf çıktısı ürettiğinin göstergesi. çekim ayarları her iki makinede A modunda, raw, noise giderme Photoshop üzerinden tamamen kapatıldı yani hiçbir düzeltme yok. Nikon D3s.te harici kumanda ile, Nex 6.da ise zamanlayıcı çekim kullanıldı.

Maalesef boyut problemi yüzünden fotoğraflar küçültüldü ve maalesef link vermeye müsaade etmiyor sistem.

Nikon D3S - ISO 3200

post-6555-0-95927100-1448919194_thumb.jp

Nikon D3S - ISO 6400

post-6555-0-52571900-1448919195_thumb.jp

Nikon D3S - ISO 12800

post-6555-0-91161800-1448919195_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam yukarıdaki 3 fotoğrafta d3s.e ait. Sırayla iso3200-6400 ve 12800. Başka da fotoğraf ekleyemiyorum. Nasıl bir forum sistemi anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hocam yukarıdaki 3 fotoğrafta d3s.e ait. Sırayla iso3200-6400 ve 12800. Başka da fotoğraf ekleyemiyorum. Nasıl bir forum sistemi anlayamadım.

Ben sizin adınıza düzenledim.

Sistemde görselleriniz için link te verebilirsiniz, burada problem yok.

Bunun için sadece imleçi istediğiniz yere getirip, yukarıdaki "Bağlantı" post-4969-0-97070100-1448960477.png butonunu kullanmanız yeterli.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nex - 6 ISO 3200

post-6555-0-38163700-1448995700_thumb.jp

Nex - 6 ISO 6400

post-6555-0-56139500-1448995760_thumb.jp

Nex - 6 ISO 12.800

post-6555-0-03361400-1448995840_thumb.jp

Bir de şu fotoğrafın üzerinden geçen beyaz çizgi çözünürlük dolayısıyla mı oluyor arkadaşlar?

İlk mesajdaki düzenleme için teşekkürler.

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bir de şu fotoğrafın üzerinden geçen beyaz çizgi çözünürlük dolayısıyla mı oluyor arkadaşlar?

İlk mesajdaki düzenleme için teşekkürler.

Yavuz bey,

Fotoğraflarda beyaz çizgi yok. Siz fotoğraflarınızı "Görsel Editör" kısmından "İletiye ekle" seçerek eklemediğiniz için oluyor. Ben bu şekilde yaparak bunları da son kez düzelttim :)

Burayı tekrar okuyun lütfen.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemal bey bu alışkanlıklarla ilgili. Üye olduğum diğer forum Üyelerindeki alt yapı bu forum sitesinden biraz farklı sanırım. Oraya genelde resim barındıran sitelerden upload yapıp link paylaşıyorum. Ayrıca buradaki gibi dÜşÜk bir boyut sınırlaması da yok. Amacım fotoğrafı mÜmkÜn olan en iyi kalitede (tabi ki bir sınır olmalı) göstermek istiyorum. Zamanla alışırız sıkıntı yok :)

Hakan Bey gerçekten bu makineye bağlanmamak mÜmkÜn değil. Üstelik ISO yÜkseldiğinde dahi dinamik aralık ve kontrast çok az kayıpla korunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemal bey bu alışkanlıklarla ilgili. Üye olduğum diğer forum Üyelerindeki alt yapı bu forum sitesinden biraz farklı sanırım. Oraya genelde resim barındıran sitelerden upload yapıp link paylaşıyorum. Ayrıca buradaki gibi dÜşÜk bir boyut sınırlaması da yok. Amacım fotoğrafı mÜmkÜn olan en iyi kalitede (tabi ki bir sınır olmalı) göstermek istiyorum. Zamanla alışırız sıkıntı yok :)

Hakan Bey gerçekten bu makineye bağlanmamak mÜmkÜn değil. Üstelik ISO yÜkseldiğinde dahi dinamik aralık ve kontrast çok az kayıpla korunuyor.

Webde olan bir görselin direkt linkini kullanarak tekstlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun için ayrıca upload etmenize gerek yok, bu sayede boyut sınırlaması da yaşamazsınız.

Bunu yapmak için bu teksti yazdığınız pencerenin ÜstÜndeki "resim" butonuna tıklayın ve sözkonusu görselin direkt linkini açılan pencereye yazın/yapıştırın.

örnek olarak ben Nikon'un sitesindeki bir görselin linkini aldım, link aynen şu (http://www.nikon.nl/...(Get%20Original).jpg).

Bunun bu tekst arasında görÜnmesini sağlamak için Üstteki "resim" butonu aracılığıyla paylaşıyorum:

cashbackbanner--(Get%20Original).jpg

Boyut kısıtlaması sadece kendi bilgisayarınızdan bir görseli upload ederken konulmuş bir tedbirdir. Aksi halde tecrÜbesiz kullanıcıların hafıza kartından çıkardığı haliyle yÜklediği 5000x2500 gibi boyutlardaki görsellerden dolayı sorun yaşanmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam biraz önce denedim ancak Resim düğmesine tıklayıp Bağlantı linkini yapıştırdığımda Tamam dememe rağmen ekran kilitlenip kalıyor. Browser kaynaklı olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En kısa sürede Nikon D610 - 6D ve 1D Mark IV.e ait yüksek ISO paylaşımlarımda olacak.

Birde yönetimdeki arkadaşlardan ricam makine listesine D3s eklesinler lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadece ters ışıkta kayıp yaşanıyor benim modelde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

ikinci elleri 1000 TL lik makine ile 4500 TL lik makineleri karşılaştırmak pek bir şey anlam ifade etmiyor bence. Bir şeyleri karşılaştırırken aynı fiyatta olanların karşılaştırılması daha iyi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turan Bey ilk mesajı okursanız zaten aynı klasmanda olmadıklarını belirttim. İkinci olarak bu profesyonel bir çalışma değil. Bir başka konu da elimdeki makineleri karşılaştırabilirim ancak. Bütçem maalesef iki pahalı makineyi aynı anda kaldıramıyor. Derseniz o zaman benzer makineleri karşılaştırmayacaksan forum veritabanını boşuna işgal etme bende derim bunun kararını forum yönetimi verir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında gerginlik değil de, fazlaca okumuyoruz yazılanları. Hemen sinirleniyoruz. Haksız da sayılmayız, yaşamak zor, Türkiye'de daha da bir zor. Günlük koşuşturmanın arasında burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Bazen Canımız sıkkın olabiliyor, yorgun olabiliyoruz. Birbirimize karşı hoşgörülü olmayı unutabiliyoruz. Sinirliyken klavyenin başına geçmemek bence en iyisi. Biraz sakinleşmek alttan almak, ne denmek istediğini tekrar düşünmek lazım. Ama olmuyor işte.

Aslında şöyle düşünmek lazım yapılan işe, emeğe saygılı olmak lazım. Uzun zamandır buralarda zaman tüketiyorum Turan Babacan'ın bir terbiyesizliğini, kişileri direk hedef alan bir şeyine rastlamadım. Onun demek istediği D3 Nikon'un amiral gemilerinden biri. üretim tarihi ne olursa olsun güncel makineler ile kıyaslanması çok da doğru gelmiyor bana da. Güncel makineler yanında bir sürü özellikle geliyor. Yavuz beyin emek sarf ederek yaptığı inceleme sonuçta bir Amiral gemisinden beklenildiği gibi sonuçların teyidi niteliğindedir. Zaman zaman bu tip doğrulamaların yapılmasını ben şahsen faydalı buluyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın recall, (adınızı belirtmediğinizden böyle hitap etmek zorunda olduğum için özür diliyorum)

Ben kendi adıma kesinlikle bir sanatçı olmadığımı ifade etmek istiyorum. Kanımca da özelde fotoğraf sanatçısı oturup bizim gibi burada birbirini gereksiz yere yermek ve germek yerine sanatında nirvanaya ulaşmanın çabası içindedir. Bizim gibi makineyi amaç edinmezler. Onlar için makine sadece araçtır. Bizim gibi maymun iştahlı değildirler. Makine ile egolarını tatmin etmezler. çektiği fotoğraflar ancak onları mesud ve bahtiyar eder. Fotoğraflarında bir kusur gördüklerinde makine ve ekipmanı suçlamak yerine bakış açılarını gözden geçirirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Sayın Forum üyeleri, arkadaşlar, 

Ben de bu D3S konusunda, bu aradaki 3 yıl boşluktan sonra birşeyler söyleyeyim. 2013 baharından itibaren D600 makinam var, daha önce de D80'im vardı. D600'de birkaç objektif değiştirdikten sonra, Nikkor 24-85 VR ve Nikkor 70-300 VR G'ye gelmiştim en son. Daha ışıklı diye 24-70 VR f: 2,8 ve 70-200 VR f: 2,8'e geçsem diye düşünüyordum. Daha az ışıkta, daha iyi netice alırım diye, daha önce de zaten 10,5mp'lik D80 de kullandığım için, D3S'e bi niyetlendim. En nihayet biraz yüksek shutter'da da olsa aldım... Bir baktım, niyetlendiğim o bir sınıf üstün f: 2,8 objektiflere ihtiyacım kalmadı (evet, daha keskinler, ama çok da fazla değil). Ayrıca D600'de makinayı DX modda kullanıp, x1,4 convertor'ü de takıp, 70-300 VR Nikkor'da 630mm'e ulaştığımda, tercihan tripod gerekiyordu. Yoksa, ISO'yu yüksek tutup, noise'la karşılaşmak ve boğuşmak gerekiyordu. D3S'de ise 10.000'in üzerinde bile noise problemi yok. Bizim Genel Müdürlüğün (Cumhurbaşkanlığı-Strateji ve Bütçe Başkanlığı - İSEDAK ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği G.M.) bütün küçük uluslararası toplantılarında (yılda 15 tane, Ankara'da) asgari 40 kişilik aile fotolarını LC'da flaşsız asgari 30-40 kare çekiyorum, aradan kimsenin ağzını burnunu yamultmadığı, gözünü kapatmadığı, yanına dönmediği bir kaç kare buluyorum, Başkanlığın sitesinde yayınlıyorlar. Tabii genel salon ve konuşmacı kareleri de cabası, flaşsız ve konuşmacılar mecburi olarak 15m mesafeden. Şimdi 26-29 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak ve 1984'den beri Cumhurbaşkanlarımızın başkanlık ettiği, 34. (büyük) İSEDAK toplantısının, Cumhurbaşkanımızın resepsiyonundaki o yüz küsur kişilik aile fotosunu da, asgari 50 basın mensubu ile birlikte çekeceğim aynı şekilde, kısmetse. Yanlış anlamayın, profesyonel değilim, amatörüm. Ama Dairemin bu işlerini de asıl görevlerime ilaveten yapıp, bunlar da resmi sitelerde yayınlanıp, delegasyon başkanlarına da gönderilince, aldığım maaşın çerçevesine bu iş de girdiğinden "kısmi ve baaazen" profesyonel oluyoruz işte :=))). 

D600'den her bakımdan üstün mü?.... Haaaayır... Sadece sınıfı farklı... Bi kere D600, 50 ISO'ya düşebiliyor, iki misli de pixel'i olduğu için, tabii ki daha iyi detay verebiliyor. İki-üçbin ISO'ya kadar renk doygunluğu daha iyi vs... Ama bu aralarda, elimde hep D3S var işte... Selamlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.