İçeriğe git

Yurt Dışına Çıkarken Yanıma Hangi Ekipmanı Almalıyım

Fatih Akbörü

Recommended Posts

Sevgili arkadaşlar yılbaşında Allah nasip kısmet ederse italyada olacağım. Hangi ekipmanları yanıma almalıyım hırsızlık yada benzeri konularda nelere dikkat etmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zor soru Fatih. Hangi ekipman derken senin ne yapmak istediğine bağlı. Ama oraya gitmişken de iyi bi şeyler çekmek istersin. Tek makina ve 14-24+24-70 sanırım yeterli olur, bundan fazlası hamallık. Sadece şunu söylemek isterim İtalya için: Diğer Avrupa ülkeleri gibi çok tekin değildir. Akdenize (güneye) doğru indikçe insanların hareketliliği artar, trafik kültürü yozlaşır. Kaptı kaçtı, hırsızlık, gerçek malı gösterip kutu içinde taş satma gibi sahtekarlıklara güney ülkelerinde rastlayabiliyoruz.Yol kenarındaki benzin istasyonlarında sana bir şeyler satmak isteyenlere, sohbet etmek isteyenlere dikkat etmelisin. Yine şehir içinde kalabalıkta bahaneden kavga çıkarıp elindeki kapma gibi huyları vardır İtalyan sokak serserilerinin. Sırt çantanın fermuarının dış kısımda değil de iç kısımda olması bu hırsızları bir nebze engelliyor. özetle tipik Romanya kafası desek ayıp olmaz yani. Ama bu senin ne tür bölgelerde gezeceğinle doğru orantılıdır. Gelir seviyesinin düşük olduğu semtlerde bu risk vardır yani. Aynı soruna bir Almanya ve benzerlerinde hemen hiç ya da tek tük rastlarsın. O ülkelerde bunu yapanlar da genelde Polonya, Romanya, Bulgaristan, İspanya gibi ülkelerden gelmiş tiplerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eyvallah Mehmet Abi. İnşallah bir sakatlık çıkmadan güzel kareler çekip çekip mutlu mesut döneriz. Malum ekonomik şartlar yüzünden yurt dışına çıkmak her zaman mümkün olamıyor. Ama hem merak hemde kendini ödüllendirmek adına zaman zaman biraz tek düzelikten çıkıp farklı kültürler farklı deneyimler yaşamak eğlenceli olabilir. Turla gideceğim için Floransa, Venedik, Milano, Roma, Napoli gibi turistik yerlerde olacağız. Fotoğraf anlamında ne çıkar bilemiyorum ama dediğim gibi inşallah gittiğime değer...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eyvallah Mehmet Abi. İnşallah bir sakatlık çıkmadan güzel kareler çekip çekip mutlu mesut döneriz. Malum ekonomik şartlar yüzünden yurt dışına çıkmak her zaman mümkün olamıyor. Ama hem merak hemde kendini ödüllendirmek adına zaman zaman biraz tek düzelikten çıkıp farklı kültürler farklı deneyimler yaşamak eğlenceli olabilir. Turla gideceğim için Floransa, Venedik, Milano, Roma, Napoli gibi turistik yerlerde olacağız. Fotoğraf anlamında ne çıkar bilemiyorum ama dediğim gibi inşallah gittiğime değer...

Dostum umarim istediğin gibi olur.

Gövde ve lens ile bitse ne güzel olur değilmi. :) Yan ekipmanlar ile birlikte çekilmez bir çileye dönüyor. Laptop ve ekipmanları , şarj cihazları , bataryalar , Card Reader , memory kartları , tripod , Belki tepe flash vs :) Ve bunlar sadece fotoğraf için olanlar.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Recep tabi gönül isterki hepsini götüreyim ve bol bol geniş zaman aralığında istediğim gibi fotoğraflar çekeyim ama onca yol teperken bunların hepsini taşımak hammalık olur benim kararım yüksek isodaki performansı ve düşük enstantane avantajı ile D750 16-35 24-70 70-200 alıp ayrıca SB910 ile tüm ihtiyaçlarımı karşılarım diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Recep tabi gönül isterki hepsini götüreyim ve bol bol geniş zaman aralığında istediğim gibi fotoğraflar çekeyim ama onca yol teperken bunların hepsini taşımak hammalık olur benim kararım yüksek isodaki performansı ve düşük enstantane avantajı ile D750 16-35 24-70 70-200 alıp ayrıca SB910 ile tüm ihtiyaçlarımı karşılarım diye düşünüyorum.

Fatih bey,

Saydığınız donanım sırasıyla 750+700+900+1.550+450=4.350 gr. ediyor. Bunun yanında çanta ağırlığı, flaş için piller, şarj aleti, D750 yedek pil(ler) var. Onları da toplarsanız en az 6.5-7 Kg edecektir. Bunlara içecek, cep telefonu, cüzdan, kimlik, pasaport vs de ekleyin.

1 yıl önce benzer bir donanımla (gövde D800, 16-35mm yerine 10-24mm) Roma turuna çıkmıştık. İkinci gün yanıma sadece gövdeye takılı 24-70mm lensimi almıştım. öyle bile boynunuza asılı gün boyunca gezemiyorsunuz.

Ayrıca gideceğiniz yerlerin her biri birer açık hava müzesi niteliğinde, özellikle Roma. Birçok alanda üçayak ve hatta fotoğraf makinesi sokmak yasak. Ben elimde D800 var, ne fotoğraflar çekerim diye ümit ederken, elinde minicik kompak ya da aynasız makinesi olanlar çaktırmadan bir sürü fotoğraf çektiler. Ben tek bir kare bile çekemeden, yalnızca cep telefonumla çekilen kareler ile çıktığım yerler hatırlıyorum. Hatta bazı turistler öyle hazırlıklıydılar ki; çantalarında gizledikleri makinelerini istedikleri yere koyup, ellerindeki cep telefonu uygulamalarıyla makinelerini kontrol ederek bir sürü fotoğraf çektiler.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman D750 + 24-70 birde kamuflaj almak lazım :) Bildiğiniz üzere D750 de wireless özelliği var cep telefonunda bile kontrol edebiliyorsunuz ama kamuflaj ile ne kadar sağlıklı bir çekim olur bilemiyorum tabiki gönül ister çatır çatır çekeyim ama çok da kasmadan çekilebilen yerleri çekip tatilin keyfini çıkarmak sanırım daha mantıklı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.